تست هوش هیجانی بار آن (Bar-On)

تست هوش هیجانی که به تست EQ نیز معروف است، آزمونی برای سنجش هوش هیجانی، هوش عاطفی و هوش ارتباطی در اشخاص است. با استفاده از تست هوش هیجانی بار آن می‌توان هوش عاطفی و هوش احساسی را در افراد سنجید. هوش هیجانی عاملی کلیدی در ایجاد فضای کاری است که موجبات رشد و پرورش کارکنان را فراهم می‌سازد و آن‌ها را تشویق می‌کند که بهترین عملکرد را داشته باشند. افرادی که مهارت هوش هیجانی را در خود تقویت می‌کنند در زندگی شخصی و حرفه‌ای از رضایت بیشتری برخوردار هستند. این افراد در پاسخ‌گویی به محرک‌های تنش‌زا منعطف‌تر رفتار می‌کنند و کمتر تحت‌تأثیر تنش قرار می‌گیرند. شما می‌توانید در کمتر از ۱۲ دقیقه و پاسخ به ۹۰ سؤال، هوش هیجانی خود را بسنجید.

تست هوش هیجانی

(Bar-On)

تست هوش هیجانی که به تست EQ و تست هوش هیجانی بار ان نیز معروف است، آزمونی برای سنجش هوش هیجانی، هوش عاطفی و هوش ارتباطی در اشخاص است. با استفاده از تست هوش هیجانی بار ان می توان هوش عاطفی و هوش احساسی را در افراد سنجید. هوش هیجانی نقش بسزایی در موفقیت شغلی و زندگی شخصی همه انسان ها دارد. تست هوش هیجانی در واقع مهارت ها و استعداد های اشخاص مختلف را در مواجهه با فشارهای محیطی می سنجد. شما می‌توانید در کمتر از ۱۲ دقیقه و پاسخ به ۹۰ سوال، هوش هیجانی خود را بسنجید.

هر آنچه باید درباره تست هوش هیجانی بار آن بدانید.

تست هوش هیجانی بار آن تستی برای سنجش هوش هیجانی، هوش عاطفی و هوش ارتباطی در اشخاص است. اینکه آگاهانه عصبانی شویم و توانایی مدیریت هیجانات و احساسات خود را داشته باشیم اصلا کار آسانی نیست. اما برخی از افراد را می‌بینید که می‌توانند احساسات خود را کنترل کنند، این افراد دارای هوش هیجانی بالایی هستند. باید بگوییم که هوش هیجانی فقط به کنترل خشم برنمی‌گردد. بلکه بسیاری از ویژگی‌های رفتاری ما نظیر شادمانی، خوش‌بینی، حل مسئله، انعطاف‌پذیری و… تحت‌تأثیر EQ ما قرار دارند.

این واقعیت غیرقابل انکار است که هیجان‌ها بخش اعظمی از زندگی ما را در برمی‌گیرند. بی‌اعتنایی نسبت به هیجان‌ها، عدم مدیریت آن‌ها و خودداری از بیان آن‌ها می‌تواند هزینه‌های گزافی را برای انسان در پی داشته باشد. امروزه پژوهش‌ها نشان می‌دهند که فقدان هوش هیجانی می‌تواند آثار مخربی را در زمینه‌های فردی و اجتماعی ایجاد کند و برعکس تقویت و پرورش آن زمینه‌ساز موفقیت‌های بزرگ خواهد بود.

افراد با هوش هیجانی بالا رضایت بیشتری از زندگی دارند و در بهره‌مندی از محیط خانوادگی و شریک شدن در احساسات اطرافیان در مقایسه با دیگران متفاوت عمل می‌کنند. افراد دارای هوش هیجانی بالا معمولا افرادی خونگرم، منظم، موفق، باانگیزه و خوش‌بین هستند. افزایش و تقویت هوش هیجانی موجب بهبود خودآگاهی و خودارزیابی صحیح، ابتکار، تصمیم‌گیری درست، همدلی، ارتباطات مؤثر، افزایش نفوذ و تأثیرگذاری، تطبیق‌پذیری و خودمدیریتی می‌شود.

چرا هوش هیجانی این‌قدر مهم است؟

نتایج مطالعات نشان داده است که هوش هیجانی در حیطه‌های مختلفی کارآیی دارد. به‌طور مثال یکی از موقعیت‌هایی که به‌شدت هوش هیجانی در آن خودنمایی می‌کند ارتباطات درون‌فردی و میان فردی است. در زمینه ارتباطات درون‌فردی هوش هیجانی منجربه افزایش آگاهی نسبت به خود، افزایش اعتمادبه‌نفس، مدیریت هیجان‌ها و ابتکار عمل می‌شود. از سوی دیگر هوش هیجانی موجب تقویت و بهبود همدلی، آگاهی سازمانی، مدیریت تضاد و تعارض، کارتیمی و ارتباط با دیگران خواهد شد.

علاوه‌بر این هوش هیجانی با سلامت جسم و روان شما ارتباط معناداری دارد. مهارت‌های هوش هیجانی شما را قادر می‌سازند تا جلوی وضعیت‌های دشوار را پیش‌ازاینکه غیرقابل کنترل شوند بگیرید و با این کار مدیریت استرس برای شما بسیار راحت‌تر می‌گردد.

اهمیت هوش هیجانی در موفقیت شغلی، مدیریت و پیشرفت سازمانی

مفهوم هوش هیجانی نشان می‌دهد که چرا دو نفر با IQ یکسان ممکن است به درجات متفاوتی از موفقیت در زندگی دست پیدا کنند. خبر خوب این است که برخلاف هوش شناختی یا IQ  که همواره ثابت است یا حداقل ثبات نسبی دارد، هوش هیجانی مهارتی انعطاف‌پذیر است که به آسانی آموخته می‌شود.

بر اساس نتایج مطالعات گوی رقابت آینده را مدیرانی خواهند برد که بتوانند به‌طور اثربخش و نتیجه‌بخش با منابع انسانی خود ارتباط بگیرند. در این راستا هوش هیجانی یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌های تأثیرگذار در روابط بین مدیران و اعضای سازمان خواهد بود. به‌طوری که اخیرا دانشمندان دریافته‌اند که هوش هیجانی به‌مراتب اهمیت بیشتری نسبت به بهره هوشی برای مدیران و رهبران دارد.

بی‌تردید مهارت‌های هوش هیجانی باعث پیشرفت رهبری، بهبود کارتیمی و ارتباطات، افزایش کیفیت ارائه خدمات به مشتریان، افزایش منافع حاصل از کار و رضایت کارکنان می‌گردد. بنابراین اهمیت و ضرورت هوش هیجانی در جهت پیشرفت سازمان‌ها روزبه‌روز در حال افزایش است.

شاید بتوان به کمک بهره هوشی پیش‌بینی کرد که چه شغلی مناسب چه کسی است اما هوش هیجانی می‌تواند مسیر پیشرفت، شکست یا درجا زدن کارکنان را پیش‌بینی کند. همچنین در سطوح رهبری سازمان ۸۵ درصد قابلیت‌ها برای کسب موفقیت‌ به هوش هیجانی بستگی دارد تا به توانایی‌های فنی. مدیران با هوش هیجانی بالا تنها ۱۵ تا ۲۰ درصد اهدافشان محقق نمی‌شوند.

تست هوش هیجانی بار آن

بار آن معتقد است که هوش هیجانی مجموعه‌ای از توانایی‌ها، قابلیت‌ها و مهارت‌هایی است که برای سازگاری مؤثر با محیط و به دست آوردن موفقیت در زندگی کسب می‌کنند.

یکی از ابزارهای معتبر و دقیقی که به کمک آن می‌توانید میزان هوش هیجانی خود را بسنجید تست هوش هیجانی بارون یا بار آن (Bar-on) است. تعداد تست‌های سنجش هوش هیجانی محدود نیست اما تفاوت تست هوش هیجانی بار آن با آن‌ها این است که این تست‌ها هوش هیجانی کلی را می‌سنجند، اما تست هوش هیجانی بار آن (Bar-on) مؤلفه‌های هوش هیجانی را به صورت جداگانه مورد بررسی و تحلیل قرار می‌دهد.

آزمون هوش هیجانی بار آن

تست هوش هیجانی بار-ان

۹۰ سوال        حدود ۱۲ دقیقه

آزمون با گزارش کامل و تحلیلی

دریافت نتیجه و تحلیلهای آزمون بلافاصله بعد از اتمام پاسخ به سوالات.

نمونه نتیجه‌ی آزمون

۲۵.۰۰۰ تومان

تصاویر آزمون

در سال‌های گذشته باتوجه به تأثیر هوش هیجانی در موفقیت‌های سازمانی و فردی دامنه تأثیر هوش هیجانی روزبه‌روز در حال افزایش است. ازطرفی هوش هیجانی اکتسابی است و افراد می‌توانند آن را یاد بگیرند و بهبود ببخشند. به همین خاطر نفوذ هوش هیجانی در جامعه می‌تواند پیامدهای مثبتی به‌همراه داشته باشد.

اهمیت تست هوش هیجانی بار آن در کسب‌و‌کار:

شما به‌عنوان یک فرد اگر بتوانید درک درستی از احساسات و نیازهای مشتری خود داشته باشید می‌توانید عملکرد بهتری را در کسب‌وکار برای خودتان رقم بزنید. همچنین اگر شما توانایی کنترل و مدیریت احساساتتان را بالا ببرید قطعا می‌توانید در کسب‌و‌کارتان شاهد پیشرفت چشم‌گیری باشید. با داشتن هوش هیجانی بالا می‌توانید ارتباط بهتری با مدیران، کارمندان و همکاران خود در سازمان برقرار نمایید.

تأثیر هوش هیجانی بر کسب‌وکارها آنقدر زیاد بوده است که علاوه‌بر مهارت‌های فروش، مذاکره و حل اختلافات، باعث پیدایش سبک‌های خاصی از مدیریت بر مبنای هوش هیجانی در سازمان شده است.

اهمیت تست هوش هیجانی بار آن  در ارتباطات:

اگر از جنبه‌ی فردی به هوش هیجانی نگاهی بیندازید، می‌توان نتیجه گرفت که هوش هیجانی باعث بهبود روابط خانوادگی و کاری شما خواهد شد. شما با شناخت و مدیریت احساسات و هیجانات خود می‌توانید از بسیاری سوءتفاهمات جلوگیری کنید. داشتن هوش هیجانی بالا در زندگی فردی باعث می‌شود، آتش بسیاری از اختلافات خاموش بماند.

آزمون‌های مرتبط

تست رغبت شغلی هالند

تست رغبت شغلی هالند (Holland)

تست استعدادیابی هالند یا تست رغبت شغلی هالند، شما را در انتخاب رشته تحصیلی مناسب و همچنین انتخاب شغل آینده‌تان یاری می‌کند. شما می‌توانید درست‌ترین انتخاب را داشته باشید.

مشاهده >
تست هوش چندگانه گاردنر

تست هوش چندگانه گاردنر (gardner)

تست هوش گاردنر با تفسیر منحصر به فرد و راهکارهای علمی باعث می شود شما با توجه به هوش هشتگانه خود بهترین تصمیم را در زمینه شغلی و تحصیلی اتخاذ نمایید…

مشاهده >

مقالات مرتبط

Competence and performance of employees قطبینو
استخدامی و شغلیشایستگی شغلی

آیا بین شایستگی و کیفیت عملکرد کارکنان ارتباط معناداری وجود دارد؟

۰

شایستگی ترکیبی از دانش، مهارت و نگرش است که این سه مورد مثل کوه یخ می‌مانند که قسمتی از آن به‌راحتی دیده می‌شود و قابل اندازه‌گیری است و در روند استخدام به‌راحتی می‌شود آن‌ها را سنجش کرد…

Conflict Management
استخدامی و شغلی

مدیریت تعارض یعنی چه؟ چرا مدیران افراد شبیه به خود را استخدام می‌کنند؟

۰

هر کدام از ما کلی تجربه و خاطرات بالا و پایین در شغل خود داشته‌ایم که قطعاً بر زندگی ما تأثیر گذاشته‌اند و ما به‌دلیل نداشتن دانش و آگاهی کافی، مجبور به تجربه کردن آن‌ها بوده‌ایم. یا در طول زندگی هیچ کسی…

High paying job skills
استخدامی و شغلی

۱۶ مورد از بهترین مهارت‌های شغلی که شما را از بقیه متمایز می‌کند!

۰

متأسفانه هنوز که هنوزه خیلی‌ها به مهارت‌های نرم آنچنان توجهی نشان نمی‌دهند. چون این مهارت‌ها نتایجش در بلندمدت مشخص می‌شوند و به خاطر همین دیر دیدن نتایج مهارت‌های نرم، آن‌ها جا می‌زنند و…

فهرست