شغل پردرآمد برای افراد خجالتی

افراد خجالتی

شغل مناسب برای افراد خجالتی و درونگرا

افراد خجالتی و درونگرا به دلیل عدم حضور در اجتماع و خجالتی بودن معمولا نسبت به دیگر افراد به سختی شغل مناسب برای خود پیدا می کنند. اما این افراد اگر شغلی متناسب با روحیه خود پیدا کنند می توانند در آن به موفقیت شغلی برسند.

خجالت، ویژگی اخلاقی است که باعث میشود فرد از زندگی روزمره به دلیل کمرویی باز بماند. اغلب افراد خجالتی با ورود به جمعهای ناآشنا و سخن گفتن در مورد خود دچار مشکل هستند.

این افراد دایره دوستیهای کوچکی دارند و در حل مشکلات اجتماعی اکثرا دچار مسئله میشوند. یکی از مسائلی که بیشتر این افراد با آن درگیر هستند «نه» گفتن است. اگر کاری به آنها محول شود که افراد خجالتی علاقهای به انجام آن و یا توانایی اجرای آن را نداشته باشند؛ نمیتوانند نه بگویند و اغلب به خاطر خجالتشان مورد سوء استفاده افراد دیگر قرار میگیرند. فرد خجالتی حتی زمانی که نظر مخالف دارد نمیتواند نظرش را بگوید چون نگران است که طرد شود و یا مورد قضاوت قرار گیرد.

افراد خجالتی میل به دوستی دارند و علاقهمند هستند در جمع پذیرفته شوند. اما به دلیل ترس از طرد شدن؛ از این کار صرف نظر میکنند.

افراد درونگرا و خجالتی نسبت به افراد برونگرا در انواع شغل ها متفاوت عمل می کنند. شخصیت این افراد نسبت به سایر تیپ های شخصیتی متفاوت است. افراد درونگرا یا همان خجالتی بیشتر به دنبال شغل هایی هستند که در آن مهارت صد در صدی دارند. مثلا این افراد تمایل به شغل هایی دارند که اجازه استقلال داشته باشند زیرا معمولا از خجالتی بودن رنج می برند.

ما در این مقاله قصد داریم شغل های پردرآمدی را که مناسب افراد درون گرا و خجالتی است معرفی کنیم تا بتوانند متناسب با روحیه خود از کار کردن بیشترین لذت را ببرند.

شغل افراد خجالتی

مشکل افراد خجالتی در پیدا کردن شغل

یکی از مشکلات افراد خجالتی، پیدا کردن شغل دلخواه است. برخی از مشاغل به دلیل بالا بودن تعاملات اجتماعی در آن، مورد علاقه افراد خجالتی نیستند و این افراد در این مشاغل دچار مسئله میشوند. همه ما افرادی را میشناسیم که تا به حال نتوانستهاند شغل مورد نظرشان را پیدا کند. چندین بار هم در مصاحبه‌های شغلی شرکت کردهاند اما هر بار، جواب منفی بوده است. شما چطور؟ آیا آنقدر خجالتی و ساکت هستید که گمان میکنید هرگز در دنیای حرفهای موفق نخواهید بود؟ اشتباه نکنید، شغلهای زیادی وجود دارد که افراد خجالتی میتوانند در آنها بدرخشند. افراد ساکت، خجالتی و درون گرا می‌توانند در زمینههای مختلف کسب و کار، علم، آموزش، سیاست و هنر موفق باشند.

کدام شغل برای افراد خجالتی مناسب است؟

افراد خجالتی روابط عمومی پایینی نسبت به بقیه افراد دارند و در اکثر مواقع سکوت میکنند، در محیط کار نمیتوانند استعدادهایشان را به درستی نشان دهند و یا با همکاران خود رقابت کاری داشته باشند. اکثر آن ها شغل هایی را دوست دارند که بتوانند توانایی فردی حود را به راحتی نشان دهند.

این افراد اغلب در خطر حذف از بعضی محیطهای خاص اداری قرار دارند، بدون توجه به اینکه چقدر با استعداد باشند. ولی این بدان معنا نیست که کارمندان ساکت و آرام همیشه باید در محیط کار احساس انزوا پیدا کنند! در واقع به نظر میرسد که برخی از شغلها مخصوص افراد خجالتیتر ساخته شده اند. شغلهایی که در آن با افراد دیگر کمتر در ارتباط هستند.

مشاغل مناسب افراد خجالتی

براساس تحقیقات وبسایت Business Insider این لیست ۲۰ شغل است که میزان اهمیت تعاملات اجتماعی آنها کمتر از ۴۰ نمره است:

 1. برنامه نویس کامپیوتر
 2. کارشناس زیست شیمی
 3. کارشناس زیست فیزیک
 4. مهندس میکروسیستم
 5. ادمین وب
 6. معمار پایگاه داده
 7. مهندس دریا
 8. مهندس مواد
 9. مهندس نانوسیستم
 10. متخصص منابع آبی
 11. معمار دریایی
 12. دانشمند مواد
 13. مهندس پزشکی
 14. کارشناس بیم سنجی
 15. مهندس پیل سوختی
 16. دانشمند زمین شناسی (به جز آب شناسها و جغرافی دانها)
 17. معمار پایگاه داده
 18. مهندس مکاترونیک
 19. تکنسین ثبت اطلاعات پزشکی و سلامت
 20. زیست شناسان مولکولی و سلولی
دسته بندی : استخدامی و شغلی, روانشناسی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

تازه‌های امروز

آزمون‌های قطبینو

فهرست