بهترین راهکارهای استخدام

بهترین راهکارهای استخدام

اگر در شرایطی هستید که قصد دارید افراد شایسته را به سازمان خود بیفزایید لطفا این مقاله را تا انتها مطالعه کنید. بسیاری ازسازمان ها و مدیران منابع انسانی به فکر بهترین راهکارهای استخدام هستند.

بسیاری از مدیران منابع انسانی ادعا می کنند که به راحتی می توانند کارمند مناسب و هماهنگ سازمان خود را تشخیص دهند و آنها را استخدام کنند. اما در این مقاله میخواهم به این موضوع بپردازم که مسئله استخدام به همین سادگی هم نیست. مسئله این جاست بهترین راهکارهای استخدام چیست؟

کلید موفقیت در این مسئله به کارگیری یک برنامه گزینش و استخدام مناسب و پیروی همواره آن از فرایند اثبات شده جهت موقعیت های شغلی مورد نظرتان در سازمان می باشد.

بهترین راهکارهای استخدام حرفه ای

اگر قصد دارید در این راستا به نتیجه ای مطلوب دست بیابید لطفا به دنبال راه میان بر نباشید. در برابر چنین مسئله یعنی وسوسه از قلم انداختن مراحل کار مقاوم باشید و مراحلی که در ادامه برای شما بیان می کنیم را به ترتیب اجرا کنید تا بتوانید بهنرین فرد شایسته را برای سازمان خود استخدام کنید.

بهترین راهکار استخدام حرفه ای و آن چه برای یافتن و جذب نیروی کار مناسب و باکفایت، نیاز می باشد را انجام دهید. یک شرح شغل دقیق و کامل تهیه نمایید. جهت قدم نهادن در اولین گام اطمینان حاصل نمایید که برای هرکدام از موقعیت های شغلی مورد نظرتان شرح و تعریف موثری در اختیار دارید.

تهیه یک شرح شغلی

یکی از بهترین راهکارهای استخدام، تهیه یک شرح شغلی باید درباره نقش افراد توجه شود و مجموعه مهارت های مورد نیاز آن نقش و ویژگی های شخصیتی افراد برای انجام موفقیت آمیز وظایف آن ها، پیش از استخدام سنجیده گردد.

اما چگونه امکان پذیر است؟ در این می توانید از آزمون های آنلاین حوزه منابع انسانی کمک بگیرید. برای مثال یکی از آزمون هایی که می تواند جهت شناخت تیپ شخصیتی فرد مناسب باشد، آزمون شخصیت شناسی نئو می باشد. که در دو نوع نئو فرم بلند و نئو فرم کوتاه در قطبینو ارائه داده شده است.

در تهیه یک شرح شغلی، علاوه بر شناخت مهارت ها و تیپ شخصیتی افراد، هر تجربه مرتبطی که یک متقاضی را از دیگر متقاضیان متمایز می سازد نیز باید در نظر گرفته شود.

در تهیه یک شرح شغلی باید بسیار بادقت و حساب شده عمل کنید.

در این شرح شغل پایه و اساس فعالیت را به روشنی بیان کنید. در ضمن لازم به ذکر است با اندکی تعجب بدانید که تعداد بسیار زیادی از شرکت های کوچک در تهیه و بهنگام سازی شرح شغلی ناتوان می باشند.

تهیه شرح شغلی

تهیه یک برنامه منسجم مسیر استخدام

یکی دیگر از بهترین راهکارهای استخدام حرفه ای بعد از تهیه شرح شغل، باید یک برنامه منسجم مسیر ترقی تهیه و تدوین نمایید. علاوه بر تهیه شرح شغل می بایست تهیه یک مسیر ترقی شغلی جهت کارمندان کلیدی سازمان که در موفقیت برنامه کسب و کار شما نقشی حیاتی ایفا میکنند تهیه کنید. ضمنا باید بدانید که این مسئله دارای اهمیت خاصی است.

رهبران تیم، مدیران بخش و فروشندگان از جمله این افراد می باشند.

جهت مثال در نظر بگیرید که ۲۰ فروشنده در سازمان شما فعالیت می کنند در میان این گروه ۴ نفر هستند که از میزان عملکرد بسیار بالایی برخوردار می باشند. ۱۲ نفر ایشان عملکردی قابل قبول و ۴ نفر دیگر ایشان عملکردی نسبتا ضعیف دارند. اگر شما شرایطی به وجود آورده و بتوانید تعداد افراد با عملکرد عالی را از ۲۰ درصد کل فروشندگان به ۳۳درصد افزایش بدهید می توانید شاهد تاثیری شگرف بر عملکرد سازمان خود باشید.

برای دست یابی به این هدف لازم است این موضوع را برای تمام اعضای گروه شرح دهید که جهت دست یابی به موفقیت شغلی مهارت و ویژگی های مشترک در فروشندگان گروه ارشد را شناسایی کرده و آن را سرمشق خود قرار دهند.

استفاده از این اطلاعات به شما در انتخاب دقیق تر فروشندگان و یا کارمندان بخش مورد نظر کمک می نماید. به خاطر داشته باشید که یکی از ویژگی های کارمند با کفایت برخورداری از شوق ترقی و دست یابی به درجات شغلی بالاتر و اهمیت آن می باشد.

تهیه یک برنامه منسجم مسیر استخدام

آگهی خود را پیش نویس نمایید

یکی دیگر از بهترین راهکارهای استخدام حرفه ای این است که، آگهی خود را پیش نویس نمایید، موقعیت های شغلی و صلاحیت های لازم را شرح داده. هرچند برخی کارجویان چنین الزاماتی را نادیده بگیرند و بدون ملاحظه به آگهی شما پاسخ دهند. اما درج این اطلاعات جهت محدود کردن تعداد متقاضیان فاقد شرایط کمک می کند.

در رسانه ای آگهی کنید که احتمال دیده شدن آن توسط کارجویان بالقوه بیشتر می باشد.اگرچه موسسات و سایت های کاریابی اینترنتی محل مناسبی برای درج فرصت های شغلی می باشد. اما نشریات تخصصی و روزنامه های محلی را نیز نباید نادیده گرفت.

یک سری سوال مناسب جهت مصاحبه تلفنی تهیه نمایید. یک فهرست از سوالات مناسب که می توان از طریق تلفن مطرح نمود. این سوالات به شما کمک می کند تا در اولین تماس داوطلبین متقاضیان مناسب را شناسایی نموده و سایرین را حذف نمایید.

رزومه های دریافتی را به سرعت و دقت بررسی کرده و در این میان داوطلبین برتر را شناسایی نمایید. زمانی که آگهی خود را منتشر کنید دریافت رزومه ها نیز در این میان آغاز می شود. لطفا توجه داشته باشید که حتی گاهی بیش از آن چه که پیش بینی کرده اید. در میان آن ها به دنبال تجربیات، مهارت های لازم یا تحصیلات باشید. این موارد مهم است که شما را در جداسازی سریع رزومه ها و شناسایی داوطلبان برتر کمک می نماید. داوطلبان را از طریق مصاحبه تلفنی مجددا غربال کنید.

وقتی به این نتیجه رسیدید که تعداد رزومه ها را به تعداد معدودی از داوطلبان بالقوه محدود نموده اید، به داوطلبان تلفن نموده و با استفاده از پرسش سوالات غربالی تعداد شرکت کنندگان را باز هم محدود تر نمایید. استفاده از آزمون های منابع انسانی در این مرحله و در مصاحبه حضوری، در وجود شما اطمینان حاصل می نماید که به صورت یکسان ارزیابی شده اند.

داوطلبان مناسب را برای ارزیابی نهایی انتخاب نمایید، بر مبنای پاسخ های به دست آمده در مصاحبه های تلفنی، داوطلبانی را که حس می کنید برای ارزیابی نهایی مناسب هستند انتخاب نمایید.

سخن پایانی

به طور کلی درباره راه کارهای استخدام حرفه ای باید بسیار مطالعه کنید و در این رابطه تجربه نیز کسب نمایید. لطفا در نظر داشته باشید این یک شیوه و روش جذب موفقیت آمیز کارکنان و بالا بردن میزان درامد یک سازمان می باشد و موفقیت گرو همین اقدامات می باشد.

دسته بندی : رهبری, منابع انسانی
برجسب‌ها :

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست