در شرایط کرونا کارمندانی شاد داشته باشید

کارمندان شاد در شرایط کرونایی

کرونا بر کسب و کار شما چقدر تاثیرگذار بوده است؟ چند درصد از کارمندان شما دچار افسردگی شده‌اند؟ رابطه شاد بودن کارمندان با سطح رضایتمندی، خلاقیت و کارایی افراد رابطه مستقیم دارد. اما فکر کرده‌اید که چگونه در شرایط کرونا کارمندانی شاد داشته باشید؟

همان‌گونه که گفته شد، حضور کارمندان شاد و دارای روحیه مثبت در یک سازمان، شرکت و یا تیم کاری، تاثیر به سزایی در کارآیی، خلاقیت و نوآوری و رضایت شغلی دارد. همچنین هنگامی که یک کارمند حس خوبی نسبت به کار و محیط کاری خود داشته باشد ثبات شغلی و وفاداری در سازمان افزایش می یابد چرا که فرد حس امنیت بیشتری دارد.

عدم توجه به روحیه و نشاط کارمندان در طولانی مدت باعث به وجود آمدن نتایج نامطلوبی چون افزایش غیبت کارمندان به مرور زمان و مواجه شدن آنها با اشتباهات و حوادث شغلی بیشتر میشود.

از طرفى  روانشناسان معتقدند که شادی و خوش بینی، قابلیت سیستم دفاعی بدن را برای مبارزه با بیماری ها افزایش می دهد. از آنجا که بیمارى کرونا و استرس و اضطراب ناشى از آن این مساله را به شدت تحت تاثیر قرار داده است ، تصمیم گرفتیم در این مقاله با رائه ۱۰ راهکار بگوییم چگونه در شرایط کرونا کارمندان شادی داشته باشید.

چگونه در شرایط کرونایی کارمندی شاد داشته باشیم؟

به کارکنان خود خوش آمد بگویید:

در شرایط کرونا کارمندانی شاد داشته باشیدسلام و احوال پرسی ابتدای صبح نشاط فوق العاده ای به فضای محیط کار تزریق می کند، لبخند شما به عنوان کارفرما در واقع به کارمندان این احساس را منتقل می کند که از بودن آن ها خوشحال هستید و ازهمه ى آن ها می خواهید که با عشق و علاقه کارشان را انجام دهند.

کارکنان با دیدن حس شادی در رفتارتان اعتماد به نفس و انگیزه بیشتری برای کار پیدا میکنند و آنها نیز متقابلا این رفتار را ادامه داده و در نتیجه حس بهتری بین همکاران ایجاد خواهد شد.

همچنین گاهی به بخش های مختلف سر زده و با کارکنان خود صحبت کنید، مثلا سوال کنید که آیا آخر هفته خوبی داشته اند؟ آیا در انجام پروژه ای که به آن ها محول شده به کمک خاصی نیاز دارند؟

محیط کار شادتر به افزایش انرژی، رضایت شغلی و شور و شوق کارمندان کمک می کند و همه این ها با یک صبح بخیر و لبخندی ساده شروع می شود.

به سلامت جسمی و روحی کارکنان خود توجه داشته باشید:

کارمندان بخش زیادی از اوقات خود را در شرکت می گذرانند پس لازم است به سلامت آن ها از تغذیه گرفته تا تمرینات فیزیکی، تهویه مناسب، بیمه درمانی، کاهش استرس و استراحت کافی توجه ویژه ای داشته باشید. توجه به سلامت کارمندان جز مواردی است که باعث میشود در شرایط کرونا کارمندانی شاد داشته باشید.

سعی کنید در چینش میز آنها فاصله ى مناسب را رعایت کنید و از آنجا که این بیماری جدید بسیار سریع منتقل میشود بهتر است به کوچکترین علائم در کارکنانتان نیز توجه کنید چرا که ممکن است تعدادی از کارمندان دیگر نیز با هم به بیماری مبتلا شوند و این مورد علاوه بر اینکه استرس و اضطراب دیگر کارمندان را به شدت افزایش میدهد باعث بیشتر شدن وظیفه های باقی کارکنان شده و درنتیجه خستگی و ضعیف شدن وضعیت جسمی آنهارا به دنبال دارد.

این که کارکنان متوجه شوند کارفرما یا رئیس آن ها به سلامتی و سبک زندگی آن ها اهمیت می دهد تاثیری زیادی در ایجاد حس بهتر و شادی و نشاط آن ها خواهد داشت.

از کارکنان خود قدردانی کنید:

جالب است بدانید قدردانی نشدن و احساس بی ارزش بودن در محیط کار اولین دلیل آمریکایی ها برای ترک شغل است، حقوق کم، محدود بودن روزهای تعطیلی و نداشتن فرصت کافی برای توجه به زندگی شخصی همگی در القای این حس و عدم رضایت شغلی دخیل هستند.

باید هنر دیدن پیشرفت و تلاش کارکنان خود را داشته باشید و راه های موثری برای قدردانی و تشویق آن ها پیدا کنید. و بدانید که با حضور تک تک آنهاست که شرکت شما پیشرفت خواهد کرد و این حس را به آنها نیز منتقل کنید.

شرایط فعلی روحیه بسیاری از کارمندان را افسرده کرده است اما شما میتوانید با قدردانی از کارمند خود در شرایط کرونا کارمندانی شاد داشته باشید.

افراد شاد استخدام کنید:

برای ایجاد نشاط سازمانی باید افرادی در میان کارکنان خود داشته باشید که روحیه مثبت اندیش و شاد داشته و این شادی درونی را به بیرون از خود و همکاران و اطرافیان انتقال دهند چرا که خوش بینی و شادی مسری است و افراد شاد می توانند فرهنگ شادی را در سازمان نهادینه کنند.

پیشنهاد می کنیم هنگام مصاحبه شغلی علاوه بر مهارت فنی و تکنیکی به حالت چهره، زبان بدن، واکنش ها و رفتار افراد توجه داشته باشید تا بتوانید بهترین و در عین حال شادترین افراد را انتخاب کنید.

به کارکنان خود اعتماد داشته باشید:

زمانی که کارکنان حس می کنند کارفرما به آن ها اعتماد کامل دارد آرام تر هستند و با اعتماد به نفس بیشتری به فعالیت های شغلی خود می‌پردازند اما اگر مدام انهارا تحت کنترل قرار دهید در انجام وظایف معمول خود نیز دچار مشکل شده و به مرور از شغلی که دارند متنفر می شوند.

این که کارکنان مجبور باشند نیمی از روز خود را صرف ثبت و گزارش کارهای انجام شده و انجام نشده خود کنند نتیجه مطلوبی نخواهد داشت، به اعضای تیم خود حس اعتماد و آزادی خلاقانه بدهید و محدودیت ها و انتظارات منصفانه‌ای از آن ها داشته باشید.

این اعتماد را در آنها به وجود آورید که در شرایط مختلف حتی بدون نظارت شما نیز می توانند تصمیم درست را اتخاذ کنند و این باور خود را در رفتار نیز نشان دهید، در این صورت اعتماد به نفس آن ها افزایش یافته، روحیه و انگیزه‌شان تقویت می شود و خود را به اهداف سازمانی متعهد میدانند.

خوش بین باشید:

خوش بینی، داشتن نگاه مثبت و امیدواری حتی در بدترین شرایط است. خوش بینی، قابل یادگیری است. گاهی اوقات حتی تظاهر به خوش بینی، موجب تقویت و رشد آن می شود، در اوضاع کنونی خوشبینی و نگرش مثبت و نیز انتقال آن به کارکنان از اهمیت بسیاری بر خوردار است چرا که مشکلات اقتصادی و همچنین محدودیت های موجود به دلیل بیماری کرونا باعث به وجود آمدن بی انگیزگی و نا امیدی در اکثریت افراد شده است که با انرژی مثبت کارفرما به کارکنان قطعا تغییر خواهد کرد و در نتیجه بازدهی شرکت بالاتر خواهد رفت.

طراحی محیط کار:

کارمندان شاد در شرایط کروناییطراحی چیدمان و رنگهای مورد استفاده تاثیر بسزایی در روحیه کارکنان دارد ، استفاده از یک یا چند المان با رنگ های شاد و انرژی بخش در محیط کار میتواند به شدت در روحیه کارکنان تغییر ایجاد کند.سعی کنید در چیدمان محیط حتما از رنگ هایی مثل زرد ، آبی، نارنجی و سبز استفاده کنید،  حتی نصب یک تابلو با رنگ های پر انرژی به دیوار روبروی کارکنان میتواند در تغییر روحیه ی آنان موثر باشدو در نتیجه شاهد بازدهی بیشتر در کار باشید.

نحوه ی رسیدن به آرامش را یاد بگیرید:

این روزها و با توجه به شرایط موجود استرس و اضطراب اکثریت ما را درگیر کرده است ، استرس باعث پایین آمدن تحمل افراد میشود و در نتیجه تنش بیشتری به وجود می اید چرا که هر موضوع کوچکی میتواند باعث ناراحتی و عصبانیت و در نتیجه واکنش به آن شود و جو را متشنج کند.

وقتی احساس استرس می کنید، آموزه های رسیدن به آرامش را به خاطر آورده و به کار بگیرید. سکوت کامل ،موسیقی ، فکر کردن به اهداف زندگی و ایجاد حالت آرامش عمیق در بدن، ابزاری عالی برای کمک به بدن و شادی شما خواهد بود.حال باید سعی کنید با رفتارتان این آرامش را به کارکنان نیز القا کنید و آنها را نیز به آرامش وانعطاف در رفتار با یکدیگر دعوت کنید و با اینکار از ایجاد تنش و دلخوری در محیط کار جلوگیری کنید.

بین کار و زندگی تعادل ایجاد کنید:

مفهوم ایجاد تعادل بین کار و زندگی برای بسیاری از سازمان ها و شرکت ها اهمیت زیادی دارد

رفتار کارفرما باید به گونه ای باشد که کارمندان سازمان یا اعضای یک تیم به این درک برسند که او به آن ها به عنوان یک کارمند وفادار نگاه می کند که در خارج از محیط کار نیز یک زندگی شخصی دارد که به اندازه شغلش مهم است و لازم است بین این دو تعادل ایجاد شود.

به عنوان کارفرما در صورت امکان گاهی به کارکنان خود این فرصت را بدهید که بتوانند به صورت دورکاری وظایف شغلی خود را انجام دهند، از مدت زمان خوبی برای تعطیلات برخوردار باشند، درباره برنامه های سلامتی و بهداشتی آن ها تخفیف داده شده و برای افرادی که صاحب فرزند هستند مزایایی در نظر گرفته شود. این موارد رضایت شغلی، شوق و کارایی آن ها را افزایش خواهد داد

برای آشنایی بیشتر با این موارد کافیست خودتان را به جای آن ها بگذارید، چه چیزهایی در محیط خارج از کار باعث خوشحالی شما می شود و دوست دارید چه مدت زمانی را با خانواده و فرزندتان بگذرانید؟ با پاسخ به این سوالات به دید خوبی در این مورد خواهید رسید. شرایط فعلی را درک کرده و از نگرانی کارمندانتان آگاه باشید.

صمیمیت به وجود بیاورید:

این یک واقعیت است که کار، وقتی جذاب ‌تر می‌ شود که همکاران خود را دوست داشته باشید. وقتی با دیگران رفتاری دوستانه و مسالمت‌ آمیز داشته باشید، محیطی همراه با محبت و صمیمیت به‌ وجود می‌ آورید.

همواره به ‌خاطر داشته باشید که شادمانی در محیط کار، نیازمند تلاش‌ های مستمر است. شما نمی‌ توانید نظاره‌ گر اطراف باشید و هیچ کاری نکنید و فقط با آرزوی شادی، انتظار رخ دادن آن را داشته ‌باشید. رضایتمندی و شادمانی در محیط کار، نیازمند برداشتن گام‌ های اساسی ‌است که روزانه باید انجام دهید. شادمانی را باید ایجاد و سپس آن را حفظ کرد. امیدواریم با استفاده از این راهبرد ها و تلاش آگاهانه، بتوانید شادی را در محیط کارتان به ارمغان آورید.

دسته بندی : منابع انسانی

مطالب مرتبط

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد کنید.

تازه‌های امروز

آزمون‌های مرتبط با این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست