برای شغل آیندم باید چه معیارهایی را در نظر بگیرم؟

شغل مورد علاقه من

برای شغل آیندم باید چه معیارهایی را در نظر بگیرم؟

قطعا این سوالات برای شما هم موقع پیدا کردن شغل پیش آمده است:

چه شغلی مناسب من است؟

چه شغلی انتخاب کنم؟

چه شغلی را نباید انتخاب کنم؟

برای شغل آیندم باید چه معیارهایی را در نظر بگیرم؟

این سوالات دغدغه تمامی افرادی است که بیکار هستند و یا تازه از دانشگاه ها فارغ التحصیل شده اند. بسیاری از ما نمی دانیم که باید در چه مسیری قرار بگیریم؟ برای این که شما بدانید چه شغلی مناسب شما است در ابتدا باید علایق خود را پیدا کنید و بدانید که شخصیت شما چه شغلی را می پذیرد؟ بسیاری از جوانان فقط دنبال روی علاقه خود هستند و هنگامی که وارد شغل مورد علاقه خود می شوند، متوجه می شوند که شغلی که انتخاب کرده اند به روحیه آن ها نمی خورد.

شما برای شناخت مدل رفتاری خود می توانید از تست های رایگان مانند تست رفتارشناسی دیسک استفاده کنید.

شما برای پیدا کردن شغل مورد نظر خود باید به سه نکته توجه کنید :

علاقه

مهارت

شناخت شخصیت خود

علاقه شغلی من چیست؟

از قدیم الایام این تعابیر بوده است که رشته تحصیلی خود را مطابق علایق خود انتخاب کنید تا شغل مورد علاقه خود را پیدا کنید. همه افراد معتقدند که اگر مطابق با علایق خود شغلی را پیدا کنید، قطعا آن را با کیفیت بیشتری انجام خواهید داد. نکته ای که باید به آن توجه کنیم این است که گاهی ما فقط علاقه مند هستیم و در عمل علاقه ای به انجام کار نداریم.

برای مثال فردی به شغل معلمی علاقه مند است اما ممکن است هنگامی که وارد این حرفه می شود در عمل از این شغل خوشش نیاید به همین دلیل باید دقت کنید شغلی را انتخاب کنید که در عمل نیز به آن علاقه داشته باشید.

مهارت:

مهارت ها، شغل ها را متمایز می کنند. هرچه مهارت های لازم  برای یک شغل را بیشتر داشته باشیم راحت تر می توانیم شغل مورد نظر خود را پیدا کنیم. نکته ای که باید در اینجا به آن دقت کنید : باید به دنبال مهارت هایی بروید که با استعداد شما هم خوانی داشته باشد.

تا اینجای مقاله متوجه شدید که شغل خود را باید مطابق با علاقه و مهارت خود انتخاب کنیم. اما باید بگویم تا  شما شناخت مناسبی از خود نداشته باشید نمی توانید علاقه و مهارت خود را نیز پیدا کنید. در بسیاری از موارد افراد با توجه به علایق خود به دنبال یادگیری مهارت می روند و زمان می گذارند اما بعد از مدت ها متوجه می شوند که این مهارت با روحیات و شخصیت آن ها یکی نیست.

شما برای داشتن یک شغل مناسب باید ابتدا بدانید کدام دسته از مشاغل مناسب شما است. برای به دست آوردن این شناخت می توانید از آزمون های آنلاین رایگان کمک بگیرید.

تست رفتارشناسی دیسک چه کمکی می تواند در مسیر شغلی به ما بکند :

تست دیسک یک تست رفتارشناسی است که ما را در بهبود رفتارهایمان در محیط کار و زندگی کمک می کند. شما با تست رفتارشناسی دیسک می توانید بدانید چه شغل هایی متناسب شخصیت و مدل رفتاری شما است؟

بسیاری از افراد فکر می کنند که می توانند از تست دیسک در انتخاب شغل کمک بگیرند اما در واقع شما با کمک تست دیسک می توانید خصوصیات و مدل رفتاری خود را بیابید و مطابق آن بیابید که به شغلی علاقه مند هستید یا خیر. برای مثال افراد می توانند بفهمند درونگرا یا برون گرا هستند و مطابق با این مدل رفتاری مشاغل مناسب آن ها چیست؟

سخن پایانی:

شما با توجه به مدل رفتاری خود می توانید علایق و مهارت های خود را هدفمندتر و با کیفیت بیشتری انتخاب کنید. در این صورت قطعا شما در انتخاب خود شکست کمتری خواهید خورد.

دسته بندی : استخدامی و شغلی, روانشناسی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

تازه‌های امروز

آزمون‌های قطبینو

فهرست