شغل مناسب من چیست؟چگونه شغل مناسب خود را پیدا کنم؟

شغل مناسب من

شغل مناسب من چیست؟چگونه شغل مناسب خود را پیدا کنم؟

چه شغلی مناسب من است؟ این سوال یکی از چالش های سنین نوجوانی و جوانی است که هر فردی بارها از خود می پرسد. هر فردی به دنبال شغل مناسب است که به واسطه آن در آینده بتواند بدون دغدغه مالی زندگی خود را سپری کند.

اما مسئله مهمی که وجود دارد این است که هر کدام از ما فقط در یک شغل موفق خواهیم بود. از طرفی هر فردی که قصد انتخاب رشته مورد علاقه دانشگاه را دارد، اولویت اصلی وی این است که بتواند وارد کار مناسب این رشته شود. پس تکلیف کسی که هیچ تجربه‌ای از بازار کار و رشته تحصیلی مورد علاقه خود ندارد چیست؟

تفکری که سال ها در کشور ما جا افتاده است، این است که هر فردی براساس رشته تحصیلی دانشگاهی خود، باید کسب و کار مناسبش را پیدا کند چرا که افراد معتقدند در این صورت فرد به موفقیت شغلی دست پیدا می کند.

به عنوان مثال، ما معتقدیم رشته حسابداری یک رشته بسیار خوبی است و افراد که در این رشته فعالیت می کنند می توانند به راحتی در همه شرکت ها استخدام شوند و پول دربیاورند. در مقابل به نظر ما فردی که کتابداری یا هر چیزی دیگری خوانده، کار پول سازی نخواهد داشت. پس در این جا ذهن بسیار درگیر می شود که، پس بالاخره شغل مناسب برای من کدام است؟ باید بگویم باورهای بالا کاملا اشتباه است.

آیا انتخاب رشته در پیدا کردن شغل مناسب من تاثیر گذار است؟

باید برای پیدا کردن شغل مناسب خود، به دنبال شناخت توانایی خود باشید و با یک بررسی و تجزیه و تحلیل علمی ببینید که در چه شغلی موفق خواهید بود.

بزرگترین اشتباه ها در زندگی جوانان و نوجوانان به واسطه ی انتخاب نادرست فرد در رشته تحصیلی به وجود می آید.

تا چند سال پیش کسی که علاقه مند به شغل برنامه نویسی بود به دلیل نداشتن تجربه و کم بودن تعداد افراد در این رشته، تنها کاری که فرد می توانست انجام دهد ورود به رشته نرم افزار بود. اما همین که پس از گذر از مراحل سختی مثل کنکور وارد این رشته و محیط دانشگاه می‌شد، همه چیز در نگاه وی در مقایسه با چیزی که فکر می‌کرد در تناقض بود. چراکه در دروس پیش روی وی صحبتی از برنامه‌نویسی عملی نبود و عموماً با ریاضیات و الگوریتم سروکار داشت.

اما امروزه این وضعیت تغییر کرده است، کافی است با چند نفر که در این رشته و شغل هستند در ارتباط باشید و ببینید که چگونه می‌توانید در زمانی کوتاه به هدف خود که انتخاب رشته مورد علاقه است برسید؟ آیا اصلاً لزومی دارد برای وارد شدن به این شغل تحصیلات آکادمیک را را دنبال کنید؟ اگر پاسخ مثبت است، انتخاب رشته مورد علاقه خود را چگونه باید انجام دهید که مطابق با این شغل باشد؟

شغل مناسب خود را چگونه پیدا کنم؟

حالا که تصمیم گرفته اید شغل مناسب خود را با استفاده از تحصیلات دانشگاهی پیدا کنید با ما همراه باشید تا در ادامه مقاله به شما کمک کنیم.

در ابتدا شما قبل از ورود به یک رشته تحصیلی باید همه چیز را درباره آن رشته مورد بررسی قرار دهید و ببینید بازار کار این رشته چه مشاغلی را در برمی گیرد؟ وضعیت اقتصادی این شغل ها در کشور ما به چه صورت است؟ و در آخر باید پیش بینی کنید با رشد روزافزون تکنولوژی آینده این مشاغل رو به پیشرفت می رود یا خیر؟

اگر بتوانید پاسخ این سؤالات را پیدا کنید، درواقع شغل مناسب خود را انتخاب خواهید کرد و سپس با بررسی رشته تحصیلی که با این شغل مرتبط است می‌توانید تصمیم نهایی خود را برای ورود به این رشته و شغل بگیرید.

شغل مورد علاقه من چیست؟

اما شاید بپرسید پس علاقه فردی من در پیدا کردن کار چه نقشی دارد؟ قطعا هر فردی یک شغل خاصی را دوست دارد و می خواهد در آن فعالیت داشته باشد. اما اینکه در آن کار موفق خواهد بود یا خیر، به میزان علاقه، داشتن استعداد و توانایی وی بستگی دارد. برای همین باید میزان علاقه و استعداد خود را بسنجید و ببینید که آیا واقعاً در این کار می‌توانید به موفقیت برسید یا خیر!

اگر شما مطمئن باشید که فقط به یک شغل علاقه مند هستید، تنها موضوع باقی مانده سنجش میزان استعدادیابی و داشتن توانایی چه از نظر روحی و چه جسمی خواهد بود که باید با کار مورد علاقه شما هم خوانی داشته باشد.

استعداد شغلی خود را چگونه کشف کنم؟

اگر شغل مورد علاقه خود را پیدا کرده اید نوبت آن است که ببینید چه قدر در این شغل مورد علاقه خود استعداد دارید؟ موضوع استعداد در شغل مسئله بسیار مهم است چرا که موفقیت شما در گرو همین استعداد است.

برای مثال اگر شما شغل مورد علاقه تان، معماری است استعداد شما می تواند در کارتان بسیار تاثیرگذار باشد زیرا اینجاست که شما می توانید طرح های بی نظیری را خلق کنید.

شما با توجه به دو روشی زیر می توانید استعداد شغلی تان را کشف کنید.

استعدادیابی شغلی با تحقیق یا مشاوره :

یکی از روش های کشف استعدادها مشاوره گرفتن یا از همه بهتر، استفاده از تجربیات افرادی است که در شغل مورد علاقه شما فعالیت می کنند. زیرا آن ها سختی ها و شیرینی های کار را دیده اند می توانند از چالش های این شغل بهتر به شما توضیح دهند.

از آن ها بخواهید بیشتر از مشکلات این کار برای شما بگویند تا ببینید در زمان بروز مشکلات آیا شما می توانید آن ها را تحمل کنید و راهکاری برای رفع آن ارائه دهید؟

همچنین شما می توانید درباره ماهیت شغل مورد علاقه خود تحقیق کنید، که رسانه ها، شبکه های اجتماعی و اینترنت می تواند به شما کمک کند.

استفاده از آزمون های آنلاین سنجش استعداد شغلی

دومین راهکار برای اینکه بدانید در چه شغلی موفق خواهید بود استفاده از آزمون استعدادیابی شغلی یا همان تست استعدادیابی شغلی است. در این نوع آزمون‌ها چندین سؤال بر اساس علم روانشناسی که توسط روانشناسان بزرگ گردآوری شده مطرح می‌شود تا توانایی شما بر اساس علم روانشناسی مورد بررسی قرار گیرد. سپس بر اساس امتیاز نهایی که با پاسخ دادن به تست روانشناسی انتخاب شغل به دست می‌آورید، شغل‌های مناسب این نوع تیپ شخصیتی به شما پیشنهاد خواهد شد.

برای مثال می توانید از تست رغبت شغلی هالند در این جا استفاده کنید. این تست به شما کمک می کند تا راحت تر بتوانید شغل مناسب خود را پیدا کنید. با تست رغبت شغلی هالند شما می توانید الویت های استعدادی خود را پیدا کنید و مطابق با آن ها درست ترین تصمیم را بگیرید.

دسته بندی : استخدامی و شغلی, روانشناسی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

تازه‌های امروز

آزمون‌های قطبینو

فهرست