نکات مهم در نوشتن رزومه

نکات مهم در نوشتن رزومه

تا به امروز چند شانس مصاحبه خود را به دلیل نداشتن یک رزومه کامل از دست داده‌اید؟ اما سوال اساسی اینجاست که برای داشتن یک رزومه خوب باید یاد بگیرید چگونه آن را بنویسید؟ با ما در این مقاله همراه باشید تا نکات مهم در نوشتن رزومه را بیاموزید.

رزومه اولین گام در یافتن شغل مورد نظرمان است، در واقع هویت حرفه‌ای ما مثل مهارت‌ها تجارب کاری دستاوردها و تحصیلاتمان را به فرد مصاحبه کننده منتقل میکند.

پس اینکه چگونه توانمندی هایمان را معرفی کنیم که متقاعد کننده باشد، که ما بهترین گزینه برای شغل مورد نظر هستیم میتواند اهمیت بالای رزومه را گویا باشد. چرا که رزومه‌ی ما تنها چیزیست که استخدام کننده در دست دارد و کمتر از ۳۰ ثانیه برای آن وقت میگذارد. پس باید سعی کنیم آن ۳۰ ثانیه نظر او را جلب کند! پس لازم است برای جلب نظر مصاحبه کننده نکات مهم در نوشتن رزومه را بدانیم.

رزومه چیست؟

رزومه سندی است که سوابق تحصیلی، شغلی و دستاوردهای فرد متقاضی را به مصاحبه کننده ارائه میدهد. و یک رزومه خوب اطلاعات و تجربیات شخص را به بهترین شکل ممکن به کارفرما منتقل می‌کند.

به عبارتی، رزومه یک سند بازاریابی است که به وسیله ی آن برای خودتان بازاریابی میکنید. در این سند باید مهارت‌ها، صلاحیت‌ها، توانایی‌ها و تجارب خود را به کارفرما بفروشید. پس هرچه خود را بهتر معرفی کنید، تصمیم‌گیری راحت‌تری برای کارفرما رقم میزنید.

یک رزومه‌ی حرفه‌ای ویژگی‌های شخصی و مرتبط با شغل را در شما برجسته و نقاط ضعفتان را میپوشاند. البته هیچ راهکار مطلقی برای ساختن رزومه وجود ندارد. رزومه سندی است که متعلق به شماست و شما این اختیار را دارید که به دلخواه آن را تزئین کنید. رزومه شما می‌تواند روی کاغذ، یک فایل PDF یا یک صفحه از سایت شخصی چاپ شود.

با این حال، یک رزومه حرفه‌ای باید شامل موارد مفیدی برای کارفرما باشد. اما نکات مهم در نوشتن یک رزومه خوب چیست؟

اندازه ی مناسب رزومه

نکات مهم در نوشتن رزومه و CV

معمولا یک رزومه استاندارد بیشتر از دو برگه A4 نیست و حاوی اطلاعات مهمی  در مورد سوابق شغلی‌ و تحصیلیتان است و زیاد وارد جزئیات نمی‌شود. برای درک درست از طول رزومه، اول باید تفاوت بین Resume و CV  را بدانیم.

Resume یا رزومه معمولا یک یا دو صفحه است و اطلاعات شغلی و تحصیلی را به صورت مختصر و تیتروار بیان می‌کند. کارجو باید Resume خود را با هر موقعیت شغلی تطبیق دهد. در رزومه نیازی نیست که همه چیز به ترتیب تاریخ باشد. همچنین، الزامی نیست که بیانگر تمام سوابق شغلی‌تان باشد.

از طرف دیگر، مفهومی به نام CVنیز وجود دارد که مخفف عبارت Curriculum Vitae است . سندی دو یا چند صفحه‌ای که اطلاعات شخصی، دستاوردهاو سوابق شغلی کارجو را با جزئیات دقیق نمایش می‌دهد. همچنین، در هنگام نوشتن CV باید سوابق تحصیلی و دستاوردهای شخصی مانند افتخارات و جوایز، مقالات و کتب چاپ شده نیز ذکر شوند.

