چگونه منظور خود را با داشتن ارتباط موثر به درستی منتقل کنیم؟

ارتباط موثر

تا به امروز چقدر روابط اجتماعی شما و یا روابط خانوادگیتان در اثر نبود ارتباط موثر از بین رفته و یا خدشه دار شده است؟ به مکالمه زیر توجه کنید.

سلام عزیزم خوبی؟ امشب نمی تونم زود بیام خونه، کلی کار دارم، جلسه دارم.

سلام، ای بابا چرا؟ قرار داشتیم امشب بریم بیرون؟

بله قرار بود، اما متاسفم کار پیش اومده و واقعا متاسفانه دست من نیست.

چی شده چرا داری این جوری جواب میدی حالا؟ انگاری مقصرش منم که واست جلسه گذاشته اند و بیرون رفتن ما کنسل شده؟

والا من جور خاصی جواب ندادم! چرا بیخودی عصبانی میشی؟ من که معذرت خواهی کردم!

من عصبانی نشدم! تو جوری حرف زدی که انگار اصلا واست اهمیتی نداشته بریم بیرون و کلا طلبکاری و بیرون رفتن به ما نیومده، شما به کارت برس! فعلا.

ای بابا مگه من چی گفتم، اصلا چی کار کنم مگه دست منه، چت شده؟ مگه دست منه… . و همین مکالمه ساده ای که به دعوا و جروبحث کشیده می شود.

مقصر این میان چه کسی است؟

این دیالوگ متعلق به زن و شوهریست که نمی توانند منظور خود را به درستی به یکدیگر بیان کنند. آیا برای شما هم پیش آمده که از یک مکالمه ساده با همسرتان به دعوا و مشاجره رسیده باشید؟ اگر شما متاهل هستید حتما برای شما پیش آمده از ناتوانی در یک صحبت معمولی به دعوا، بحث و جدل رسیده باشید. بدون شک همین عامل مهمی که سبب شد یک صحبت عادی روزمره به جروبحث تبدیل شود، این است که نمی توانیم منظور خود را به درستی به دیگران منتقل کنیم.

برای برقراری ارتباط خوب و موثر با دیگران (همسر، پدر و مادر، فرزندان، مدیرعامل و همکار و…) باید بتوانیم منظور خود را به درستی به آنها منتقل کنید. این موضوع در رشد توسعه فردی بسیار حائز اهمیت است.

فرقی نمیکند در چه جایگاه اجتماعی هستید، شما در تمام مراحل زندگی به فن بیان قوی و ارتباط سازی به گونه ای تاثیرگذار نیازمند هستید. لطفا در ادامه مقاله همراه ما باشید تا با یادگیری تکنیک های ارتباط موثر فن بیان شما را قوت بخشیده و در توانایی این که چگونه منظور خود را به درستی به دیگران بیان کنید با شما همراه باشیم.

چطور می شود در یک ارتباط ساده با همسر خود دچار شکست میشوید؟

ارتباط با دیگران در نگاه اول شاید امری ساده به نظر برسد اما در اصل کار سخت و دشواریست که نیاز به مهارت دارد و برای دریافت بهترین نتیجه از یک صحبت باید برای کسب مهارت های لازم آموزش ببینید.

شما در ارتباطات خود با دیگران اطلاعات، افکار، احساسات خود را به هنگام صحبت کردن با آن ها به اشتراک میگذارید.

به عبارت دیگر ارتباط موثر یعنی به درک مشترک با مخاطب خود برسید تا او بتواند منظورتان را به درستی درک کند. یک نمونه خاص از بهترین نکاتی که در حوزه ارتباط موثر می توانید به آن توجه داشته باشید و با استفاده از آن بازدهی این ارتباط را تا حد زیادی بالا ببرید، داشتن اطلاعات جزئی درباره مخاطب تان می باشد.

چگونه با ارتباط موثر منظور خود را به درستی بیان کنیم؟

برای داشتن یک ارتباط موثر نیازمند شناخت مخاطب خود هستید:

شما برای اثربخشی بیشتر باید از مخاطب خود شناخت کافی داشته باشید و این موضوع به شما کمک می کند تا با دیگران ارتباط بهتری برقرار نمایید. هنگامی که هیچ شناختی از مخاطب خود نداشته باشید نمی توانید به خوبی با او مذاکره کنید و بدون شک حتی ممکن است حرف هایی را بزنید که با علایق و درک مخاطب شما در تضاد باشند و این موضوع باعث می شود که صحبت شما و رساندن منظورتان به آن فرد با شکست مواجه شود.

داشتن اطلاعات درباره مخاطب خود به شما کمک خواهد کرد تا اثر بخشی ارتباط تان افزایش یابد. سن و میزان تحصیلات، الگوی فکری، سبک زندگی و… به شما دیدگاهی را می دهند که می توانید متناسب با مخاطب خود صحبت کنید در نتیجه او با شما همسو خواهد بود و منظور شما را بهتر درک خواهد کرد.

اگر شما ارتباط موثری را برقرار کنید می توانید:

 • روابط تان را با همسر و فرزندانتان محکم کرده و بهبود ببخشید.
 • می توانید با مشتریان خود ارتباط بهتری برقرار کنید.
 • شما به یک الگوی رفتاری مناسب برای دیگران تبدیل می شوید.
 • شما به یک مدیر حرفه ای تبدیل خواهید شد.

ارتباط موثر و موفق

ارتباط به مفهوم اشتراک گذاری هر آن چیزی است که در ذهن شما وجود دارد. درواقع هدف از برقراری ارتباط همین است. بهترین ارتباط زمانی رخ می دهد که شما ارتباط موثری برقرار کنید. یعنی فرد مقابل بتواند همان چیزی را که در ذهن شما وجود دارد، به نحوی کامل و دقیق دریافت نماید. در این هنگام شما می توانید مدعی این امر باشید که موفق به گرفتن و برقراری ارتباط با شخص مورد نظر بوده اید.

راهکارهای ارتباط موثر

اما چگونه منظور خود را به درستی به مخاطب برسانیم و ارتباط موثری برقرار کنیم؟

 • باید آموزش ببینید چرا که ارتباط موثر، اکتسابی است.
 • خود شناسی، شما باید ابتدا خودتان را بشناسید تا بتوانید با دیگران ارتباط برقرار کنید.
 • شنونده خوبی باشید تا دیگران این توانایی را در شما احساس کرده و متوجه شوند که شما به صحبت ها و نکته نظرات شان به خوبی توجه می کنید.
 • واضح صحبت کنید.
 • صداقت در ارتباط داشته باشید.
 • خود شیفتگی ممنوع.
 • به جای دیگری فکر نکنید.
 • به زبان بدن خود توجه کنید.
دسته بندی : توسعه فردی و یادگیری, روانشناسی

مطالب مرتبط

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد کنید.

تازه‌های امروز

آزمون‌های مرتبط با این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست