چگونه شغل مناسب خود را پیدا کنیم؟

شغل مناسب من

چگونه شغل مناسب خود را پیدا کنیم؟ قطعا اگر جویای کار هستید این سوال را بارها از خود پرسیده اید. تا به حال فکر کردید که برای انتخاب شغل خود باید به دنبال چه معیار و ملاکی باشید؟ آیا همه چیز در علاقه خلاصه می شود؟ در پاسخ به این سوال باید بگویم به قول کال نیوپورت (Cal Newport): “درواقع، کمتر از ۴ درصد کل افراد شغل و تحصیلاتشان با علایق آن‌ها ارتباط دارد.”

بسیاری از ما فکر می کنیم شغل مناسب برای ما شغلی است که درآمد خوبی داشته باشد. ابل و اسپارک در تحقیقاتی که انجام داده اند نشان دادند: در آمد تاثیر کمی بر رضایت شغلی می گذارد. این در حالیست که رضایت شغلی بیشتر از آنچه که تصور می کنید بر افزایش درآمد تاثیر می گذارد. پس می توان نتیجه گرفت، رضایت شغلی آنقدر حائز اهمیت است که برروی درآمد شما هم تاثیرگذار است.

درباره شادترین و کسل‌کننده‌ترین مشاغل چه می‌دانیم؟

تا به حال از اطرافیان خود درباره شغل هایشان سوال کرده اید؟ بیشتر آن ها توصیف شان چیست؟ بسیاری از افراد بعد از اتمام ساعت کاری خود بسیار خسته و بی رمق هستند و تا از آن ها علت را می پرسید می گویند شغل ما بسیار خسته کننده و کسل کننده است. اما در مقابل بسیاری از همکاران این افراد را می بینید که بسیار سرحال و شاد هستند و از نظر آن ها شغلشان بسیار شاد است. اما علت این اختلاف نظر چیست؟

اگر از افرادی که مشاغل خود را کسل کننده می دانند سوال کنید، آن ها خود را اسیرشدگان می دانند و فکر می کنند کاری که انجام می دهند مفید نیست، تصور می کنند سازمانی که برایشان کار می کنند، به آن ها اهمیت نمی دهند. اما اگر از افرادی که همین مشاغل را شاد می دانند سوال کنید، از نظر آن ها در این شغل بسیار توانمند هستند و می توانند هر روز توانمندی هایشان را به سازمان خود نشان دهند.

پس می توان نتیجه گرفت، چیزی به عنوان شغل شاد یا کسل کننده اصلا وجود ندارد. تنها چیزی که بسیار مهم است طرز نگرش شما است. اگر شغل خود را درست و با توجه به تیپ شخصیتی خود انتخاب کنید قطعا استعدادهای خود را می توانید نشان دهید و شغل خود را شادترین و بهترین شغل بنامید و اگر کارتان با روحیه تان متناسب نباشد برای شما کسل کننده خواهد بود.

تیپ شخصیتی خود را چگونه بیابیم؟

شناخت تیپ شخصیتی به شما کمک می کند تا شغل مناسب خود را راحت تر پیدا کنید. حتما افراد درون گرا و خجالتی را دیده اید؟ این افراد تیپ شخصیتی شان از نوع درونگرا است، از این رو باید حرفه خود را متناسب با درون گرا بودن شان انتخاب کنند.

برای مثال مشاغلی مانند مدیریت فروش و یا مدیر روابط عمومی اصلا برای این افراد مناسب نیستند چرا که انرژی آن ها از بین می رود در نتیجه از نظرشان شغلشان بسیار کسل کننده و خسته کننده است.

اما اگر همین فرد در گروه مالی و حسابداری قرار بگیرد، قطعا توانمندی های بیشتری از خود نشان می دهد و اگر از او سوال کنید، شغلش جز بهترین مشاغل است.

سعی کنید در انتخاب شغل، ابتدا تیپ شخصیتی خود را بشناسید سپس آن را انتخاب کنید. چرا که در این صورت انرژی شما جایی درست صرف می شود و شما می توانید توانایی تان را بهتر نشان دهید.

چه چیزی باعث رضایت شغلی می شود؟

مطالعات نشان داده است که مهم ترین عوامل رضایت شغلی ارتباط با همکارها و کارفرما، تنوع وظایف و امنیت شغلی است. برای داشتن شغل مناسب از توانایی های فردی خود استفاده کنید. دقیقا همان توانایی فردیتان که شما را بهترین نشان می دهد و استعدادهایی که شما را از بقیه متمایز می کند.

اگر شما بر این اساس حرفه خود را انتخاب کنید همیشه در کار استرس کمتری خواهید داشت. چرا که شما در تمام ساعت کاری به فکر نشان دادن توانایی خود هستید و هنگامی که استعدادتان را نشان می دهید قطعا حس بهتری خواهید داشت.

برای داشتن شغل مناسب باید در جایی باشید که با شما مانند یک همکار رفتار شود نه مثل زیردست. نشریه گالوپ در تحقیقی بر رابطه یادگیری، محل کار و سلامتی روانی به نتیجه زیر رسیده است:

یادگیری چیزهای جدید و جالب در طول روز نیازِ روانی مهمی است و یکی از رایج‌ترین ویژگی‌هایی است که همه افراد سالم در اجتماع این نیاز روانی را دارند. یک عامل مهم در محیط کاری سالم این است که مانند همکار و نه زیردست با کارمندان رفتار شود، برای بازدهی و مشغولیت بیشتر کارمندان و همچنین سلامت روحی و جسمی آن‌ها شرایط مناسبی فراهم شود.

کارهای که بر خلاف آنچه که فکر می‌کنیم باید از آن‌ها دوری کرد؟

بیشتر از آنکه رضایت شغلی باعث شادی شود، شادی باعث رضایت شغلی می‌شود (کارفرماها نیز باید سعی کنند کارمندانشان را شادتر کنند: کارمندان شاد باعث پیشرفت شرکت و درآمدزایی می‌شوند). اگر واقعاً ناامید هستید بهتر است یکبار دیگر درباره شرایطتان فکر کنید. تحقیقات در نشریه گالوپ نشان داده است: افراد بیکار از کسانی که کار کسل‌کننده دارند شادتر هستند.

«کارگران آمریکایی که از نظر احساسی با کار و محیط کارشانارتباط برقرار نمی‌کنند بسیار فقیرانه‌تر از افراد بیکار زندگی می‌کنند. درمقایسه با ۴۸ درصد افراد بیکار، ۴۲ درصد از این کارگران در زندگیشان پیشرفت می‌کنند. از طرف دیگر ۷۱ درصد از کارگرانی که با کار و محیط کارشان ارتباط عاطفی برقرار می‌کنند و مشتاق انجام دادن کارشان هستند، در زندگیشان پیشرفت می‌کنند.»

سخن آخر

در پایان این مقاله باید بگویم اگر به دنبال شغل مناسب برای خود هستید، باید شغلی متناسب با تیپ شخصیتی خود پیدا کنید تا بتوانید اول از همه توانایی خود را در آن حرفه نشان دهید و به رضایت شغلی برسید. چرا که رضایت شغلی باعث کسب درآمد بیشتر برای شما می شود، همچنین باعث می شود شغل شما دیگر کسل کننده و خسته کننده نباشد.

دسته بندی : استخدامی و شغلی, روانشناسی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست