چگونه یک مدیر بهتر برای کارمندها باشیم؟

مدیر خوب

همه مدیران شرکت ها و سازمان‌ها می خواهند که جز بهترین مدیران برای مجموعه و سازمان خود باشند به گونه ای که کارمندهای آنها در سازمان احساس بهتری داشته باشند و در نتیجه با بهتر کار کردن، اهداف سازمان را محقق کنند. اما آیا شما که این مقاله را به عنوان یک مدیر سازمان می خوانید به تیپ شخصیتی خود و دیگران دقت کرده اید؟ آیا نگاهی به الگوهای شخصیتی کارمندها در سازمان خود انداخته اید ؟

بسیاری از مدیران در سازمان تمایل دارند با کارمندها همان گونه رفتار کنند که خود فکر می کنند درست است. اما اگر شما می خواهید در سازمان خود بهترین مدیریت را داشته باشید باید دقیقا با کارمندهای خود مشابه با تیپ شخصیتی آن ها رفتار کنید. حال، آیا به نظر شما این کار راحت است ؟

تا به حال از دکتران دریاره مشکلات پزشکی سوال کرده اید؟ جواب آن ها به خیلی از این سوالات این است که : “هرکسی متفاوت است”. این جمله در کار هم صدق می کند. دقیقا تیپ شخصیتی افراد با هم متفاوت است. پس این که شما به عنوان یک مدیر باید با هر کسی متناسب با الگوی رفتاری او برخورد کنید کار آسانی نیست.

شناخت الگوی رفتاری هر کارمند در سازمان

شاید برای شما به عنوان یک مدیر سوال باشد که خوب، حال که فهمیدیم باید متناسب با رفتار کارمندان خود رفتار کنیم، باید چه کاری انجام دهیم؟ راه حل برای شما این است که شما باید به عنوان مدیر یک سازمان حداقل تیپ شخصیتی افرادی که با آن ها سروکار دارید را بدانید. اما چگونه ؟

آزمون ها و ابزارهایی برای تعیین این تیپ ها و الگوهای شخصیتی وجود دارند که شما به عنوان یک مدیر می توانید برای سازمان خود استفاده کنید. این آزمون ها به قدری زیاد هستند که شما می توانید به راحتی از یکی از آن ها استفاده کنید.

اما اگر می خواهید با فهمیدن چهار تیپ شخصیتی کارمندان خود تبدیل به یک مدیر بهتر شوید پشنهاد ما به شما تست دیسک است. می توان تست دیسک را به عنوان بهترین آزمون شناخت الگوی رفتاری کارمندان برای سازمان دانست. تست دیسک شخصیت افراد را به چهار گروه تقسیم می کند. شما به عنوان مدیر سازمان می توانید حداقل با دانستن این چهار گروه، شخصیت کارمند خود را بشناسید و به یک مدیر بهتر تبدیل شوید.

تست دیسک یک ابزار در تعریف شخصیت خاص افراد و تعیین نقاط قوت، ضعف و علایق و مسیر شغلی احتمالی فرد کاربرد دارد که به طرز شگفتی دقیق است. یک مدیر در سازمان برای اینکه بتواند مدیریت بهتری داشته باشد می تواند از نتایج آزمون DISC به راحتی استفاده کند.

معمولا سازمان هایی که از آزمون دیسک برای استخدام کارمندهای خود استفاده می کنند و با هر کدام از کارمندان خود مطابق با تیپ شخصیتی آن ها برخورد می کنند اهداف سازمانی خود را بهتر رقم می زنند.

جهت ورود به آزمون دیسک کلیک کنید.

نحوه برخورد مدیر با ۴ تیپ شخصیتی کارمندها

همان گونه که گفته شد از طریق تحلیل تست دیسک چهار تیپ شخصیتی هر فرد مشخص می شود. اما فقط شناختن همین چهار تیپ شخصیتی برای مدیر بهتر شدن، کافی است ؟ باید در پاسخ بگویم خیر. شما به عنوان یک مدیر باید بدانید با این چهار تیپ شخصیتی چگونه برخورد کنید؟

چهار مدل رفتاری آزمون DISC عبارتند از :

  • شخصیت راهبر
  • شخصیت اجتماعی
  • شخصیت رابطه‌ساز
  • شخصیت تحلیل گر

چهار الگوی شخصیتی کارمندان سازمان:

۱) شخصیت راهبر

اولین تیپ شخصیتی در شناخت کارمندان، شخصیت راهبر است. این افراد برونگرا هستند. انگیزه اصلی برای این کارمند کسب نتایج است. مدیر باید با این فرد همیشه از نتیجه کار حرف بزند و در سازمان وظایفی را که کسب نتایج در آن مهم است به این فرد واگذار شود. شخصیت راهبر سریع فکر می کند و سریع هم تصمیم می گیرد و همیشه مایل است سریع به نتیجه برسد. در کل این افراد تحمل کمتری دارند. مدیر باید به آن ها در سازمان وظایفی را واگذار کند که بداند نتیجه سریع دارد.

روش مدیریتی شما

روش صحیح مدیریت او این است که عمل‌گرا، دقیق، متمرکز و سریع باشید و به صراحت نتایج مورد انتظار و روش ارزیابی نتایج و موفقیت‌ها را مشخص کنید.

۲) شخصیت اجتماعی:

در تست دیسک به شخصیت اجتماعی با نام اثر گذار یاد شده است. این کارمندها ارزش زیادی برای روابط قائل می شوند. آن ها فرد محور و برونگرا هستند. این افراد درون سازمان سیاستمداران، سخنرانان، فروشندگان و مجری های خوبی می شوند. مدیر این افراد را باید در جایگاهی قرار دهند که نیازمند تعامل مثبت با دیگران است. این افراد عاشق این هستند که راجع به افراد و خود دائم صحبت کنند. مدیران باید این نکته را بدانند که افراد با شخصیت اجتماعی خیلی زود با آن ها موافقت می کنند و تعهداتی می دهند که ممکن است اغلب فراموش کنند یا درست به خاطر نیاورند.

روش مدیریتی شما

اثربخش‌ترین روش مدیریت در رابطه با افراد اجتماعی/برونگرا این است که آن‌ها را در جریان قرار دهید و انرژی آن‌ها را بر چیزی متمرکز کنید که بتوانند بیشترین همکاری را با شما داشته باشند. زمانی را به صحبت، ایجاد ارتباط و تعامل با آن‌ها اختصاص دهید و سپس از سایرین بخواهید که به جزئیات بپردازند.

۳) شخصیت رابطه ساز:

در تحلیل تست دیسک افراد با شخصیت رابطه ساز نیز مشخص می شوند. کارمندان با شخصیت رابطه محور اهمیت زیادی به افکار و احساسات دیگران می دهند. اما این افراد درون گرا و تودار هستند. معمولا کم حرف هستند. مدیر یک سازمان باید دقت کند این افراد در جمع بندی به کندی عمل می کند و از آن ها نباید توقع داشته باشد تا  خیلی سریع کارهای خود را جمع کنند. این افراد در بسیاری از موارد مردد هستند. بهترین انگیزه که یک مدیر می تواند به این فرد دهد این است که با آن ها دوستانه رفتار کند زیرا بزرگترین انگیزه برای این افراد این است که “بیایید باهم دوست باشیم” است.

یک مدیر برای اینکه با رابطه سازان تعامل برقرار کنند باید کمی تعلل کند، سوالات زیادی را بپرسد و با دقت به پاسخ آن ها گوش بدهد و بداند که این افراد را دوست ندارند.

روش مدیریتی شما

رابطه‌سازها روش مدیریتی ملایم همراه با تعاملات زیاد، دوستانه، آهسته و بدون غافلگیری را می‌پسندند. احساس کردن، توجه و حساسیت نشان دادن به حالات و روابط سایر افراد بیشترین اهمیت را برای آن‌ها دارد.

۴) شخصیت تحلیل گر:

شخصیت تحلیل گر یا متفکر که در تست دیسک با نام سازگار آمده است. این شخص تودار، ساکت و وظیفه محور است. بزرگترین انگیزه کارمند با شخصیت تحلیل گر دقیق بودن در کار است. مدیران به این افراد باید وظایفی که نیاز به دقت بالا دارند بسپارند. برای مثال یکی از مشاغل که در سازمان مناسب این افراد است حسابداری است. فرد با شخصیت تحلیل گر ترجیح می دهد ساعت ها به تنهایی کار کند تا با دیگران.

روش مدیریتی شما

شیوه مدیریتی مناسب در رابطه با متفکران این است که صریح، مرتبط، دقیق، متوجه جزئیات، دقیق در گفتار، ‌ملایم و کنترل‌شده باشید.

دسته بندی : رهبری, منابع انسانی

مطالب مرتبط

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد کنید.

تازه‌های امروز

آزمون‌های مرتبط با این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست