آیا مدیران منابع انسانی به مهارت های دیجیتال پیشرفته ای نیازمند هستند؟

واحد منابع انسانی

به عنوان مدیر یک کسب و کار، آیا فکر کرده اید که مدیران منابع انسانی سازمان شما چقدر به مهارت های دیجیتال پیشرفته نیازمند هستند؟ یا اصلا خود شما که مدیر منابع انسانی یک سازمان هستید آیا به نقش مهارت های دیجیتال در حوزه کاری خود دقت کرده اید؟ امروز با فراز و نشیب های اقتصادی واحد HR دیگر وظیفه استخدام ندارد بلکه وظیفه اصلی واحد HR استخدام افراد درست با توانایی های بالا است. زیرا با توجه به شرایط جامعه سازمان ها فرصت ریسک کردن ندارند و همچنین سازمان ها نمی تواند هزینه های زیادی را متحمل شوند. همه این موارد دلیلی می شوند برای این که مدیران منابع انسانی سازمان ها نیازمند مهارت های دیجیتال باشند تا بتوانند درست ترین تصمیم گیری را برای استخدام افراد در سازمان را داشته باشند.

واحد HR قلب کسب و کارها است زیرا این واحد بر روی سرمایه های انسانی یک سازمان تصمیم گیری می کند، سرمایه هایی که اگر نباشند و یا اگر درست انتخاب نشوند می توانند نابود کننده یک سازمان باشند.

مدیران منابع انسانی برای عملکرد بهتر باید بتوانند :

آنالیزهای HR را به نتایج کسب‌ وکار متصل کنند :

بخش منابع انسانی باید یاد بگیرد که چگونه داده‌های مرتبط با کارمندان را به سطوح عملکرد و نتایج کسب‌وکار پیوند دهد. این پروسه با جمع‌آوری داده‌هایی در مورد مهارت‌ها، قابلیت‌ها و رفتارهای رهبران و نیروی کار فعلی آغاز می‌شود. معمولاً این داده‌ها از طریق ارزیابی به دست می‌آید. به‌عنوان‌مثال یک بیمارستان جهت بهبود ایمنی بیماران، به بخش HR مراجعه می‌کند. مشخص می‌شود که بالاترین میزان ایمنی بیماران به آن دسته از واحدهای پرستاری برمی‌گردد که رهبران آن، رفتارهای خاصی (مثل ابراز همدلی) را بیشتر نشان داده‌اند. پس HR با جمع‌آوری داده‌ها در مورد مهارت‌ها و تجربه‌های کارکنان و مرتبط کردن آن‌ها به نتایج کسب‌وکار، می‌تواند فرصت‌ها و ریسک‌های کلیدی کسب‌وکار را با وضوح بیشتری به تصویر بکشد.

مهارت تصویرسازی داده‌ها را در واحد HR توسعه دهند:

شما به عنوان یک مدیر منابع انسانی باید بتوانید داده های مفیدی را برای عملکرد بهتر جمع آوری کنید اما جمع آوری آنها چه کمکی به شما می کند؟ جمع‌آوری و آنالیز داده‌ها، فقط زمانی به رهبران HR کمک می‌کند که آن‌ها بتوانند از این داده‌ها برای تأثیرگذاری بر دیگران استفاده کنند. تحقیقات نشان می‌دهد که اگر اطلاعات را به‌صورت تصویری به مخاطبان ارائه کنیم، احتمال اینکه آن‌ها از مبحث موردنظر استقبال کنند، ۴۰ درصد بیشتر می‌شود. بنابراین بخش منابع انسانی باید یاد بگیرد که داده‌های خود را به‌صورت گرافیکی عرضه کند.

اجرای مدل‌های برنامه‌ریزی رهبری:

بالاتر از کاربرد داده ها، بخش منابع انسانی در سازمان باید با استفاده از منابع، نیازهای نیروهای مستعد آینده را نیز پیش بینی کنند. متخصصان منابع انسانی باید مدل‌های برنامه‌ریزی رهبری را به اجرا درآورند تا استراتژی‌های بلند مدت کسب‌ وکار را در این خصوص تنظیم کنند. مدل‌های برنامه‌ریزی رهبری به متخصصان نیروی انسانی کمک می‌کنند تا تعداد رهبران موردنیاز، مهارت‌های موردنیاز آن‌ها و همچنین جایگاه سازمانی آن‌ها را بر پایه‌ی داده، پیش‌بینی کنند.

اجرای این سه مرحله، بازدهی بسیار زیادی به همراه خواهد داشت. تحقیقات نشان می‌دهد شرکت‌هایی که در استفاده از داده‌ها و تحلیل آن‌ها برای توسعه‌ی استراتژی نیروی انسانی، موفق هستند، به‌احتمال ۶ برابر، تیم رهبری قدرتمندی تشکیل می‌دهند.

راهکار برای اجرای این مراحل چیست؟

چگونه این داده ها و منابع را مدیران منابع انسانی می توانند جمع آوری کنند؟ یافتن راه حل برای بهبود این چالش برای اکثر شرکت ها و سازمان ها بسیار سخت است. اما شما برای رفع این چالش می توانید راه حل های بسیار زیادی را انتخاب کنید. یکی از این راه حل ها می تواند ارتقا دانش تیم منابع انسانی سازمان باشد تا بتوانند مهارت های فرد را قبل از استخدام حدس بزنند که بازهم ریسک بالایی دارد.

اما گزینه دیگر که می تواند برای سازمان مفید تر باشد آزمون های استخدامی در واحد منابع انسانی است. شاید برای خیلی از شما که این مقاله را می خوانید به نظر برسد تحلیل این آزمون ها خود نیز نیازمند افرادی در سازمان است که باید استخدام شوند. اما ما به شما می گوییم دقیقا اگر کمی مهارت دیجیتال داشته باشید می توانید از سامانه های آنلاین آزمون های استخدامی استفاده کنید که تحلیل های جامع تری دارند.

نتایج آزمون های آنلاین چه کمکی به مدیران منابع انسانی می کند؟

شما به عنوان مدیر منابع انسانی یک سازمان با استفاده از آزمون های آنلاین به راحتی می توانید با تیپ شخصیتی افراد و مهارت های آن ها قبل از استخدام آشنا شوید که این نتایج برای شما در واحد HR دو مزیت دارد :

  • شخص با این تیپ شخصیتی و مهارت ها نیاز سازمان شما است و باید استخدام شود؟
  • در کجای سازمان و برای انجام کدام وظیفه در سازمان شما باید استخدام شود؟

مدیر منابع انسانی در این صورت می تواند افراد توانمند و نیاز سازمان را به درستی انتخاب کند و باعث می شود ضریب ریسک در سازمان کاهش پیدا کند. هزینه ها نیز در سازمان کاهش پیدا می کند. همچنین از نتایج آن ها می توانید داده های زیادی را جمع آوری کنید که با آنالیز این نتایج می توانید نیازهای نیروهای مستعد آینده را نیز پیش بینی کنید.

آزمون هایی نظیر : تست دیسک، تست mbti، تست رغبت شغلی هالند، تست نئو و … دقیقا به واحد HR در سازمان ها کمک می کند تا درست استخدام کنند و داده های بسیار زیاد و مفیدی را جمع آوری کنند.

خوب حال که نیازمند سامانه آنلاین آزمون های استخدامی در سازمان هستید اما چقدر هزینه برای پیاده سازی این سامانه ها وجود خواهد داشت ؟

باید بگویم شما می توانید از سامانه هایی که این آزمون ها را رایگان در اختیار شما قرار می دهند استفاده کنید تا هزینه ها را در واحد منابع انسانی نیز کاهش دهید.

نتیجه کلی:

زمانی که یک مدیر منابع انسانی با استفاده از دانش های دیجیتال خود در راه پیشرفت سازمان تلاش می کند به همین اندازه هم در راستای ارتقا خوش هم حرکت کرده است.

طبق آمار تحقیقاتی، آن گروه از متخصصان HR که از آنالیزهای پیشرفته استفاده می‌کنند، ۶ برابر شانس بیشتری برای بالا رفتن از نردبان ترقی شغلی خواهند داشت.

در دنیای کسب‌وکار امروزی، درحالی‌که نیروهای متخصص نسل قبل بازنشسته می‌شوند، متخصصان منابع انسانی با چالش‌ها و فشارهای بیشتری مواجه‌اند. دینامیک‌های اقتصادی و دموگرافیک، بخش HR را وادار می‌کند که سریع‌تر و بهینه‌تر نیروی کار موردنیاز سازمان را بیابند و توسعه دهند. به همین دلیل، سرمایه‌گذاری روی ارتقای مهارت‌های مبتنی بر داده و فناوری بخش HR، می‌تواند برگ برنده‌ی شرکت‌ها در جنگ جذب نیروهای مستعد باشد.

سازمان ها برای پیشرفت خود در دنیای رقابتی باید بتوانند درست ترین افراد با مهارت های مناسب را استخدام کنند. در شرایط امروزی تنها انتخاب های درست باعث می شوند که سازمان شما یک پله بالاتر از سازمان های دیگر باشند.

دسته بندی : رهبری, منابع انسانی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

تازه‌های امروز

آزمون‌های قطبینو

فهرست