تست دیسک (DISC)

تست دیسک زبان مشترکی است برای شناخت و بازگشایی رموز رفتاری افراد و پیش‌بینی رفتارهایی که به‌طورمعمول از آن‌ها مشاهده می‌شوند. اطلاعات به‌دست‌آمده بر اساس مدل دیسک DISC کمک می‌کند تا با دانستن اینکه افراد چه تمایلات فکری دارند و زبان بدن آن‌ها چگونه است، بتوانید مدل رفتاری آن‌ها را حدس بزنید و درنهایت بهتر و مؤثرتر با آن‌ها ارتباط برقرار کنید. این تست در زمینه‌های متفاوتی مانند بهبود ارتباطات بین فردی، بهبود ارتباطات سازمانی، بهبود سبک تدریس، بهبود فروش، بهبود مدیریت و رهبری و می‌تواند مورداستفاده قرار گیرد. با انجام این تست در کمتر از ۱۲ دقیقه و پاسخ به ۲۴ سؤال، با مدل رفتاری خود آشنا شوید.

تست مدل رفتاری دیسک

تست دیسک (DISC)

تست دیسک زبان مشترکی است برای شناخت و بازگشایی رموز رفتاری افراد و پیش‌بینی رفتارهایی که به‌طورمعمول از آن‌ها مشاهده می‌شوند. اطلاعات به‌دست‌آمده بر اساس مدل دیسک DISC کمک می‌کند تا با دانستن اینکه افراد چه تمایلات فکری دارند و زبان بدن آن‌ها چگونه است، بتوانید مدل رفتاری آن‌ها را حدس بزنید و درنهایت بهتر و مؤثرتر با آن‌ها ارتباط برقرار کنید. این تست در زمینه‌های متفاوتی مانند بهبود ارتباطات بین فردی، بهبود ارتباطات سازمانی، بهبود سبک تدریس، بهبود فروش، بهبود مدیریت و رهبری و می‌تواند مورداستفاده قرار گیرد. با انجام این تست در کمتر از ۱۲ دقیقه و پاسخ به ۲۴ سؤال، با مدل رفتاری خود آشنا شوید.

هر آنچه باید درباره تست دیسک بدانید

واقعیت این است که شخصیت افراد از لایه‌ها و جنبه‌های مختلفی تشکیل می‌شود. برخی از این لایه‌ها می‌توانند شامل: هوش، ارزش‌ها، مهارت‌ها، تجارب، دانش و آموخته‌ها، تحصیلات، احساسات و رفتارهای قابل‌مشاهده‌ی افراد باشند. نکته‌ی حائز اهمیتی که در خصوص تست دیسک وجود دارد این است که با استفاده از این ابزار می‌توان به‌طور تخصصی به بررسی و ارزیابی الگوی رفتاری قابل‌مشاهده‌ی افراد پرداخت. تست دیسک ابزاری غیر داوری برای بحث در مورد تفاوت‌های رفتاری موجود در بین افراد است. انجام این تست بسیار ساده است و این سادگی باعث شده است تا تست دیسک بین افراد متخصص و غیرمتخصص از محبوبیت ویژه‌ای برخوردار باشد.

چرا سازمان‌ها باید از تست دیسک DISC استفاده کنند؟

تابه‌حال شده در زندگی چندین بار مرتکب یک اشتباه شوید؟ مطمئن باشید اگر با مدل رفتاری خود آشنا شوید و نحوه‌ی عکس‌العملتان نسبت به محرک‌های مختلف را بشناسید می‌توانید به میزان چشمگیری از بروز این اشتباهات جلوگیری کنید. تست دیسک این امکان را برای مدیران سازمان فراهم می‌کند تا با آگاهی یافتن از مدل رفتاری و نحوه‌ی واکنش کارکنان در شرایط بحران و تنش از خسارات ناشی از انتخاب‌های اشتباه پیشگیری کنند. 

کاربردهای تست دیسک DISC در سازمان‌ها

 • توسعه‌ی رهبری و بهبود اثربخشی کسب‌وکار
 • استخدام افراد کارآمد در سازمان
 • بهبود و افزایش کارایی افراد با مدیریت رفتار
 • بهبود و گسترش فعالیت‌های تیمی در سازمان
 • حل‌وفصل کردن تنش‌ها و تعارضات در سازمان
 • کمک به برقراری ارتباطات سازمانی مؤثر و سازنده
 • شناخت دقیق خود در راستای انتخاب شغل و مسیر شغلی مناسب
 • بهبود روابط همکاران
 • آگاهی نسبت به نحوه‌ی تطبیق رفتار خود با دیگران
 • درک بهتر رفتار دیگران در مذاکرات
 • افزایش فروش

آزمون رفتارشناسی دیسک (محیط کار)

تست دیسک

۲۴ سوال        ۱۲ دقیقه

آزمون با گزارش کامل و تحلیلی

دریافت نتیجه‌ی و تحلیلهای آزمون بلافاصله بعد از اتمام آزمون

نمونه‌ نتیجه‌ی آزمون

۶۰.۰۰۰ تومان

تصاویر آزمون

امتیاز برگزاری آزمون

با تهیه امتیاز برگزاری آزمون می‌توانید بصورت سازمانی و گروهی ارزیابی‌ها را اجرا کنید.

 • پنل سازمانی و دسترسی به نتایج فردی و تجمیعی
 • کنترل کامل بر آزمون و دسترسی به نتایج
 • امکان ساخت حساب‌های کاربری زیرمجموعه
 • ساخت لینک برای ارسال به مخاطبین
 • انواع خروجی‌های PDF و اکسل
 • امکان راه‌اندازی ارزیابی، بر روی دامنه و سایت شما
 • API بجهت دریافت اطلاعات ارزیابی‌ها بصورت روزانه

مشاهده لایسنس‌ها>

مدل رفتارشناسی دیسک برای اولین بار در سال ۱۹۲۸ میلادی توسط دکتر ویلیام مولتون مارستون 

(William Moulton Marston) معرفی شد. مارستون معتقد بود که چهار مدل رفتاری وجود دارد که می‌توان افراد را بر اساس آن‌ها طبقه‌بندی کرد. هر چهار سبک‌رفتاری، با شدت و ضعفی متفاوت در همه‌ی افراد مشاهده می‌شوند؛ اما هر فرد معمولا یک یا دو سبک غالب رفتاری دارد که بر اساس آن نسبت به محیط پیرامون خود واکنش نشان می‌دهد.

ویلیام مارستون در کتاب خود با عنوان هیجانات انسان‌های معمولی که در سال ۱۹۲۸ منتشر شد نکات جالبی را موردبحث قرارداد. ویلی می‌گفت: بر این باور هستم که انسان‌ها الگوهای رفتار هیجانی خود را بر اساس احساسی که نسبت به خودشان و محیط پیرامون دارند، انتخاب می‌کنند. بر این اساس، دو مسئله موردتوجه قرار می‌گیرد:

 • آیا فرد، شرایط محیطی خود را مطلوب تلقی می‌کند یا نامطلوب؟
 • آیا فرد احساس می‌کند که بر روی شرایط کنترل دارد یا اینکه کنترلی بر روی شرایط ندارد؟

شناخت مدل رفتاری، نقاط قوت و نقاط قابل بهبود خود و دیگران

مدل رفتارشناسی دیسک به شما کمک می‌کند در کوتاه‌ترین زمان ممکن مدل رفتاری، نقاط قوت و نقاط قابل بهبود شخصیت خود را بشناسید و با تکیه‌بر تقویت توانمندی‌ها و بهبود ضعف‌های موجود قدم در مسیر درست بردارید. علا‌ه‌بر این زمانی که شما بتوانید علت رفتار دیگران یا هر آنچه می‌گویند را تشخیص دهید، واکنش منفی کمتری نسبت به آن‌ها از خود نشان خواهید داد. آگاهی از انگیزه‌ی رفتار دیگران بستری را برای شما فراهم می‌کند تا جلوی مشکلات را پیش از آنکه به وجود آیند، بگیرید. درواقع تست دیسک DISC می‌تواند ابزاری برای برقراری ارتباطات بهتر و مؤثرتر باشد. 

درک بهتر تفاوت‌های دیگران

بدون شک جهان مملو از تنوع است. هر فردی تیپ شخصیتی و مدل رفتاری منحصربه‌فرد خودش را دارد. بااین‌حال برخی مواقع تفاوت در رفتار و شیوه‌ی ارتباطی دیگران شما را کلافه می‌کند. ممکن است دوست شما شخصیت تحلیلگری داشته باشد و برای دانستن تمام واقعیت‌ها پافشاری کند. درحالی‌که شما از او انتظار دارید تنها به شما و نظرتان اهمیت دهد. با آگاهی پیدا کردن از مدل رفتاری افراد دیگر رفتار آدم‌ها شما را شگفت‌زده نمی‌کند و راحت‌تر می‌توانید آن‌ها را درک کنید.

مقبولیت و تأثیرگذاری شما افزایش می‌یابد.

تابه‌حال چنین موقعیتی را تجربه کرده‌اید که از تعامل با فردی اجتناب کنید؟ یا حتی حالت برعکس آن. برای دیدن و هم‌صحبتی با شخصی اشتیاق وافری را تجربه کنید؟ منشأ چنین احساسی به مقبولیت آدم‌ها نزد شما برمی‌گردد. چنانچه افراد با انجام رفتارهایی مقبولیت کمی نزد شما داشته باشند تأثیرگذاری و نفوذ شما بر آن‌ها کم می‌شود. اما زمانی که شناخت مناسبی از مدل رفتاری طرف مقابل داشته باشید، می‌توانید به‌سرعت پیش او مقبولیت کسب کنید و با سازگار شدن با تیپ شخصیتی او تأثیرگذاری بیشتری بر او نیز داشته باشید.  

مذاکرات را به نفع خود تمام کنید.

با شناخت مدل رفتاری دیگران، می‌توانید میزان و لحن صدا، چگونگی و سرعت بیان، انتخاب کلمات و زبان بدن خود را با مدل رفتاری آن‌ها تطبیق دهید. درنتیجه طرف مقابل شما با کمال میل درگاه ارتباطی خود را به روی شما باز می‌کند و اینجاست که می‌توانید با حداکثر تأثیرگذاری همه‌چیز را به نفع خود به پایان برسانید.

مارستون در کتاب هیجانات انسان‌های معمولی توضیح داده بود که انسان‌ها هیجانات خود را از طریق چهار مدل رفتاری بروز می‌دهند. این چهار مدل عبارت‌اند از CوS،I،D که درمجموع مدل DISC را به وجود می‌آورند. هر یک از این حروف مخفف یک کلمه‌ی انگلیسی و بیان‌کننده‌ی الگوی رفتاری غالب فرد است:

 • D مخفف واژه‌ی Dominance به معنای (تسلط- نفوذ)
 • I مخفف واژه‌ی Influence به معنای (تأثیرگذاری)
 • S مخفف واژه‌ی Steadiness به معنای (باثبات)
 • C مخفف واژه‌ی Conscientious به معنای (وظیفه‌شناسی)

این نکته را فراموش نکنید که هیچ مدل رفتاری مطلقی وجود ندارد. الگوی رفتاری شما هر چه باشد ترکیبی از درصدهای مختلف کم‌وزیاد چهار فاکتور CوS،I،D است. هر یک از افراد می‌توانند درصدی از این ویژگی‌ها را دارا باشند و این دقیقا یکی از مهم‌ترین مزیت‌های تست دیسک است. الگوی رفتاری غالب هر فرد ویژگی است که شاخص آن از بقیه بیشتر بوده و با یکی از این حروف نشان داده می‌شود. درعین‌حال هر فرد درصدی از مابقی شاخص‌ها را نیز دارد.

بعد رفتاری C وظیفه گرا در تست دیسک
بعد رفتاری s ثبات در تست دیسک
بعد رفتاری I تاثیرگذاری در تست دیسک
بعد رفتاری D تسلط گرا در تست دیسک
الگوی رفتاری الهام بخش
الگوی رفتاری پیش برنده در تست دیسک
مدل رفتاری نماینده در تست دیسک
الگوی رفتاری ارزیاب (I-C) در تست دیسک
الگوی رفتاری مشاور در تست دیسک
مدل شخصیتی کمالگرا
تیپ شخصیتی ارتقادهنده pure i
الگوی رفتاری خلاق
الگوی رفتاری توسعه دهنده d
الگوی رفتاری جستجوگر در تست دیسک
مدل رفتاری متبحر در تست دیسک
الگوی رفتاری متخصص pure s
تیپ شخصیتی متفکر و هدفمند pure c

آزمون‌های مرتبط

تست تعهد سازمانی آلن و مایر (OCQ)

تعهد سازمانی نوعی وابستگی عاطفی به سازمان است. درواقع فردی که به‌شدت متعهد است هویت خود را از سازمان می‌گیرد و با سازمان مشارکت فعال دارد و از عضویت در آن لذت می‌برد. تعهد سازمانی به‌معنای پذیرش…

مشاهده >
تست mmpi

تست شخصیت MMPI

تست شخصیت mmpi یکی از معتبرترین آزمون‌های روان شناسی است که در مراکز درمانی و کلینیک‌های روانشناسی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. با استفاده از نتایج به دست آمده…

مشاهده >
تست mbti

تست شخصیت شناسی MBTI رایگان

تست شخصیت شناسی MBTI از شناخته‌شده‌ترین تست‌های شخصیت شناسی است. این آزمون تیپ شخصیتی شما و نوع برقراری ارتباط با دیگران، ترجیحات شما در محل کار و ازدواج را مشخص می‌کند…

مشاهده >

مقالات مرتبط

ازدواج تیپ شخصیتی ENFJ
ازدواج

ازدواج تیپ شخصیتی ENFJ

 تیپ شخصیتی ENFJ که به آن قهرمان نیز گفته می‌شود، ذاتا رهبرانی سرشار از شور و جاذبه و عشق هستند. سیاستمداران، مربیان و معلمان اغلب از این تیپ شخصیتی هستند. آن‌ها الهام‌بخشِ دیگران برای کسب موفقیت…