چه زمانی برای ازدواج مناسب است و همسر خوب چه کسی است؟

چه زمانی برای ازدواج مناسب است و همسر خوب چه کسی است؟

چه زمانی برای ازدواج مناسب است و همسر خوب چه کسی است؟

ازدواج را نمی توان محدود به سن خاصی دانست و زمان برای آن تعیین کرد اما می توان برای این تصمیم بزرگ زندگی، یک دوره طلایی در نظر گرفت که شاید زودتر یا دیرتر از این محدوده اقدام کنید، شانس موفقیت ازدواج شما پایین تر بیاید. دختران و پسران جوان در زمان های مختلف به خصوص دوران بلوغ، خیلی زود به یکدیگر دل می بندند. از این رو می خواهند سریع با عشق خود ازدواج کنند اما آیا آن ها مفهوم زندگی مشترک را به خوبی درک کرده اند؟

زمان مناسب ازدواج برای دختران و پسران:

سن مناسب ازدواج برای دختر و پسر وقتی تعریف می شود که آنها از نظر عقلی و ذهنی به رشد رسیده باشند که بتوانند به راحتی از والدین خود جدا شوند. در واقع به خود کفایی دوران بزرگسالی رسیده باشند و بتوانند جایگاه اجتماعی و شغلی مناسبی پیدا کرده باشند.

اما منظور از جایگاه شغلی و اجتماعی چیست؟

منظور از جایگاه شغلی و اجتماعی، ثروت و شغل پردرآمد نیست، بلکه منظور از جایگاه اجتماعی یعنی شخصیت خود را کامل شناخته باشند و بدانند به چه شغلی علاقه مند هستند و به آن شغل ورود پیدا کنند. کسی که به بلوغ فکری رسیده باشد خوب می داند که برای تشکیل زندگی مشترک باید در ابتدا بتواند از پس هزینه های زندگی بربیاید.

زمانی دختر و پسر می توانند ازدواج موفقی داشته باشند که صمیمیت عاطفی و تعهد به شریک زندگی را یاد گرفته باشند که این ها با رشد عاطفی و بلوغ در این زمینه به دست می آید.

زن و مرد باید توانایی تعهد در همه مراحل زندگی را داشته باشند. یعنی باید بدانند در مواجه شدن با هر مشکلی نسبت به هم تعهد دارند و باید در کنار هم باشند.

به طور کلی سن ازدواج به عوامل مختلفی ارتباط دارد که عبارتند از: بلوغ جسمی و فکری، توانایی کسب درآمد و پیشرفت تحصیلی و …

اعتقاد اکثر مردم عام درباره زمان ازدواج این است که: بهترین زمان برای ازدواج سن بیست سالگی است زیرا فرد دارای ثبات بیشتری بوده و می تواند متعهد باشد. اما باید بگویم امروزه زمان ازدواج زمانیست که فرد به رشد و بلوغ فکری رسیده باشد تا بتواند بهترین و درست ترین تصمیم را بگیرد.

همسر خوب چه کسی است؟

بسیاری از دختران و پسران هنگامی که می خواهند از دنیای مجردی خداحافظی کنند اولین سوالی که در ذهنشان نقش می بندد این است که همسر خوب برای ما چه کسی است؟

همسر خوب کسى نیست که تمام شرایط ایده آل را داشته باشد، ولى دارا بودن اکثر شرایط چیزی است که باید به دنبالش باشید. در مقابل خودتان هم به عنوان یک همسر خوب باید بیشتر این شرایط را دارا باشید. هرکس در بررسى و انتخاب همسر، موارد خاصى را که به نظرش مهم‌تر است برمى‌گزیند. این شرایط براى همه یکسان نیست و بر اساس خواسته‌هاى فردى تنظیم و بر آن‌ها تأکید مى‌شود.

ازدواج که رابطه‌اى پایدار و متعهدانه ایجاد مى‌کند، یکى از هیجان‌انگیزترین و مقدس‌ترین پدیده‌هاى موجود در زندگى فرد است. پس چنین تعهد طولانى مستلزم آماده‌سازى خویش و رسیدن به سنى خاص براى تعامل روحى، روانى و جسمى است. فرد باید قبل از ازدواج تعهدى صادقانه احساس کند و براى شناخت خود و طرف مقابل صمیمانه بکوشد.

دسته بندی : توسعه فردی و یادگیری, روانشناسی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

تازه‌های امروز

آزمون‌های قطبینو

فهرست