چگونه اصل پارتو یا 20-80 در حوزه منابع انسانی کاربرد دارد؟

اصل پارتو یا 20-80 در حوزه منابع انسانی

چگونه اصل پارتو یا ۲۰-۸۰ در حوزه منابع انسانی کاربرد دارد؟

همان گونه که می دانید و شاید بارها شنیده باشید اصل ۲۰-۸۰ و یا پارتو در موارد بسیار زیادی کاربرد دارد. اما آیا به کاربرد این اصل در حوزه منابع انسانی فکر کردید؟ آیا می دانید با استفاده از این اصل می توانید در سازمان خود کارمند وفادار داشته باشید و این وفاداری باعث موفقیت سازمان شما می شود.

اگر بخواهیم این اصل را در حوزه منابع انسانی به کار ببریم، باید بگویم به این معناست که ۸۰ درصد موفقیت شما در گرو عملکرد ۲۰ درصد کارمندان خوب و وفادار شما است. بنابراین شما برای موفقیت سازمان خود باید همان ۲۰ درصد کارمندان شایسته خود را بشناسید و قدر آن ها را بدانید و برای حفظ وفاداری و انگیزه به آن ها برنامه ریزی کنید.

چگونه کارمندان خوب خود را به سازمان وفادار کنیم؟

همیشه یکی از بزرگترین درگیری های ذهنی یک مدیر، از دست دادن کارمندان شایسته خود است. زیرا مدیران با تجربه خوب می دانند کارمند خوب می تواند موفقیت و عملکرد سازمان را بالا ببرد و جایگزین کردن کارمندی به جای او بسیار زمان بر است.

مدیران جهت وفاداری کارمندان خود باید اصولی را در رفتار با آن ها رعایت کند.

ما در این مقاله می خواهیم در ابتدا کارمند وفادار را تعریف کنیم و ویژگی آن ها را ارائه دهیم و سپس نحوه برخورد با این کارمندان را بیان کنیم.

تعریفی از یک کارمند وفادار

شاید بتوان گفت یک کارمند وفادار خود را بخشی از مجموعه می بیند و همانند مالک و سهامدار مجموعه عمل می کند. در یک جمله همانند مالک کسب و کار برای شغلی که دارند دلسوزانه کار می کنند.

آنها همانند چرخی هستند که هرگز صدا نمی دهند، بنابراین هرگز نیاز به روغن کاری ندارند. این گونه کارمندان مشارکت بیشتری در کارها داشته و ایده های نوآورانه بیشتری ارائه می دهند، برای انجام کارهای مختلف داوطلب می شوند و افراد را برای استخدام در مجموعه ترغیب می کنند، نسبت به مجموعه تعصب دارند و از آن در مقابل دیگران دفاع می کنند.

قانون پارتو می گوید ۸۰ درصد موفقیت سازمان شما در گرو عملکرد ۲۰ درصد از کارمندان وفادار شما است. پس برای آن ها باید زمان بیشتری بگذارید و باید جهت ادامه کار برای انگیزه دادن به آن ها برنامه ریزی داشته باشید.

راهکارهای حفظ کارمند وفادار در سازمان

کارمندان خود را در کارها و بخش هایی قرار دهد که بیشترین تناسب را با توانایی های آنها داشته باشد :

جهت وفادار کردن کارمندان خود باید در ابتدا آن ها را متناسب با توانایی هایی که دارند در نقش مناسبی استخدام کنید. زیرا افراد انجام کاری را که در آن توانایی دارند بیشتر دوست دارند.

اما چگونه از توانایی آن ها مطمئن شویم؟ شما جهت پیدا کردن توانایی آن ها می توانید از آزمون های آنلاین در این حوزه استفاده کنید. برای مثال آزمونی نظیر دیسک به شما در این جا کمک می کند.

پاداش به موقع:

کارمندان برای کارهای خوبی که انجام می دهند مورد توجه و قدردانی قرار گیرند و حتی در مواردی که لازم باشد، می توانند پاداش دریافت کنند البته این پاداش باید در راستای اهداف مجموعه باشد.

حفظ احترام کارمند:

همیشه باید مدیران بدانند کارمندان آن ها نیازمند احترام هستند و اگر ارزش انسانی آن ها حفظ شود احساس امنیت می کنند و به سازمان شما وفادار می شوند.

ایده و خلاقیت:

باید به ایده ها و خلاقیت کارمندان گوش دهید هر چند شاید ایده ی خوبی نباشد اما شما با این کار به آن ها انگیزه می دهید تا ایده های کارآمدتری را ارائه دهند.

رفتار مدیران با کارمندان:

باید با کارمندان خود به گونه ای رفتار کنید که حس نکنند جدا از سیستم هستند و همیشه خود را جزئی از سازمان شما بدانند. در این صورت آن ها احساس وفاداری می کنند و نسبت به سازمان شما تعصب پیدا می کنند.

باید مدیران با کارمندان خود رفتاری دوستانه داشته باشند تا بتوانند محیطی آرام و دوستانه برای آن ها فراهم کنند.

سخن آخر:

در آخر باید گفته شود شاید برخی کارمندان وفادار در یک مجموعه جزو بهترین کارمندان از نظر کارایی و سودآوری برای مجموعه نباشند و به اصطلاح کارمند ستاره نباشند ولی این کارمندان وفادار، جزو با ارزشی برای مجموعه محسوب می شوند که از دست دادن آنها برای مجموعه ها معمولاً گران تمام می شود و مشکلات بسیاری را به وجود می آورد، زیرا اینها کسانی هستند که مجموعه را جزئی از خود می دانند و نظر مشتریان را نسبت به مجموعه همواره مثبت نگه می دارند و مدیر باید با هدایت درست و مناسب و آموزش های لازم (در صورت نیاز) آنها را به کارمندان ستاره و برجسته تبدیل کند.

دسته بندی : رهبری, منابع انسانی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

تازه‌های امروز

آزمون‌های قطبینو

فهرست