تست هوش هیجانی بار آن (Bar-On)

تست هوش هیجانی که به تست EQ نیز معروف است، آزمونی برای سنجش هوش هیجانی، هوش عاطفی و هوش ارتباطی در اشخاص است. با استفاده از تست هوش هیجانی بار آن می‌توان هوش عاطفی و هوش احساسی را در افراد سنجید. هوش هیجانی عاملی کلیدی در ایجاد فضای کاری است که موجبات رشد و پرورش کارکنان را فراهم می‌سازد و آن‌ها را تشویق می‌کند که بهترین عملکرد را داشته باشند. افرادی که مهارت هوش هیجانی را در خود تقویت می‌کنند در زندگی شخصی و حرفه‌ای از رضایت بیشتری برخوردار هستند. این افراد در پاسخ‌گویی به محرک‌های تنش‌زا منعطف‌تر رفتار می‌کنند و کمتر تحت‌تأثیر تنش قرار می‌گیرند. شما می‌توانید در کمتر از ۱۲ دقیقه و پاسخ به ۹۰ سؤال، هوش هیجانی خود را بسنجید.

تست هوش هیجانی

(Bar-On)

تست هوش هیجانی که به تست EQ و تست هوش هیجانی بار ان نیز معروف است، آزمونی برای سنجش هوش هیجانی، هوش عاطفی و هوش ارتباطی در اشخاص است. با استفاده از تست هوش هیجانی بار ان می توان هوش عاطفی و هوش احساسی را در افراد سنجید. هوش هیجانی نقش بسزایی در موفقیت شغلی و زندگی شخصی همه انسان ها دارد. تست هوش هیجانی در واقع مهارت ها و استعداد های اشخاص مختلف را در مواجهه با فشارهای محیطی می سنجد. شما می‌توانید در کمتر از ۱۲ دقیقه و پاسخ به ۹۰ سوال، هوش هیجانی خود را بسنجید.

هر آنچه باید درباره تست هوش هیجانی بار آن بدانید.

تست هوش هیجانی بار آن تستی برای سنجش هوش هیجانی، هوش عاطفی و هوش ارتباطی در اشخاص است. اینکه آگاهانه عصبانی شویم و توانایی مدیریت هیجانات و احساسات خود را داشته باشیم اصلا کار آسانی نیست. اما برخی از افراد را می‌بینید که می‌توانند احساسات خود را کنترل کنند، این افراد دارای هوش هیجانی بالایی هستند. باید بگوییم که هوش هیجانی فقط به کنترل خشم برنمی‌گردد. بلکه بسیاری از ویژگی‌های رفتاری ما نظیر شادمانی، خوش‌بینی، حل مسئله، انعطاف‌پذیری و… تحت‌تأثیر EQ ما قرار دارند.

این واقعیت غیرقابل انکار است که هیجان‌ها بخش اعظمی از زندگی ما را در برمی‌گیرند. بی‌اعتنایی نسبت به هیجان‌ها، عدم مدیریت آن‌ها و خودداری از بیان آن‌ها می‌تواند هزینه‌های گزافی را برای انسان در پی داشته باشد. امروزه پژوهش‌ها نشان می‌دهند که فقدان هوش هیجانی می‌تواند آثار مخربی را در زمینه‌های فردی و اجتماعی ایجاد کند و برعکس تقویت و پرورش آن زمینه‌ساز موفقیت‌های بزرگ خواهد بود.

افراد با هوش هیجانی بالا رضایت بیشتری از زندگی دارند و در بهره‌مندی از محیط خانوادگی و شریک شدن در احساسات اطرافیان در مقایسه با دیگران متفاوت عمل می‌کنند. افراد دارای هوش هیجانی بالا معمولا افرادی خونگرم، منظم، موفق، باانگیزه و خوش‌بین هستند. افزایش و تقویت هوش هیجانی موجب بهبود خودآگاهی و خودارزیابی صحیح، ابتکار، تصمیم‌گیری درست، همدلی، ارتباطات مؤثر، افزایش نفوذ و تأثیرگذاری، تطبیق‌پذیری و خودمدیریتی می‌شود.

چرا هوش هیجانی این‌قدر مهم است؟

نتایج مطالعات نشان داده است که هوش هیجانی در حیطه‌های مختلفی کارآیی دارد. به‌طور مثال یکی از موقعیت‌هایی که به‌شدت هوش هیجانی در آن خودنمایی می‌کند ارتباطات درون‌فردی و میان فردی است. در زمینه ارتباطات درون‌فردی هوش هیجانی منجربه افزایش آگاهی نسبت به خود، افزایش اعتمادبه‌نفس، مدیریت هیجان‌ها و ابتکار عمل می‌شود. از سوی دیگر هوش هیجانی موجب تقویت و بهبود همدلی، آگاهی سازمانی، مدیریت تضاد و تعارض، کارتیمی و ارتباط با دیگران خواهد شد.

علاوه‌بر این هوش هیجانی با سلامت جسم و روان شما ارتباط معناداری دارد. مهارت‌های هوش هیجانی شما را قادر می‌سازند تا جلوی وضعیت‌های دشوار را پیش‌ازاینکه غیرقابل کنترل شوند بگیرید و با این کار مدیریت استرس برای شما بسیار راحت‌تر می‌گردد.

اهمیت هوش هیجانی در موفقیت شغلی، مدیریت و پیشرفت سازمانی

مفهوم هوش هیجانی نشان می‌دهد که چرا دو نفر با IQ یکسان ممکن است به درجات متفاوتی از موفقیت در زندگی دست پیدا کنند. خبر خوب این است که برخلاف هوش شناختی یا IQ  که همواره ثابت است یا حداقل ثبات نسبی دارد، هوش هیجانی مهارتی انعطاف‌پذیر است که به آسانی آموخته می‌شود.

بر اساس نتایج مطالعات گوی رقابت آینده را مدیرانی خواهند برد که بتوانند به‌طور اثربخش و نتیجه‌بخش با منابع انسانی خود ارتباط بگیرند. در این راستا هوش هیجانی یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌های تأثیرگذار در روابط بین مدیران و اعضای سازمان خواهد بود. به‌طوری که اخیرا دانشمندان دریافته‌اند که هوش هیجانی به‌مراتب اهمیت بیشتری نسبت به بهره هوشی برای مدیران و رهبران دارد.

بی‌تردید مهارت‌های هوش هیجانی باعث پیشرفت رهبری، بهبود کارتیمی و ارتباطات، افزایش کیفیت ارائه خدمات به مشتریان، افزایش منافع حاصل از کار و رضایت کارکنان می‌گردد. بنابراین اهمیت و ضرورت هوش هیجانی در جهت پیشرفت سازمان‌ها روزبه‌روز در حال افزایش است.

شاید بتوان به کمک بهره هوشی پیش‌بینی کرد که چه شغلی مناسب چه کسی است اما هوش هیجانی می‌تواند مسیر پیشرفت، شکست یا درجا زدن کارکنان را پیش‌بینی کند. همچنین در سطوح رهبری سازمان ۸۵ درصد قابلیت‌ها برای کسب موفقیت‌ به هوش هیجانی بستگی دارد تا به توانایی‌های فنی. مدیران با هوش هیجانی بالا تنها ۱۵ تا ۲۰ درصد اهدافشان محقق نمی‌شوند.

تست هوش هیجانی بار آن

بار آن معتقد است که هوش هیجانی مجموعه‌ای از توانایی‌ها، قابلیت‌ها و مهارت‌هایی است که برای سازگاری مؤثر با محیط و به دست آوردن موفقیت در زندگی کسب می‌کنند.

یکی از ابزارهای معتبر و دقیقی که به کمک آن می‌توانید میزان هوش هیجانی خود را بسنجید تست هوش هیجانی بارون یا بار آن (Bar-on) است. تعداد تست‌های سنجش هوش هیجانی محدود نیست اما تفاوت تست هوش هیجانی بار آن با آن‌ها این است که این تست‌ها هوش هیجانی کلی را می‌سنجند، اما تست هوش هیجانی بار آن (Bar-on) مؤلفه‌های هوش هیجانی را به صورت جداگانه مورد بررسی و تحلیل قرار می‌دهد.

آزمون هوش هیجانی بار آن

تست هوش هیجانی بار-ان

۹۰ سوال        حدود ۱۲ دقیقه

آزمون با گزارش کامل و تحلیلی

دریافت نتیجه و تحلیلهای آزمون بلافاصله بعد از اتمام پاسخ به سوالات.

نمونه نتیجه‌ی آزمون

۸۰.۰۰۰ تومان

تصاویر آزمون

در سال‌های گذشته باتوجه به تأثیر هوش هیجانی در موفقیت‌های سازمانی و فردی دامنه تأثیر هوش هیجانی روزبه‌روز در حال افزایش است. ازطرفی هوش هیجانی اکتسابی است و افراد می‌توانند آن را یاد بگیرند و بهبود ببخشند. به همین خاطر نفوذ هوش هیجانی در جامعه می‌تواند پیامدهای مثبتی به‌همراه داشته باشد.

اهمیت تست هوش هیجانی بار آن در کسب‌و‌کار:

شما به‌عنوان یک فرد اگر بتوانید درک درستی از احساسات و نیازهای مشتری خود داشته باشید می‌توانید عملکرد بهتری را در کسب‌وکار برای خودتان رقم بزنید. همچنین اگر شما توانایی کنترل و مدیریت احساساتتان را بالا ببرید قطعا می‌توانید در کسب‌و‌کارتان شاهد پیشرفت چشم‌گیری باشید. با داشتن هوش هیجانی بالا می‌توانید ارتباط بهتری با مدیران، کارمندان و همکاران خود در سازمان برقرار نمایید.

تأثیر هوش هیجانی بر کسب‌وکارها آنقدر زیاد بوده است که علاوه‌بر مهارت‌های فروش، مذاکره و حل اختلافات، باعث پیدایش سبک‌های خاصی از مدیریت بر مبنای هوش هیجانی در سازمان شده است.

اهمیت تست هوش هیجانی بار آن  در ارتباطات:

اگر از جنبه‌ی فردی به هوش هیجانی نگاهی بیندازید، می‌توان نتیجه گرفت که هوش هیجانی باعث بهبود روابط خانوادگی و کاری شما خواهد شد. شما با شناخت و مدیریت احساسات و هیجانات خود می‌توانید از بسیاری سوءتفاهمات جلوگیری کنید. داشتن هوش هیجانی بالا در زندگی فردی باعث می‌شود، آتش بسیاری از اختلافات خاموش بماند.

تست هوش هیجانی بار آن Bar-On، به بررسی و سنجش ابعاد مختلف هوش هیجانی می‌پردازد. تست هوش هیجانی بار آن نقاط قوت و نقاط ضعف هر فرد را در هوش هیجانی اندازه‌گیری می‌کند و ازآنجایی که هوش هیجانی اکتسابی است، فرد با دانستن نقاط ضعفش می‌تواند بر روی آن‌ها کار کند و آن‌ها را به نقاط قوت تبدیل نماید.

در حالت کلی تست هوش هیجانی بار آن پنج مؤلفه را مورد سنجش و ارزیابی قرار می‌دهد که عبارتنداز:

آزمون‌های مرتبط

سنجش اختلال شخصیت SCL90

تست اختلالات روانی SCL-90

تست اختلال‌های روانی SCL-90-R یکی از پرکاربردترین آزمون‌هایی است که به منظور غربالگری وضعیت سلامت روان افراد و ابزاری برای اندازه‌گیری وسعت و شدت علائم و ناراحتی‌های روانی در…

مشاهده >
تست هوش چندگانه گاردنر

تست هوش چندگانه گاردنر (gardner)

تست هوش گاردنر با تفسیر منحصر به فرد و راهکارهای علمی باعث می شود شما با توجه به هوش هشتگانه خود بهترین تصمیم را در زمینه شغلی و تحصیلی اتخاذ نمایید…

مشاهده >

مقالات مرتبط

Dismissal of employees
استخدامی و شغلی

منظور از آفبوردینگ چیست؟ فرآیند خروج کارکنان چطور باید اتفاق بیفتد؟

امروزه در بیشتر سازمان‌ها مدیران با فرآیند آفبوردینگ سروکار دارند. در این فرآیند به همان اندازه که ورود و استقبال از کارمند جدید مهم است، خروج کارکنان در حفظ یکپارچگی و بهره‌وری سازمان نیز نقش حیاتی دارد. زیرا خروج کارکنان از یک سازمان می‌تواند برای هر دو طرف موجب تنش و…

ساده ترین راه‌های پول درآوردن
استخدامی و شغلی

چطور از علاقه‌ام پول دربیاورم؟

قطعاً در دنیای امروزی، همه ما اهدافی داریم که برای رسیدن به آن‌ها تلاش می‌کنیم و به‌دنبال راه‌هایی برای کسب درآمد ساده و مؤثر هستیم. اما گاهی اوقات ممکن است احساس کنیم که کسب درآمد اضافی یا ایجاد یک منبع درآمد جدید بسیار پیچیده است. در این راستا، مفهوم ساده‌ترین راه‌های پول درآوردن یکی از موضوعات مورد…

Successful telephone sales
فروش

بازاریابی تلفنی؛ ۷ مرحله فروش تلفنی موفق

فروش تلفنی موفق، یکی از حیاتی‌ترین ابزارها در دنیای کسب‌وکار امروزی به‌حساب می‌آید که به شرکت‌ها این امکان را می‌دهد تا به‌صورت مستقیم و شخصی با مشتریان بالقوه خود ارتباط برقرار کنند. این روش باوجود چالش‌ها و رقابت‌های فراوان، همچنان به عنوان یکی از…