اشتباهات مصاحبه شغلی که شما را از شغل محبوبتان دور میکند!

اشتباهات مصاحبه شغلی

اشتباهات مصاحبه شغلی که شما را از شغل محبوبتان دور میکند! واقعا فکر کردید که با وجود تمام مهارت‌هایی که دارید چرا استخدام نمیشوید؟ شاید در روز به چندین مصاحبه شغلی بروید. آیا تا به حال شغل مورد علاقه خود را بخاطر یک مصاحبه بد از دست داده‌اید؟

تصور کنید امروز یک مصاحبه‌ی شغلی دارید، فرض کنید همه ویژگی های لازم برای بدست آوردن آن شغل را هم دارید، درباره شرکت و مسئول استخدامی که قرار است با او ملاقات کنید اطلاعات کافی به دست آوردید، برای سوالات هوشمندانه‌ی طرف مقابل آماده شدید و مثال‌هایی آماده کرده‌اید که نشان دهید در شغل‌های قبلی‌ خود دستاوردهای قابل توجهی داشته‌اید.

اما “ویکی اولیور” متخصص توسعه ی حرفه‌ای معتقد است حتی در چنین شرایطی هم احتمالا با مشکلات زیادی مواجه میشوید. او می‌گوید تحقیقات نشان میدهد، اغلب مصاحبه‌ها به دلیل مشکل در ارتباطات اجتماعی شکست می‌خورند نه به دلیل عدم وجود صلاحیت!

وقتی با شخصی مصاحبه می‌کنید باید بدانید که او هر لحظه در حال ارزیابی کردن شماست. از خودش می‌پرسد دیدن هر روز این آدم چه احساسی به من می‌دهد؟ اگر این را در ذهن داشته باشید به تعامل اجتماعی‌تان حین مصاحبه بیشتر توجه می‌کنید.

اما سوال اساسی برای شما قطعا اینجا پیش می آید که چگونه با اشتباهاتی که در مصاحبه هایی شغلی، شما را از شغل محبوبتان دور میکند مقابله کنید اما راهکار چیست؟

 با ما در این مقاله همراه باشید تا بتوانید از اشتباهات مصاحبه شغلی در جلسات مصاحبه پرهیز کنید و یک مصاحبه بسیار حرفه ای را تجربه کنید.

اشتباهات مصاحبه شغلی:

دیر رسیدن حتی با دلیل موجه

ممکن است در ترافیک گیر کنید یا حتی تصادف کرده باشید. به هر حال احتمال دارد دلیل موجهی برای تاخیرتان داشته باشید اما اینکه دلیل‌تان موجه باشد یا نه هیج فرقی نمیکند! در هر صورت تاثیر بدی بر روی مصاحبه کننده می‌گذارید.  فراموش نکنید که هیچ چیز به اندازه ی یک عذر خواهی به خاطر دیر رسیدنتان زشت و زننده نیست پس چنانچه به هر دلیلی متوجه شدید که دیر خواهید رسید، بهتر است با مصاحبه‌کننده تماس گرفته و زمان قرار خود را عوض کنید یا حداقل به او اطلاع دهید.

لباس نامناسب

لباس مناسب، اشتباهاتی که در مصاحبه شغلی شما را از شغل محبوبتان دور میکندیادتان باشد بیشترین تأثیر را در ۱۰ ثانیه اول روی مخاطب خود می‌گذارید و صد البته بهتر است که تأثیری عمیقاً مثبت باشد. ممکن است دلتان بخواهد خاص یا عجیب به نظر برسید چرا که فکر میکنید اینگونه بیشتر در ذهن مصاحبه کننده خواهید ماند اما این را فراموش نکنید که در یک مصاحبه‌ی کاری این هوش و ذکاوت شماست که شما را خاص و متمایز میکند و نه لباس عجیبتان!

 

همچنین پوشش شما توجه شما را نسبت به شغلی که میخواهید آن را به دست آورید نیز نشان میدهد ، نباید مصاحبه ی کاری را با یک جمع دوستانه یا پاساژگردی برای خرید اشتباه بگیرید پس بهتر است لباسی مناسب و آراسته برای مصاحبه ی خود انتخاب کنید. پوشش نامناسب جز یکی از اشتباهات مصاحبه شغلی محسوب میشود.

رک بودن بیش از حد

بعضی اوقات اصلا لازم نیست هر چیزی که به فکرتان می‌رسد را بیان کنید. مثلا اگر از رییس یا شرکت قبلیتان شاکی بوده یا متنفرید اصلا لازم نیست آن را ابراز کنید چرا که از همان لحظه مصاحبه کننده در حال تصور روزیست که پیش کارفرمای دیگری نشسته‌اید و دارید از او بد میگویید!

پس این را بدانید که اصلا لازم نیست در مورد این افکار منفی با مصاحبه کننده صحبت کنید او برای دلداری دادن به شما آنجا نیست!

غلو در مهارت

اینکه بتوانید تمام مهارتهایتان را به طور خلاصه برای مصاحبه کننده بگویید و تلاش کنید که درباره آنچه که می‌دانید به خوبی قادر به انجام آن هستید، صحبت کنید خوب است اما سعی نکنید که صلاحیت‌های خود را بیش از حد جلوه دهید. غلو در مهارت یکی از رایج ترین اشتباهات مصاحبه شغلی محسوب میشود. چرا که متقاضیان کار فکر میکنند هر چه بیشتر مهارت خود را بزرگ کنند شانس استخدامشان بیشتر است.

یک قانون کلی در این باره وجود دارد که می‌گوید: برای شغلی تقاضا نکن مگر آنکه برای انجام آن حداقل ۷۵ درصد صلاحیت‌ها و قابلیت‌های لازم را داشته باشی.

عدم اعتماد به نفس

عدم اعتماد به نفس، از نشناختن خود نشات میگیرد. یعنی شما خود را به خوبی نمی‌شناسید و این امر باعث می شود تا شما در جلسه مصاحبه اعتماد به نفس کافی نداشته باشید. راه‌های بسیار زیادی برای شناخت خود وجود دارد. یکی از این راهکارها تست‌های شخصیت شناسی میباشد که نتایج آن‌ها میتوانند به شما کمک کنند تا شما خود را بهتر بشناسید.

مهارت‌های ضعیف ارتباطی

مهارت ارتباطی در جلسه مصاحبهقطعا شما هم هنگام صحبت با بعضی افراد متوجه این ضعف ها شده اید، ضعف هایی که باعث میشود حتی دوست نداشته باشید به آن مکالمه ادامه دهید مثل

  • استفاده مدام از اصطلاحات عامیانه
  • استفاده بیش از حد از دستان
  • بیش از اندازه جدی و یا شل بودن
  • حرکات عصبی مانند جویدن ناخن

یکی دیگر از مهارت‌های ضعیف ارتباطی این است که پاسخ سوالات را با “بله” یا “نه” بدهید. باید اعتماد به نفس خود را حفظ کرده و نشان دهید که در آن شغل حرفی برای گفتن دارید. عصبی بودن و پاسخ‌های پراکنده و بی‌معنی همگی بیانگر حواس‌پرتی و بی‌توجهی شماست. ویکی از بدترین لحظات برای مصاحبه‌کننده این است که سوال ساده‌ای بپرسید اما جوابی دریافت نکند.

در واقع این ذهنیت را برای مصاحبه‌کننده ایجاد می‌نماید که یا آمادگی کافی ندارید یاگوش نمی‌دهید. حواس خود را کاملاً جمع کرده و قبل از پاسخگویی زمان کوتاهی تمرکز کنید. آرامش خود را حفظ کرده و سوالات را با پاسخ‌هایی کوتاه و مفیدجواب دهید. از کلمات و عبارات مناسب استفاده نمایید. به عبارت دیگر این حسن را در مصاحبه‌کننده القاء کنید که شما بهترین فرد برای این جایگاه هستید نکته ی مهم دیگر این است که از درب نگهبانی و پارکینگ گرفته تا دفتر مصاحبه با همگی با احترام و ادب رفتار کنید.

پرحرفی

مصاحبه‌کننده می‌خواهد بداند که چرا شما بهترین گزینه برای شغل مورد نظر هستید. او تمایلی به شنیدن تمام داستان زندگی شما ندارد. هیچ‌چیز بدتر از شخصی نیست که بی‌جهت و بی‌مورد پرحرفی می‌کند. سعی کنید پاسخ‌هایتان مختصر، مفید و متمرکز باشند. وارد حاشیه نشوید، دروغ نگویید و داستان نسازید.سعی کنید مبهم صحبت نکنید. بهترین گزینه صداقت و پاسخ صریح و آشکار به سوالات است.

عدم آمادگی کافی

اینکه آمادگی کافی نداشته باشید بزرگ‌ترین اشتباهی است که می‌توانید در مصاحبه شغلی مرتکب آن شوید. درست به همان طریقی که برای آزمون و امتحان آماده می‌شوید، نیاز است که برای مصاحبه نیز آماده شوید. هنگامی که برای مصاحبه دعوت می‌شوید، سعی کنید در خصوص نحوه اجرای آن اطلاعاتی کسب نمایید، به عنوان مثال: مصاحبه گروهی خواهد بود تا تک به تک؟‌ چه شخص یا اشخاصی مصاحبه را انجام می‌دهند و مقام و جایگاه آن‌ها چیست؟

مهمترین کوتاهیتان میتواد این باشد که نتوانید به سؤالات اساسی از قبیل “درباره این شرکت چه می‌دانید؟ “پاسخ دهید

در واقع به نوعی بی‌میلی شما به شغل مورد نظر را می‌رساند و باعث میشود فرصت خود را از دست بدهید. لذا بهتر است قبل از هر اقدامی اطلاعاتی در مورد آن شرکت جمع‌آوری کنید.

از دست دادن کنترل

مصاحبه‌کننده میخواهد میزان صبوری و عکس‌العمل شما را نسبت به سوالات بسنجد. از دست دادن کنترل، حالت تدافعی به خود گرفتن و رفتار توهین‌آمیز همگی عواملی هستند که موجب می‌گردند شانس خود را از دست بدهید. فرقی نمی‌کند بعد از آن به چه میزان پشیمان شده و عذرخواهی کنید، اتفاقی که نباید رخ می‌داده، پیش آمده است و شما به عبارتی آن روی خود را نشان داده اید.

نداشتن اشتیاق و علاقه

این خیلی مهم است که مصاحبه کننده حس کند شما کاملا نسبت به آن شغل مشتاقید یا به دست آوردن یا نیاوردنش هیچ فرقی برایتان نمیکند.

اشتیاق و علاقه موردیست که همه ی کارفرمایان به گونه ای متوجه آن خواهند شد چرا که علاقه باعث میشود شما با وسواس و میل بیشتری کارتان را انجام دهید پس قطعا امری مهم برای کارفرماست، پس از بروز اشتیاقت نسبت به آن موقعیت شغلی در اندازه ای معقول غاقل نشوید.

فرار از تماس چشمی و شل دست دادن

تماس چشمی در مصاحبه شغلیخیلی چیزها از همان لحظه اول و با نوع دست دادن شما برای طرف مقابل روشن می‌شود. وقتی ضعیف و شل دست طرف مقابل را می‌گیرید، کف دست‌تان عرق کرده و از تماس چشمی پرهیز می‌کنید به طرف مقابل می فهمانید که یک آدم کم اعتماد به نفس و کمرو هستید.

شکل قرار گرفتن بدن‌تان نیز تاثیر زیادی روی دیگران می‌گذارد ، بدن افتاده نشان کمبود اعتماد به نفس، تکان دادن پا نشان اضطراب، دست به سینه نشستن روبروی مصاحبه‌کننده نشان تخاصم و غرور ارزیابی می‌شوند.

پس حسابی حواس‌تان را جمع کنید که از طریق بدن‌تان چه پیامی را به سوی طرف مقابل می‌فرستید.

سخن پایانی

قطعا موارد زیادی باعث میشود نتوانید در مصاحبتان آن طور که باید و دلتان میخواهد به نظر برسید اما میتوان گفت این ۱۱ مورد مهمترین و ابتدایی ترین مواردیست که باید در نظر داشته باشید .

دسته بندی : استخدامی و شغلی, منابع انسانی

مطالب مرتبط

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد کنید.

تازه‌های امروز

آزمون‌های مرتبط با این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست