با این 4 تست برتر شخصیت شناسی خود واقعیتان را بشناسید

تست برتر شخصیت شناسی

بسیاری از ما همیشه به دنبال خودشناسی هستیم و شاید بارها در اینترنت در این حوزه به دنبال تست های شخصیت شناسی گشته باشیم. تست های شخصیت شناسی بسیار زیادی به صورت آنلاین وجود دارند. اما در این مقاله قصد داریم به شما ۴ تست برتر شخصیت شناسی را معرفی کنیم که باعث می شود خود واقعیتان را بشناسید.

خودشناسی بر زندگی افراد تاثیر بسزایی دارد. برای مثال افرادی که تیپ شخصیتی خود را بشناسند می توانند در انتخاب رشته تحصیلی، انتخاب شغل و انتخاب همسر آینده خود موفق تر عمل کنند.

تست های شخصیت شناسی بسیار زیادی در بستر اینترنت وجود دارند که بسیاری از آن ها قدیمی و منسوخ شده اند اما در این مقاله می خواهیم به شما ۴ تست برتر شخصیت شناسی را به شما معرفی کنیم.

چرا باید از ۴ تست برتر شخصیت شناسی استفاده کنیم؟

معمولا همیشه در ذهن شما این موضوع وجود دارد که نتیجه ی تست های شخصیت شناسی لزوما صحیح نیستند. اما باید در پاسخ به شما بگویم: ممکن است تمام تست های شخصیت شناسی نتیجه درستی نداشته باشند اما استفاده از ۴ تست برتر شخصیت شناسی قطعا مزایای خوبی به نسبت آزمون های دیگر دارند که تا حد قابل قبولی می توان به صحت نتیجه آن ها تکیه کرد.

مثلا کارفرمایان توسط این تست ها سعی در کشف توانایی های کارمندان خود دارند. بنابراین، این تست ها استخدام را آسان می‌کنند. همچنین این تست ها به انسان ها در پیدا کردن شریک زندگی خود نیز کمک می‌کنند. در ادامه با ما همراه باشید تا با این ابزارهای خودشناسی بیشتر آشنا شوید…

۴ تست برتر شخصیت شناسی

تست MBTI:

در صدر لیست ۱۰ تست برتر شخصیت شناسی، تست شخصیت شناسی mbti است که بسیار شهرت دارد. این تست توسط کاترین بریگز و دخترش مایرز طراحی شده است. آزمون mbti یکی از مشهورترین آزمون های حوزه تشخیص نوع شخصیت انسان است.

طراحان این آزمون سوالهای آن را بر اساس نظریات روانشناس معروف به نام یونگ طراحی کرده‌اند. این روانشناس معتقد است انسان جهان را از طریق هیجان، شور، بینش و تفکر درک می‌کند. یونگ پیشنهاد کرد که فقط یکی از چهار مورد فوق اکثر مواقع تاثیرش بسیار بیشتر از ۳ مورد دیگر است که آن بینش است.

طراحان این آزمون شخصیت شناسی عادات انسان را به دو بخش برون گرا و درون گرا تقسیم بندی کرده‌اند. بر اساس این آزمون بینش و هیجان به درک انسان و احساسات و تفکر به قضاوت انسان کمک میکنند.

تست رفتارشناسی شخصیت DISC

در ردیف دوم لیست ۱۰ تست برتر شخصیت شناسی، تست شخصیت شناسی و رفتارشناسی DISC  قرار دارد. این آزمون بر اساس نظریه های دو روانشناس خبره به نامهای ویلیام مارستون و والتر کلارک طراحی شده است و رفتار انسان را می‌سنجد. این آزمون بر روی خصیصه های تسلط، انگیزه، اطاعت و تطابق تمرکز می‌کند. بعضی شرکت ها با تکیه بر این آزمون از کارمندان در جلسه مصاحبه شغلی سوالاتی را می‌پرسند. برخی دیگر از شرکت ها از این آزمون جهت اندازه‌گیری تناسب کارمند و شغل استفاده می‌کنند. این آزمون می‌تواند به شما در راستای پیدا کردن شغل مناسب خود کمک کند.

تست ارزیابی هوش هیجانی EQ

هوش هیجانی یا همان EQ نوع دیگری از انواع هوش است که به درک احساسات خود و دیگران برای تصمیم گیری مناسب در زندگی اشاره دارد. آگاهی از وضعیت هوش هیجانی آنچنان اهمیت دارد که توسعه آن می تواند تفاوت شکست و یا موفقیت در زندگی شخصی و شغلی شما را مشخص کند. تست هوش عاطفی یکی از ۴ تست برتر شخصیت شناسی است که باعث می شود فرد توانایی های فردی خود را بهتر بشناسند.

تست هوش هیجانی ( Bar-On ) که از آن با عنوان هایی مانند تست EQ ، تست هوش عاطفی و تست هوش احساسی نیز یاد می شود ، به بررسی پانزده عامل هوش هیجانی یعنی استقلال ، خودابرازی ، عزت نفس ، خودشکوفایی ، خودآگاهی هیجانی ، روابط بین فردی ، مسئولیت پذیری اجتماعی ، همدلی ، قدرت حل مسئله ، انعطاف پذیری ، واقع گرایی ، تحمل فشار روانی ، کنترل تکانش ، شادمانی و خوشبینی می‌پردازد.

بعد از تکمیل تست هوش هیجانی ( Bar-On ) ، تفسیری در اختیار شما قرار می گیرد که به شما خواهد گفت، کدام یک از مولفه های هوش هیجانی جزء نقاط قوت شما محسوب می شوند و کدام مولفه ها نقطه ضعف شما هستند که می توانید بر روی آن ها کار کرده و آن ها را بهبود بخشید.
نتایج این تست شخصیت شما را در آیتم های هوش درون فردی، هوش بین فردی، توان سازگاری، کنترل استرس و خُلق عمومی نشان می‌دهد.

تست شخصیت شناسی نئو ( Neo FFI )

تست شخصیت شناسی نئو ( Neo FFI ) از مهم ترین ابزارها برای پیش بینی رشد حرفه ای و عملکرد شغلی افراد است. تست شخصیت شناسی نئو جز ۴ تست برتر شخصیت شناسی محسب می شود.

با انجام این تست میزان هر یک از عوامل موثر در موفقیت شغلیتان، مشخص می شود. وضعیت شما در هر یک از این عوامل می تواند به خوبی میزان تناسب با شغل مورد نظر را پیش بینی نماید. نتایج این آزمون شخصیت شما را در مواردی مانند میزان رنجور بودن ، برونگرا بودن ، موافق بودن ، پذیرای تجربه بودن و وظیفه شناسی ارزیابی می‌کند.

دسته بندی : توسعه فردی و یادگیری, روانشناسی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست