استراتژی هایی برای بهینه سازی انرژی منابع انسانی

استراتژی هایی برای بهینه سازی انرژی منابع انسانی

استراتژی هایی برای بهینه سازی انرژی منابع انسانی

نیروی انسانی یکی از مهم ترین منابع تولیدی هر شرکت است. اما تا به امروز چقدر به انرژی نیروهای انسانی خود در سازمان توجه کرده اید؟ اگر نیروی انسانی شما پرانرژی باشند می توانید هزینه های بخش منابع انسانی در سازمان خود را کاهش دهید و بهره روی را در سازمان خود بالا ببرید.

امروزه شاهد این هستیم که بسیاری از شرکت های بزرگ جهان تلاش می کنند انرژی کارکنان خود را مانند یک دارایی بزرگ، مدیریت کنند. سازمان های بزرگ و پیشرفته خوب می دانند که با رشد روزافزون تغییرات دنیای تکنولوژی، نیاز به انرژی انسانی مدام بیشتر می شود.

اکثر کارآفرینان اقرار می‌کنند که رشد یک کسب‌ وکار، مستلزم انرژی بسیار زیادی است و تنها راه استفاده‌ی بهینه از این منبع مهم تولیدی، مدیریت صحیح آن است. گاهی ناگزیرید انرژی کارمندانتان را به کار بگیرید و گاهی باید آن را ذخیره کنید. گاهی پس از اتمام یک پروژه‌ی سنگین، باید به کارمندانتان زمان بدهید تا انرژی خود را بازیابی کنند.

اما چگونه باید این انرژی را به صورت صحیح مدیریت کرد؟

ما در این مقاله می خواهیم شما را با استراتژی هایی جهت مدیریت بهتر انرژی انسانی آشنا کنیم . پس تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

۵ راهکار بالا بردن انرژی انسانی در سازمان

روی مسائل مهم متمرکز شوید

در سازمان بهتر است همه چیز واضح باشد تا کارمندان روی مسائل مهم متمرکز شوند و انرژی خود را صرف کنند. برای مثال در شرکت فیس بوک، تمام کارمندان باید دیدگاه های شخصی خود را در مورد اهداف کسب و کار و اهداف شخصی خود بنویسند و آن ها را در جلسه های همگانی با دیگران به اشتراک بگذارند.

اما شاید سوال باشد این کار چه لزومی خواهد داشت؟

با این کار کارمندان متوجه می‌شوند چه چیزی برای همکارانشان اهمیت دارد. با این راهکار انرژی کارمندان ذخیره می شود چرا که آن ها مجبور نیستند الویت ها را حدس بزنند و خود را درگیر مسائلی که از اهمیت بالایی برخوردار نیست، نمی کنند.

فهرستی از کارهایی که «نباید انجام دهید» تهیه کنید

اعضای تیم بازاریابی شرکت IBM، هر سه ماه یک‌ بار در جلسه‌ای شرکت می‌کنند و لیستی از «نبایدها» ارائه می‌دهند. این استراتژی، یک راه بسیار عالی برای نشان دادن اولویت‌های کاری شما است و درعین‌حال باعث می‌شود افراد تیم، با کارهای مازاد بر برنامه، مزاحم دیگران نشوند. لیست خود را همیشه در دسترس نگه‌دارید تا مفاد آن را به کارمندانتان یادآور شوید. بهتر است این لیست را با سهامداران و هیئت‌مدیره‌ی شرکت هم به اشتراک بگذارید.

تیپ شخصیتی نیروی انسانی سازمان خود را بشناسید

شما برای نقش های سازمانی خود باید افراد مناسب را انتخاب کنید. زیرا اگر شما یک فرد درون گرا را به عنوان مدیر فروش مجموعه استخدام کنید، فروش عالی را باید از یاد ببرید. زیرا افراد درون گرا انرژی خود را در ارتباطات زیاد از دست می دهند. برعکس اگر شما فرد برون گرایی را در این سمت استخدام کنید قطعا در فروش پیشرفت خوبی خواهید داشت. زیرا افرادی که دارای تیپ شخصیتی برون گرا هستند از ارتباط با دیگران و کارهای تیمی انرژی دریافت می کنند و اگر این فرد را در نقش های دیگر استخدام کنید انرژی آن ها بیهوده صرف می شود.

اما چگونه تیپ شخصیتی افراد سازمان خود را بیابیم؟ در پاسخ به این سوال باید بگویم شما می توانید از تست های آنلاین حوزه شخصیت شناسی استفاده کنید. تست های از جمله تست mbti، تست هالند، تست دیسک و تست نئو.

زمان جلسات کاری را تا جایی که ممکن است، کوتاه نگه‌دارید

همه‌ی کارمندان از نشستن در جلسه‌ای که تمایلی به شرکت در آن ندارند، بیزارند. در شرکت بیمه‌ی Prudential، جلسات کاری با حضور ۶ نفر یا حتی کمتر، تشکیل می‌شود و مدیران سعی می‌کنند این جلسات را تا حد ممکن کوتاه و کارا برگزار کنند؛ به‌طوری‌که هفتمین فردی که در اتاق حضور می‌یابد، می‌تواند علل برگزاری و دستاوردهای جلسه را توجیه کند.

راه بروید و صحبت کنید

اگر دقت کرده باشید جلسات در اکثر سازمان ها به صورت گروهی دور یک میز برگزار می شود که در اکثر مواقع ۵۰% شرکت کنندگان جلسه چرت می زنند.

پس برای انرژی دادن به پرسنل خود می توانید سبک این نوع جلسات را تغییر دهید. برای مثال جلسات کاری خود را در حال قدم زدن و یا ایستاده برگزار کنید. در دفاتر جدید آسیا و اقیانوسیه شرکت گوگل، راهروهایی برای برگزاری میتینگ ها وجود دارد.

به‌طوری‌که کارمندان این شرکت می‌توانند هم‌زمان با کمی پیاده‌روی و تجدید انرژی، با هم‌تیمی‌های خود صحبت کنند. به‌علاوه سالن‌های ورزشی شرکت گوگل با نام لابراتوار انرژی، به کارمندان کمک می‌کند سرعت بازیابی نیروی خود را افزایش دهند.

دسته بندی : رهبری, منابع انسانی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

تازه‌های امروز

آزمون‌های قطبینو

فهرست