چگونه با کارمند با استعداد رفتار کنیم

مدیریت کارمند با استعداد در سازمان از طریق آزمون دیسک

با کارمندان با استعداد چگونه رفتار کنیم؟

تا به حال در سازمان ها توجه کرده اید که یک سری کارمند هستند که فراتر از هدف سازمان حرکت می کنند؟ اگر به این افراد دقت کرده باشید می بینید که چقدر برای سازمان مفید هستند و چقدر این کارمند ها در سازمان با استعداد هستند. یک سازمان و یا شرکت با مدیریت این کارمند های با استعداد می تواند عملکرد سازمان خود را بهبود ببخشد. اما احتمالا برای شما سوال است که چگونه از همان اول بدانیم که این کارمند استعداد بیشتری نسبت به کارمندان دیگر دارد؟

شما با یک سری آزمون های سازمانی می توانید استعداد کارمندان خود را بشناسید. برای مثال شما در هنگام استخدام یک کارمند می توانید از تست های سازمانی نظیر آزمون دیسک، آزمون mbti ، آزمون نئو و … استفاده کنید. برای نمونه شما از یک آزمون دیسک می توانید در شناخت الگو های شخصیتی کارمندان خود استفاده کنید و همچنین آزمون دیسک کمک می کند تا شما بتوانید جایگاه کارمندان خود را در موقعیت درست قرار دهید. 

بعد از شناخت کارمند با استعداد، چگونه رفتار کنیم؟

بعد از شناخت کارمند های با استعداد نباید بگذاریم آن ها هر طور که می خواهند کار کنند و نباید آن ها را در بخش هایی از سازمان قرار دهیم که استعداد آن ها سرکوب شود. شما با گرفتن آزمون دیسک می توانید بفهمید این افراد باید در کدام بخش از سازمان استخدام شوند تا بتوانند استعداد خود را استفاده کنند در صورت است که شما با این افراد می توانید سطح کارایی سازمان خود را بالا ببرید تا به هدف سازمانی خود نزدیک تر شوید.

کلا داشتن یک کارمند مستعد برای هر رئیسی در هر سازمان می تواند رویایی باشد. پس خیلی خوب می شود که شما در سازمان خود بستری را فرآهم کنید تا بتوانید در ابتدا استخدام این افراد را بشناسید. برای مثال آزمون های شخصیت شناسی همچون آزمون دیسک. اما در بسیاری از مواقع هم هنگامی که این افراد در سازمان ها وجود دارند رئیس آن ها را نمی شناسد. و نمی داند که چگونه با آن ها رفتار کند ؟

رفتار شما با کارمند با استعداد چگونه باید باشد ؟

مدیریت کارمند با استعداد :

به توسعه فکر کنید

یکی از سخت ترین کارها در مدیریت کارمند با استعداد و سخت کوش این است که مطمئن شوید او در کارهایش به اندازه کافی چالش دارد. مدیر باید از او بپرسد که کار بعدی او برای انجام دادن چیست؟ و بپرسد چه تجربیاتی باید برای رسیدن به هدفشان از رئیس دریافت کنند. این کار باعث می شود فرصت‌هایی پیدا شود که به شخص کمک کند مهارت‌های جدید فراگیرد و مهارت‌های قبلی خود را نیز قوی‌تر کند. شما به عنوان یک مدیر باید به این افراد کمک کنید تا آن ها با بخش های دیگر سازمان در تعامل باشند تا این گونه بتوانند دید خود را گسترده کند.

اما نکته ای که این جا باید رعایت کنید این است که فکر نکنید فقط باید به این کارمند با استعداد خود اهمیت دهید زیرااین گونه فقط یک نفر رشد می کند و توانمندی بقیه افراد تحلیل می رود.

اختیار عمل بدهید 

راه حل دیگر برای مدیریت این افراد این است که شما به عنوان مدیر باید به آن ها در انجام وظایف اختیار عمل بدهید. شما می توانید حتی به آن ها ترفیع دهید که این کارمند های ۵ ستاره ای خود را از دست ندهید. آن ها عاشق ترفیع گرفتن هستند. شما برای  اینکه به آن ها انگیزه دهید اگر می بینید نمی توانید در سازمان به صورت قانونی به آن ها در بخش ها ترفیع دهید بیایید از یک روش هوشمندانه تری استفاده کنید.

برای مثال به آن ها بگویید شما می توانید در این بخش ها مهارت های خود را آموزش دهید. در این صورت شما می توانید هم به کارمند با استعداد خود انگیزه بدهید و کارآرایی او را دو برابر کنید و هم این که شما می توانید مهارت های او را به کارمندان دیگر آموزش دهید و آن ها نیز رشد کنند در نتیجه کل سازمان به هدف خود می رسند.

در تعریف و تمجید زیاده روی نکنید

بسیاری از مدیران با خواندن مطلب بالا فکر می کنند همیشه باید از کارمندان با استعداد تعریف و تمجدید کنند. اما باید بگویم در مقابل این کارمندان نباید در تعریف و تمجدید زیاده روی کنید. زیرا کارمند با استعداد ممکن است با تعریف و تمجید زیادی دچار دام غرور شود. این افراد باید به میزان مناسب، بازخورد مثبت از کار انجام‌شده تعریف و تمجید دریافت کنند و بدانند به چه علت این تمجید را دریافت می‌کنند.

همچنین در جملات تمجدید خود بگویید که کمک های گروه هم در موفقیت آن ها بی تاثیر نبوده است. همچنین باید توجه کنید که به برخی از این کارمندان با استعداد تعریف و تمجیدحس خوبی نمی دهد. شما برای تعریف و تمجید کردن باید بدانید تیپ شخصیتی کارمند شما چیست؟ و از چه چیزی انگیزه می گیرد تا بتوانید دقیقا دست بر روی آن بگذارید. پیشنهاد ما نیز در این قسمت باز هم آزمون دیسک است که به شما می تواند کمک کند تا تیپ شخصیتی کارمند خود را بهتر بشناسید.

سر کارمند با استعداد را شلوغ نکنید

مدیر در یک سازمان باید بداند که وظایف را به خوبی بین تمام کارمند ها تقسیم کند. بسیاری از مدیران به اشتباه فکر می کنند چون کارمند با استعداد کارهای خود را به خوبی انجام می دهد باید تمام وظایف مهم را برسر کارمند پنج ستاره خود بیندازند اما این گونه درست نیست باید بدانید هر کسی حتی آدم های با استعداد نیز یک آستانه تحملی دارند و بعد از آن دیگر کارآیی فرد پایین می آید. برای جلوگیری از این مسئله، باید به‌دقت تحلیل کنید که این کارمند شما، چه پروژه‌ها و وظایفی در دست دارد و کارهایی که می‌توانید را از او بگیرید تا ظرفیت او برای پروژه‌های جدید، خالی باشد. ممکن است کارمند مایل نباشد که شما این کارها را به شخص دیگری بسپارید، ولی شما باید به فکر شرکت خودتان باشید.

آن‌ها را تشویق کنید که رابطه‌های جدید ایجاد کنند

کارمند های با استعداد معمولا برای انجام کارهایشان نیازی به کسی ندارند اما شما به عنوان مدیر او باید وی را تشویق کنید تا بتواند ارتباط جدیدی را با دیگر همکاران خود برقرار کند. این کار باعث می شود دیگر همکاران او با وی در تعامل باشند و مهارت ها و توانایی او را یاد بگیرند. همچنین فرد با استعداد نیز باید بداند که دیدگاه نظر افراد دیگر در پروژه نیز حائز اهمیت است و می تواند مفید باشد. در نتیجه به طور کلی شما به عنوان یک مدیر نقش مهمی را برای برقراری این ارتباط دارید.

دسته بندی : رهبری, منابع انسانی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست