تست mbti در فرآیند استخدام چه کمکی به سازمان می کند

تست روانشناسی mbti در حوزه استخدام

امروزه در حوزه های مختلف استفاده از تست روانشناسی mbti بسیار باب شده است. اکثر کسانی که به حوزه های شخصیت شناسی و روانشناسی علاقه مند هستند حداقل یکبار از تست mbti استفاده کرده اند.

تست mbti اولین بار به منظور کشف استعدادها در جنگ جهانی اول به کار گرفته شد. اما امروزه بحث های زیادی حول محور استفاده از این تست وجود دارد. در این میان برخی از افراد معتقدند که استفاده از تست mbti  برای استخدام افراد اشتباه است.

ما در این مقاله قصد داریم درباره چالش ها و نحوه استفاده از تست روانشناسی mbti صحبت کنیم.

دلیل استفاده از تست mbti  در حوزه های صنعتی و سازمانی

تست mbti، تستی است که در جنگ جهانی دوم به زنان کمک کرد مشاغل رضایتمندی را برای خود پیدا کنند. اما با چالش هایی که امروزه در فرآیند استخدامی و مدیریتی در سازمان ها وجود دارد چرا برخی معتقدند که تست mbti کاربردی ندارد.

حقیقت ماجرا این است که تست mbti یک تست فوق العاده ای است که اگر درست انتخاب شود، می تواند ابزار فوق العاده ای برای استخدام محسوب شود.

تاریخچه ای کوتاه از تست mbti

ایزابل مایرز در دوران جنگ جهانی دوم با دو چالش رو برو شد که به دنبال راه حل برای حل آن بود. اول اینکه مایرز عمیقا تحت تاثیر تبعیض و نفرتی که مشاهده می کرد قرار گرفته بود و در ثانی او می دید که بسیاری از افراد به خاطر حس میهن دوستانه خود شغل های خود را قبول کرده اند.

ایزابل مایرز بر این باور بود که اگر افراد بتوانند خود و دیگران را بیشتر بشناسند و آن ها را درک کنند، تبعیض ها در دنیا برطرف می شود و افراد می توانند شغل های مناسب خود را پیدا کنند در نتیجه می توانند از کارهایی که انجام می دهند بیشتر لذت ببرند.

او در این میان به نظریات یونگ درباره تیپ شخصیتی نگاهی انداخت و با کمک مادرش توانست، شاخص تیپ شخصیتی مایرز بریگز یا همان تست mbti را به وجود آورد.

تست mbti امروزه باید به چه شکلی استفاده شود؟

بسیاری از افراد در دنیای امروزی تست mbti را به خوبی درک و استفاده نکرده اند به همین دلیل است که برخی افراد به درستی این تست شک دارند.

از این رو بسیاری از سازمان ها و شرکت ها تا به امروز از این تست کاملا کاربردی در مجموعه خود استفاده نکرده اند. اما آیا استفاده نکردن از این تست تنها راه ممکن است؟ یا بهتر است مدیر یک سازمان به بررسی بیشتر این آزمون بپردازد تا ببیند این آزمون چه می تواند انجام دهد و چه نمی تواند انجام دهد؟

شما باید ابتدا بررسی کنید و ببینید آزمون mbti چگونه می تواند شما را به اهداف سازمانتان نزدیک کند بعد راجع به آن تصمیم بگیرید.

سه مورد از مواردی که تست mbti قادر به انجام و ارزیابی آن نیست

  • تست mbti ارائه نتایجی کامل، بدون اشتباه و قطعی: آزمون Mbti به عنوان یک ابزار تشخیص تیپ شخصیتی افراد است. نتیجه این تست بر پایه این است که همه افراد صادقانه به سوالات پاسخ میدهند. اما دو عامل وجود دارد که این تست نمی تواند نتیجه کامل و بدون نقص ارائه دهد.
    1. اولین عامل این است که ممکن است متقاضیان کار هنگام پاسخگویی به این سوالات گزینه ای را انتخاب می کنند که دوست دارند بشوند.
    2. دومین عامل که باعث می شود بسیاری از کارشناسان استخدام اطمینان و اعتماد به خود این آزمون را زیر سوال ببرند، این است که گاهی اوقات زمانی که بیشتر از یک مرتبه از کاندیداها آزمون گرفته می شود، نتایج متفاوتی به دست می آورند.

راه حل: 

نتایج تست شخصیت شناسی mbti را از طریق پرسش های شخصی شده در مصاحبه های حصوری بپرسید. این سوالات باید بازخورد کاندیدا را در مورد صحت توصیف شخصیت شان و هم چنین پرسش های دیگری را شامل شوند که به شما اجازه دهد از احتمال صحت نتایج اطمینان لازم را به دست آورید.

  • تست mbti پیش بینی عملکرد یا ضمانت عملکرد شغلی نمی کند: این را باید به خاطر داشت که تست mbti ارجحیت شغلی کاندیدا را مشخص می کند نه قابلیت و شخصیت شغلی او را. بسیاری فکر می کنند تست mbti یک تست بررسی صلاحیت و شایستگی فرد است باید بگویم که این تصور کاملا اشتباه است. شما باید از بخش دیگری از فرآیند استخدام خود برای تایید مهارت ها و قابلیت های خاص کاندیدا استفاده کنید که موفقیت در یک شغل خاص را پیش بینی می کنند، مثلا آزمون نئو می‌تواند در این بین یکی از بهترین انتخاب ها باشد.

راه حل:

تست mbti را باید با یک متد بررسی صلاحیت باید همراه کنید. مانند یک ارزیابی، یک سناریو، فرصت شغلی و … تا بتوانید کاندیداهایی را شناسایی کنید که هم توانایی انجام کاری که باید انجام شود را دارند و هم پتانسیل لذت بردن از آن.

  • تست mbti به جای شما برای استخدام تصمیم گیری نمی تواند انجام دهد: تست mbti هیچ وقت قرار نیست نقش یک تصمیم گیرنده را برای شما در فرآیند استخدام ایفا کند. در واقع نه mbti بلکه هیچ آزمونی نمی تواند تصمیم گیری کند. تست mbti می تواند مشخص کند فرد متقاضی کار چه انگیزه ای دارد؟ چه نوع تیپ شخصیتی دارد؟ چه مهارت هایی را می تواند یاد بگیرد؟ اما هیچ گاه نمی تواند تصمیم بگیرد که چه کسی مناسب استخدام سازمان شما است و باید استخدام شود. شما باید این مسائل را نیز بررسی کنید. در این صورت سلسله مراتب فرآیند استخدام درست و هدفمند پیش می رود.
دسته بندی : رهبری, منابع انسانی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

تازه‌های امروز

آزمون‌های قطبینو

فهرست