راهکارهایی برای بهینه سازی انرژی منابع انسانی

راهکارهایی برای بهینه سازی انرژی منابع انسانی

نیروی انسانی، برای شرکت ها و سازمان یکی از مهم ترین و باارزش ترین منابع به حساب می آید. اگر نیروهای انسانی در سازمان ها همیشه پر انرژی باشند، سازمان دو دستاورد مهم بدست می آورد: اولا با انرژی نگه داشتن آن ها هزینه های اولیه کاهش پیدا میکند. دوما اگر نیروی انسانی در سازمان انرژی بالایی داشته باشد بهره وری در سازمان افزایش پیدا می کند.

این روزها با توجه به شرایط اقتصادی و رشد تکنولوژی شاهد این موضوع هستیم که شرکت های بسیار بزرگ دنیا تلاش می کنند تا انرژی کارکنان خود را مانند یک دارایی بزرگ مدیریت کنند. این شرکت ها خوب می دانند که با سرعت روزافزون تغییرات دنیای تکنولوژی، نیاز به انرژی انسانی مدام بیشتر می شود.

اگر از مدیران شرکت های بزرگ درباره بقاء و موفقیت روزافزون آن ها سوال کنید، پاسخ می دهند که ما همیشه انرژی کارمندان خود را مدیریت کرده ایم تا توانسته ایم به موفقیت برسیم. درواقع رشد یک کسب و کار، مستلزم این است که شما به عنوان یک مدیر بتوانید انرژی کارمندان خود را مدیریت کنید. گاهی ناگریزید انرژی کارمندان خود را به کار بگیرید و گاهی باید آن را ذخیره کنید، گاهی بعد از یک پروژه سنگین باید به کارمند خود فرصت استراحت بدهید تا بتوانند انرژی خود را بازیابی کنند.

ما در این مقاله قصد داریم ۵ راهکار را برای بهینه کردن انرژی منابع انسانی به شما معرفی کنیم. که شرکت های بزرگی مانند علی بابا، فیسبوک و … از این ۵ راهکار استفاده نموده اند.

پنج راهکار بهینه سازی انرژی نیروی انسانی در سازمان

روی مسائل مهم متمرکز شوید :

تمام کارمندان خود را مجبور کنید تا دیدگاه شخصی خودشان را در مورد اهداف کسب و کار و اهداف شخصی خود بنویسند و این دیدگاه خود را در جلسات همگانی با دیگران به اشتراک بگذارند. این کار باعث می شود کارمندان دیگر بفهمند که چه مسائلی برای همکارانشان اهمیت دارد. با این راهکار وقت و انرژی زیادی صرفه جویی می گردد زیرا کارمندان دیگر مجبور نیستند الویت ها را حدس بزنند. همچنین کارمندان در این صورت خود را درگیر کارهای مهم تر می کنند و دیگر درگیر مسائلی که اهمیت ندارد نمی شوند.

فهرستی از کارهایی که «نباید انجام دهید» تهیه کنید :

این استراتژی، یک راهکار بسیار خوب برای نشان دادن الویت های کاری به کارمندان است. لیست نبایدها را همیشه در دسترس نگه دارید تا مفاد آن را به کارمندان خود همیشه یادآوری کنید این کار باعث می شود افراد تیم شما کارهای مازاد انجام ندهند. بهتر است مدیر منابع انسانی این لیست را با هیئت مدیره شرکت نیز به اشتراک بگذارد.

تست، یادگیری و بازتاب :

شما به عنوان مدیر منابع انسانی یک شرکت، باید هر چند وقت یک بار از پرسنل خود تست های روانشناسی مناسب بگیرید تا متوجه شوید نقاط ضعف کارمندان شما دقیقا چیست؟ برای مثال می توانید با تست هایی نظیر هوش هیجانی متوجه شوید که مهارت های اجتماعی کارمندان شما به چه اندازه است؟ یا به همین ترتیب با تست هایی نظیر : تست نئو، تست مذاکره پیره و … می توانید نقاط ضعف و قوت کارمندان خود را بیابید.

در این صورت شما می توانید بر روی نقاط ضعف این افراد کار کنید و به آن ها آموزش هایی در آن خصوص بدهید، این افراد با یادگیری می توانند نقاط ضعف خود به قوت تبدیل کنند.

در این صورت کارمندان شما با دانستن نقاط ضعف خود، می توانند انرژی خود را مدیریت کنند و بیشتر برروی نقاط ضعف خود کار کنند تا نقاط قوت.

راه بروید و صحبت کنید :

جلسات کاری شرکت را ایستاده یا در حال پیاده‌روی برگزار کنید. در دفاتر جدید آسیا و اقیانوسیه‌ی شرکت گوگل، راهروهایی برای برگزاری میتینگ‌ها وجود دارد؛ به‌طوری‌که کارمندان این شرکت می‌توانند هم‌زمان با کمی پیاده‌روی و تجدید انرژی، با هم‌تیمی‌های خود صحبت کنند. به‌علاوه سالن‌های ورزشی شرکت گوگل با نام لابراتوار انرژی، به کارمندان کمک می‌کند سرعت بازیابی نیروی خود را افزایش دهند.

زمان جلسات کاری را تا جایی که ممکن است، کوتاه نگه‌دارید :

زمان جلسات خود را کوتاه نگه دارید زیرا این کار باعث می شود کارمند شما کمتر خسته شوند و کمتر انرژی صرف می کنند در نتیجه بیشتر انرژی خود را صرف انجام وظیفه خود می کنند.

دسته بندی : استخدامی و شغلی, منابع انسانی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

تازه‌های امروز

آزمون‌های قطبینو

فهرست