چگونه یک کارمند حرفه ای را در سازمان خود استخدام کنیم؟

استخدام حرفه ای افراد

بسیاری از سازمان ها برای اینکه در هزینه ها صرفه جویی کنند، برای انجام بسیاری از کارهای سازمان، کارآموز استخدام می کنند. اما باید بگویم افراد باتجربه مانند مارک زاکربرگ مخالف این موضوع هستند.

استیو جابز، مارک زاکربرگ و دیوید اگلیوی همگی دارای یک فلسفه مشترک هستند. همه آن ها معتقدند نیروی انسانی بزرگترین سرمایه یک شرکت است. این افراد همگی معتقدند استخدام بهترین کارمندان، یک امر ضروری برای حفظ و موفقیت یک شرکت است.

استیو جابز: “کارمندان سطح بالا همیشه دوست دارند با یکدیگر کار کنند. آن ها توقع ندارند مدیر سازمان از آن ها کار بی کیفیت ببیند و همیشه به دنبال انجام کارها با کیفیت هستند.”

مارک زاکربرگ:”من تنها افرادی را استخدام می کنم که خودم هم حاضر باشم برای آن ها کار کنم”

نگاهی به سازمان ها که می اندازیم می بینیم بسیاری از شرکت ها و استارتاپ ها از همان ابتدا با افراد با تجربه کار خود را شروع می کنند و به پرسنل با تجربه خود حقوق خوبی نیز می دهند اما بسیاری دیگر به دلیل صرفه جویی در پرداخت حقوق از کارآموزان استفاده می کنند.

به نظر شما چه عوامل دیگری به جز حقوق و دستمزد باعث می شود سازمان ها سراغ استخدام افراد با تجربه نروند؟

یکی از دلایل این است که بسیاری از شرکت ها قبلا به دنبال این افراد رفته اند اما پاسخ منفی از جانب آن ها دریافت کرده اند. ترس از پاسخ منفی شنیدن مجدد باعث می شود سازمان ها دیگر به سراغ این افراد با تجربه نروند.

بسیاری از سازمان به خاطر نه شنیدن به سراغ این افراد نمی روند زیرا نه شنیدن از جانب این افراد را  شکست می دانند اما باید بگویم نبود این افراد در سازمان شما، قطعا شکست سازمان را تضمین می کند.

اگر شما ایمان دارید که سازمان و شرکت شما رو به رشد است و پیشرفت می کند شک نکنید که باید از ابتدا  افراد بزرگ و با تجربه را استخدام کنید. اما برای بسیاری از مدیران کسب و کارها این سوال خواهد بود که چگونه افراد با تجربه را استخدام کنند.

چگونه افراد با تجربه را در سازمان خود استخدام کنیم؟

استاندارهای سازمان خود را بالا ببرید

زمانی که شما سطح توقع خود را پایین می آورید یعنی شما اجازه ورود هر کسی را به کسب و کارتان می دهید. بنابراین سعی کنید استاندارهای خود را تا جایی که می توانید و مقول است بالا ببرید، به گونه ای که این دید در افراد به وجود بیاید که در یک محیط حرفه ای در حال فعالیت هستند.

اهداف فرد حرفه ای را بشناسید

برای تحت تاثیر قرار دادن افراد باید از آن ها بپرسید که این افراد به دنبال چه هستند؟ اگر الویت این افراد برای شما مشخص باشد به بدانید این افراد به دنبال چه اهدافی هستند، در این صورت شما راحت تر می توانید نیازهای این افراد را برطرف کنید.

از این رو افراد با تجربه حس خوبی نسبت به مجموعه شما پیدا خواهند کرد زیرا می دانند شما برای اهداف و خواسته های آن ها ارزش قائل هستید.

اما گاهی هنگامی که از این افراد می پرسید هدفشان چیست و یا به دنبال چه هستند به شما پاسخ درستی نمی دهند. در این گونه مواقع باید چه کرد؟

در این جور مواقع شما می توانید فرد حرفه ای را به انجام یک آزمون روانشناسی دعوت کنید. برای مثال بگویید تا به حال تست نئو و یا تست دیسک یا تست mbti را امتحان کرده اید؟ از نتیجه آن راضی بوده اید؟

در این گونه مواقع او ترغیب به انجام یکی از این تست ها خواهد شد در نتیجه شما می توانید کمی اطلاعات درباره فرد به دست آورید.

نقاط ضعف خود را قبول داشته باشید

ما انسان ها همیشه در پذیرفتن نقاط ضعف خود مقاومت داریم. بسیاری از مدیران سازمان ها هم هنگامی که درباره نقاط ضعف سازمانشان گفته می شود گارد می گیرند. اما هنگامی که می خواهید فردی حرفه ای را در سازمان خود استخدام کنید بهتر است نقاط ضعف خود را قبول کنید.

نقاط قوت خود را بیان کنید

همانگونه که باید نقاط ضعف خود را قبول داشته باشید باید از نقاط قوت خود نیز دفاع کنید. انسان ها هر چقدر هم که با تجربه باشند اما بازهم به دنبال یاد گیری مطالب جدید و تجارب جدید هستند. شما باید به فرد حرفه ای که قصد استخدام او را دارید بگویید که با ورود به سازمان شما چه چیزی به دانسته های او افزوده می شود.

دسته بندی : رهبری, منابع انسانی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست