چرا تناسب حوزه نیاز و درخواست کارمند در سازمان وجود ندارد

استخدام در سازمان

این روزها دغدغه بسیاری از افراد بیکاری است. جوانانی که با هزاران امید درس خود را به سرانجام رسانده اند و منتظر پیدا کردن یک کار مناسب برای خود هستند. اما تا به امروز فکر کرده اید که اگر کار نیست، پس چگونه تعداد زیادی آگهی استخدام در روزنامه ها و سایت های کاریابی وجود دارد؟ شما در وب سایت های کاریابی آگهی های زیادی را می بینید که همه به دنبال جذب نیرو هستند، اما موفق به جذب نیروی مورد نظرشان نمی شوند.

چرا متقاضیان کار و شرکت هایی که درخواست جذب نیرو دارند بهم نمی رسند؟ چرا تناسب بین این دو وجود ندارد؟ امروزه چالش بسیاری از شرکت ها این است که روزانه صدها قرار مصاحبه تنظیم می کنند اما در اکثر مواقع هیچ نیرویی نمی گیرند. ما در این مقاله قصد داریم دلایل این عدم تناسب را بررسی کنیم و به شما بگوییم راهکار چیست؟

دلایل عدم تناسب بین نیاز و درخواست کارمند در سازمان

کمبود نیروی متخصص :

یکی از دلایلی که باعث می شود کارمندان به دنبال کار باشند و سازمان ها در روز صدها جلسه مصاحبه برگزار کنند و به نتیجه نرسند، این است که نیروی متخصص برای انجام فرآیندها در سازمان وجود ندارد. امروزه با توجه به هزینه های بالا در سازمان، مدیران سازمان ها به دنبال افرادی متخصص می گردند که بتوانند به خوبی و درستی وظایف خود را انجام دهند تا خسارتی به سازمان وارد نشود.

انتظارات بالا نیروی کار از سازمان :

دلیل دیگر عدم تناسب بین نیاز و درخواست کارمند در سازمان، انتظارات بالایی است که کارمندان از سازمان ها دارند. بسیاری از افراد هنگامی که می خواهند وارد یک سازمان شوند و شروع به کار کنند به دنبال حقوق های بالایی هستند که در بسیاری از موارد نسبت به کاری که انجام می دهند، توقع زیادی است. در نتیجه سازمان در این موارد نسبت به استخدام کارمند دلسرد می شود.

صرف هزینه در قبال نیروی متخصص :

در بسیاری از موارد، سازمان ها جهت استخدام کارمندان متخصص هزینه های بسیار زیادی را صرف می کنند. اما در اکثر مواقع بعد از گذشت چندین ماه متوجه می شوند، فردی که استخدام شده، متخصص در آن حرفه نیست. در نتیجه با وجود صرف هزینه زیاد سازمان مجبور است از فرد خداحافظی کند و به دنبال افراد دیگر باشد. در این جا به سازمان ضرر زیادی وارد می شود.

راهکار مناسب به منظور برقراری تناسب بین نیاز و درخواست کارمند در سازمان

تخصصی شدن کارمندان :

اگر شما به عنوان یک فرد متقاضی کار هستید باید در ابتدا قبل از شرکت در مصاحبه های سازمانی بر روی تخصصی شدن خود کار کنید. شما باید بتوانید در هر حوزه ای که فعالیت می کنید متخصص شوید در این صورت شما در یک جلسه استخدام انتخاب خواهید شد. همچنین سازمان ها برای اینکه بتوانند هزینه های مربوط به منابع انسانی خود را کاهش دهند، باید کارمندان خود را از بین نیروهای متخصص استخدام کنند.

متقاضیان سطح تقاضای خود را کاهش دهند :

شما به عنوان یک فرد که جویای کار هستید باید سطح انتظارات غیر واقع بینانه خود را پایین بیاورید. در این صورت سازمان می تواند انتظارات واقع بینانه شما را برآورده کند. در این صورت هم شما به عنوان یک کارمند از سازمان رضایت خواهید داشت و هم سازمان می تواند به راحتی انتظارات شما را برآورده سازد.

تقویت توانایی فردی و ارتباطی بالا :

بسیاری از افراد هم تخصص دارند و هم سطح انتظارات مقولی دارند اما باز در مصاحبه های شغلی خود مورد قبول واقع نمی شوند. دلیل این موضوع نداشتن توانایی های فردی و ارتباطی بالا است.

در یک مصاحبه کاری فردی که با شما مصاحبه می کند، می تواند با یک تست هوش هیجانی متوجه شود که هوش هیجانی شما چقدر است؟ اما هوش هیجانی چیست و شما باید چه چیزی را اثبات کنید تا در مصاحبه برنده باشید؟

هوش هیجانی یعنی: داشتن مهارت‌های اجتماعی که منجر به موفقیت فرد در محل کار می‌شود. توانایی‌هایی مانند داشتن روابط عمومی بالا، توانایی حل اختلافات و توانایی ابراز همدردی با همکاران، مشتریان و ارباب رجوع.

در صورتی که شما توانایی فردی و ارتباطی بالایی نداشته باشید در مصاحبه های شغلی خود موفق نخواهید شد.

استفاده از آزمون های آنلاین :

بسیاری از سازمان ها هزینه های بسیار زیادی را برای جذب نیروی متخصص خود صرف می کنند که ممکن است بعد از مدت ها متوجه شوند، فردی که استخدام کرده اند مناسب این شغل نیست. در این صورت سازمان متضرر می شود.

برای رفع این چالش، سازمان ها از همان ابتدا می توانند از ابزارهای مختلف برای شناخت بیشتر فرد قبل از استخدام استفاده کنند تا بتوانند بهترین فرد را برای حرفه خود استخدام کنند. یکی از این ابزارها، استفاده از آزمون های آنلاین است.

برای مثال شما با استفاده از آزمون نئو، آزمون دیسک، آزمون mbti و… می توانید متوجه شوید که شخصیت فرد قبل از استخدام چیست و آیا این فرد مناسب حرفه شما هست یا خیر؟

دسته بندی : استخدامی و شغلی, منابع انسانی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

تازه‌های امروز

آزمون‌های قطبینو

فهرست