بهترین تست شخصیت شناسی شغلی

بهترین تست شخصیت شناسی شغلی

اولین گام برای انتخاب یک مسیر شغلی مناسب، شناخت علایق و استعدادها می باشد. آزمون های شخصیت شناسی شغلی به ما کمک می کنند تا استعدادها و توانایی های خود را بهتر بشناسیم. در نتیجه می توانیم شغل مناسب تری را برای خود انتخاب کنیم. اما آیا برای شما هم سوال است که بهترین تست شخصیت شناسی شغلی چیست؟

با انجام بهترین تست شخصیت شناسی شغلی می توانیم علاوه بر شناخت خود، افرادی را که با آن ها همکار هستیم نیز بشناسیم. در این صورت در محیطه های کاری خود می توانیم تعاملات و رفتارهای خود را در ارتباط با آن ها، مدیریت کنیم.

ما در این مقاله قصد داریم با معرفی بهترین تست شخصیت شناسی، شما را در انتخاب شغلیتان یاری کنیم. با ادامه مقاله همراه ما باشید.

معرفی تست MBTI

تست MBTI یک آزمون شخصیت شناسی می باشد که پایه و اساس آن برنظریه یونگ توسط کاترین بریگز و ایزابل مایرز سال ها پیش طراحی شده است. این آزمون یک آزمون کاربردی و یکی از معتبرترین تست های شخصیت شناسی با اهداف کسب و کاری در جهان می باشد. این تست را می توان جز بهترین تست شخصیت شناسی شغلی دانست.

امروزه طراحان با استفاده از نظرات و نتایج تحقیقات یونگ و انجام یک سری پژوهش ها در حوزه شخصیت شناسی چهار بعد ترجیح شخصیتی و شانزده تیپ شخصیتی را در افراد شناسایی کرده اند و بر این اساس این تست را معرفی کرده اند. ترجیحات شخصیتی نیز ویژگی هایی هستند که بودن در آن شرایط و با انجام آن افراد راحت تر و بهتر بوده و انجام شان نیز نیاز به تمرکز کمتری و همچنین زمان کمتری دارد.

مشخص بودن این تست در افراد به گونه ای است که شما با انجام این تست متوجه خواهید شد که دارای چه ویژگی هایی هستید و شانس موفقیت شما در کدام شغل است. برای مثال این تست مشخص می کند که کدام محیط کاری برای شما لذت بخش تر می باشد و همچنین این تست نشان گر نقاط قوت و ضعف شما در محیط های کاری می باشد.

همچنین اطلاعات این تست به شما کمک می کند تا هم به خود شناسی برسید و هم بتوانید علت سازگاری و یا عدم سازگاری با دیگران را در مراحل شغلی خود کشف نمایید. به همین دلیل است که این تست جز بهترین تست شخصیت شناسی شغلی به حساب می آید.

چهار بعد شخصیت شناسی در بهترین تست شخصیت شناسی شغلی:

  1. برون گرایی یا درون گرایی
  2. حسی یا شهودی 
  3. احساسی یا منطقی
  4. منعطف یا قضاوتی

تیپ های شخصیتی از نظر یونگ چه تیپ هایی هستند؟

تئوری شخصیت شناسی یونگ به خصوص در کتاب تیپ های روان شناختی یونگ با مطرح کردن مفهوم عملکردهای شناختی نقش بسیار بالایی در شکل دادن به تست های MBTI داشته اند. یونگ این نظریه عملکردهای شناختی را نوع مشخصی از پردازش های ذهنی می داند که در انواع شرایط ها در ذهن فرد فعال می شوند.

نظریه یونگ چهار عملکرد روان شناختی اصلی را با نام های فکری، احساسی، حسی و شهودی مطرح کرد و برای هریک از آن ها از دو گرایش درون گرا و برون گرا نظرگرفت و در مجموع به هشت عملکرد شناختی رسید.

تفسیر تست MBTI چه اطلاعاتی در اختیار ما قرار می دهد؟

پس از انجام تست MBTI تیپ شخصیتی چهار حرفی شما به گونه ای مشخص می شود و طبق آن چهار عملکرد شناختی یونگ برای تیپ شخصیتی شما به دست می آید. هرکدام از این تیپ های شخصیتی دارای مشخصاتی هستند که با خواندن آن ها شما می توانید به خود شناسی بهتری برسید. در تحلیل تست MBTI نقاط قوت و ضعف تیپ شخصیتی شما نه تنها مشخص شده بلکه راه کارهایی برای شما و تقویت نکات مثبت و برطرف کردن نقاط منفی در شخصیت شما داده می شود.

نتایج به دست آمده از تحلیل این تست در چه حیطه هایی کاربرد دارد؟

حیطه های استفاده از آزمون های MBTI بسیار گسترده می باشد. در همه زمینه هایی که شناخت شخصیت خود شخص و اطرافیانش به کار می آید، می شود از این تست استفاده کرد، در زمینه یافتن مسیر شغلی که بحث اصلی و موضوع مقاله ما می باشد

اگرچه از این تست در استخدام و محیط های کاری هم استفاده می شود اما تست نئو به علت تاثیر دقیق تر بودن از نظر عددی و آماری و به دلیل ساده تر بودن تست دیسک در تیپ های رفتاری این تست ها بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند و البته تست MBTI بیش از هرچیز در یافتن استعدادها و یافتن شغل مناسب و بهبود ارتباطات انسانی استفاده دارد.

تاثیر این تست شخصیت شناسی در مسیر شغلی ما چیست و چه کمکی می تواند در زمینه شغلی به ما کند؟

ادعای این تست شخصیت مایرز بریگز این است که تیپ شخصیتی در طول عمر تا حد زیادی ثابت می باشد و ترجیحات ما همیشه به این صورت برقرار می باشد. البته این امر طبیعی است که رشد شخصیت در تمام طول عمر وجود دارد و به مرور زمان ما یاد می گیریم که چطور از عملکردهای شناختی دیگر استفاده نماییم و چگونه تلاش کنیم تا خودمان را بهتر با شرایط مختلف وفق بدهیم. اما به هرحال بازهم ترجیحات پایه ما و قدرت آن به قوت خود باقی است.

بنابراین نتایج بهترین تست شخصیت شناسی شغلی می تواند در دراز مدت بیشتر قابل استفاده باشد و همواره در تصمیم گیری مسیر شغلی به ما کمک کند.

در صورتی که شما توانایی فردی و ارتباطی بالایی نداشته باشید در مصاحبه های شغلی خود موفق نخواهید شد.

تحلیل کلی تست MBTI 

تحلیل تست mbti بهترین تست شخصیت شناسی شغلی است، نیز به گونه ای می باشد که در این تست به شما یک سری شغل پیشنهاد داده می شود که با خصوصیات آن تیپ شخصیتی هماهنگی یا سازگاری دارد.

کجا می توان این تست شخصیت شناسی آنلاین را انجام داد؟ این تست شخصیت شناسی دارای چند سوال می باشد و پاسخ این سوالات چقدر طول می کشد؟

آزمون معتبری که به توسط موسسه مایرز بریگز ارائه می شود به صورت رایگان و قابل دسترسی نمی باشد و ورژن هایی که در سایت ها و به زبان انگلیسی موجود می باشد با پرسش نامه اصلی دارای تفاوت است و تست های فارسی هم اکثرا ترجمه شده همین نمونه ها هستند.

خیلی ساده و به همین دلیل شما تست های مختلفی در ۵۰ تا ۸۰ سوال پیدا می کنید که بعضی از این سوال ها دو گزینه ای و بعضی پنج گزینه ای می باشند اما به هر حال توانایی این سوال ها در حدی می باشد که تیپ شخصیتی شما را بشناسد اما شما برای اطمینان حاصل کردن می توانید در دو سایت تست بدهید. زمان انجام تست به نسبت وجود تعداد سوالات متفاوت می باشد اما طبق تجربه ما پاسخ گوی سوالات این تست باشید که در کل نیم ساعتی از تایم شما را می گیرد.

دسته بندی : استخدامی و شغلی, منابع انسانی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.