تست نئو فرم بلند (NEO PI-R)

تست نئو فرم بلند یکی از پرکاربردترین تست‌های شخصیت شناسی که در زمینه‌های مختلف ازدواج، استخدام و تشخیص اختلالات روانشناسی کاربرد دارد. این تست پنج عامل اصلی شخصیتی افراد را مشخص می‌کند. با پاسخ به ۲۴۰ سؤال و صرف حدود ۶۰ دقیقه زمان می‌توانید ۵ عامل شخصیتی و ۳۰ زیرشاخص شخصیتی خود و سبک‌های نئو را بیابید.

ویدیو تست شخصیت‌شناسی نئو

تست نئو فرم بلند

(NEO PI-R)

تست نئو فرم بلند یکی از پرکاربردترین تست های شخصیت شناسی که در زمینه های مختلف ازدواج، استخدام و تشخیص اختلالات روانشناسی کاربرد دارد. این تست پنج عامل اصلی شخصیتی افراد را مشخص می کند. با پاسخ به ۲۴۰ سوال و صرف حدود ۶۰ دقیقه زمان می‌توانید ۵ عامل شخصیتی + ۳۰ زیر شاخص شخصیتی خود و سبکهای نئو را بیابید.

معرفی تست نئو

هر آنچه باید درباره تست نئو بدانید.

تست نئو از معتبرترین تست‌های روانشناسی است که به سنجش ۵ جنبه از شخصیت شما (مدل پنج عاملی شخصیت) می‌پردازد. تست نئو کاربرد گسترده‌ای در زمینه‌های فردی، شغلی، سازمانی و تحلیل رفتار گروه‌های انسانی دارد و در زمینه‌های ازدواج، استخدام و تشخیص اختلالات روانشناسی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تست نئو (NEO PI-R) یا تست نئو فرم بلند ابزاری برای روان‌سنجی است و در سراسر جهان برای ارزیابی عمومی شخصیت و به‌عنوان بخشی از فرایند استخدام استفاده می‌شود؛ همچنین این تست می‌تواند برای کمک به درک اینکه کدام‌یک از مسیرهای شغلی بالقوه برای افراد مناسب‌اند، استفاده شود و ویژگی‌های شخصیتی بزرگ‌سالان و نوجوانان را به‌طور دقیق ارزیابی کند.

ممکن است نام مستعار این تست شخصیت شناسی یعنی «تست شخصیت شناسی ۵ عاملی» را نیز شنیده باشید؛ زیرا این تست، ۵ حوزه مختلف شخصیت را بررسی می‌کند تا نوع شخصیت را به‌طور دقیق ارزیابی کند.

تست نئو در ۲ مدل متفاوت وجود دارد. یکی NEO-PIR نامیده می‌شود و ۲۴۰ سؤال دارد که علاوه‌بر ۵ عامل اصلی شخصیت شما ۵۵ عامل دیگر که زیرمجموعه این ۵ عامل هستند را نیز ارزیابی می‌کند. دیگری NEO-FFI نامیده می‌شود و ۶۰ سؤال دارد که تنها ۵ عامل اصلی را ارزیابی می‌کند.

مهم‌ترین مزیت تست نئو، اعتبار و دقت بالای نتایج است. انجام آزمون نئو و تحلیل نتایج آن، زمان زیادی (حدود ۶۰ دقیقه) از شما می‌گیرد ولی این تست از علمی‌ترین آزمون‌ها برای بررسی بی‌طرفانه و دقیق شخصیت است و می‌تواند اطلاعاتی در اختیار شما بگذارد که در کمتر آزمون شخصیت‌شناسی بدست می‌آید.

درواقع تست نئو فرم بلند یک تست خودشناسی بسیار دقیق و کامل است. این آزمون به‌منظور روان‌درمانی و سنجش شایستگی‌های شغلی نیز استفاده می‌شود.

آزمون پنج عامل شخصیتی نئو فرم بلند

۲۴۰ سوال                 حدود ۶۰ دقیقه زمان

آزمون با گزارش کامل و تحلیلی

دریافت نتیجه‌ی و تحلیلهای آزمون بلافاصله بعد از اتمام آزمون

نمونه نتیجه‌ی آزمون

۳۰.۰۰۰ تومان

تست نئو فرم کوتاه

برای آزمون فرم کوتاه، سوالات کمتر و زمان کمتر نیاز است.

تصاویر آزمون

در سال ۱۹۶۱، دو محقق نیروی هوایی آمریکا به نام‌های ارنست توپز و ریموند کریستال به منظور ارزیابی کاندیداهای شغلی یک ایده مطرح کردند. ایده آن‌ها تا دو دهه بعد مورد توجه زیاد قرار نگرفت. تا اینکه در سال ۱۹۸۰ دو محقق دیگر به نام‌های پال کاستا جونیو و رابرت آر مک کری یک تست روانشناسی به نام NEO-I طراحی کردند که تنها می‌توانست ۳ عامل بزرگ شخصیت افراد را بسنجد. در سال ۱۹۹۰، آن‌ها آزمون‌های گذشته را ویرایش کرده و نسخه نهایی تست شخصیت شناسی نئو را به نام NEO-PIR منتشر کردند. در نسخه نهایی، پنج عامل اصلی و بزرگ شخصیت انسانی که بیانگر دلیل رفتار افراد در خانه، اجتماع یا محیط کار است، بررسی می‌شوند.

آزمون‌های مرتبط

تست mbti

تست شخصیت شناسی MBTI رایگان

تست شخصیت شناسی MBTI از شناخته‌شده‌ترین تست‌های شخصیت شناسی است. این آزمون تیپ شخصیتی شما و نوع برقراری ارتباط با دیگران، ترجیحات شما در محل کار و ازدواج را مشخص می‌کند…

مشاهده >
تست دیسک

تست رفتارشناسی دیسک (DISC)

با استفاده از آزمون رفتار شناسی دیسک یا DISC، خود و اطرافیانتان را بهتر بشناسید و جهت انتخاب شغل مناسب، ارتقای شغلی و بهتر کردن روابط خود از آن استفاده کنید.

مشاهده >
تست سنجش استرس شغلی اوسیپو

تست سنجش استرس شغلی اوسیپو

اصلا مهم نیست شغل بزرگی داریم یا شغل کوچکی، انچه مهم است میزان عشقی است که به کارمان می ورزیم.رضایت شغلی، نوعی احساس رضایت و رضایت خاطر فرد از شغل خود در سازمان است.

مشاهده >

مقالات مرتبط

چگونه در قرار اول جذاب باشیم؟
ازدواج

چگونه در قرار اول جذاب باشیم؟

۰

هیچ‌کس نمی‌تواند اهمیت قرار اول در شکل‌گیری یک رابطه را نادیده بگیرد. یک قانون معروف در روان‌شناسی می‌گوید که همیشه اولین‌ها با قدرت بیشتری در ذهن هرکدام از ما ثبت می‌شوند. به همین خاطر…

Morning anxiety
توسعه فردی و یادگیری

اضطراب صبحگاهی چیست؟ چگونه با آن مقابله کنیم؟

۰

اضطراب یا افسردگی صبحگاهی از آن مواردی است که اکثر آدم‌ها حداقل در یک دوره از زندگیشان با آن مواجه می‌شوند. شاید شما هم خودتان این حس را تجربه کرده‌اید و از خودتان پرسیده باشید که چرا صبح‌ها استرس دارم…

فهرست