نرم‌افزار تدوین مدل شایستگی

مدیران همواره نقشی مهم و حیاتی در سازمان‌ها ایفا می‌کنند .مدیران میانی و ارشد عنصری کلیدی در راهنمایی، هدایت و موفقیت مدیران عملیاتی و کارکنان هستند .تأثیر مدیران برجسته در کسب درآمد، سود و موفقیت سازمان‌ها امروزه در بسیاری از سازمان‌های موفق، بارز و آشکار گردیده است. از سوی دیگر در عصر حاضر تغییرات شگرفی در محیط سازمان‌ها رخ داده است. این تغییرات سازمان‌ها را نیز دستخوش تغییرات عظیمی نموده است، پاسخ سریع به مشکلات و فرصت‌های عصر حاضر، مدیر را به عنوان منبعی حیاتی در حل مسائل سازمان مطرح ساخته و نیاز سازمان‌ها به مدیران شایسته بیش‌ازپیش آشکار گردیده است.

با این تحولات مسئولیت متولیان منابع انسانی به عنوان سکانداران کشتی منابع انسانی سازمان‌ها، دوچندان شده است. چراکه برای ایفای مؤثر نقش‌ها، مهارت‌ها و شایستگی‌هایی نیاز است که مدیران باید واجد آن باشند و این از وظایف مدیران منابع انسانی است که با طراحی مدلی مناسب و دقیق بتوانند این مهارت و شایستگی را شناسایی و در انتصابات از آن‌ها بهره جویند. مدیریت منابع انسانی مبتنی بر شایستگی به عنوان یک ابزار قوی و کارآمد است که بر رفتارهای افراد تأکید دارد و به موفقیت سازمانی کمک می‌کند. برای اینکه یک سازمان، رویکرد مبتی بر شایستگی را نسبت به منابع انسانی اجرا کند باید شایستگی‌ها تعیین شوند و مدلی توسعه پیدا کند که این شایستگی‌ها را توصیف نماید.

شایستگی، ترکیبی از دانش، مهارت‌ها، توانایی‌ها و ویژگی‌های قابل مشاهده و قابل اندازه‌گیری است که به بهبود عملکرد کارکنان کمک می‌کند و درنهایت منجربه موفقیت سازمانی خواهد شد. شایستگی‌ها قابل اصلاح هستند و می‌توانند با وظایف جدید و پیچیده‌تر همگام شوند و کارا باشند. مدل شایستگی یک ابزار توصیفی است که شایستگی‌ها یا مهارت‌های موردنیاز برای یک کار خاص در یک شغل یا سازمان را مشخص می‌کند و همچنین پیشنهاد می‌کند که در هر سازمان برای دستیابی به دیدگاه و مأموریت تعریف شده چه گروه‌های خاصی از شایستگی‌ها موردنیاز هستند.

معرفی نرم‌افزار تحت وب تدوین مدل شایستگی

نرم‌افزار تدوین مدل شایستگی قطبینو که حاصل سال‌ها تجربیات مشاوران و مدیران منابع‌ انسانی قطبینو است، بر اساس روشی کیفی با ایجاد تغییر در مدل کدگذاری Grounded Theory شکل گرفته است. در این روش بجای جمع‌آوری اطلاعات از طریق مصاحبه، سامانه به طرح پرسشنامه‌هایی از جنس مصادیق شایستگی‌ها می‌پردازد. پس از اقدام هر فرد تأثیرگذار و تصمیم‌ساز به پاسخ‌دهی به پرسشنامه‌های مصادیق، مدل شایستگی عمومی یا اختصاصی بر اساس اجماع افراد شکل گرفته و قابل دریافت است. فرآیند تدوین مدل شایستگی در نرم‌افزار فوق، پروژه‌محور بوده و امکان تدوین مدل بر اساس دپارتمان‌ها، معاونت‌ها و شرکت‌ها وجود دارد. همچنین امکان تعریف سطوح سازمانی تا ۶ سطح نیز وجود دارد که ترکیب پرسشنامه و تعداد را بهینه می‌سازد.

سطوح سازمانی:

 • مدیر معاون
 • رئیس
 • کارشناس
 • تکنسین
 • کارمند
 • کارگر

ساخت مدل شایستگی

 مدل شایستگی عبارت است از یک مدل قابل اندازه‌گیری توانایی‌ها و رفتارهای موردنیاز جهت انجام دادن فعالیت‌های کاری به صورت موفقیت آمیز. هدف از تدوین مدل شایستگی در سازمان ارائه مدلی برای یکپارچه‌سازی عملکرد سامانه منابع انسانی است. به گونه‌ای که منجربه عملکرد مؤثر و موفقیت سازمانی گردد. مهم‌ترین نقش مدل شایستگی ارائه زبانی برای صحبت کردن دقیق درباره دانش و مهارت‌های مدیریتی است. معمولا برای فهم بهتر مدل‌های شایستگی آن را در قالب یک شکل شماتیک ترسیم می‌کنند. این مدل شایستگی شکل انتزاعی است که رابطه بین شایستگی‌های مدنظر را به صورت شماتیک و مفهومی نمایش می‌دهد.

در نرم‌افزار تدوین مدل شایستگی قطبینو، مدل شایستگی تخصصی یا عمومی ساخته شده و در گروه‌های شغلی و سطوح انتخابی قابل تفکیک است. همچنین امکان دسترسی همیشگی به مستندات و مدل‌ها وجود دارد و دانلود یا مشاهده‌ی مدل‌های شایستگی به‌صورت تکی یا گروهی نیز در پنل کاربری امکان‌پذیر خواهد بود.

ارزیابی و تدوین مدل شایستگی

سرویس لینک کوتاه قطبینو، پس از تنظیم مدل شایستگی، به‌صورت خودکار لینک کوتاه پرسشنامه را به جهت ارائه به ارزیابان ساخته و امکان تنظیماتی همچون لوگو و عنوان اختصاصی را برای ارزیابی فراهم می‌آورد. الگوریتم تجمیع قطبینو، بر اساس پاسخ‌های داده شده به پرسشنامه شایستگی‌ها را مرتب کرده و امکان وزن‌دهی به پاسخ‌های هر نفر را فراهم آورده است.

مدل همکاری و ارائه خدمات

به منظور اجرای هرچه سریع‌تر فرآیند تدوین مدل شایستگی، پنل کاربری برای متصدیان امور در سازمان فعال شده و نحوه‌ی کار با پنل و دریافت نتایج نیز به افراد آموزش داده خواهد شد.

به نسبت توافق شده برای تعداد مدل شایستگی، لایسنس تدوین مدل شایستگی برای شما فعال می‌گردد و امکان ارزیابی و تدوین مدل‌های شایستگی به همان اندازه‌ی تعداد لایسنس‌ها مقدور است. نتایج به‌دست آمده به‌صورت دائمی در حساب کاربری سازمان قابل دسترس بوده و تیم پشتیبانی قطبینو در هر مرحله از فرآیند در کنار تیم اجرایی پروژه خواهد بود.

برای تماس با همکاران فروش و دریافت مشاوره

با شماره تلفن : ۸۸۵۴۹۱۴۴-۰۲۱ تماس بگیرید

و یا با تکمیل فرم درخواست، منتظر تماس ما باشید.

  نام و نام خانوادگی

  شماره تماس

  ایمیل

  معرفی سازمان و شرح درخواست