قرنطینه در دوران شیوع کرونا، چگونه آسیب روانی را به حداقل برسانیم؟

قرنطینه در دوران شیوع کرونا

قرنطینه در دوران شیوع کرونا؛ چگونه آسیب روانی را به حداقل برسانیم؟

امروزه بسیاری از شهروندان در سراسر جهان به دلیل شیوع بیماری کرونا به طور کامل در قرطینه به سر می برند و یا رفت و آمدهای خود را محدود کرده اند. هرچند این تدابیر برای حفظ سلامت شخصی و عمومی در راستای مقابله با این بیماری است اما تاثیر آن بر سلامت روحی و روانی افراد را هم نباید نادیده گرفت.

بسیاری از افراد این روزها زمزمه می کنند که ما افسرده شده ایم و بسیاری از آن ها حتی علائم افسردگی را نیز دارند.

تحقیقات نشان می دهد که قرنطینه و رعایت فاصله اجتماعی در زمان شیوع بیماری های همه گیر احتمال ابتلا به بیماری های روحی و روانی را افزایش می دهد. نتیجه پژوهشی که در هفته نامه پزشکی لنست (یکی از معتبرترین نشریات پزشکی) منتشر شده است حکایت از این دارد که افراد قرنطینه شده در معرض ابتلا به افسردگی، اضطراب، اختلال در خواب و «اختلال استرسی پس از آسیب روانی» (PTSD) هستند.

ترس از ابتلا به این بیماری، بی حوصلگی، نگرانی از شرایط اقتصادی و قحطی از جمله عواملی هستند که احتمال آسیب های روانی در دوران قرنطینه یا رعایت فاصله اجتماعی را افزایش می دهند.

آسیب های روانی ناشی از کرونا بر روی خانواده ها

روابط زوج ها بی شک در این روزها تحت تاثیر قرار گرفته است. گزارش ها حاکی است که با توجه به محدودیت های اعمال شده برای مقابله با شیوع ویروس کرونا در برخی استان ها درخواست طلاق را افزایش داده است.

همزمان مقامات بسیاری از کشورهایی که قرنطینه در آنها به اجرا گذاشته شده است نگران افزایش خشونت های خانوادگی در این دوران هستند.

همچنین در این شرایط بسیاری از خانواده ها با چالش نگهداری فرزندان خود در خانه روبرو هستند و دیگر نمی دانند که آن ها را چگونه سرگرم کنند. مدارس در بسیاری از کشورها تعطیل شده است و طبق آمار ۵۰۰ میلیون دانش آموز در سراسر جهان خانه نشین شده اند. این موضوع احتمال خشونت علیه کودکان را در خانواده ها افزایش می دهد که جای نگرانی دارد.

چگونه به سلامت روانی خود در دوران قرنطینه و شیوع کرونا کمک کنیم؟

افراد برای حفظ و کمک به سلامت روان خود در دوران قرنطینه می توانند از برخی راهکارها که روانشناسان توصیه کرده اند استفاده کنند.

داشتن برنامه روزانه

یکی از دلایلی که در افراد اضطراب ایجاد می کند، اخلال در روند عادی زندگی است. به همین دلیل اگر افراد بتوانند برای دوران قرنطینه یا کاهش روابط اجتماعی خود در شرایط کرونا برنامه ای روزمره داشته باشند می توانند تا حدود زیادی بر اضطراب این دوران غلبه کنند.

برنامه ریزی برای یک رشته کارها و سپس انجام آنها می تواند حس بهره وری و عادی بودن اوضاع را ایجاد کند. امری که به کاهش اضطراب کمک خواهد کرد.

مراقبت جسمی

این شرایط کرونا که قرنطینه هستیم همه حرف از چاقی می زنند که خود آن می تواند اعتماد به نفس شما را بگیرد و شما را افسرده کند.

حفظ برنامه غذایی سالم، خواب کافی و ورزش یا حرکات نرمشی روزانه می تواند تاثیر زیادی بر روی حفظ سلامت روحی و روانی در دوران قرنطینه و کاهش روابط اجتماعی بگذارد. مدیتیشن نیز می تواند به حفظ تعادل روحی افراد کمک کند.

استفاده از فناوری‌های نوین و تماس مجازی با دوستان و خانواده

کارشناسان توصیه می کنند افراد بیشترین بهره را در دوران قرنطینه و کاهش روابط اجتماعی از فناوری نوین و تماس های مجازی ببرند. حفظ تماس با همکاران، دوستان و اعضای خانواده با ویدئو کنفرانس، ارسال پیامک و شبکه های اجتماعی به بهبود روحیه افراد کمک می کند.

پرانرژی باشید

باید بدانید که برخلاف تصور ما، اغلب حس و حال و انرژی یا ذوق انجام دادن کارها بعد از آغاز آن ایجاد می‌شود؛ بنابراین در ابتدا علی‌رغم بی‌حوصلگی شروع کنید.

می‌توانید از مدیتیشن، مراقبه، دعا و نیایش نیز در جهت کاهش اضطراب و بهبود حال روحی‌تان کمک بگیرید.

فراموش نکنید که این وضعیت نیز گذرا و موقتی است و قرار نیست تا همیشه خانه‌نشین شوید؛ بنابراین موقتی بودن شرایط را به خودتان یادآور شوید و برای لذت بردن از لحظه‌ی حال برنامه‌ریزی کنید.

در زمان حال زندگی کنید

انجام دادن کارها به آهستگی و تجربه‌ی زیستن در لحظه حال نیازمند فرصت خاص یا استثنایی نیست.

اگر نتوانید از ظرف شستن لذت ببرید، از کار بعد از آن هم لذت نخواهید برد.

از انجام دادن سریع کارها و فکر کردن به کار بعدی بپرهیزید.

دسته بندی : توسعه فردی و یادگیری, روانشناسی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

تازه‌های امروز

آزمون‌های قطبینو

فهرست