ازدواج موفق چیست؟ تست روانشناسی ازدواج موفق

ازدواج

طبق تحقیقات و پژوهش ها، با ثبات ترین ازدواج ها شامل ازدواج هایی می شوند که در میان زن و شوهر بیشترین شباهت وجود داشته باشد. برخی از روانشناسان شباهت ها در میان زوجین را نوعی سپرده مشترک تلقی می نمایند و بر این امر اشاره داشته اند که اگر میزان سپرده بانکی شما هر قدر بیشتر باشد در مقابل بحران اقتصادی و اجتماعی به شکل بهتری می توانید مقاوم باشید و همراه با این مقاومت نیز احساس خاطر امنیت کنید. در غیر این صورت در ادامه راه زندگی دچار مشکل  خواهید شد. این تشبیه نشان گر این موضوع می باشد که هر قدر تشابه میان زوجین بیشتر باشد کمتر حال آن ها دچار بحران خواهد شد و ازدواج موفق تری خواهند داشت.

ازدواج موفق چیست؟

روزی این لحظه برای همه ما پیش می آید، لحظه تصمیم گیری برای انتخاب شریک زندگی، البته هیچ کس دوست ندارد در این لحظه مرتکب اشتباهی شود، در حالی که طبق آمار و ارقام ۵۰ درصد از شکست ازدواج و رسیدن به راه حل طلاق حاکی از آن است که بسیاری از افراد در انتخاب همسر مورد نظر خود دچار اشتباه جدی می شوند.

البته باید به این موضوع نیز توجه داشت که اگر از بیشتر زوج ها علت ازدواج با یک دیگر را سوال نمایید پاسخی جز این نخواهید شنید که ما عاشق یک دیگر شدیم. اما لازمه یک ازدواج موفق در مسیر انتخاب یک شریک و یار و همراه در زندگی تنها بر پایه عشق و احساس نمی باشد. البته شاید از دیدگاه شما این مطلب درست به نظر نمی رسد اما این امر یک حقیقت در زندگی است که عشق پایه و اساس یک ازدواج نیست. بلکه باید به این درک رسید که عشق و علاقه نتیجه و پیامد ازدواجی خوب و در عین حال ازدواج موفق می باشد. در حقیقت می توان این گونه نامید که ازدواج موفق نیاز به یک انتخاب صحیح و تحقیق و مطالعه درباره شخصیت ها دارد و ازدواج موفق شامل نکاتی می باشد که ما در این مقاله به برخی از این نکات خواهیم پرداخت.

خصوصیات یک ازدواج موفق:

زن و مرد برای پرورش دادن رابطه ای که در میان آن ها جریان دارد و حفظ حریم امن و آرام خانه و کارکردن برای دست یابی به اهداف مشترک متعهد می باشند و باید به این موضوع مهم دقت داشت که اگر تنها یکی از دو همسر بار تمامی مسئولیت ها را بر دوش بکشد بدون شک باعث ایجاد نارضایتی خواهد شد.

روان شناسان و همچنین جامعه شناسان مختلفی در بررسی ازدواج های سالم و موفق، ویژگی ها و هم زمان مهارت هایی را برای اشخاصی که می توانند یک رابطه موفق و رضایت بخش داشته باشند مشخص نموده اند.

خصوصیات یک ازدواج همراه با موفقیت در میان افرادی است که:

  • دارای فلسفه ای سالم از زندگی با ایده آل های مشخص هستند.
  • دوستی و احترام و عشق روز به روز در میان آن ها بیشتر می شود.
  • آن ها صاحب علایق و فعالیت های مشترک بسیاری هستند.
  • رابطه میان آن ها به گونه ای است که از همراهی با یک دیگر لذت می برند.
  • آنان افرادی اعتماد پذیر هستند و به دیگران نیز می توانند اعتماد کنند. صادق و در عین حال موقعیت شناس هستند.
  • آن ها به یک دیگر وابسته اند.
  • راز در دل آن ها به گونه ای است که از موفقیت های یک دیگر احساس غرور می کنند.
  • به شغل یک دیگر علاقه مند بوده و به آن ها احترام می گذارند. در تصمیم گیری ها با یک دیگر مشارکت می کنند.و …غیره.

شرایط ازدواج موفق:

شرایط ازدواج موفق شامل شاخصه هایی می باشد که به فهرست زیر است:

برقراری ارتباط درست در میان زوج ها به گونه ای است که زوج های خوشبخت در مورد مسائل مختلف با یک دیگر صحبت و همراهی می کنند و به حرف یک دیگر گوش می دهند. این زوج ها می دانند که عوامل بیرونی باعث پرت شدن حواس آن ها می شود یاروی عواطف فرد تاثیر می گذارند.

برخورد با اعتراضات و همچنین اختلافات به شیوه مثبت، لطفا به این نکته مهم توجه داشته باشید که پرهیز از مطرح کردن اعتراض ها و اختلافات دشمن درجه یک زندگی مشترک و عامل شماره یک طلاق می باشد. پس توجه داشته باشید که روابط مستحکم در میان زن و شوهر به توانایی و قدرت تفکر و حل و بیان مثبت آن ها بر غلبه به این اختلافات بستگی دارد.

داشتن انتظارات واقعی، این یک امر طبیعی است که هنگام برخورد با افراد در مرحله اول دو طرف سعی می کنند تا خطاهای خود را بپوشانند، البته این یک شیوه ای عادی است. اما زن و شوهر باید بدانند با ایجاد یک زندگی مشترک و به مرور زمان خود واقعی شخص بروز خواهد کرد. به همین دلیل انتظارات غیر واقعی از همسر نباید داشته باشید.

توجه کردن به جزئیات در زندگی همسر باعث یک ازدواج پایدار می شود این افراد به خوبی همسرشان را می شناسند. آن ها از حقایق و وقایع عمده زندگی گذشته همسرشان با خبر هستند. آن ها چیزهای مورد پسند و دلخواه او را می دانند و از تنفرات او نیز آگاهی دارند.

تجربه کردن واکنش های دو جانبه مثبت بیشتر از نسبت به واکنش های منفی.

ایجاد اعتماد که این مرحله به تدریبج ساخته می شود.

تست روان شناسی ازدواج موفق با چند سوال کلیدی

بسیاری از تست های روانشناسی وجود دارند که در امر ازدواج به شما کمک می کنند تا بهتر تصمیم بگیرید و انتخاب درست تری داشته باشید. جهت اطلاعات از این تست های روانشناسی به دو مقاله “تست نئو قبل از ازدواج” و “ازدواج تیپ های شخصیتی بر اساس تست شخصیت شناسی MBTI” مراجعه کنید.

دو تا از تست هایی که به شما کمک میکنند تا همسر خود را بهتر بشناسید تست نئو و تست mbti است که شما پیش از ازدواح می توانید از آن ها استفاده کنید.

فراموش نکنید که افرادی ازدواج های موفق و پایداری دارند که همسرشان را به خوبی می شناسند. و دیگر شرایط یک ازدواج موفق گذراندن وقت با یک دیگر و پیدا کردن ارزش های مشترک و مسئولیت های مشترک و سازگاری با تغییرات می باشد.

دسته بندی : تصمیم گیری, روانشناسی

مطالب مرتبط

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد کنید.

تازه‌های امروز

آزمون‌های مرتبط با این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست