هوش هیجانی چیست؟ 4 تکنیک که هوش هیجانی شما را بالا می برد

هوش هیجانی

با چهار تکنیک ساده هوش هیجانی خود را افزایش دهید

براساس مقالات و تحقیقاتی که در کل دنیا منتشر شده است، افرادی که دارای هوش هیجانی بالا هستند از توانایی مدیریتی بهتری برخوردارند. اما شاید بارها درباره خود کلمه هوش تحقیق کرده باشید و تعاریفی شنیده باشید اما با مفهوم هوش هیجانی آشنا نباشید.

ما در این مقاله قصد داریم شما را با مفهوم هوش هیجانی آشنا کنیم و همچنین با ۴ تکنیک به شما کمک کنیم هوش هیجانی را تقویت کنید.

هوش هیجانی چیست؟

هوش هیجانی در پاسخ به این سوال که آیا می توان به جز هوش، انواع دیگری هوش تعریف کرد؟ وارد حوزه روانشناسی شد. مطابق با تعریفی که روانشناسان از هوش هیجانی تعریف کردند، هوش هیجانی به معنای عملکرد اجتماعی مفیدتری است، چرا که افراد با هوش هیجانی بالا راحت تر می توانند با احساسات دیگران درگیر شوند و نقاط نظرات آن ها را درک کنند.

افراد با هوش عاطفی بالا در ارتباط برقرار کردن و مدیریت، رفتاری قوی تر از خود نشان می دهند. از نظر شما آیا هوش هیجانی برای سنجش و اعتبار دادن به احساسات انسان، کاربرد درستی دارد یا خیر؟

به نظر می رسد افرادی که از بهره هوشی خوبی برخوردارند، از توانایی استدلال اجتماعی نیز برخوردار هستند. همچنین افرادی که دارای هوش هیجانی بالایی دارند، توانایی بهتری در برقراری ارتباط با دیگران دارند و مشکلات و درگیری کمتری با دیگران دارند.

آیا هوش هیجانی در تصمیم گیری به شما کمک می کند؟

همیشه بهترین تصمیم را زمانی می گیریم که بدانیم در موقعیتی که هستیم چه احساسی داریم و همزمان از درک احساسات دیگران نسبت به آن موقعیت آگاه باشیم. در این صورت هم تصمیم درستی را اتخاذ می کنیم و هم رفتارمان را نسبت به موقعیتی که داریم، بهتر تنظیم می کنیم.

جاستین باریسو، نویسنده کتاب “هوش هیجانی: راهنمای کاربردی در دنیای واقعی” می‌گوید: احساسات و هیجانات انسان در همه زمینه‌ها در زندگی افراد تاثیر می‌گذارند از انتخاب شغل گرفته تا محیط کار و انتخاب همسر. بنابراین ترکیب هوش هیجانی با عوامل دیگر می‌تواند برای ما زندگی بهتری به ارمغان بیاورد.

۴ تکنیک تقویت هوش هیجانی

بسیاری از افراد نمی دانند که اصلا باید هوش هیجانی خود را تقویت کنند یا خیر؟ برای روشن شدن این موضوع به سوالات زیر صادقانه پاسخ دهید: آیا زیاد اتفاق افتاده که حرفی بزنید و دیگران را ناراحت کنید؟ آیا از دید شما مردم زیادی حساس اند؟ آیا تا به امروز دچار احساسات بسیار زیاد خود شده اید که مانع دست یابی به بهترین نتایج مورد انتظارتان شده باشد؟

اگر پاسخ شما به اکثر سوالات بالا مثبت است، خبر خوب این است که راه‌ها‌یی برای ارتقای هوش هیجانی شما وجود دارد. در این مقاله چهار تکنیک قدرتمند برای تقویت هوش هیجانی را به شما معرفی می‌کنیم.

هوش عاطفی به شما کمک می کند تا مهارتی به دست آورید که دیگران و خود را بهتر درک کنید. درک احساسات باعث می شود شما کنترل بهتری داشته باشید، درست تصمیم بگیرید و به موفقیت برسید.

۱)باید مشاهده گر خوبی باشید تا بتوانید به دیگران احترام بگذارید

وقتی مشاهده گری دقیق به رفتار و گفتار خودتان و دیگران باشید  قادر خواهید بود نسبت به خود و دیگران بهتر و به درستی رفتار کنید.

اگر می خواهید هوش هیجانی خود را تقویت کنید به واکنش هایی که در قبال دیگران انجام می دهید بیشتر دقت کنید. آیا دیگران را ندانسته از اصل موضوع، سریعا قضاوت می کنید؟ آیا پیش از هر واکنشی زمان کافی را مکث می کنید و بعد تصمیم بگیرید؟ آیا همیشه خودتان را به جای دیگران می گذارید و نسبت به دیدگاه های آن ها پذیرا و بدون گارد هستید؟

اگر به سوالات بالا بیشتر فکر کنید و بتوانید در شرایط خاص سریعا قضاوت نکنید، خود را به جای دیگران قرار دهید و متناسب تر رفتار کنید و همچنین قبل از هر واکنشی اول کمی مکث کنید و فکر کنید، شما توانسته اید هوش هیجانی خود را افزایش بدهید.

۲)برای یادگیری لازم است، دقیقا خوب گوش دهید

یکی از مولفه های رشد هوش هیجانی این است که یاد بگیریم به جای عجله کردن، یا گرفتن تصمیم های غیرقابل تغییر و عمل بر اساس آن، به پیام های کلامی و غیرکلامی به روشی کارآمد توجه کنیم.

پیام های غیر کلامی همان زبان بدن در افراد است، باید بیاموزیم به آن ها توجه کنیم. از این مهم تر این است که تمرین کنیم و یاد بگیریم با فروتنی به دیگران گوش فرا دهیم. فروتنی و تواضع همیشه می تواند یک خصوصیت فوق العاده باشد.

بسیاری فکر می کنند فروتنی یعنی به خود اعتماد نداشتن و یا حرفی برای گفتن نداشتن. اما برعکس این خصوصیت به شما کمک می کند تا به صحبت دیگران در سکوت و با اعتماد به نفس گوش فرا دهید. فروتن بودن شما به دیگران کمک می کند، فرصت صحبت کردن و شنیده شدن داشته باشند.

در این حالت به جای جلب کردن توجه دیگران، می توانید روی آن ها متمرکز باشید تا از آن ها بیاموزید و حتی گاهی احساسات آن ها را هرچند مخالف احساس شما را بهتر درک کنید.

۳)با افزایش خودآگاهی می توانید به درک بالاتری برسید

تقویت هوش هیجانی در ابتدا درون شما اتفاق می افتد و باعث می شود نسبت به خود آگاهی بیشتری کسب کنید. شما برای این که بتوانید با دیگران ارتباط بهتر و موثری برقرار کنید باید قادر باشید خودتان را به درستی درک کنید.

اگر می خواهید هوش عاطفی را در خود پرورش دهید، ابتدا روی درک احساسات خود کار کنید. نقاط ضعف خودتان را پیدا کنید و سعی کنید نقص های خود را بپذیرید و خودتان را با وجود آن ها دوست داشته باشید. روی نقاط ضعف خود کار کنید و آنها را نقاط قوت خود تبدیل کنید.

۴)پاسخگو بودن را تمرین کنید تا مسئولیت پذیرتر باشید

پاسخگو بودن از خودانگیخته بودن ناشی می‌شود. پاسخگو بودن رانه یا انگیزه‌ای شخصی برای رشد، کسب موفقیت و متعهد بودن به پذیرش مسئولیت خویشتن است. برای تقویت هوش هیجانی‌تان باید بتوانید این مسئولیت‌پذیری خودانگیخته را در خود تقویت کنید، چرا که احساسات و اعمال شما نشأ‌ت‌گرفته از خودتان است. یعنی اگر کار اشتباهی انجام دادید، کسی را آزردید، قُلدری کردید یا به هر نحوی دردسری درست کردید، مسئولیت آن را بپذیرید. پاسخگو بودن در این موقعیت‌ها ممکن است شما را وادار به عذرخواهی یا پذیرفتن مسئولیت عمل خطایتان کند، اما در نهایت با این کار خود را در مسیر تبدیل شدن به یک انسان قوی‌تر‌ قرار می‌دهید.

پیشنهاد ویژه

مسیر تقویت هوش هیجانی تا آخر عمر یک انسان ادامه پیدا می‌کند و شما وقتی با تمرینات مشاهده و دقت، گوش دادن، گسترش خودآگاهی و پاسخگو بودن با هوش هیجانی‌تان ارتباط برقرار کنید خواهید دید که این توانایی تا چه اندازه قدرتمند و حیاتی است.

پیشنهاد ویژه ما این است که شما در ابتدا از طریق آزمون هوش هیجانی، اقدام به سنجش میزان هوش عاطفی خود کنید و سپس با ۴ تکنیک بالا هوش هیجانی خود را تقویت کنید.

دسته بندی : توسعه فردی و یادگیری, روانشناسی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست