سه رفتار اشتباه مدیران که باعث از بین رفتن انگیزه تیم می شود

ایجاد انگیزه در کارمندان

یک مدیر و کارآفرین موفق بهتر است، همیشه بر روی رفتارهای ساده خود متمرکز باشد. بسیاری از مدیران کسب و کارها تصور می کنند، راز موفقیت و انگیزه دادن به پرسنل خود سرسختانه کار کردن و بر آن ها سخت گرفتن است. اما آن ها کاملا اشتباه می کنند.

همیشه سرسختی، نمی تواند به تیم شما انگیزه بدهد. مدیران هوشمند خوب می دانند که با رفتارهای ساده اما هوشمند چگونه می توانند به تیم خود انگیزه بدهند.

کارمندان شما زمانی می توانند به خوبی وظایفشان را انجام دهند که انگیزه کافی داشته باشند.

موارد زیادی وجود دارد که اگر یک رهبر کسب و کار آن‌ها را انجام دهد، می‌تواند انگیزه و تلاش تیم خود را در بالاترین نقطه ممکن نگه دارد. درعین‌حال اشتباه‌های کشنده‌ی زیادی هم وجود دارند که بعضی از رهبران به‌صورت غیرعمدی مرتکب می‌شوند. نتیجه این اتفاق، نابود شدن تلاش‌ها و توانایی‌های تیم کاری خواهد بود. این موضوع زمانی که در حال انجام یک کار خلاقانه هستید، مهم بودن خود را نشان می‌دهد. چراکه شما باید در چنین شرایطی اعتماد تیم را برای داشتن انگیزه و تلاش مضاعف به خود جذب کنید. بهتر است از کارهای اشتباه دوری‌کنید تا تیم شما هم به بهترین وجه روی اهداف سازمان تمرکز کند.

در این مقاله به چند مورد به ظاهر ساده که باعث از بین رفتن خلاقیت یک تیم می‌شود اشاره‌ می‌کنیم.

سه رفتاری که انگیزه کارمندان را از بین می برد

عدم شناخت شخصیت هر فرد در تیم:

بسیاری از مدیران با همه ی اعضای تیم خود یک جور رفتار می کنند. اما باید بگویم تیپ شخصیتی افراد آنقدر باهم متفاوت است که شما نمی توانید با افراد شبیه هم برخورد کنید و بعد توقع داشته باشید که همه آن ها انگیزه بگیرند.

شما باید بدانید اگر فردی درون گراست چه وظیفه ای را به او واگذار کنید که از انجام آن لذت ببرد و یا باید بدانید که چگونه با او رفتار کنید که او انگیزه بگیرد.

احتمالا می پرسید چه طور باید تیپ شخصیتی افراد را فهمید؟ مدیران کسب و کار می توانند از تست های آنلاین مانند تست نئو و تست mbti استفاده کنند. در این صورت شما تیپ شخصیتی افراد را خواهید دانست و متناسب با ویژگی شخصیتی آن ها رفتار می کنید. یادمان باشد انگیزه افراد باهم بسیار متفاوت است.

عدم تعریف صحیح مشکل:

معمولا مدیران،کارهای سازمانی را به قسمت‌های کوچک‌تری تقسیم می‌کنند تا مدیریت و انجام آن‌ها راحت‌تر شود. با این‌حال، خلاقیت در کارها همیشه هم درباره اتمام یک پروژه نیست، بعضی‌اوقات خلاقیت به معنی چگونگی حل کردن یک مشکل است. اغلب مشکلات مربوط به یک پروژه به‌خوبی تعریف نمی‌شوند و اعضای تیم مجبورند که کار خود را رها کنند و نیروی اصلی‌شان صرف تشخیص مشکل می‌شود.

همین امر باعث خواهد شد تا هر فرد علاوه بر هدر دادن وقت خود، یک تعریف منحصربه‌فرد از مشکل در ذهنش تداعی کند. درنتیجه اختلاف‌نظر در تیم ایجاد شده و این ناهماهنگی در حل کردن مشکل، باعث بدتر شدن شرایط خواهد شد. رهبران موفق و کارآفرین یک پروژه را تعریف نمی‌کنند، آن‌ها سعی می‌کنند مشکلات مربوطه را به‌درستی تعریف کنند. همین امر باعث می‌شود تا تیم تلاش خود را برای حل مشکلی که تعریفش برای همه یکسان است، به کار گیرد. درنتیجه پروژه از دیدهای مختلف مورد بازبینی قرارگرفته و نتیجه مطلوب دست می‌آید.

به عقب یک نگاه بیندازید، آیا تمام مشکلاتی که تیم شما معرفی کرده است به‌وضوح مشکل را نشان می‌دهند؟

انجام دادن همزمان کارها به‌صورت گروهی:

برخی افراد دوست دارند تا در یک جلسه گروهی با طوفان فکری تمام نتایج مورد نیاز را به دست بیاورند. درعین‌حال گروهی دیگر علاقه دارند تا بیشتر به‌صورت فردی درباره یک پروژه تصمیم بگیرند. این نوع افراد در محیط‌های گروهی پیشرفت چشم‌گیری ندارند، در عوض پیشرفت فردی آن‌ها نسبت به دیگران بیشتر است و هنگام کار کردن فردی ایده‌های خلاقانه و ارزشمندی به ذهنشان می‌رسد. ظاهراً چنین افرادی از بحث‌های گروهی دوری می‌کنند، ولی این‌چنین نیست. بحث‌های گروهی پیش‌نیاز ایده‌های ناب آن‌هاست و پس از طوفان‌های فکری ایده‌های جالبی به ذهن آن‌ها می‌رسد.

به موارد کوچکی که به‌عنوان یک رهبر انجام می‌دهید، دقت کنید.  همین موارد ساده و به‌ظاهر بی‌اهمیت می‌توانند روی اعتماد افراد سازمان به شما تاثیر بگذارند.

سخن آخر

مدیران باید به این نکته توجه کنند با بالابردن سطح انگیزه کارمندان خود می توانند عملکرد سازمان خود را بالا ببرند. مدیران موفق خوب می دانند چگونه با کارمندان خود رفتار کنند تا آن ها انگیزه بگیرند.

دسته بندی : رهبری, منابع انسانی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

تازه‌های امروز

آزمون‌های قطبینو

فهرست