Cv معمولا بر اساس ترتیب زمانی نوشته میشود. چنین کاری باعث می‌شود تا کارفرما دید بهتری نسبت به مسیر شغلی‌تان پیدا کند.  CV معمولاً ثابت است و برای موقعیت‌های شغلی مختلف تغییر نمی‌کند.

معمولاً در ایران زمانی که از رزومه صحبت می‌شود منظور Resume ای است که با دقت CV نوشته شده باشد. اگر تعداد صفحات رزومه‌تان زیاد بود انتخاب یک فونت مناسب، استفاده از جدول و نشانه‌گذاری می‌تواند تعداد صفحات را به شکل قابل ملاحظه‌ای کاهش دهد.

انواع رزومه:

رزومه‌ها معمولاً به دو روش نوشته می‌شوند:

sample chronological resume-formatبه ترتیب زمانی Chronological:

در این نوع رزومه، سوابق شغلی‌ خود را بر اساس تاریخ می‌نویسید. در واقع آخرین سوابق شغلی در ابتدای رزومه نوشته می‌شوند. تهیه رزومه زمانی راحت‌ترین و رایج‌ترین روش تهیه رزومه است. رزومه‌ ی زمانی معمولاً  قابل فهم ، پر جزئیات و زندگینامه‌گونه است و برای دانشجویانی که سابقه کاری خوبی دارند بسیار مفید هستند.

بر اساس مهارت (Skills-based):

این نوع رزومه‌ها معمولاً برای موقعیت‌های شغلی خاص ایجاد می‌شوند. در این نوع رزومه، کارجو سعی می‌کند فقط بر روی مهارت‌ها و سوابقی تمرکز کند که با موقعیت شغلی فعلی در ارتباط هستند. این نوع رزومه برای موقعیت‌های شغلی مدیریتی بسیار کاربرد دارد.

اگر سابقه کاری شما بسیار زیاد است، پیشنهاد می‌کنیم که دو صفحه رزومه برای خودتان در نظر بگیرید. در غیر این صورت، رزومه‌های تک صفحه‌ای بسیار حرفه‌ای‌تر به نظر می‌رسند.

یک رزومه حرفه‌ای شامل چه اطلاعاتی است؟

یکی از سوالاتی که وجود دارد این است که رزومه باید شامل چه اطلاعاتی باشد؟ حال میخواهیم به این سوال پاسخ دهیم که یک رزومه حرفه‌ای شامل چه اطلاعاتی است؟ و یا نکات مهم در نوشتن رزومه حرفه‌ای چیست؟

الگوی مناسب

هدف رزومه این است که در یک قالب صحیح، ارزش‌های خود را به کارفرما اثبات کند. رزومه ی شما باید برگ برنده‌های شما را به خوبی نشان دهد. پس قالبی برای رزومه ی خود پیدا کنید که مهارت ها و تجربیات شما را به طور کامل نشان دهد.

رزومه خود را به بخش‌های زیر تقسیم بندی کنید:

 • اطلاعات تماس
 • تحصیلات
 • خلاصه‌ای از خودتان (درباره من) و هدف شغلی
 • تجربه کاری
 • مهارت‌ها
 • بخش‌های اضافی شامل گواهینامه‌ها، مدارک غیر دانشگاهی، پروژه‌ها و موارد از این دست

طراحی رزومه

هنگام طراحی رزومه ، از فضای سفید به خوبی استفاده کنید، دیزاین مناسبی برای آن انتخاب کنید و از فونت خوانا برای نوشتن استفاده کنید.

رزومه خود را در نهایت به صورت PDF ذخیره کنید تا شکل و ظاهر آن حفظ شود و تغییر شکل ندهد. رزومه‌هایی با فرمت Word و سایر فرمت‌ها، در برخی سیستم‌ها به هم ریخته نمایش داده می‌شوند.

بسیاری از کارفرمایان به صورت آنلاین به دنبال افراد برای استخدام می‌گردند؛ پس حضورتان را در فضاهای آنلاین پررنگ‌تر کنید و خلاصه‌ی فعالیت و مشخصات خود را  در بازار کار و فضاهایی مانند لینکدین، بهینه کنید تا شانس خود را برای گرفتن کار بیشتر کنید. حتی در وب‌سایت‌های مرجع کاریابی رزومه‌ ی آنلاین تهیه کرده و به این ترتیب، مهارت‌ها و تجربه یتان را در معرض دید کارفرمایان قرار می‌دهید.

اطلاعات شخصی

اطلاعات شخصی شامل نام و نام خانوادگی، آدرس، شماره تماس( ثابت و همراه) وتاریخ تولد میشود.

در گذشته به دلیل رعایت مسائل حرفه‌ای از اضافه کردن عکس به رزومه خودداری می‌کردند (زیرا در صورت موجود بودن عکس،عوامل ظاهری مانند رنگ پوست و نژاد در تصمیم گیری شرکت استخدام کننده تاثیر میگذاشت. برای مثال در آمریکا و انگلیس معمولاً از عکس استفاده نمی‌شود، اما در فرانسه، بلژیک و آلمان مشکلی از این بابت وجود ندارد.

امروزه با گسترش اینترنت و شبکه‌های اجتماعی استفاده از عکس در رزومه امری اختیاری است. اگر در رزومه خود از عکس استفاده می‌کنید،باید از شانه به بالا باشد و بهتر است در آن لبخند بزنید.

هدف رزومه

پس از اطلاعات شخصی، می‌توانید خلاصه‌ای از خود و هدف رزومه‌تان بنویسید. سراغ جملاتی بروید که در عین کوتاه بودن بتوانند به بهترین وجه شما و هدف‌تان را بیان کنند. برای کسانی که تجربه کاری زیادی ندارند، مانند فارغ التحصیلان دانشگاه، این بخش خیلی حیاتی است.

تحصیلات

شما در رزومه خود باید به رشته تحصیلی و دانشگاهی که در آن تحصیل کرده‌اید، اشاره کنید. اگر مدارک دیگری نیز دارید بهتر است آن‌ها را نام ببرید.

سوابق شغلی

یکی از نکات مهمی که هنگام نوشتن سوابق شغلی باید به آن توجه کنید این است که از کلماتی استفاده کنید که شما را شخصی فعال معرفی کنند.کلماتی مانند برنامه‌ریزی، توسعه و هماهنگی می‌توانند حس خوبی به کارفرما انتقال دهد.سعی کنید بر روی کار گروهی نیز تمرکز کنید.

حتی اگر سابقه کاری‌ مربوط به کار در رستوران یا کافی شاپ دارید نیز بهتر است به جای عبارات کلیشه‌ای، از تجاربی که هنگام ارائه خدمات به مشتریان یا مدیریت اعتراضات مشتریان بنویسید. همچنین سعی کنید مهارت‌هایتان را بر اساس نوع شغل مورد نظر اولویت‌بندی کنید. برای مثال شغلی مرتبط با امور مالی نیازمند مهارت‌های تحلیلی و آماری است، در صورتی که شغلی مرتبط با بازاریابی به مهارتی مانند فن مذاکره نیازمند است.

علایق و دستاوردها

توضیحات این بخش بهتر است کوتاه و مختصر باشد. هر چقدر سنتان بیشتر می‌شود، الویت‌ها و علایق شما در رزومه، کوتاه‌ و پر اهمیت‌ می‌شود.

از عبارات کلیشه‌ای مانند “معاشرت با دوستان” استفاده نکنید. همچنین بهتر است برای نظم‌بخشی بصری از علامت‌گذاری  برای دسته‌بندی علایق خود استفاده کنید. برای مثال:

 • ورزشی
 • خلاقیت
 • و …

یکی دیگر از مواردی که کارفرمایان در رزومه به آن دقت می‌‎کنند، نوع علایق و سرگرمی‌های شماست. پیشنهاد می‌کنیم بر روی فعالیت‌های گروهی و تیمی تمرکز کنید. برای مثال اگر بیشتر علایق معرفی شده در رزومه شما کارهای فردی مانند مطالعه، تماشای تلویزیون یا جمع‌آوری تمبر باشند، فردی گوشه‌گیر که ناتوان د برقراری ارتباط با دیگران است، شناخته خواهید شد.

اگر سرگرمی‌های غیرمعمول دارید  نیز در رزومه خود به آن اشاره کنید این کار باعث جلب توجه کارفرما خواهد شد.

مهارت‌ها

مهارت‌های ابتدایی که کارفرما انتظار دارد در رزومه شما ببیند عبارتند از:

 • تسلط به یک زبان غیرفارسی (مانند انگلیسی)
 • توانایی کار با نرم‌افزارهای Microsoft Office مانند Word، Excel، Powerpoint و …
 • توانایی جستجو در اینترنت
 • تسلط به ابزارهای آنلاین مرتبط شغلی

اگر کارجوی با سابقه ای هستید یا مهارت‌های مرتبط با شغلتان زیاد است، نوشتن یک رزومه بر اساس مهارت‌ها روند استخدامتان را تسریع می کند.

ارجاعات در رزومه

بسیاری از کارفرمایان در مرحله مطالعۀ رزومه، درستی سوابق شما را بررسی نخواهند کرد. بنابراین اگر در رزومه خود با کمبود فضا روبرو هستید می‌توانید این قسمت را حذف کنید و در صورت درخواست، شماره تماس کارفرمایان پیشین خود را در اختیار کارفرمای جدید قرار دهید.

معمولاً دو نوع ارجاع در رزومه کافیست: ارجاع تحصیلی (معرفی استاد راهنما) و ارجاع شغلی (معرفی کارفرمای قبلی).

ویژگی های یک رزومه ی حرفه ای:

همانطور که اشاره کردیم رزومه نویسی روش مشخص و درستی نداردو  به طور خلاصه یک رزومه حرفه‌ای، رزومه‌ای است که در مدت زمان کوتاهی بتواند توجه کارفرما را به خود جلب کند و او را برای برقراری تماس با کارجو ترغیب کند اما برای دریافت بهترین نتیجه چند نکته را با شما به اشتراک میگذاریم :

 1. با در نظر گرفتن موقعیت شغلی خاصی نوشته شود و مهارت‌ها و شرایط استخدامی بیشترین مطابقت را داشته باشند.
 2. بخش‌بندی رزومه دارای ساختاری منطقی باشد و قابل مطالعه و مفهوم باشد.
 3. کوتاه و مختصر بوده و در عین حال، حاوی اطلاعات مفید باشد.
 4. درباره میزان حقوق درخواستی‌ در آن صحبت نشده باشد.
 5. سوابق از آخر به اول نوشته شده باشد. ( کارفرمایان علاقه دارند از آخرین وضعیت شما آگاه شوند) آخرین مدرک تحصیلی، آخرین سمت شغلی و…
 6. کلمات بیان‌گر انگیزه، جدیت و خلاقیت شما در انجام شغل مورد درخواست‌ باشند.
 7. مثبت و انرژی بخش باشد.
 8. شفاف باشد و از ابهام پرهیز شود. (به تفاوت «سمت» و «توضیح مسوولیت» دقت کنید. سمت لزوما بیان‌گر روش کار نیست؛ پس توضیح گویایی درباره‌ی سطح مسوولیتِ سمتی که به‌عهده داشتید،دهید)
 9. به دور از منفی نگری باشد . (مثلا لزومی ندارد توضیح دهید چرا شغل پیشین خود را از دست دادید. هر چیز منفی را کنار بگذارید)
 10. به جای جملات از عبارات استفاده شده باشد. (عبارات را به‌شکل فهرست شده و زیر هم بنویسید؛ این‎گونه کارفرمایان راحت‌تر رزومه‌ی شما را می‌خوانند )
 11. پاکیزه و خالی از اشتباه باشد. (حتما رزومه را تایپ کنید. از قلم‌های نامتعارف استفاده نکنید؛ رزومه باید ساده و بی‌پیرایه باشد. درستی رزومه‌تان را از نظر نکات دستوری و ویرایشی در نظر داشته باشید. غلط‌های نگارشی تاثیر بسیار بدی خواهند داشت. )
 12. صادقانه و به دور از اغراق باشد.
 13. از اصطلاحات تخصصی آن حوزه‌ی کاری استفاده شده باشد. (اینگونه سطح آگاهی خود را نیز نشان میدهید.)
 14. به روز باشد.
 15. از ضمیر “من” کمتر در آن استفاده شده باشد.
 16. کمیت و کیفیت هر دو در آن مشخص باشد. ( مثلا اگردر افزایش بازدهی مجموعه‌ی کاری سابق خود نقش مهمی ایفا کردید، این میزان مشارکت را با کمیت مشخص کنید؛ برای مثال با نوع کاری که شما انجام دادید، در مدت یک سال بازدهی شرکت ۴۰درصد افزایش یافت. )
 17. اعتماد به نفس شما در آن وجود داشته باشد. ( به توانایی‌های خود اهمیت دهید. آن‌ها را درجه‌بندی کرده و به‌ طور خلاصه درباره‌ ی آنها توضیح دهید. این‌که شما چه‌گونه خود را توصیف می‌کنید، تاثیر بسیاری در تصویر ذهنی کارفرما دارد. )
 18. نوع و اندازه فونت رزومه خوانا باشد.

نقل قول معروفی درباره رزومه نویسی وجود دارد که می‌گوید:

اگر رزومه‌تان بر روی یک صفحه ی خال خالی به شکل برعکس نوشته شده است اما باز هم برای مصاحبه با شما تماس می‌گیرند، بدانید که  یک رزومه  ی حرفه‌ ای ساخته‌اید.

منظور این است که اگر کارفرما با مشاهده رزومه‌تان با شما تماس می‌گیرد، آن را تغییر ندهید. اما اگر چنین اتفاقی نمی‌افتد، بهتر است رزومه خود را آنقدر تغییر دهید تا برای مصاحبه با شما تماس بگیرند!

اشتباهات رایج در نوشتن رزومه :

نکات مهم در نوشتن رزومه و اشتباهات رایج رزومه

 1. غلط‌های املایی و دستور زبانی ۵۶%
 2. نامرتبط بودن مهارت‌های کارجو با شغل ۲۱%
 3. کوتاه بودن رزومه و سابقه کاری کم ۱۶%
 4. ساختار بد و ضعیف محتوای رزومه ۱۱%
 5. نداشتن دست‌آورد ۹%
 6. نادرست بودن شماره تماس و ایمیل ۹%
 7. گنگ بودن اطلاعات محتوای رزومه ۵%
 8. دروغگویی ۲%
 9. داشتن عکس در رزومه ۱%
 10. غیره ۳%

علاوه بر  کوتاه بودن ، طولانی بودن رزومه نیز می‌تواند اثر منفی بر کارفرما داشته باشد.

یکی از نکات مهم نوشتن رزومه این است که باید حتماً از فونت‌های رسمی استفاده کنید. اگر قرار است که رزومه خود را پرینت کنید، دقت کنید که رزومه‌تان بر اساس اندازه A4 ایجاد شده باشد و هرگز کاغذ رزومه خود را تا نکنید.

همچنین، از دامنه افعال و کلمات گسترده‌تری بهره ببرید  اما به ساده نویسی نیز توجه کنید. استفاده از کلمات ثقیل و دشوار فقط مطالعه ی رزومه ی تا را دشوار میکند و همین!

سخن آخر

یک رزومه ی حرفه‌ای به شما در دستیابی به موقعیت شغلی مورد نظرتان کمک زیادی میکند، چرا که میتواند شما را به خوبی و در سطحی که هستید معرفی کرده و متقاعد کننده باشد. نوشتن رزومه‌ی حرفه‌ای کار دشوار و زمانبریست اما داشتن یک رزومه ی خوب و حرفه ای شما را چندین قدم به شغل مورد نظرتان نزدیک میکند. حال آیا آموختن نکات مهم در نوشتن رزومه ارزشمند نخواهد بود؟

دسته بندی : استخدامی و شغلی, منابع انسانی

مطالب مرتبط

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد کنید.

تازه‌های امروز

آزمون‌های مرتبط با این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست