تست تعهد سازمانی آلن و مایر (OCQ)

یکی از مهم‌ترین عوامل اثرگذار پنهان در رفتار شغلی و کیفیت عملکرد کارکنان میزان تعهد آن‌ها نسبت به شغل و سازمانشان است. از نظر مایر و آلن تعهد حالتی روانی است که نوعی تمایل، نیاز و الزام به جهت اشتغال در یک سازمان را فراهم می‌آورد. شما می‌توانید در کمتر از ۱۰ دقیقه تنها با پاسخ دادن به ۲۴ سؤال تست تعهد سازمانی آلن و مایر میزان تعهد سازمانی را به‌طور دقیق در خود یا کارکنانتان ارزیابی کنید تا با تکیه‌بر نتایج آن بتوانید برای آینده‌ی کسب‌وکارتان مناسب‌ترین تصمیمات را بگیرید.

تست تعهد سازمانی آلن و مایر

تست تعهد سازمانی آلن و مایر (OCQ)

یکی از مهم‌ترین عوامل اثرگذار پنهان در رفتار شغلی و کیفیت عملکرد کارکنان میزان تعهد آن‌ها نسبت به شغل و سازمانشان است. از نظر مایر و آلن تعهد حالتی روانی است که نوعی تمایل، نیاز و الزام به جهت اشتغال در یک سازمان را فراهم می‌آورد. شما می‌توانید در کمتر از ۱۰ دقیقه تنها با پاسخ دادن به ۲۴ سؤال تست تعهد سازمانی مایر و آلن میزان تعهد سازمانی را به‌طور دقیق در خود یا کارکنانتان ارزیابی کنید تا با تکیه‌بر نتایج آن بتوانید برای آینده‌ی کسب‌وکارتان مناسب‌ترین تصمیمات را بگیرید.

هر آنچه باید درباره تست تعهد سازمانی آلن و مایر بدانید.

امروزه دیگر همه به‌خوبی می‌دانیم که یکی از بارزترین شاخص‌های برتری یک سازمان نسبت به سازمان‌های دیگر وجود نیروی انسانی متعهد است. چراکه نیروی انسانی مهم‌ترین منبع هر سازمانی است. حضور نیروهای متعهد در مجموعه‌ی شما سازمانتان را در نظر دیگران مهم جلوه می‌دهد و زمینه را برای رشد و توسعه‌ی آن فراهم می‌کند. اما در طرف مقابل نیروی انسانی با تعهد پایین نه‌تنها در مسیر رسیدن به اهداف سازمان کمکی نمی‌کند بلکه موجب ترویج فرهنگ بی‌تفاوتی نسبت به مسائل و مشکلات سازمان در میان کارکنان خواهد شد.

به بیان ساده تعهد سازمانی نوعی وابستگی عاطفی به سازمان است. درواقع فردی که به‌شدت متعهد است هویت خود را از سازمان می‌گیرد و با سازمان مشارکت فعال دارد و از عضویت در آن لذت می‌برد. به عبارت دیگر تعهد سازمانی به‌معنای پذیرش ارزش‌های سازمان و درگیر شدن در آن است. همچنین می‌توان تعهد سازمانی را این‌گونه معنا کرد. حمایت و پیوستگی عاطفی با اهداف و ارزش‌های سازمان تنها به دلیل خود سازمان نه ارزش‌های ابزاری آن، به‌منظور دستیابی به سایر اهداف.

تست تعهد سازمانی آلن و مایر چه کمکی به ما می‌کند؟

یکی از مهم‌ترین عوامل اثرگذار پنهان در رفتار شغلی و کیفیت عملکرد کارکنان میزان تعهد آن‌ها نسبت به شغل و سازمانشان است. نگهداشت منابع انسانی تنها به‌معنای نگه‌ داشتن آن‌ها به هر قیمتی نیست. بلکه به‌معنای ایجاد همبستگی متقابل میان فرد و سازمان است. چراکه افرادی که سال‌ها در سازمان می‌مانند ولی عامل ماندن آن‌ها اجبار است نه‌تنها باری را از دوش سازمان برنمیدارند بلکه بار سنگینی را بر سازمان تحمیل می‌کنند. بنابراین لازم است که به‌منظور افزایش تعهد کارکنان، نیازهای آنان را شناسایی کرده و برطرف سازیم.

اهمیت و ضرورت استفاده از تست تعهد سازمانی آلن و مایر در سازمان‌ها

مطالعات نشان داده است که کارکنان با تعهد سازمانی بالاتر از نظر جسمی و توانایی ذهنی و پای‌بندی به ارزش‌های سازمان در وضعیت بهتری قرار دارند و از نظر سازمانی سطح بالای تعهد نشان‌دهنده‌ی جو سازمانی بسیار مطلوب است که منجربه جذب و ماندگاری کارکنان می‌گردد. چراکه تعهد سازمانی احتمال خروج داوطلبانه افراد از سازمان را کاهش می‌دهد.

همچنین پژوهش‌ها نشان می‌دهند که تعهد سازمانی کارکنان می‌تواند بر احساس رضایت، تعلق، وابستگی و دل‌بستگی آن‌ها به سازمان، افزایش کیفیت عملکرد شغلی، کاهش خروج کارکنان از سازمان، رفتار اجتماعی فعال، عدم غیبت از کار، افزایش نوع‌دوستی و کمک به همکاران، کاهش استرس شغلی و موفقیت‌های مالی و افزایش اثربخشی و بهره‌وری سازمان تأثیرگذار باشد.

آزمون تعهد سازمانی آلن و مایر

تست تعهد سازمانی آلن و مایر

۲۴ سوال        ۱۰ دقیقه

آزمون با گزارش کامل و تحلیلی

دریافت نتیجه‌ی و تحلیلهای آزمون بلافاصله بعد از اتمام آزمون

نمونه‌ نتیجه‌ی آزمون

۳۳.۰۰۰ تومان

تصاویر آزمون

از نظر مایر و آلن تعهد حالتی روانی است که نوعی تمایل، نیاز و الزام به جهت اشتغال در یک سازمان را فراهم می‌آورد. تست تعهد سازمانی آلن و مایر (Allen & Meyer) در سال ۱۹۹۰ ساخته و اعتباریابی شده است. پرسشنامه تعهد سازمانی آلن و مایر دارای سه مؤلفه‌ی اصلی است که عبارتنداز:

  • تعهد عاطفی: وابستگی عاطفی و روانی به سازمان
  • تعهد مستمر: درک هزینه‌های ناشی از سازمان
  • تعهد هنجاری: تکلیف به ماندن در سازمان

در تست تعهد سازمانی آلن و مایر کارکنان دارای تعهد عاطفی قوی به این دلیل در سازمان ماندگار می‌شوند که نسبت به آن تمایل دارند و افرادی که تعهد مستمر یا عقلانی قوی دارند به خاطر نیاز خودشان در سازمان می‌مانند و آن گروه از افرادی که تعهد هنجاری یا تکلیفی بالایی دارند به دلیل اینکه احساس می‌کنند باید بمانند و درواقع احساس مسئولیت و دین و تکلیف به ماندن می‌کنند در سازمان ماندگار می‌شوند.

آزمون‌های مرتبط

تست نئو

تست پنج عامل شخصیتی نئو فرم بلند

تست نئو فرم بلند یکی از آزمون‌های شخصیت شناسی است که کاربردهای مختلفی در زمینه ازدواج، استخدام و اختلالات روانشناسی دارد. این آزمون در تصمیم‌گیری، انتخاب و شناخت اصلی‌ترین نقاط قوت…

مشاهده >
تست سبک مدیریتی سالزمن

تست سبک رهبری سالزمن (Salzman)

سبک رهبری درواقع تعیین‌کننده‌ی جو سازمان، فرهنگ سازمانی و راهبردهای حاکم بر سازمان است. رهبران به کمک سبک رهبری خود در اعضای سازمان …

مشاهده >
تست mmpi

تست شخصیت MMPI

تست شخصیت mmpi یکی از معتبرترین آزمون‌های روان شناسی است که در مراکز درمانی و کلینیک‌های روانشناسی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. با استفاده از نتایج به دست آمده…

مشاهده >

مقالات مرتبط

چگونه در قرار اول جذاب باشیم؟
ازدواج

چگونه در قرار اول جذاب باشیم؟

۰

هیچ‌کس نمی‌تواند اهمیت قرار اول در شکل‌گیری یک رابطه را نادیده بگیرد. یک قانون معروف در روان‌شناسی می‌گوید که همیشه اولین‌ها با قدرت بیشتری در ذهن هرکدام از ما ثبت می‌شوند. به همین خاطر…

Morning anxiety
توسعه فردی و یادگیری

اضطراب صبحگاهی چیست؟ چگونه با آن مقابله کنیم؟

۰

اضطراب یا افسردگی صبحگاهی از آن مواردی است که اکثر آدم‌ها حداقل در یک دوره از زندگیشان با آن مواجه می‌شوند. شاید شما هم خودتان این حس را تجربه کرده‌اید و از خودتان پرسیده باشید که چرا صبح‌ها استرس دارم…

فهرست