تفاوت هوش شناختی و هوش هیجانی

تفاوت هوش هیجانی و هوش شناختی

تفاوت هوش شناختی و هوش هیجانی

تا به حال فکر کردید که هوش شناختی یا همان IQ چه تفاوتی با هوش هیجانی EQ دارد؟ بسیاری فکر می کنند که هوش شناختی IQ از درجه اهمیت بیشتری برخوردار است. اما آیا واقعا درست است؟

گاهی می‌بینیم دو نفر با ضریب هوشی ( IQ ) یکسان ، از سطوح موفقیت مختلفی بهره‌مند هستند . آیا علاوه بر ضریب هوشی ، عامل دیگری در موفقیت افراد ، تاثیرگذار است؟

در حالت کلی هوش هیجانی، توانایی درک و مدیریت هیجان ها است در حالی که هوش شناختی میزان ضریب هوشی محاسباتی و دانشگاهی افراد را مورد سنجش قرار می دهد و تا حد زیادی ذاتی است.

پس از خواندن این مقاله متوجه تفاوت‌ هوش هیجانی ( EQ ) و هوش شناختی ( IQ ) و همچنین ارتباط بین آنها نیز خواهیم شد پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

تعریف هوش هیجانی و هوش شناختی :

هوش شناختی یعنی توانایی یادگیری. تا به حال شنیده اید که کسی با یادگیری واقعیت های جدید یا کسب اطلاعات عمومی بیشتر، باهوش تر شود؟ برای تعیین میزان IQ می توانید از آزمون های استاندارد موجود استفاده کنید.

هوش هیجانی یعنی توانایی برقرار کردن تعادل بین احساسات و منطق . مهارتی انعطاف پذیر است که به آسانی آموخته می‌شود به طوری که بتواند ما را به حداکثر خوشبختی برساند.
هوش هیجانی همان توانایی شناخت ، درک و تنظیم هیجان‌ها و استفاده درست و به جا از آن‌ها در زندگی است. هیجان ها شامل احساسات خوب و بد ما مثل خشم ، اندوه ، نفرت ، ترس ، شرم ، عشق ، شادمانی و … می‌شوند.
هوش هیجانی در بعضی افراد به طور طبیعی بالاتر است و بعضی افراد بدون آن متولد می‌شوند ولی می‌توانند به آن دست پیدا کنند.

هوش هیجانی مهم‌تر است یا هوش شناختی ؟

اگر از محققین بپرسید هوش هیجانی مهم تر است یا هوش شناختی قطعا پاسخی که دریافت می کنید این است که: کارایی افراد در زندگی به وسیله IQ و EQ تعیین می شود. ولی با این وجود شواهدی مبنی بر اینکه اهمیت هوش هیجانی بیشتر است یا هوش شناختی نیز وجود دارد.

پژوهش‌های بسیار نشان داده‌اند که تنها، حدود ۱۰ الی ۲۰ درصد کارایی افراد از طریق IQ و بیش از ۷۵ درصد کارایی آنها از EQ است. بنابراین در بسیاری از موسسات و شرکت‌های بزرگ قبل از استخدام از افراد آزمون EQ می‌گیرند و برخی دیگر برای کارکنان خود دوره‌های ارتقا EQ برگزار می‌کنند.

همانطور که گفتیم هوش هیجانی توانایی ما در مدیریت کردن احساسات و هیجان‌های ما است ، این احساسات و هیجان‌ها در رفتار ما نمود پیدا می‌کند و رفتار ما با دیگران در ارتباط است و می‌تواند به شکل مثبت یا منفی ، تاثیرگذار باشد . پس می‌توان گفت ، هوش هیجانی در ارتباطات اجتماعی فرد به نحوی ، اثرگذار است .
هوش شناختی ( IQ ) ، واژه ای است که اکثرا آن را بیشتر از هوش هیجانی شنیده‌ایم . جالب است بدانید باور اکثر مردم به این صورت است که اگر کسی در دوران مدرسه و یا دانشگاه به نمرات خوبی دست پیدا می‌کند و شاگرد ممتاز است ، پس او از IQ بالایی برخوردار است ، در حالی که این باور صحیح نیست و رسیدن به موفقیت در زندگی در گرو بهره‌مندی از هوش هیجانی ( EQ ) نیز می‌باشد.

تأثیر هوش هیجانی بر مهارت ها :

خود آگاهی : 

خودآگاهی به شما این قدرت را می دهد تا بتوانید احساسات خود را کنترل کنید. شما برای اینکه بتوانید احساسات خود را کنترل کنید باید از آن ها آگاهی داشته باشید. نظارت بر احساسات باعث بالا رفتن اعتماد به نفس می شود.

خویشتن داری : 

یادتان باشد، اگر شما نتوانید احساسات خود را کنترل کنید همیشه با دیگران در ستیز و چالش خواهید بود. پس بهتر است همیشه مسئولیت کار خود را به عهده بگیرید و در مقابل تغییرات از خود انعطاف نشان دهید و برخورد مناسبی در برابر ایده های جدید داشته باشید.

انگیزش :

افرادی که دارای هوش هیجانی بالایی هستند، انگیزه های قوی تری نیز دارند و همواره به سمت اهداف خود در حرکت هستند.

همدلی : 

همدلی عبارت است از درک احساس دیگران و شناخت تآثیر اعمال و رفتار خود بر آنها؛ افراد با هوش هیجانی بالا همدلی بیشتری دارند و در بخش‌های خدماتی سازمان‌ها بسیار خوب عمل می‌کنند، زیرا به خوبی با دیگران صحبت می‌کنند و به مشکلات آنها گوش می‌دهند، سپس راه حل مناسبی ارایه می‌دهند.

مهارت های اجتماعی :

فارغ از آن که شما در چه حوزه‌ای مشغول به کار هستید مهارت‌های اجتماعی از اهمیت بالایی برخوردار هستند. افراد موفق، ارتباط موثری با دیگران دارند و این نشان از بالا بودن EQ در این افراد است.

ارتباط هوش هیجانی و هوش شناختی :

به طور کلی هوش هیجانی و هوش شناختی از یکدیگر مجزا هستند اما نقش مهمی را در به موفقیت رسیدن یک فرد ، ایفا می‌کنند زیرا دائما با یکدیگر تعامل دارند. بررسی‌ها نشان می‌دهد که هیچ ارتباط خاصی بین هوش هیجانی و هوش شناختی وجود ندارد ، در واقع اگر فردی از IQ بالایی برخوردار باشد ، لزوما از EQ بالایی برخوردار نخواهد بود و این دو مستقل از یکیدیگر عمل می‌کنند.

دسته بندی : توسعه فردی و یادگیری, روانشناسی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

تازه‌های امروز

آزمون‌های قطبینو

فهرست