تغییر شغل خوب است؟ برای تغییر شغل چه باید کرد؟

تغییر شغل

همیشه تغییر خوب است اما تغییری که بنا بر یک تصمیم درست و به جا باشد. افراد بسیاری زیادی را در اطراف خود دیده اید که دائما تغییر شغل می دهند اما روز به روز به جای اینکه پیشرفت کنند، درجا می زنند.

پس آیا این بدان معناست که تغییر شغل خوب نیست؟

معمولا تغییر شغل یکی از تصمیمات بزرگ زندگی هر فرد محسوب می شود چرا که شغل افراد یکی از عواملی است که مستقیما بر روی زندگی آن ها تاثیرگذار است و تغییر شغل ریسک بسیار زیادی دارد.

بسیاری از افراد مجبور به تغییر شغل خود هستند، برای مثال در یک سازمانی فعالیت می کنند که از تمام روال کاری خود احساس رضایت می کنند اما سازمان به دلایل مختلفی فرد را نمی خواهد و یا به کل سازمان فعالیت خود را لغو می کند در این صورت فرد مجبور به تغییر شغل است.

اما گاهی شما خود می خواهید شغلتان را تغییر دهید، پس در این صورت باید تصمیمات درستی را اتخاذ کنید تا در مسیر شغلی درست تر و بهتر از کار فعلیتان قرار بگیرید. اما سوال اینجاست چه زمانی باید شغل خود را تغییر بدهیم و باید برای تغییر شغل چه کارهایی انجام دهیم؟

ما در این مقاله می خواهیم ۴ دلیل مهم برای تغییر شغل را بررسی کنیم و درباره تغییر شغل هر آنچه را که باید انجام دهید را بیان کنیم.

آیا زمان مناسبی برای تغییر شغل شما است؟

تعادل بین کار و زندگی :

مفهوم این جمله برای افراد، مشاغل، صنایع و اماکن مختلف متفاوت است. برای عده ای تعادل بین کار و زندگی یعنی انعطاف پذیری ساعات کاری و برای برخی دیگر تعادل بین کار و زندگی عدم ایجاد اختلال در زندگی شخصی آن ها است. با وجود تفاوت های معنایی وجود دارد، تعادل بین کار و زندگی در تغییر شغل بسیار حائز اهمیت است.

تحقیقات نشان می دهد افرادی که در حوزه های منابع انسانی، مشاورین خرید و فروش ملک، مشاوره و … مشغولند، تعادل بین کار و زندگی خود را، خوب یا عالی ارزیابی می کنند اما برعکس این افراد، کسانی که در زمینه های تدارکات، تولید حمل و نقل، مدیریت و پشتیبانی اداری، طراحی و معماری کار می کنند، به طور قابل توجهی رضایت کمتری دارند و تعادل بین کار و زندگی خود را، ضعیف یا نگران کننده می دانند.

طی تحقیقاتی یافتند که رضایت از تعادل بین کار و زندگی، معمولا با سطح افراد در سازمان رابطه مستقیم دارد یعنی افرادی که دارای تجربه بیشتر و در سطح ارشدیت بالاتری قرار دارند از تعادل بین کار و زندگی خود رضایت بیشتری دارند و معمولا به تغییر شغل فکر نمی کنند مگر در شرایط اضطراری. این در حالی است که افراد تازه کار از تعادل بین کار و زندگی خود رضایت کمتری دارند.

طی مطالعاتی یافتند که تغییر صنعت، سطح شغلی و تغییر محیط، اثرات مثبتی بر تعادل بین کار و زندگی افراد دارد. ۷۰% افرادی که به خاطر تعادل بیشتر بین کار و زندگی، شغل خود را تغییر می دهند، به نتیجه بهتری می رسند.

بنابراین اگر به دنبال توازن بین کار و زندگی خود هستید، بهتر است با یک تصمیم درست به تغییر شغل فکر کنید.

شغل شما بر روی نقاط ضعف شما متمرکز است:

قطعا همه ما به امید شکوفایی نقاط قوت و استعدادهایمان کار فعلی خود را انتخاب کرده ایم. اما گاهی شروع به کار که می کنیم متوجه می شویم که این کار به جای آنکه استعدادهای ما را شکوفا کند، در حال سرکوب کردن توانایی ها و نقاط قوت ماست.

شغلی که از نظرتان بیشتر بر روی نقاط ضعف شما بیشتر از نقاط قوت شما متمرکز است یعنی هیچ ارتباطی با تخصص شما ندارد.

می توانید مهارت های جدیدی یاد بگیرید که باعث می شود در کار خود پیشرفت کنید. شاید در آن شرکت کار دیگری وجود داشته باشد که با توانایی‌های شما مطابقت بیشتری دارد.

اگر تفاوت میان کارهایی که باید انجام دهید و کاری که دوست دارید انجام دهید خیلی زیاد باشد، آنگاه می‌توانید این موضوع را با کارفرمای خود در میان بگذارید. با رئیس خود صادق باشید؛ توضیح دهید که کار فعلی‌تان با استعدادها و توانایی‌های شما مطابقت ندارد و شاید در موقعیتی دیگر بتوانید عملکرد بهتری نسبت به الان داشته باشید.

در صورت وجود نداشتن کاری در سازمان که بتوانید توانایی خود را شکوفا کنید، می توانید به تغییر شغل فکر کنید و در مسیر شغلی درستی قرار بگیرید.

یک شرکت بهتر با مزایای متناسب با شما:

برخی از شرکت‌ها به ‌خاطر دستمزدهای بالا جذاب هستند و بعضی در درون خود فرصت‌ هایی برای پیشرفت شغلی دارند که شما را به کار علاقه‌ مند می‌کند.

توجه به چیزی که شرکت می‌تواند به شما بدهد، بخش بسیار مهمی از تغییر شغل است.  همان ‌طور که شما باید مهارت و تجربه خود را به شرکت جدید نشان دهید، شرکت نیز با ارائه شایستگی‌هایش باید نشان دهد که چرا برای شما مناسب است.

مهم‌ترین مزایا و منافع خود را برای تغییر شغل و کار در شرکت‌ جدید تعیین ‌کرده و قبل از رهاکردن شغل فعلی، برای انتقال به شغل جدید برنامه داشته باشید. مرور کار شرکت‌های تحقیقاتی در این زمینه، راه ساده‌ای برای انجام این کار است. این کار به شما بینشی واقعی می‌دهد نسبت به آنچه که در کار دوست دارید.

تغییر شرایط زندگی:

تصور کنید شما یک فرد مجرد هستید و ازدواج می کنید و مجبورید به یک شهر دیگر برای زندگی بروید و یا ممکن است همسر شما برای یک موقعیت بهتر شغلی باید به شهر دیگر انتقال پیدا کند و یا شاید اصلا بچه دار شده باشید در این صورت شما مجبور به تغییر شغل هستید چرا که شرایط زندگی شما تغییر کرده است.

دسته بندی : استخدامی و شغلی, روانشناسی

مطالب مرتبط

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد کنید.

تازه‌های امروز

آزمون‌های مرتبط با این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست