مقیاس دهی و رشد شرکت با سرمایه گذاری در منابع انسانی

مقیاس رشد

به نظر شما  رشد و توسعه کسب و کارها به چه عواملی وابسته است؟ آیا رشد و توسعه یک کسب و کار، تنها به سرمایه گذاری روی مراحل تولید محصول وابسته است؟ در پاسخ این سوال باید بگوییم خیر. زیرا رشد و توسعه یک کسب و کار، تنها به سرمایه‌گذاری روی مراحل تولید محصول وابسته نیست. نیروی کار به‌عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل تولیدی، به توجه بیشتری نیاز دارد. نیروهای انسانی هر کسب و کار یکی از سرمایه های مهم و با ارزش برای آن کسب و کار محسوب می شوند. پس یکی از عوامل مهم در پیشرفت شرکت همین نیروهای انسانی هستند. از این رو سازمان ها می توانند بیشتر سرمایه خود را خرج منابع انسانی سازمان خود کنند.

یکی از بزرگ‌ترین مشغله‌ های کارآفرینان این است که چطور می‌توانند کسب ‌وکار خود را با موفقیت به مقیاس‌پذیری برسانند. بسیاری از مردم معتقدند که سرمایه‌گذاری بهترین راه رشد کسب ‌وکار است، درحالی‌که واقعیت این است که این نیروهای انسانی هستند که یک کسب‌ وکار را به موفقیت می‌رسانند. زیرا اگر نیروهای انسانی نباشند شما سرمایه بسیار زیادی هم داشته باشید بازهم فایده ندارد.

اما چالش اینجا است که چگونه برای رشد شرکت خود در منابع انسانی سرمایه گذاری کنیم؟

دیوید ملتزر، کارآفرین و مؤسس شرکت بازاریابی Sports 1، سه مرحله را در توسعه‌ی یک کسب‌وکار ضروری می‌داند: یادگیری، اجرا و مشارکت.

شما برای موفقیت در کسب و کار خود این سه مرحله را در منابع انسانی خود باید اجرایی کنید. زیرا هم به نفع سازمان شما و هم به نفع کارمندان تازه وارد شما است.

سه مرحله توسعه کسب و کار از دیدگاه دیوید ملتزر :

مرحله ی اول یادگیری :

مرحله اول در توسعه کسب و کار یادگیری است که شما می توانید در اینجا برای کارمند خود در منابع انسانی هزینه کنید و این هزینه نوعی سرمایه گذاری محسوب میشود. این مرحله یک فاز بسیار ساده‌ی سرمایه‌گذاری برای کارفرمایان است، به این معنی که آنان روی نیروی انسانی یا روابط خود سرمایه‌گذاری می‌کنند. بسیاری از مردم فکر می کنند همیشه دوره های کارآموزی اتلاف پول و زمان است اما در واقعیت دوره ی آموزشی و کارآموزی نه تنها اتلاف وقت و هزینه نیست بلکه یک سرمایه گذاری موثر است که هم به نفع خود شرکت و هم به نفع کارمند است.

اما از کجا بدانیم کارمند جدید بر روی چه نقاطی از روابط ضعف دارد که باید آن ها را یاد بگیرد. بسیاری از تست های آنلاین در حوزه های منابع انسانی هستند که به شما در درک این موضوع کمک می کنند. برای مثال تست هایی نظیر: تست دیسک، تست نئو، تست mbti و…

هدف کسب ‌وکار این است که در نهایت خروجی خوب و موفقی داشته باشد که برای رسیدن به این هدف یعنی فاز اجرایی باید بتواند با توجه به تیپ شخصیتی کارمندان به آن ها در فاز اول به درستی آموزش دهد. اگر این مرحله با موفقیت به پایان برسد، شما می‌توانید کارمندانتان را برای مراحل بالاتر آموزشی آماده کنید که مقدمه‌ای برای تبدیل آن‌ها به رهبرانی واقعی است.

مرحله‌ی اجرایی

مرحله دوم که همان فاز اجرایی است زمانی آغاز می شود که سرمایه گذاری شما در مرحله اول روی کارمندانتان به نتیجه رسیده باشد و آن ها آماده سوددهی باشند. برخی به اشتباه همیشه فکر می کنند باید سریع به مرحله اجرا برسند اما باید بگویم خیر این گونه نیست. باید فاز اول حتی اگر در مدت زمان طولانی درست و دقیق انجام بگیرد زیرا در غیر این صورت مرحله دوم جواب گو نیست. مرحله اجرا هیچ محدودیت زمانی را به شما تحمیل نمی کند، بلکه بستگی به زمان حدفاصل مرحله‌ی یادگیری و مرحله‌ی مشارکت دارد.

برخلاف مرحله‌ی قبل، حالا کارفرما روی هزینه‌ها و سود خود متمرکز می‌شود. توازن منافع و هزینه‌های مالی در این مرحله اهمیت زیادی دارد، مخصوصاً اگر می‌خواهید کارمندان ماهر خود را حفظ کنید. دیوید ملتزر مثال می‌زند که در شرکت او، سود ناخالص به نسبت مساوی بین کارمندانی که در کسب سود مؤثر بوده‌اند (۳۳ درصد)، شرکت (۳۳ درصد) و پس‌انداز برای مرحله‌ی نهایی که مشارکت نام دارد(۳۳ درصد) تقسیم می‌شود.

مرحله‌ی مشارکت 

خوب حال به این مرحله که می رسیم بحث حقوق کارمندان مطرح می گردد و شما دیگر باید با کارمند خود وارد یک مذاکره شغلی شوید.

مرحله‌ی مشارکت یا تساوی حقوق، زمانی شروع می‌شود که کارمندان بهره‌وری سازمانی خود را در مرحله‌ی اجرایی نشان داده و این کارایی را در یک بازه‌ی زمانی تائید شده، به‌طور مستمر حفظ کرده‌اند. آیا می دانید تلاش کارمندان در مرحله اجرایی چه موقع پاسخ داده می شود؟ تلاش کارمندان در مرحله اجرایی، با سرمایه گذاری افراد که به کسب و کار شما علاقه مند شده اند، پاسخ داده می شود. خوب چه زمانی شما درست سرمایه گذاری کرده اید،به گونه ای که افراد علاقه مند شده باشند؟ شما باید هر فرد را در جایی مناسب با توجه به روحیه و تیپ شخصیتی که دارد قرار دهید تا بتواند از یادگیری آن کار لذت ببرد و در این صورت علاقه مند خواهد ماند و کارمند وفادار شما خواهد شد.

در این مرحله نیز اگر می‌خواهید کارمندان متخصص و ماهر خود را حفظ و ابقا کنید، باید برنامه‌ی مشارکتی عادلانه‌ای برای شناخت تلاش‌های آن‌ها و سیستم پاداش‌دهی متناسب با آن داشته باشید. شرکت‌هایی که سرمایه‌گذاری مجدد خود را روی منابع انسانی خود نادیده می‌گیرند، از ادامه‌ی رشد و مقیاس‌پذیری بازمی‌مانند، همان‌طور که اگر انسان‌ها روی توانایی‌های خود سرمایه‌گذاری نکنند، شاهد توقف پیشرفت خود خواهند بود.

مشکلات مقیاس‌پذیری شرکت‌ها :

یکی از مشکلات شرکت ها در مراحل بالا این است که در مورد مدت زمان یادگیری کارمندان، یا خیلی منعطف هستند و یا خیلی سخت گیر. و یکی دیگر از مشکلات آن ها این است که می خواهند پس از دوره های کارآموزی و یادگیری به هر قیمتی کارمند را نگه دارند که کار کاملا اشتباهی است شاید فرد در خود توان انجام این کار را ندیده است. پس اگر بخواهید آن را به هزار زور نگه دارید قطعا جز کارمندان وفادار شما نخواهند بود. پس بیهوده انرژی خود را صرف نکنید.

یکی دیگر از مشکلاتی که شرکت‌ها با آن مواجه‌اند این است که بیش‌ازحد نگران نقدینگی صرف شده در مرحله‌ی آموزشی هستند. آن‌ها متوجه نیستند که هزینه کردن برای آموزش کارمندان، سرمایه‌گذاری روی خودشان است. به یاد داشته باشید که سرمایه‌گذاری روی منابع انسانی، نه‌تنها به سود کسب‌وکار فعلی شما است، بلکه هر کسب‌وکاری را که آن‌ها در آینده در پیش بگیرند منتفع خواهد کرد.

نتیجه گیری :

مهم ترین سرمایه گذاری که می تواند باعث رشد و توسعه کسب و کار شما شود سرمایه گذاری بر روی منابع انسانی هر سازمان است.

دسته بندی : رهبری, منابع انسانی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

تازه‌های امروز

آزمون‌های قطبینو

فهرست