خودشناسی و اهمیت آن در زندگی

خودشناسی

خودشناسی، مسئله ای است که امروزه بسیار حائز اهمیت است و می توان گفت در زندگی شما ضامن موفقیت است. از این رو می بایست به شناختی بهتر و بیشتر از خود برسیم تا بتوانیم بر رفتار و افکار خود به خوبی کنترل داشته باشیم. ما در این مقاله، شما را با ۴ راهکار آشنا خواهیم کرد، تا به خودشناسی برسید.

یک ضرب المثل معروف آفریقایی است که می گوید: “اگر شما خودتان مانع پیشرفت خودتان نشوید، هیچ کس دیگری نیز نمی تواند سد راهتان شود و باعث شکست شما شود.” لازمه رسیدن به موفقیت این است که نقاط ضعف و قوت خود را به خوبی بشناسید. در واقع باید خود واقعی‌تان را کشف کنید.

احتمالا به شما بگویند که باید خودتان را بشناسید، برایتان خنده دار باشد و بگویید مگر میشود کسی خودش را نشناسد. اما اگر از شما بپرسیم ۱۰ ویژگی مثبت و منفی خود را بیان کنید، آنجاست که متوجه میشوید، آنقدرها هم که باید خود را نمی‌شناسید. همین حالا که در حال خواندن این مقاله هستید سعی کنید ۱۰ تا از نقاط قوت و ضعفتان را بیان کنید، مطمئنا بیش از ۸۰% افراد فقط میتوانند ۴ تا از این صفات را بیان کنند با اینکه ابعاد خودشناسی، فراتر از اینهاست.

چرا خودشناسی در زندگی بسیار مهم است؟

بسیار از اعمالی که در طول روز انجام می دهیم به صورت ناخودآگاه انجام می باشد. برای مثال رانندگی کردن، غذا خوردن، راه رفتن و… که قبلا آن ها را یکبار یاد گرفتیم و از آن پس آنها را بدون هیچ فکری انجام میدهیم.

علاوه بر مواردی که ذکر شد، کارهای بسیار زیاد دیگری هم وجود دارند که بدون اینکه خودمان تا به امروز متوجه شده باشیم، بدون فکر کردن آنها را انجام میدهیم. برای مثال بارها یک رفتار خاص و ثابتی را در یک موقعیت خاص از خود نشان می‌دهیم. (برای مثال هرگاه کارهایمان به خوبی انجام نمی شود، اعصبانی میشویم و گاها داد و بیداد می‌کنیم.) برای اینکه بتوانیم رفتارها و افکارمان را کنترل کنیم باید بر ضمیر ناخودآگاه خود مسلط شویم، در غیر این صورت این ضمیر ماست که بر ما مسلط می شود و امور ما را کنترل می‌کند.

اگر به خودشناسی نرسیم، ممکن است با کارهایی که انجام میدهیم از هدفمان دور شویم و شکست بخوریم، چرا که ممکن است کاهایی که انجام میدهیم به ضرر ما باشد.

می توان نتیجه گرفت که خودشناسی، امری بسیار مهم است. اگر به خودشناسی نرسیم، نمیتوانیم بر ضمیر ناخودآگاه خود کنترل داشته باشیم. همچنین شناخت خود باعث می شود توانایی‌های خود را به خوبی بشناسیم که این امر در موفقیتمان تاثیر به سزایی دارد.

چگونه به خودشناسی برسیم؟

خودشناسی یعنی توانایی ها و مهارت های خود را به خوبی بشناسیم و رفتارهایمان را بر اساس آنها سازماندهی کنیم. اما واقعیت این است که خودشناسی امری، پیچیده‌ست، اما با سعی و تلاش ممکن است.

ما در این مقاله ۴ راهکار مهم را بیان خواهیم کرد. همراه ما در این مقاله باشید.

از کاغذ و خودکار جهت نوشتن استفاده کنید:

نوشتن اهداف، کمک به خودشناسیسعی کنید تمام نقاط ضعف و قوتتان و همیچنین صفات نیک و بد خود را تا جایی که به ذهنتان می رسد برروی کاغذ یادداشت کنید. با نوشتن نقاط ضعف و توانمندی های خود، به ارتباط بین آنها پی خواهید برد، در نتیجه می توانید برجسته ترین صفات شخصیتی‌تان را بیابید.

این کار باعث می شود تا شما به دید بهتری از خود برسید، سعی کنید به چیزهایی که برای شما ارزش حساب می شوند نیز فکر کنید و آن‌ها را یادداشت کنید.

اهدافتان را بنویسید:

همیشه یه ضرب المثل معروف هست که می گوید: “آن چیز که در جستن آنی، آنی” شما باید ابتدا آرزوها، اهداف و خواسته هایتان را بنویسید و در ذهنتان مسیر رسیدن به آنها، را تصور کنید. شاید سوال باشد که نوشتن اهداف چه ارتباطی به خودشناسی دارد؟

واقعیت این است که اهداف و رویاهایی که برای خود مشخص می کنیم، میتواند تاثیر پررنگی بر شخصیت ما داشته باشد. این کار باعث می شود تا ویژگی های خاصی را در خودمان شکل دهیم.

از تست های شخصیت شناسی کمک بگیریم:

تست شخصیت شناسی جهت خودشناسییکی از راهکارهای بسیار مفید برای خودشناسی، این است که از تست های شخصیت شناسی کمک بگیرید. تست های متنوعی وجود دارند که می توانند اطلاعات مفیدی را درباره ویژگی های شخصیتی شما بیان کنند. ابعاد مختلفی که تست های شخصیت شناسی به شما ارائه میدهند، میتوانند در جهت خودشناسی به شما کمک کنند.

برخی از این تست های شخصیت شناسی که می توانند به شما در شناخت خود کمک کنند عبارتند از: تست شخصیت شناسی پنج عاملی نئو، تست mbti و… .

خود را در آینه ی دیگران ببینید :

روانشناسان و محققان علوم رفتاری، معتقدند که هر کس خود را در آینه ی دیگران می بیند و میشناسد. این عبارت یعنی انسان ها عادت دارند که خودشان را به واسطه تعریف هایی که دیگران از آن ها می کنند میشناسند و ارزیابی می کنند. برای مثال اگر دوستان و آشنایان زیادی به ما بگویند بسیار فرد مهربانی هستیم، صفت مهربان بودن را جز ویژگی بارز خود در نظر می گیریم.

البته گاهی دیدی که دیگران نسبت به ما دارند، ممکن است متفاوت با دیدی باشد که خودمان نسبت به خودمان داریم؛ مثلا ممکن است خود را فردی اجتماعی بدانیم؛ در حالی که دیگران ما را فردی خجالتی و تا حدی منزوی می دانند ! این جاست که بین شناختی که خودمان از خودمان داریم با شناختی که دیگران از ما دارند، به تناقض می خوریم !

لازم به ذکر است که دیگران، معمولا شخصیت ما را واقع بینانه تر از خودمان ارزیابی می کنند؛ چرا که اغلب ما، به دلیل ضعفی که در خودشناسی داریم، دقیقا نمی دانیم کیستیم و می خواهیم که باشیم و تصوری خیالی از خود داریم. به همین جهت، نظری که دیگران درباره با ما دارند، می تواند مرجع خوبی در این خصوص باشد. پس از دیگران بخواهید که درباره با شخصیت و نقاط ضعف و قوت شما نظر دهند و آنچه را که درباره با شما می دانند و می بینند، بیان کنند. شما نیز با تفسیر کردن حرف های آن ها، قطعا می توانید به حقایق مهمی درباره ی خودتان برسید.

دسته بندی : توسعه فردی و یادگیری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست