آیا نمی دانید دارای هوش هیجانی هستید یا خیر؟

آیا شما دارای هوش هیجانی هستید

آیا هنوز نمی دانید که دارای هوش هیجانی هستید یا خیر؟ در اکثر مواقع افراد با هوش هیجانی آشنایی دارند اما بسیاری از آن ها نمی دانند که دارای هوش عاطفی هستند یا خیر؟ همیشه سوال این جا است که نشانه های هوش هیجانی چیست و یا ما از کجا بدانیم که دارای هوش احساسی هستیم یا خیر؟

یکی از راحت ترین راه هایی که شما می توانید هوش هیجانی خود را ارزیابی کنید، آزمون های آنلاین رایگان هوش هیجانی است که شما می توانید سطح هوش هیجانی خود را بسنجید.

اما هوش هیجانی دارای نشانه هایی است که شما با دانستن این نشانه ها می توانید متوجه شوید که آیا دارای هوش هیجانی هستید یا خیر؟

۷ نشانه هوش هیجانی بالا

در مورد آدم هایی که نمی شناسید کنجکاو هستید

اگر شما هم جزء آن دسته از افرادی هستید که همیشه دوست دارید با افراد جدید ملاقات کنید و هنگامی که آن ها را می بینید به طور طبیعی از این افراد سوال های زیادی می پرسید شما سطح همدلی بالایی با دیگران دارید که این یکی از نشانه های هوش هیجانی به حساب می آید. افرادی که همدلی بالایی دارند، نیازها و احساسات دیگران را به خوبی درک می کنند و به نیازها و احساسات آن ها توجه می کنند. کنجکاوی در مورد آدم ها همدلی را افزایش می دهد در نتیجه نشان دهنده هوش احساسی نیز است.

رهبر شایسته ای هستید

دانیل گلمن معتقد است رهبران و مدیران موفق و شایسته همه دارای یک ویژگی مشترک هستند. به اعتقاد گلمن همه این رهبران و مدیران علاوه بر علم، استعداد و بلند همتی و اخلاق کاری قوی دارای درجه بالایی از هوش هیجانی هستند. او با تحقیقاتی که بر روی مدیران معمولی با مدیران ارشد انجام داد، دریافت که تفاوت بین این دو رهبران مربوط به هوش هیجانی آنها است. ۹۰% مدیران ارشد دارای هوش هیجانی بالایی هستند.

نقاط قوت و ضعف خود را می شناسید

یکی از بزرگترین نشانه های خودآگاهی این است که در مورد شناخت خود صادق باشیم. یعنی بدانیم در خصوص چه مواردی مهارت داریم و در چه مواردی ضعف داریم. یک فرد با هوش عاطفی بالا به خوبی می داند نقاط قوت و ضعف خودش را چگونه بشناسد. او به خوبی می داند با توجه به نقاط ضعف و قوتش چه کار کند تا در این چهارچوب بهترین عملکردش را نشان دهد. این آگاهی از خود، باعث اعتماد به نفس در فرد می شود که اعتماد به نفس یکی از نشانه های هوش هیجانی است.

به خوبی به همه چیز دقت می کنید

اگر شما جز افرادی هستید که با یک صدا،نوشته و … تمرکز خود را از دست می دهید؟ در این صورت، این مسئله می‌تواند شما را از عمل کردن در بالاترین سطح هوش هیجانی باز دارد. اما همان طور که دانیل گلمن می گوید: توانایی مقاومت در برابر عوامل حواس‌پرتی و تمرکز بر آن‌چه در حال انجامش هستید بزرگ‌ترین راز هوش هیجانی است. بدون حضور درونی و اجتماعی، پرورش خودآگاهی و ایجاد روابط قوی کار دشواری است.

گلمن می‌گوید: اگر فردی در دوران کودکی بتواند بر کار یا درس‌اش تمرکز کامل داشته باشد و خواندن یک نوشته‌ی غیر مهم یا انجام یک بازیِ ویدئویی را به بعد از اتمام کار اصلی‌اش موکول کند… می‌تواند با قدرت پیش‌بینی کند در بزرگ‌سالی به موفقیت مالی می‌رسد؛ این عامل از داشتن IQ بالا یا ثروت خانوادگی، بسیار مهم‌تر است. این توانایی را می‌توانیم به کودکان‌مان آموزش دهیم.

دقیقا می دانید چه چیزی شما را ناراحت می کند

اکثر ما در طول روز برخی تغییرات هیجانی را تجربه کرده ایم. در بیشتر مواقع خودمان هم نمی دانیم حجم ناراحتی و یا افسردگی ما از چیست. اما باید بگویم مهم ترین جنبه خودآگاهی، توانایی شناسایی این احساسات است.

افراد با خودآگاهی می توانند هیجانات احساسی را بشناسند و آن ها در لحظه درک کنند. افراد با هوش احساسی می توانند در لحظه عواقب این احساسات را بر خود ارزیابی کنند.

با اغلب آدم ها کنار می آیید

افرادی که هوش عاطفی بالایی دارند با اغلب انسان های کنار میایند. زیرا این افراد به راحتی می توانند احساسات دیگران را درک کنند.

عمیقا علاقه دارند فردی با اخلاق باشند :

یکی از جنبه های هوش هیجانی، هویت اخلاقی ما است. این که افراد تلاش می کنند تا فردی با اخلاق و مهربان باشند حتما دارای هوش هیجانی بالایی دارند.

دسته بندی : توسعه فردی و یادگیری, روانشناسی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

تازه‌های امروز

آزمون‌های قطبینو

فهرست