عشق و نفرت در زندگی زوجین

نفرت و عشق در زندگی زناشویی

دیگه هیچ چیز مثل قبل نیست، یعنی همسرم دیگر من را درک نمی کند. وقتی خانواده ام با ازدواج ما مخالفت کردند من و همسرم پای عشقمان ماندیم تا ازدواج کنیم اما امروز به این فکر می کردم کاش حرف های خانواده ام را گوش داده بودم. اما چطور یک عشق انقدر نفرت انگیز می شود. عشق و نفرت واقعا همانند دو روی سکه می مانند. اما ما خیلی همدیگر را دوست داشتیم، خیلی به یکدیگر علاقه مند بودیم و دوری هم رو اصلا نمی تونستیم تحمل کنیم اما این نفرت چرا در وجودمان شعله کشیده است؟

کمی به داستان بالا فکر کنید، در اطراف شما چند ازدواج اینگونه بوده است؟ ازدواج هایی که با یک عشق پر تلاطم آغاز می شود و با نفرت فراوان به پایان میرسد. به جملات بالا که دقت کنید فرد در این شرایط فقط می گوید دوست داشتیم، علاقه مند بودیم و… پس الان این دوست داشتن چه شده است؟

در اینجا چند سوال اساسی پیش می آید :

  • پس چه چیزی باعث تداوم و ماندگاری علاقه در بین زوجین می شود؟
  • فکر می کنید به چه دلیل تعارضات بین زوجین اتفاق می افتد؟
  • راهکار حل این تعارضات چیست؟
  • آیا تا کنون فکر کردید تعارض بین زوجین به چه معناست؟

یکی از روابط مهمی که در زندگی هر فرد چه مرد و چه زن در یک زمانی اتفاق می افتد عشق است. افراد به لحاظ روحی و روانی بیشتر از هرچیز دیگری به “عشق” نیاز دارند. به همین دلیل است که در ادبیات جهان و در طول تاریخ جهان از عشق به فراوانی سخن به میان آمده است.

هر فردی نیازمند این است که کسی او را دوست بدارد و نیازهایش را درک کند. این موضوع در ذات همه انسان ها هم یکسان می باشد. عشق توانایی این را دارد که یک رابطه را به ازدواج برساند و باعث ایجاد کانون گرم خانواده گردد. اما چگونه است که این عشق بعد از مدت ها به نفرت تبدیل می شود؟ چگونه است که یک زن یا یک مرد می گوید: ” من از ازدواج خود راضی نیستم؟”

عوامل بسیار زیادی وجود دارد اما یکی از مهم ترین آن ها رضایتمندی زوجین است. اگر این رضایت وجود داشته باشد به زندگی دو نفر تداوم می بخشد در غیر این صورت زندگی آن ها با نفرت از هم گسیخته می شود.

رضایت از زندگی به عواملی از جمله: عشق، تعهد، عواطف، رابطه جنسی، موضاعات خانوادگی، موضوعات اجتماعی، صمیمیت و الگوهای ارتباطی وابسته است.

اما آیا فکر کرده اید که در صورت عدم نبودن رضایتمندی چه خواهد شد؟

عدم رضایت در زندگی زوجین:

عدم رضایتمندی زوجینمنظور از رضایتمندی این نیست که شما با کوچکترین اختلاف بگویید من از زندگی خود رضایت ندارم. شما برای حل اختلافات خود باید راهکارهای مناسبی پیدا کنید چرا که راه حل این اختلافات بسیار مهم هستند. بسیاری از زوجین آنچنان از داشتن اختلاف وهم دارند که به جای حل آن به روش های نادرستی مانند سلطه گری، تسلیم شدن، آشتی و… روی می آورند. اما باید به خوبی این موضوع را درک کنید که حل نکردن اختلافات به شدت موجب تعارضات می شود.

اما معنی این تعارض چیست؟

تعارض به چه معناست؟

اگر بخواهیم تعارض را خیلی مختصر تعریف کنیم باید بگویم تعارض یعنی توافق نداشتن. همین عدم توافق است که بر عملکرد زوجین تاثیر می گذارد. با ادامه دار شدن این تعارضات زن و یا مرد از شخصیت، عادات همسر ناراضی می گردد به همین خاطر سعی می کند به او توجه نکند. عدم توجه باعث مشکل ارتباطی می شود. 

تعارضات می توانند بر سلامت فردی زوجین هم اثر بگذارند. برای مثال: انواع اختلالات روانی مانند افسردگی، اضطراب، کاهش ایمنی بدن و… . 

این تعارضات و خشونت ها به مرور زمان می توانند منجر به طلاق شوند. 

اما سوال اینجاست اگر زندگیمان به این مرحله رسید چه باید کنیم؟

چگونه عشق را به زندگی برگردانیم؟

بخاطر داشته باشید روبروی شما شریک زندگیتان قرار دارد نه حریف تان:

همیشه یادتان باشد هدف شما این است که تعارضات را حل کنید و در مقابل شما کسی ایستاده از است که شریک زندگیتان است. باید باهم صحبت کنید و ببینید چرا این مشکل به وجود آمده است و سپس آن را با یکدیگر حل کنید.

امیدوار و مثبت اندیش باشید:

لحظه ای به عشق و نفرت با هم فکر نکنید به شریک زندگیتان فکر کنید و ببینید که او چه ویژگی های مثبتی داشته است که یک روز عاشقانه عاشقش بوده اید. اگر بُعد مثبت او را ببینید شاید برای نگهداری زندگیتان فعلانه تلاش کنید.

به جای گفتن، بشنوید:

سعی کنید به شریک خود فرصت حرف زدن بدهید. بسیاری از افراد در پی اثبات خود هستند و نمی گذارند همسرشان ادعای خود را بیان کند به او فرصت دهید.

جمع بندی:

عوامل زیادی در روابط عاشقانه اخلال ایجاد میکند، در عین حال، مهارت های زیادی وجود دارند که می توانند عشق و حمایت زن و شوهر از یکدیگر را تداوم بخشند. مهارت های لازم برای ایجاد و حفظ زندگی زناشویی می تواند اثربخش باشد که باید آموزش داده شود اما متاسفانه این اتفاق نمی افتد. عدم رضایت زناشویی، سلامت ازدواج را چنان در معرض خطر قرار می دهد که تکرار و عدم حل اختلاف تعارضات و ناسازگاری ثبات رابطه و رضایت زناشویی زوجین را نیز تهدید می کند. 

دسته بندی : تصمیم گیری, روانشناسی

مطالب مرتبط

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد کنید.

تازه‌های امروز

آزمون‌های مرتبط با این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست