اهمیت شخصیت شناسی در زندگی و رضایت شغلی

شخصیت شناسی

اهمیت شخصیت شناسی در زندگی و رضایت شغلی

از زمانی که مباحث فلسفه و روانشناسی ظهور پیدا کرد و تست های شخصیت شناسی شناخته شدند، همه انسان ها همواره در حال کشف پیچیدگی های زوایای شخصیت خود هستند. اکثر افراد دوست دارند از تیپ شخصیتی خود آگاهی پیدا کنند و متناسب با آن رشته تحصیلی، شغل و همسر آینده خود را انتخاب کنند.

امروزه جدا از موضوع روانشناسی و روان درمانی جنبه خود ارزیابی از این بُعد که انسان‌ها در چه جایگاهی به رضایت شغلی و احساس خوشبختی دست پیدا می‌کنند، اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده است. زیرا هر انسانی با هر خصوصیات شخصیتی در صورت قرار گرفتن در جایگاهی متناسب با ویژگی‌ها و استعداد‌هایش می‌تواند در جوامع پیشرفته و بزرگ امروزی نقش موثری داشته باشد.

اهمیت شخصیت شناسی در کار و زندگی

شخصیت شناسی در کار و زندگی اهمیت بسیاری زیادی دارد. در دنیای امروز، تست های روانشناسی برای ارزیابی توانایی های ذهنی و شخصیتی افراد بسیار کاربردی شده اند.

امروزه افراد با استفاده از تست های روانشناسی و شخصیت شناسی می توانند تیپ شخصیتی و مدل رفتاری خود را بیابند و این شناخت به آنها کمک می کند تا راحت تر جایگاه اجتماعی، تحصیلی و شغلیشان را در جامعه پیدا کنند.

همچنین بسیاری از افراد با شناخت خود می توانند ازدواج موفق تری نسبت به بقیه داشته باشند از این رو جوانان در ازدواج شکست نخواهند داشت و آمارهای طلاق در جوامع به حداقل می رسد. شناخت تیپ های شخصیتی به جوانان کمک می کند تا همسری مناسب با شخصیت خود را انتخاب کنند.

فرد هنگامی که به شناخت شخصیت خود رسید و با درایت رشته تحصیلی، شغل و همسر خود را انتخاب کرد می تواند در زندگی به رضایت شغلی و رضایت فردی برسد. این رضایت از زندگی زمانی در زندگی فرد اتفاق می افتد که، هر شخصی نسبت به توانایی ها و نقاط ضعف خود کاملا واقف باشد و از سوی دیگر در محیطی که قرار دارد(محیط کار، جامعه و یا خانواده) فرد بهتر درک شود.

چطور می توان شخصیت افراد را تشخیص داد؟

ابعاد شخصیتی هر فرد آنچنان پیچیدگی دارد که با یک تست و یا مصاحبه نمی توان به طور کلی اذعان کرد که تمام زوایای تیپ شخصیتی فرد مشخص شده است. اما با نتیجه چند تست شاید کمی این پیچیدگی مشخص تر شود.

برای مثال دو نفر را در نظر بگیرید که در یک آزمون شخصیت شناسی mbti شرکت کرده اند و هر دو نتیجه یکسانی دریافت کردند. اگر همین افراد در آزمون دیگری مانند تست شخصیت شناسی نئو شرکت کنند قطعا در گروه های متفاوتی تقسیم بندی خواهند شد و اختلافات این دو مشهودتر خواهد شد. بدین ترتیب ابعاد شخصیتی هر فرد روشن تر شده و مسیر رشد و پیشرفت بیش از پیش نمایان می شود.

سه تست شخصیت شناسی که شما می توانید از آن ها استفاده کنید تا تیپ شخصیتی خود را به درستی پیدا کنید عبارتند از:

تست mbti:

در گزارش تست mbti، تیپ شخصیتی شما مشخص می گردد، که با توجه به آن می توانید شغل مناسب خود را پیدا کنید.

تست شخصیت شناسی mbti مشخص می کند که: در ارتباط با خانواده و همسر حتما بخش های پنهان و ناشناخته شخصیت آنها وجود دارد که از آن مطلع نیستیم. گزارش تست mbti توصیه هایی بیان می کند که با استفاده از آن ها می توانید خانواده خود را براساس تیپ شخصیتی آنها بهتر درک کنید. شما با شناخت قسمت ناشناخته شخصیت خودتان و اعضای خانواده و یا همسرتان میتوانید نقاط ضعف و قوت را شناسایی کرده و روابط بهتری داشته باشید. با شناخت تیپ شخصیتی فرزندانتان هم قطعا می توانید برای آینده آنها تصمیمات بهتری اتخاذ کرده و آنها را به سمت استعداد، تحصیل و شغل مناسب با تیپ شخصیتی آنها سوق دهید.

تست پنج عامل شخصیتی نئو:

تست سنجش پنج عامل شخصیتی نئو فرم بلند مشخص می کند،که کدام تصمیم شما در زندگی درست تر است؟

در گزارش این تست پنج مقیاس اصلی (برون‌گرایی، عصبیت، بازبودن به تجربه و وجدانی) و سی خرده مقیاس مربوط به شخصیت شما سنجیده می شود. این ویژگی‌ها می‌تواند به شما کمک کند تا شناخت بهتری نسبت به خود داشته باشید تا بتوانید بر اساس آنها برای زندگی خود تصمیماتی بگیرید. این تست می تواند برای شما مانند یک مشاوره قبل از ازدواج باشد؛ بر اساس آن می توانید همسری متناسب با تیپ شخصیتی خود را پیدا کنید.

تست دیسک:

تست مدل رفتاری دیسک مشخص می کند که آیا شغل شما برای شما مناسب است؟

در گزارش کامل این تست شرایط رفتاری شما در مسایل کاری ارائه شده است که به شما کمک می کند که دریابید شغل یا جایگاه شغلی مناسب شما چیست.همچنین شما را برای چالشهای ارتباطی و رفتاری در محیط شغلی آماده می کند. اگر هم به دنبال کار هستید، می توانید با حرفه ایده آل خود آشنا شوید و نتیجه تست دیسک را در رزومه خود قرار دهید.

کاربرد شخصیت شناسی چیست؟

امروزه بکار گیری نیروی انسانی مناسب با شغل، در سازمان‌ها به مسئله مهمی تبدیل شده است و بر همین اساس دپارتمان منابع انسانی در تمامی کارخانجات، کارگاه‌ها، سازمان‌ها و ادارات شکل گرفته است. از سوی دیگر افراد جویای کار نیز می‌توانند با این ابزارها جایگاه شغلی مناسب خود را تشخیص دهند و به دنبال آن باشند. این مهم نه تنها برای افراد با سابقه طولانی در یک محیط کاری می‌تواند کمک کننده باشد، بلکه برای افرادی که تازه می‌خواهند وارد محیط کاری شوند نیز فرصتی طلایی است تا با استفاده از این ابزار در جایگاه شغلی مناسب خود جای بگیرند. عصری که نمرات، کارنامه و سابقه شغلی تنها تعیین کننده آینده شغلی یک فرد بوده است به سر آمده و به وفور می‌شنویم که این عوامل نمی‌تواند مبین آینده شغلی رضایت بخش، برای فرد باشد. اصل مهمی که در این بین به فراموشی سپرده شده بود، ابعاد شخصیتی فردی بود.

کارکردهای مشخص تر شدن ابعاد شخصیتی بسیار گسترده است. این مهم نه تنها در تامین نیروی انسانی در سازمان‌ها کاربرد دارد بلکه به عنوان عاملی جهت درک افرادی که ما با آن‌ها زندگی می‌کنیم بسیار مهم است. تشخیص اینکه افراد با یکدیگر از نظر دیدگاه، تفکر و مدل ذهنی متفاوت‌اند این امکان را فراهم می‌کند تا افراد بتوانند از ظرفیت‌های خود استفاده کنند و کمتر به قضاوت بپردازند.

دسته بندی : توسعه فردی و یادگیری, روانشناسی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

تازه‌های امروز

آزمون‌های قطبینو

فهرست