علل و درمان افسردگی در روابط زناشویی

علل و درمان افسردگی در روابط زناشویی

علل و درمان افسردگی در روابط زناشویی

در دنیای امروزی افسردگی یکی از بیماری های شایع به حساب می آید که بسیاری از افراد با این اختلال روانپزشکی مواجه هستند. طبق تحقیقات تخمین زده شده، در حال حاضر ۲۵۰ میلیون نفر در دنیا مبتلا به افسردگی هستند. بسته به شدت و ضعف این بیماری، درمان آن مدت زمان متفاوتی را خواهد داشت.

در این مقاله قصد داریم به افسردگی هایی اشاره کنیم که فرد دچار نوسانات خلقی شدید می باشد و فرد افسرده دیگر مانند قبل نمی تواند از زندگی شخصی و یا عاطفی خود لذت ببرد و دائم دچار اندوه و استرس است و این بیماری موجب می شود اطرافیانش را نیز ناراحت کند.

امروزه افسردگی یک بیماری شایعی است که در روابط زناشویی نیز تاثیرات زیادی داشته است به گونه ای که بسیاری از زوج ها نمی توانند در کنار هم از زندگی عاطفی خود لذت ببرند.

اختلال افسردگی کیفیت زندگی زناشویی را پایین می‌آورد و موجب بروز اختلافات گسترده زناشویی خواهد شد. همچنین تاثیر زیادی بر روابط بین فردی با دیگران دارد و حتی ممکن است درصورتی که درمان نشود در شغل و تحصیل فرد نیز مشکلاتی ایجاد کند.

علائم افسردگی شدید در زنان و مردان

علائم این اختلال در بین افراد متفاوت است. نوعی از آن وجود دارد که به آن آتیپیک گفته می شود که با افسردگی تیپیکال تفاوت دارد. در این مدل، فرد مبتلا خواب کمتری دارد ولی اشتها و میل جنسی او افزایش پیدا می کند ولی در افسردگی های معمولی که رایج تر هستند چنین علائمی ندارد.

میزان شیوع این اختلال را بین زنان و مردان به طور مشخص نمی‌توان بیان کرد ولی به دلیل تغییرات هورمونی مختلفی که در زنان وجود دارد می‌توان گفت آسیب‌های ایجاد شده در زنان و مردان به یک میزان می‌باشد اما علائم اختلال در تمایلات جنسی در مردان و زنان تفاوت‌های اساسی وجود دارد. زن افسرده ممکن است خود را برای شریک جنسی‌اش جذاب نداند و مرد افسرده نیز ممکن است فکر کند توانایی مردانگی خود را از دست داده است و دیگر نمی‌تواند همسر ایده آلی باشد. چنین برداشت‌هایی در کاهش اعتماد به نفس فرد موثر است و به نوعی بر شدت افسردگی می‌افزاید.

علائم افسردگی شدید در زنان متاهل

از علائم شدید این بیماری در زنان متاهل می توان به موارد زیر اشاره کرد :

این خانم ها معمولا همیشه ناراحت هستند یعنی ناراحتی آن ها به گونه ای مداوم است. زنان متاهل که دارای این اختلال روانپزشکی هستند، احساس پوچی و بی فایده بودن می کنند. از دیگر نشانه های آن در این زنان عبارتند از: اضطراب از دست دادن علاقه یا لذت بردن از فعالیت‌ها و رابطه  جنسی، بی‌حالی، تحریک‌پذیری یا گریه بیش از حد، احساس گناه، احساس بی‌ارزشی، بی‌تفاوتی نسبت به امور، بدبینی، خواب زیاد یا خواب خیلی کم، کم اشتهایی یا پراشتهایی و به دنبال آن کاهش یا افزایش وزن، کاهش انرژی، خستگی، کمرنگ شدن احساسات، افکار مرگ یا خودکشی و در موارد حاد تلاش کردن برای خودکشی، دشواری در تمرکز، یادآوری و یا تصمیم گیری.در مواردی هم ممکن است افسردگی همراه با علائم فیزیکی باشد که به درمان پاسخ نمی‌دهد، مانند: سردرد، اختلالات گوارشی و درد مزمن.

بسیاری از روانشناسان متقعدند که افزایش احتمال افسردگی در زنان متاهل ممکن است به تغییرات هرمونی مربوط باشد. این تغییرات در دوران بلوغ، بارداری، یائسگی و همچنین پس از زایمان یا سقط جنین، مشهود است.

علاوه براین ها نوسانات هورمونی که به چرخه قاعدگی هر ماه رخ می‌دهد، به سندرم پیش از قاعدگی یا PMS و اختلالات افسردگی قبل از قاعدگی یا PMDD یک سندرم شدید ناشی از افسردگی، اضطراب و تغییرات خلقی می‌باشد که هفته قبل از قاعدگی رخ می‌دهد و باعث اختلال در عملکرد طبیعی زندگی روزمره خواهد شد.

علائم افسردگی شدید در مردان

آمارها نشان می دهد در آمریکا ۵ میلیون مردان دارای افسردگی هستند. زندگی با یک مرد افسرده مانند راه رفتن لبه شمشیر است که هر لحظه امکان دارد زندگی مشترک شما را دچار آسیب کند. اما شاید برای خانم ها سوال باشد که از کجا بدانیم همسرمان دچار افسردگی است؟ بسیاری از بانوان همیشه معتقدند اگر یک مرد فریاد می کشد می خواهد قلدری کند یا اگر همیشه خسته است به خاطر تنبلی ذاتی اوست. اما باید بگویم این گونه نیست.

مردانی که دچار این اختلال عصبی هستند دارای نشانه هایی از جمله: تغییرات هیجانی و فیزیکی شامل خستگی،کند شدن حرکات فیزیکی، کندی صحبت و کند شدن فرآیند تفکر. بی‌خوابی، زود از خواب پریدن یا خواب بیش از اندازه. مشکلات پزشکی نظیر اسهال یا یبوست به همراه سر درد و کمر درد. مردان افسرده به جای اینکه بی حال و کسل به نظر برسند معمولا زودرنجی و کم حوصلگی را تجربه می‌کنند و از هیجاناتی مانند غم و یا زود رنجی شکایت می‌کنند.

داشتن افکار منفی دلیل اصلی این زود رنجی در مردان افسرده می‌باشد. همچنین دشواری در تمرکز یکی دیگر از این علائم در مردان است. برخی از مردان ممکن است افسردگی‌شان با حالت‌هایی مانند پرخاشگری، رفتار خصمانه و عصبانیت بروز پیدا کند. استرس نیز یکی از شایع‌ترین علائم آن در مردان است. به یاد داشته باشید به طور کلی استرس و افسردگی مثل خیابانی دو طرفه هستند و هرکدام می‌توانند دلیلی بر وجود دیگری باشند.

یکی دیگر از علائم این بیماری در مردان، کاهش میل جنسی یا ضعف در کارکرد جنسی است .مردان افسرده به مرور نسبت به پارتنر خود سرد می‌شوند و علاقه ای به رابطه جنسی نشان نمی‌دهند. البته کاهش میل جنسی ممکن است دلایل پزشکی متفاوتی داشته باشد و به تنهایی نمی‌توان آن را نشانه‌ای از افسردگی تلقی کرد.

افسردگی جنسی

شاید برای بسیاری از زوجین تعجب آور باشد که رابطه جنسی چه ارتباطی با افسردگی در زنان و مردان دارد؟

برای درک بیشتر رابطه بین این دو، مغز را به عنوان یک عضو بسیار حساس در رابطه‌ی جنسی در نظر بگیرید. میل جنسی از مغز شروع می‌شود و به کار خود تا رسیدن به اندام‌های پایین‌تر ادامه می‌دهد . این پدیده به دلیل حضور مواد شیمایی مخصوص در مغز  به نام انتقال دهنده‌های عصبی اتفاق می‌افتد. مشکل زمانی به‌وجود می‌آید که در دوران افسردگی و یا هر اختلال خلقی دیگر مدارهای مغزی که با استفاده از این مواد شیمایی ارتباط برقرار می‌کنند به درستی کار نمی‌کنند.

اکثر مردان و زنان که دچار افسردگی هستند از کاهش میل جنسی خود و یا اینکه اصلا میل جنسی ندارند شکایت می کنند. این موضوعی است که یک فشار جدی در روابط زناشویی افراد افسرده ایجاد می شود.

بنابراین می‌توان گفت افسردگی و میل جنسی یک رابطه‌ی دوطرفه با هم دارند و هرکدام می‌تواند بر دیگری اثر مستقیمی بگذارد.

همانطور که بیش تر گفته شد مغز، مهمترین ارگان جنسی افراد است. بنابراین افراد افسرده نمی‌توانند لذت زیادی از رابطه زناشویی‌شان ببرند آن‌ها افکار خوبی در ذهن ندارند و از این نظر میل جنسی آن‌ها کاهش می‌یابد.

درمان افسردگی جنسی به روش CBT (درمان شناختی رفتاری) 

برای درمان افسردگی جنسی باید در ابتدا این اطمینان را به بیمار بدهید که این مشکل او همیشگی نیست و  نباید تصور کند که فعالیت جنسی اش برای همیشه دچار اختلال شده است و وی می تواند به دوران گذشته خود برگردد.

یکی از بهترین راه های درمان، روان‌درمانی می‌باشد که موجب بهبود بیماری و افزایش میل جنسی خواهد شد. بدیهی است که شرط اول برای درمان افسردگی و موفقیت در روابط جنسی داشتن آگاهی است و شما به راحتی می‌توانید این آگاهی را با یک مشاوره جنسی تاثیرگذار به دست آورید. درمان شناختی رفتاری یا CBT برای افرادی که به خاطر افسردگی ها دچار کاهش میل جنسی شده اند حداقل ۸ جلسه ۴۵ دقیقه ای می‌باشد. در این روش درمان افسردگی تمرینات خاصی به یک یا هر دو شریک جنسی توصیه می‌شود که به رفع مشکلات خاص آنها کمک می‌کند.

دسته بندی : توسعه فردی و یادگیری, روانشناسی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

تازه‌های امروز

آزمون‌های قطبینو

فهرست