چرا باید در محیط کار دوست صمیمی داشته باشیم؟

دوست صمیمی در محیط کار

رفاقت‌ها و دوستی‌ها می‌توانند برای انسان‌ها خوب باشند که گاها دوست صمیمی شما می‌تواند برایتان جای برادر نداشته و یا خواهر نداشتتون را هم پر کند. به همین دلیل است که داستان‌ها و ترانه‌های بسیار زیادی در باب دوست صمیمی و رفیق گفته و سروده شده است. رفاقت‌ها به شکل‌های مختلف شکل می‌گیرند. گاهی از یک مکالمه ساده در یک تور مسافرتی دوستی جدید کلید می‌خورد. اما بیشتر رفاقت‌ها در مکالمات غیررسمی و فضاهای مختلف، از مدرسه و دانشگاه گرفته تا محیط‌های کاری، شکل می‌گیرند. اما رفاقت‌های محیط کاری چگونه شکل می‌گیرند؟ آیا دوستی‌های محیط کاری ماندگار خواهند بود؟

دوستی‌های محیط کاری نیز با یک سری مکالمات ساده شکل می‌گیرند. ممکن است مکالمه شما با صحبت درباره وضعیت هوا شروع شود و همین مذاکره ساده، باعث دوستی شما شود. مطالعات ریسرچ گیت درباره داشتن دوست صمیمی در محیط کار نشان‌دهنده این است که درصد کمی از افراد، اشخاص حاضر در محیط کاری خود را به‌عنوان دوست صمیمی قبول می‌کنند. معمولا افراد دوست ندارند که آخر هفته‌ها نیز همکارانشان را ببینند و با آن‌ها در ارتباط باشند. از این رو ترجیح می‌دهند از رفاقت با همکاران خود بپرهیزند.

اما داشتن یک دوست و رفیق در محیط کار برای شما می‌تواند مفید باشد. بنابراین اگر شما هم تا به امروز روابط محدودی با همکاران خود داشته‌اید وقت آن رسیده که نحوه تعاملات خود را تغییر دهید. داشتن دوست صمیمی در محیط کار، می‌تواند موجب شادتر، سالم‌تر و سازنده‌تر بودن شما شود و همچنین مشارکتتان را در فضای کاری بهبود بخشد. اگر هنوز نمی‌دانید داشتن یک دوست و رفیق در محیط کار چه مزیتی دارد با ادامه مقاله همراه ما باشید.

مزیت‌های داشتن دوست صمیمی در محیط کار چیست؟

 افزایش رضایت شغلی:

همان‌گونه که بارها در مقالات قطبینو مطالعه کرده‌اید و می‌دانید، ما روزانه یک‌سوم روز خود را در محیط کار سپری می‌کنیم. به همین خاطر همکارانمان را بیشتر از دوستان و خانواده خود می‌بینیم. اگر در محیط کاری خود، همکاری داشته باشید که بتوانید به او اعتماد کنید، می‌توانید رضایت شغلی را در فضای کارتان افزایش دهید. زیرا در این صورت شما یک فرد تنها نیستید و می‌توانید در محیط کاری خود یک هم‌زبان داشته باشید که افکارتان را با او درمیان بگذارید.

هنگامی‌که شما رضایت شغلی بیشتری نسبت به کار خود داشته باشید، کار کردن برای شما لذت‌بخش‌تر خواهد بود. بنابراین، اگر سازمان بتواند فضای کاری دوستانه‌ای را پرورش دهد، این موضوع شاید بیشترین سود را برای حفظ کارکنان در فضای سازمان به‌همراه داشته باشد.

کاهش استرس محیط کار:

اگر شما یک دوست صمیمی در محیط کاری خود داشته باشید می‌توانید استرس محیط کاری خود را کاهش دهید، زیرا در صورتی‌که همکار شما، دوست قابل اعتمادتان نیز باشد می‌توانید از مشکلات و گلایه‌های کاری خود با او صحبت کنید. در این صورت می‌دانید شما فرد قابل اطمینانی را دارید که از مشکلات ناشی از کارتان مطلع است.

همان‌گونه‌که می‌دانید کار و محیطی کاری می‌تواند سلامت جسمی و ذهنی شما را تحت‌تأثیر قرار دهد. هر چقدر استرس محیط کاری شما کمتر باشد، آسیب کمتری خواهید دید. باوجود یک همکار خوب که دوست صمیمی شما هم خواهد بود می‌توانید استرس محیط کاری را کاهش دهید. روابط محکم بین‌فردی در کار می‌توانند به تقویت احساسات مثبت کمک کند.

افزایش اعتماد در محیط کار:

در محیط کار هرچقدر اطراف شما شلوغ‌تر باشد و روابط دوستانه بیشتری با همکاران خود داشته باشید، شما معتمدتر و امین‌تر به نظر می‌رسید. شاید از نظر شما این موضوع خیلی مسخره به نظر برسد. اما باید بگویم کاملا منطقی است. چراکه افراد با شناخت شما، از ویژگی‌های مثبتتان مانند اخلاق کاری و تعهد کاری، مطلع می‌شوند.

مطلب مرتبط: ۶ دلیل اهمیت اخلاق کاری در موفقیت سازمان

افزایش سطح بهره‌وری:

افزایش بهره وری مزیت داشتن دوست صمیمی در محیط کارداشتن یک دوست صمیمی در محیط کار باعث می‌شود نسبت به دیگر همکاران خود، که خود را در اتاق‌هایشان محبوس کرده‌اند اجتماعی‌تر باشید. پژوهش‌ها نشان‌دهنده این است که کارکنانی که در سازمان‌ها دوستان صمیمی برای خود دارند می‌توانند بهره‌وری خود را تقویت کنند و سطح عملکردشان نیز افزایش می‌یابد.

داشتن یک رفیق در محیط کاری می‌تواند به شما حس بهتری در محیط کار بدهد. درنتیجه سطح انرژی شما در انجام کارهایتان بالا می‌رود. همیشه به‌خاطر داشته باشید معاشرت با دیگران می‌تواند سلول‌های خاکستری مغز شما را تحریک کند.

افزایش تعامل و مشارکت:

حضور افراد در محیط کار بدون اینکه به امور اطراف خود توجهی داشته باشند، رو به افزایش است؛ این موضوع زمانی رخ می‌دهد که جسم افراد در محیط کار حضور دارد، ولی ذهنشان جای دیگری است؛ این پدیده به واسطه وضعیت بد سلامتی، خستگی یا احساس تعلق‌ نداشتن به فضای کاری رخ می‌دهد. به‌طورکلی، در این حالت افراد احساس می‌کنند که با فضای کاری خود تعاملی ندارند و این موضوع سطح بهره‌وری آن‌ها را کاهش می‌دهد و موجب افت سلامت روانشان می‌شود. داشتن تعدادی دوست صمیمی در محیط کار می‌تواند این احساس تعلق را تقویت کند.

بهبود مهارت‌های ارتباطی:

ارتباط موثر مزیت دوست صمیمی در محیط کار بسیاری از افراد به کسانی که بیش‌ازحد احتیاط می‌کنند، اعتماد نمی‌کنند. بارها افرادی را دیده‌اید که بی‌موقع و به اشتباه شروع به صحبت کردن می‌کنند و در مورد موضوعات بی‌ربط حرف می‌زنند.

صحبت کردن امری است که فقط با فکر کردن نمی‌توانید خوب صحبت کنید. بلکه برای داشتن یک ارتباط مؤثر شما نیاز به تمرین و تکرار دارید. اما احتمالا در ذهنتان این سؤال نقش بسته است که چه کسانی در ارتباطات و مذاکرات خود موفق هستند؟

در سازمان خود یک نگاهی به اطراف و همکاران خود بیندازید. به نظر شما افرادی در ارتباطاتشان موفق‌اند که در اتاق خودشان را حبس کردند یا افرادی که پیوسته در حال مکالمه با همکاران و مشتریانشان هستند؟

حتی اگر در محیط کاری بتوانید با یک فرد دیگر گفت‌وگو کنید، صحبت‌ کردن می‌تواند توانایی‌های ارتباطی شما را تقویت کند. این موضوع یک مهارت نرم محسوب می‌شود که بسیاری از سازمان‌ها از کمبود آن در محیط‌های کاری گلایه دارند.

پیشنهاد: ۱۴ راهکار هوشمندانه برای مقابله با همکار زیرآب‌زن

در آخر:

مطالعات مختلفی به بررسی جنبه‌های متفاوت و تأثیر دوستان صمیمی بر کار و فعالیت حرفه‌ای پرداخته‌اند.

تمامی این داده‌ها نشان از این دارند که داشتن دوستان صمیمی، خروجی خارق‌العاده‌ای برای کارکنان و سازمان‌ها دارد؛ درمورد شرکت‌ها، سودآوری افزایش پیدا می‌کند و رخدادهای ایمنی نیز کاهش می‌یابند؛ درباره کارکنان نیز ریسک‌های بیشتری را می‌پذیرند، نوآوری بیشتری را از خود نشان می‌دهند و در داخل شرکت پیشرفت می‌کنند و در نهایت تجارب منفی آن‌ها نیز کم می‌شود. درواقع تعاملات دوستانه در محیط کاری باعث می‌شود استرس کاری پرسنل کاهش و رضایت شغلی در آن ها افزایش یابد.

دسته بندی : ارتباطات و مذاکره

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست