دلبسته شدید یا وابسته؟ فرق بین دلبستگی یا وابستگی در روابط عاشقانه

تفاوت دلبستگی با وابستگی در روابط عاشقانه

دلبستگی و وابستگی دو مفهوم با دو معنای بسیار متفاوت در روابط عاطفی هستند. بسیاری از افراد در روابط عاشقانه خود این دو موضوع را باهم اشتباه می گیرند.

افرادی که در رابطه عاشقانه خود احساس دلبستگی می کنند، از نظر روانی، آزادی زیادی را تجربه می کنند. در این شرایط فرد دارای استقلال کافی است و همچنین اعتماد به نفس مناسبی داشته و قادر است عشق بدون قید و شرطی را تجربه کند.

اما برعکس افرادی که در روابط عاشقانه خود احساس وابستگی می کنند، هیجاناتی درهم آمیخته مانند اضطراب، غم، خوش حالی و… را تجربه می کنند. چنین فردی در رابطه عاطفی خود مدام احساس ناامنی می کند و هر لحظه نگران از دست دادن یار خود می باشد. این افکار منفی در ذهن او، باعث می شود استقلال خود را از دست بدهد و هر لحظه طوری رفتار کند که شریک احساسی خود را راضی نگه دارد.

همیشه باید این نکته را در ذهن خود داشته باشید که: شکست های ما یکی از مهم ترین علل وابستگی هستند‎.

چرا وابسته می شویم؟ 

شکست های ما یکی از مهم ترین علل وابستگی هستند. همه ما در ناخودآگاه مان از این که به تنهایی کافی و کامل نیستیم در عذابیم. گاهی فرد در دوران کودکی به این نتیجه می رسد که به تنهایی قادر به انجام کاری نیست و همواره به دیگران نیازمند است.

چنین فردی در بزرگسالی نیز به این باور می رسد که برای بقا و ادامه زندگی وابسته به دیگران است و همواره به کمک دیگران نیازمند است. چنین باوری معمولا در نتیجه حمایت های بیش از حد والدین در دوران کودکی ایجاد می شود و سرچشمه شکل گیری شخصیت وابسته است.

این افراد خود را بسیار آسیب پذیر می دانند که مانند یک کودک همواره محتاج کمک و توجه دیگران هستند و به همین دلیل بسیار حساس و زودرنج اند.

انواع وابستگی 

وابستگی سالم:

در وابستگی سالم، فرد خود را همیشه وابسته شریک خود نمی داند و در زمان مناسب و در صورت نیاز، مستقیما از شریک زندگی درخواست کمک می کند اما در رابطه خود احساس امنیت، اعتماد و علاقه می کند. در این نوع وابستگی هر یک از زوجین برای یکدیگر احترام قائلند و حس محبت و همدلی را نیز از طرف مقابل خود دریغ نمی کنند و خویشتن حقیقی خود را فراموش نمی کنند.

در وابستگی سالم، کسی در دیگری حل نمی شود و رابطه سرشار از اعتماد، اطمینان، انعطاف پذیری و خالی از اضطراب، ناامنی، سوءظن و رفتار خصمانه است. وابستگی سالم وابستگی است که هیجان هایی که دو طرف نسبت به هم دارند معقول و منطقی است.

فهم یکدیگر وجود دارد اما الزامی ندارد که دو طرف عین هم بفهمند. در وابستگی سالم احساس شایستگی در زندگی، شفافیت، تغییر و پیش بینی پذیری در طرفین وجود دارد.

وابستگی ناسالم: 

در وابستگی ناسالم فرد سعی دارد طرف مقابل را تحت کنترل و نفوذ خود قرار دهد و به دلیل ترس از طرد شدن مانند یک قربانی هرگونه تحقیری را تحمل کند.

نشانه ی وابستگی چیست؟

هنگامی که افراد، ارزشمند بودن خود را درک نمی کنند، کفایت و شایستگی خود را به حضور فرد دیگری در زندگی گره می زنند، این افراد توانایی های خود را هنوز نشناخته اند. بنابر این فکر می کند حضور شخص دیگر و تایید شدن از جانب او، تضمین کننده ی موفقیت وی است.

نشانه های وابستگی در افراد عبارتند از:

  • فرد وابسته در تصمیم گیری هایش با مشکل مواجه می شود و همواره نیازمند این است که منبعی او را تایید کند.
  • فرد وابسته در یک رابطه مسئولیت پذیری کمتری از خود نشان می دهد و دست به رفتارهای افراطی می زند.برای مثال برای اینکه معشوق خود را نگه دارد دست به انجام کارهایی خارج از وظیفه خود می زند.
  • چنین فردی به آدمی بله قربان گو تبدیل خواهد شد که برای از دست ندادن شریک عاطفی خود نظراتش را بیان نمی کند.

در یک عشق واقعی، ترس و دلهره جایی ندارد؛ اما هنگامی که فرد وابسته ی یک رابطه است، هر لحظه نگران عوامل تهدید کننده و خارج از کنترلی ست که ممکن است رخ دهد و سبب جدایی او و طرف مقابلش شود.

یک انسان آزاده، هیچ گاه به گدایی عشق نمی پردازد؛ او باور دارد که حسادت کردن، کنترل کردن های بیش از اندازه و سلب آزادی فرد مقابل خود نشانه ی عشق نیست!

بنابر این توجه داشته باشید که در یک رابطه ی عاطفی، وابستگی تهدید بزرگی است؛ زیرا سبب می شود افراد از خود واقعی شان فاصله بگیرند و به مرور احساس حقارت فراوانی را تجربه کنند. شکوه عشق آن جاست که عاشق و معشوق یکدیگر را در همان وضعیتی که هستند با تمام نقاط مثبت و منفی خود و دیگری، به یکدیگر متعهد می شوند.

بهتر است بدانید که در یک رابطه ی عاطفی سالم، افراد در عین آن که فردیت خود را حفظ می کنند، به فردیت دیگری نیز احترام گذاشته و آن را تهدید نمی کنند. آن ها هر دو دنبال خود شکوفایی خود بوده و زمینه ی خود شکوفایی فرد دیگر را نیز فراهم می سازند.

دلبستگی بهتر از وابستگی است؟

دلبستگی یعنی این که با آنچه در ارتباط قرار گرفته ایم را به آن عشق می روزیم یا دوستش داریم احساس وحدت و یگانگی کنیم و با وجود لذت شادمانی، سعادت و خوشی در آن، ما نیز خشنود شویم. در این حالت، بودن یا نبودن، او در کنار ما، احساس بسیار خوب یا بسیار بد به ما نمی دهد، بلکه وجود او باعث حس رضایت در درون ما می شود.

به عبارتی دیگر، با نبودن او باز هم احساس رضایت در ما باقی مانده و حال خوبمان را می توانیم حفظ کنیم. درواقع یک فرد بالغ قادر به تشخیص یک رابطه سالم میان خود و دیگران خواهدبود.

او می تواند میان یک رابطه مبتنی بر ساختار صحیح و یک وابستگی افراطی و خاجر از تعادل را تشخیص دهد و خود را از گرفتار شدن در تله های چنین ارتباطی برهاند.

یادمان نرود بسیاری از افراد ممکن است در مقاطعی از زندگی خود دچار چنین ارتباطی شوند. این یک ایراد محسوب نمی شود. مهم این است که با مشاوره صحیح بتوانیم خود را از چنین ارتباطی برهانیم و یک رابطه متعادل با اطرافیانمان داشته باشیم.

دسته بندی : توسعه فردی و یادگیری, روانشناسی

مطالب مرتبط

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد کنید.

تازه‌های امروز

آزمون‌های مرتبط با این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست