افسردگی چیست و نشانه های شیوع این بیماری

علائم افسردگی

بسیاری از ما با کوچکترین دلگیری احساس می کنیم دچار افسردگی شده ایم. اما در واقعیت امر، این گونه نیست چرا که تعریف افسردگی و نشانه های شیوع این بیماری بسیار متفاوت است.

افسردگی یکی از شایع ترین اختلالات روانی است. بیماری افسردگی به احساس غم و اندوه یا تجربه های زندگی محدود نمی شود و به تشخیصی زودهنگام و اقدامات درمانی مناسب نیاز دارد. این بیماری باید خیلی سریع شناسایی گردد چرا که در غیر اینصورت عواقب بدی در پی خواهد داشت. اما اگر این اختلال روانی در مراحل اولیه تشخیص داده شود فرد با مراجعه به یک روانشناس می تواند سریعا درمان گردد.

در این مقاله همراه ما باشید تا بیشتر درباره افسردگی و روش های درمان آن بدانید.

با توجه به بیماری کرونا که امروز جهان را دربرگرفته است آمارها حاکی از آن است که میزان ابتلا به افسردگی در ایران رو به رشد است. آیا تا به حال شنیده اید که یک فرد ممکن است بارها دچار بیماری افسردگی شود؟

بله این موضوع کاملا حقیقت دارد. برخی افراد در طول زندگی خود بنا بر دلایلی یکبار در زندگی خود فقط دچار این بیماری می شوند اما گاها ممکن است برخی دیگر بارها دچار این اختلال روانی گردند.

هر دوره ای که فرد افسرده می شود ممکن است درمانش چند ماه تا چند سال ادامه پیدا کند. افراد مبتلا به افسردگی های حاد حتی احتمال دارد به درجه ای از ناامیدی برسند که دست به اقدامات نادرستی مثل خودکشی بزنند.

این درحالی است که شناخت علائم افسردگی نقش بسیار مهمی در پیشگیری از افزایش شدت این بیماری دارد.

افسردگی

علائم افسردگی

بهم ریختگی ساعات خواب:

بسیاری از مبتلایانی که افسرده هستند ساعات خوابی منظمی ندارند. الگوی خواب این افراد تغییر کرده، به گونه ای که گاها بی خواب و گاها دچار خواب آلودگی شدید می شوند.

تغییر اشتها:

آیا تا به حال شده است با این جملات رو برو شوید؟ فلانی چاقی یا لاغری اش بخاطر افسرده بودنش است. این جمله کاملا صحت دارد. چرا که افرادی که دچار افسردگی می شوند یا اشتهای کاذب پیدا می کنند و پرخور می شوند و یا اشتهای خود را از دست می دهند و کاهش وزن پیدا می کنند.

عدم تمرکز:

بسیاری از افرادی که دچار افسردگی میشوند قادر به تمرکز نیستند. آن ها بارها یک خط از روزنامه را می خوانند اما متوجه خبر نمی شوند. این افراد حتی در تصمیم گیری نیز دچار مشکل هستند.

علائم افسردگی

کمبود انرژی:

آن ها معمولا انرژی بالای خود را از دست می دهند و در روز احساس خستگی و بی حوصلگی می کنند.

بی علاقگی:

مبتلایان به افسردگی رغبتی به انجام کارهای روزانه خود ندارند. یا به عبارتی ظرفیت تجربه خوشی و  لذت را ندارند.

عدم رغبت شغلی علائم افسردگی

کمبود اعتماد به نفس:

یکی از علائم این بیماری، کمبود اعتماد به نفس است. آن ها اکثرا در فکر کاستی ها و شکست هایشان هستند و احساس درماندگی می کنند.

دردهای جسمی:

بسیاری از افراد افسرده از دردهایی مثل سردرد و یا معده درد رنج می برند. آن ها بیشتر از اینکه از حال اندوه بار خود صحبت کنند بیشتر از دردهای جسمی خود صحبت می کنند.

تست افسردگی:

یکی از روش های تشخیص افسردگی، تست افسردگی است. با وجود این تست می توان میزان افسردگی خود را مورد سنجش قرار دهید. پس پشنهاد می کنم قبل از خواندن ادامه این مقاله تست افسردگی بک را انجام دهید. شما در کمتر از ۵ دقیقه می توانید آن را تکمیل کنید.

“آیا با توجه به علائم بالا شما هم افسرده اید؟ جهت پاسخ این سوال اینجا کلیک کنید.

روش های درمان

در درمان این اختلال می توان از چهار روش مختلف استفاده نمود. یکی از روش های درمانی درمان های پزشکی است که در آن پزشک از روش دارو درمانی استفاده می کند.

یکی دیگر از روش های درمان، روان درمانی است که درمان های شناختی رفتاری و درمان رفتاری و روان درمانی پویشی را شامل می شود. و دیگری تغییر سبک زندگی و طب مکمل است.

سخن پایانی

افسردگی بیماری مخربی است که معمولا به درمان جواب می‌دهد، فقط کافی است که ابتدا آن را از طریق علائم و تست افسردگی بک تشخیص داده و برای درمان آن اقدام نمایید.

دسته بندی : اختلالات روانی, روانشناسی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست