چرا کار پیدا نمی کنم؟

چرا کار پیدا نمی کنم؟

قطعا شما هم بارها این سوال در ذهنتان نقش بسته که “چرا کار پیدا نمی کنم؟” واقعا پاسخ این سوال چیست؟ شانس و اقبال؟ این سوال، تنها چند پاسخ ساده دارد. در این مقاله مهم ترین مواردی که در استخدام نشدن شما موثر خواهد بود را بررسی کرده ایم. بنابراین اگر سوال چرا کار پیدا نمی کنم؟ ذهن شما هم درگیر خود کرده است، این مطلب را از دست ندهید.

صلاحیت کافی برای آن شغل را ندارید:

قطعا که نیاز نیست همه مهارت ها و صلاحیت های شغلی که در آگهی شغلی آمده است را داشته باشید. اما مطمئنا لازم است که شما از ۱۰ مهارت حداقل ۸ مهارت را دارا باشید. بنابراین شما باید برای شغل هایی رزومه بفرستید که حداقل ۹۰% شرایط و صلاحیت های آن را دارا هستید.

همچنین دقت کنید که در قسمت شرح وظایف چند سال سابقه مد نظر شرکت است؟ برای مثال اگر در شرح وظایف شغلی ۳ تا ۵ سال سابقه درخواست شده است و شما ۶ ماه سابقه کار دارید نباید رزومه خود را ارسال کنید اما اگر ۲ سال و نیم سابقه کار دارید می توانید درخواست بدهید. چرا که اگر سابقه کار شما با سابقه درخواستی شرکتی مطابقت نداشته باشد فرستادن رزومه، وقت تلف کردن است.

توانایی شما بالاتر از نیاز شرکت است:

شاید بنظر خود شما غیرمنطقی به نظر برسد اما بسیاری از کارفرمایان شما را بخاطر سابقه کار زیاد یا مدرک تحصیلی بالا نمی پذیرند. کارفرمایان در بسیاری از موارد به دنبال فردی می گردند که به دنبال پیشرفت و تلاش باشند.

برای مثال اگر شما کارشناس ارشد بازاریابی هستید و برای شغلی مانند کار در مرکز تماس تلفنی رزومه ارسال کنید قطعا کارفرما درخواست شما را نادیده می گیرد. چرا که مدیر منابع انسانی تصور می کند این کار برای شما کسل کننده است و شما را استخدام نمی کند.

پس نتیجه خواهیم گرفت که، اگر توانایی شما بالاتر از فرصت شغلی مورد نظر است، حتما این موضوع را در ابتدای رزومه خود قید کنید که دلیل درخواست شما برای این شغل چیست.

از خود شناخت کافی ندارید:

گاها قبل از اینکه رزومه خود را تنظیم کنید از خود شناخت کافی ندارید به همین دلیل نمی دانید باید به کدام شرکت ها رزومه خود را ارسال کنید. برای مثال گاها شما تیپ شخصیتی درونگرا دارید و نمی توانید با یک تیم همکاری کنید. از این رو قبل از ارسال رزومه می توانید با استفاده از تست های حوزه منابع انسانی و استخدام مانند تست شخصیت شناسی نئو و یا تست mbti به شناخت کامل خود برسید.

همچنین گاها افراد با توجه به مدرک تحصیلی خود، شغلشان را انتخاب می کنند. باید بگم شما علاوه بر مهارت های خود باید بدانید چه شغلی مناسب شما است.

رزومه شما مرتب و خوانا نیست:

شاید در زندگی اگر پیامی را که برای دوست و یا خانواده خود ارسال میکنید مشکل تایپی داشته باشد مسئله پیش نیاید اما چنین اشتباهات به ظاهر معمولی در رزومه کاری شما ممکن است متفاوت باشد.

وجود داشتن یا نداشتن اشتباه تایپی در رزومه ممکن است وضعیت شما را تغییر دهد. شاید باورش برایتان سخت باشد اما اینکه به مصاحبه دعوت شوید یا درخواست شما رد شود، ممکن است به یک اشتباه تایپی وابسته باشد.

در نتیجه هیچ وقت ریسک نکنید و رزومه خود را بعد از تایپ کردن چندین بار بررسی و بازخوانی کنید تا از نظر دیکته، دستور زبان مسئله ای نداشته باشد.

همچنین هنگامی که برای خود رزومه ای تهیه می کنید، قالب رزومه بسیار اهمیت دارد. اگر رزومه شما مرتب و منظم نباشد و از قالب درستی پیروی نکند، ریسک انتخاب نشدن و خوانده نشدن رزومه شما بالا است. رزومه تان باید ساده باشد و نباید شلوغ و رنگارنگ باشد.

ساخت رزومهانتظار دستمزد نامعقول:

احتمالا بسیاری از سازمان ها را دیده اید که از شما در درخواست شغلیشان خواسته اند که دستمزد مورد نظرتان و دریافتی های سابقتان را درج نمایید. اگر شغل هایی که برای آن ها درخواست فرستاده اید، پرداختی شان از درخواست شما کمتر باشد، مطمئنا در خواست شما رد خواهد شد.

هیچ کارفرمایی وقت خود را صرف خواندن روزمه ای که نمی تواند از دادن دستمزدش بربیاد، تلف نمی کند.

بنابراین اگر نگران استخدام شدن خود هستید، علاوه بر اینکه باید دستمزد درخواستی خود را واقع‌گرایانه اعلام کنید، نباید بر روی حقوق و دستمزد سابق خود تاکید داشته باشید.

مدام جهت پیگیری رزومه خود با کارفرما تماس نگیرید:

شما با هر درخواست شغلی دلتان می خواهد که هرچه سریع تر به شما زنگ بزنند و شغل مورد نظرتان را پیدا کنید. به همین دلیل اگر در شرح وظایف کارفرما شماره تماس باشد، شما مدام با او تماس می گیرید و پیگیر می شوید.

باید در نظر داشته باشید، کارفرمایان زمان کافی برای صحبت کردن با تمام متقاضیان را نخواهند داشت، به خصوص زمانی که این تماس‌ها ادامه پیدا می‌کند و تعداد آن‌ها زیاد می‌شود. تماس بیش از حد با کارفرما باعث عصبانیت کارفرما شده و او را از استخدام شما منصرف خواهد کرد.

سخن پایانی

پاسخ چرا کار پیدا نمی کنم؟ نداشتن استعداد نیست بلکه رعایت نکردن اصول بالا است.

دسته بندی : استخدامی و شغلی, منابع انسانی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست