چرا باید در محیط کار دوست صمیمی داشته باشیم؟

دوست صمیمی در محیط کار

رفاقت ها و دوستی ها می توانند برای انسان ها خوب باشند که گاها دوست صمیمی شما می تواند برایتان جای برادر نداشته و یا خواهر نداشتتون رو هم پر کند. به همین دلیل است که داستان ها و ترانه های بسیار زیادی در باب دوست صمیمی و رفیق گفته و سروده شده است. رفاقت ها به شکل‌های مختلف شکل می‌گیرند. گاهی از یک مکالمه ساده در یک تور مسافرتی دوستی جدید کلید می خورد. اما بیشتر رفاقت‌ها در مکالمات غیررسمی و فضاهای مختلف، از مدرسه و دانشگاه گرفته تا محیط‌های کاری، شکل می گیرند. اما رفاقت های محیط کاری چگونه شکل می گیرد؟ آیا دوستی های محیط کاری ماندگار خواهند بود؟

دوستی های محیط کاری نیز با یک سری مکالمات ساده شکل می‌گیرند. ممکن است مکالمه شما با صحبت درباره وضعیت هوا شروع شود و همین مذاکره ساده، باعث دوستی شما شود. مطالعات ریسرچ گیت درباره داشتن دوست صمیمی در محیط کار نشان دهنده این است که درصد کمی از افراد، اشخاص حاضر در محیط کاری خود را به عنوان دوست صمیمی قبول می‌کنند. معمولا افراد دوست ندارند که آخر هفته ها نیز همکارانشان را ببینند و با آنها در ارتباط باشند از این رو ترجیح میدهند از رفاقت با همکاران خود بپرهیزند.

اما داشتن یک دوست و رفیق در محیط کار برای شما می تواند مفید باشد. از این رو اگر شما هم تا به امروز روابط محدودی با همکاران خود داشته‌اید وقت آن رسیده که نحوه تعاملات خود را تغییر دهید. داشتن دوست صمیمی در محیط کار، می‌تواند موجب شادتر، سالم‌تر و سازنده‌تر بودن شما شود و همچنین مشارکتتان را در فضای کاری بهبود بخشد.

اگر هنوز نمی دانید داشتن یک دوست و رفیق در محیط کار چه مزیتی دارد با ادامه مقاله همراه ما باشید.

مزیت های داشتن دوست صمیمی در محیط کار چیست؟

 افزایش رضایت شغلی:

همان گونه که بارها در مقالات قطبینو مطالعه کرده اید و می دانید، ما روزانه یک سوم روز خود را در محیط کاری سپری می کنیم به همین خاطر همکارانمان را بیشتر از دوستان و خانواده خود می بینید. از این اگر در محیط کاری خود، همکاری داشته باشید که بتوانید به او اعتماد کنید، می توانید رضایت شغلی را در فضای کارتان افزایش دهید. زیرا در این صورت شما یک فرد تنها نیستید و می توانید در محیط کاری خود یک هم زبان داشته باشید که افکارتان را با او در میان بگذارید.

هنگامی که شما رضایت شغلی بیشتری نسبت به کار خود داشته باشید، کار کردن برای شما لذتبخش‌تر خواهد بود. بنابراین، اگر سازمان بتواند فضای کاری دوستانه‌ای را پرورش دهد، این موضوع شاید بیشترین سود را برای حفظ کارکنان در فضای سازمان به همراه داشته باشد.

کاهش استرس محیط کار:

اگر شما یک دوست صمیمی در محیط کاری خود داشته باشید می توانید استرس محیط کاری خود را کاهش دهید، زیرا در صورتی که همکار شما، دوست قابل اعتمادتون نیز باشد میتوانید از مشکلات و گلایه های کاری خود با او صحبت کنید. در این صورت می دانید شما فرد قابل اطمینانی را دارید که از مشکلات ناشی از کارتان مطلع است.

همان گونه که می دانید کار و محیطی کاری می تواند سلامت جسمی و ذهنی شما را تحت تاثیر قرار دهد. هر چقدر استرس محیط کاری شما کمتر باشد، آسیب کمتری خواهید دید. با وجود یک همکار خوب که دوست صمیمی شما هم خواهد بود می توانید استرس محیط کاری را کاهش دهید. روابط محکم بین‌فردی در کار می‌توانند به تقویت احساسات مثبت کمک کند.

افزایش اعتماد در محیط کار:

در محیط کار هرچقدر اطراف شما شلوغ تر باشد و روابط دوستانه بیشتری با همکاران خود داشته باشید، شما معتمدتر و امین تر به نظر میرسید. شاید از نظر شما این موضوع خیلی مسخره به نظر برسد اما باید بگویم کاملا منطقی است چرا که افراد با شناخت شما، از ویژگی های مثبتتان مانند اخلاق کاری و تعهد کاری، مطلع می شوند.

افزایش سطح بهره‌وری:

افزایش بهره وری مزیت داشتن دوست صمیمی در محیط کارداشتن یک دوست صمیمی در محیط کار باعث می شود نسبت به دیگر همکاران خود، که خود در اتاق هایشان محبوس کرده اند اجتماعی تر باشید. پژوهش ها نشان دهنده این است که کارکنانی که در سازمان ها دوستان صمیمی برای خود دارند می توانند بهره‌وری خود را تقویت کنند و سطح عملکردشان نیز افزایش میابد.

داشتن یک رفیق در محیط کاری می تواند به شما حس بهتری در محیط کار بدهد در نتیجه سطح انرژی شما در انجام کارهایتان بالا میرود. همیشه به خاطر داشته باشید معاشرت با دیگران می تواند سلول های خاکستری مغز شما را تحریک کند.

افزایش تعامل و مشارکت:

حضور افراد در محیط کار بدون اینکه به امور اطراف خود توجهی داشته باشند، رو به افزایش است؛ این موضوع زمانی رخ می‌دهد که جسم افراد در محیط کار حضور دارد، ولی ذهنشان جای دیگری است؛ این پدیده به واسطه وضعیت بد سلامتی، خستگی یا احساس تعلق‌نداشتن به فضای کاری رخ می‌دهد. به‌طور کلی، در این حالت افراد احساس می‌کنند که با فضای کاری خود تعاملی ندارند و این موضوع سطح بهره‌وری آنها را کاهش می‌دهد و موجب افت سلامت روانشان می‌شود. داشتن تعدادی دوست صمیمی در محیط کار می تواند این احساس تعلق را تقویت کند.

بهبود مهارت‌های ارتباطی:

ارتباط موثر مزیت دوست صمیمی در محیط کار بسیاری از افراد به کسانی که بیش از حد احتیاط می کنند، اعتماد نمی کنند. بارها افرادی را دیده اید که بی موقع و به اشتباه شروع به صحبت کردن می کنند و در مورد موضوعات بی ربط حرف میزنند.

صحبت کردن امری است که فقط با فکر کردن نمی توانید خوب صحبت کنید بلکه برای داشتن یک ارتباط موثر شما نیاز به تمرین و تکرار دارید.

اما احتمالا در ذهنتان این سوال نقش بست که چه کسانی در ارتباطات و مذاکرات خود موفق هستند؟

در سازمان خود یک نگاهی به اطراف و همکاران خود بیاندازید به نظر شما افرادی در ارتباطاتشان موفق اند که در اتاق خودشان را حبس کردند یا افرادی که پیوسته در حال مکالمه با همکاران و مشتریانشان هستند؟

حتی اگر در محیط کاری بتوانید که به یک فرد دیگر گفت‌وگو کنید، صحبت‌کردن می‌تواند توانایی‌های ارتباطی شما را تقویت کند. این موضوع یک مهارت نرم محسوب می‌شود که بسیاری از سازمان ها از کمبود آن در محیط‌های کاری گلایه دارند.

در آخر:

مطالعات مختلفی به بررسی جنبه های متفاوت و تاثیر دوستان صمیمی بر کار و فعالیت حرفه ای پرداخته اند. در گذر زمان، مطالعات مختلفی به بررسی جنبه‌های متفاوت تأثیر دوستان صمیمی بر کار و فعالیت حرفه‌ای پرداخته‌اند.

تمامی این داده‌ها نشان از این دارند که داشتن دوستان صمیمی، خروجی خارق‌العاده‌ای برای کارکنان و سازمان‌ها دارند؛ درمورد شرکت‌ها، سودآوری افزایش پیدا می‌کند و رخدادهای ایمنی نیز کاهش می‌یابند؛ درباره کارکنان نیز ریسک‌های بیشتری را می‌پذیرند، نوآوری بیشتری را از خود نشان می‌دهند و در داخل شرکت پیشرفت می‌کنند و در نهایت تجارب منفی آنها نیز کم می‌شود. در واقع تعاملات دوستانه در محیط کاری باعث می شود استرس کاری پرسنل کاهش و رضایت شغلی در آن ها افزایش یابد.

 

 

 

دسته بندی : ارتباطات و مذاکره, منابع انسانی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست