چگونه احساساتمان را کنترل کنیم؟

چگونه احساساتمان را کنترل کنیم؟

همیشه این جمله که چگونه احساساتمان را کنترل کنیم؟ را زیاد شنیده اید اما باید بگویم که چگونه احساساتمان را کنترل کنیم، کاملا اشتباه است چرا که شما باید همیشه یاد بگیرید با احساساتتان کنار بیایید و با آنها به گونه ای رفتار کنید که در زندگی تان تاثیر درستی بگذارند و یا اگر حس خوبی نیست، زندگی شما را تحت تاثیر قرار ندهد.

شما همیشه می توانید احساساتتان را بروز دهید اما باید قبل از آن یاد بگیرید که احساس خود را مدیریت کنید.

قطعا بارها با افرادی برخورد کرده اید که بعد از یک روز به ظاهر معمولی، ناگهان با کوچکترین مسئله که به وجود می آید عصبانی می شوند. این افراد همان هایی هستند که همیشه احساساتشان را کنترل و سرکوب کرده اند. سرکوب احساسات خودش را اینگونه نشان می دهد.

هرچقدر احساسات خود را بیشتر کنترل کنید، هیچ وقت موفق به مدیریت آن ها نمی شوید چرا که احساسات در برابر کنترل شما مقاومت نشان می دهند. در نتیجه شما کنترل عاطفی خود را از دست می دهید.

امروزه جامعه به ما یاد داده است که احساساتمان را مخفی کنیم، از آن ها خجالت بکشیم و از احساساتمان بترسیم.

در بیشتر جوامع، نشان دادن احساسات در ملاعام بیان کننده احساسات خارج از کنترل و نشانه‌ی مهمی از ضعف است. در حالی که ما با این احساسات به دنیا آمده‌ایم و باید با آن‌ها زندگی کنیم. پس باید یاد بگیریم چطور آن‌ها را بشناسیم، با آن‌ها کنار بیاییم و آن‌ها را آزاد کنیم.

برای اینکه بتوانیم احساساتمان را کنترل کنیم و در برقراری ارتباط با دیگران پیروز میدان باشیم، به هوش هیجانی بالایی نیاز داریم.

هوش هیجانی چیست؟

هوش هیجانی عبارت است از توانایی شناسایی، درک و کنترل احساسات فردی به منظور جلوگیری از بروز رفتارهای تکانشی. این فرآیند شاید به ظاهر ساده به نظر برسد، اما کنترل احساسات در لحظاتی که مورد هجوم احساسات به ظاهر غیرقابل کنترل قرار می‌گیریم، به سختی امکان‌پذیر است؛ مگر اینکه بر مهارت کنترل احساساتمان تسلط کافی داشته باشیم.

با این ۳ روش احساسات خود را کنترل کنید

به آینده و روزهای پیش رو فکر کنید:

برای اینکه بدانیم چگونه احساسات خود را کنترل کنیم یا بهتر است بگویم چگونه احساسات خود را مدیریت کنیم، باید در هنگام احساس های ناراحت کننده، احساس خشم و یا اضطراب آنی به این فکر کنیم که این حس در آینده چه تاثیری در زندگی من دارد؟

احساسات خیلی شدید در زندگی ما باعث می شود نتوانیم برای آینده خود درست تصمیم بگیریم. افرادی که دچار حس اضطراب و خشم شدید می شوند یادشان می رود که فردایی هم وجود دارد.

همه ی ما گاهی مغلوب احساساتمان می شویم و در لحظه کاری را انجام میدهیم که بعد از آن احساس پشیمانی می کنیم.

برای مثال این تمرین را برای خود همیشه انجام دهید: اگر از دست فردی، خشمگین شدید سریعا عکس العمل نشان ندهید. برای چند ثانیه به روزهای بعدی فکر کنید که قرار است او را ببینید و از خود بپرسید در قبال عکس العملی که می خواهید انجام دهید، با دیدن این فرد فردا چه احساسی به شما دست خواهد داد؟

احساساتمان را بشناسیم:

برای مدیریت احساساتمان باید یاد بگیریم، فراز و نشیب های احساسی خود را بشناسیم. برای شناخت، باید ابتدا بفهمیم در چه زمان هایی و چگونه احساساتی می شویم؟

برای مثال هرگاه به یکباره از چیزی شاکی شدید علت آن را جستجو کنید. ببینید در چه موقعیتی و از چه چیزی این گونه عصبانی شدید؟

کنترل احساسات هرگز به این معنا نیست که شما احساسات خود را بروز ندهید و برعکس نباید آن را سرکوب کنید اما باید بدانید که چگونه آن را مدیریت کنید و مهم تر از اینها چگونه آن را باید بپذیرید؟

در این صورت هنگام احساسی شدن، می توانید رفتار درستی از خود نشان دهید و در این صورت احساسات شما در تصمیمات و زندگی شما تاثیر بدی نخواهد داشت.

کنترل احساسات را از دیگران بیاموزید:

قطعا شما هم افرادی را دیده اید که در هنگام ناراحتی و اضطراب احساسات خود را به خوبی مدیریت می کنند، به گونه ای که شما حتی نمی فهمیدید او ناراحت است. با دیدن این افراد قطعا این سوال در ذهن شما نقش می بندد که “چگونه احساساتمان را کنترل کنیم؟ تا شبیه این افراد باشیم.”

برای اینکه مانند آن ها یاد بگیرید احساساتتان را مدیریت کنید باید از این افراد کمک بگیرید. باید ببینید چگونه با ناملایمت ها کنار آمده اند و در هنگام بروز احساسات چگونه رفتار می کنند.

سخن پایانی:

احساسات ما در زندگیمان نقش به سزایی دارند به گونه ای که اگر بتوانیم آن ها را مدیریت کنیم، درست تر تصمیم می گیریم و به راحتی میتوانیم با دیگران ارتباط برقرار کنیم.

دسته بندی : توسعه فردی و یادگیری, روانشناسی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست