تست کمال‌گرایی هیل

کامل طلبی، کمال‌گرایی، یا کمال‌پرستی در روانشناسی به باوری اطلاق می‌شود که در آن فرد کارها را به روشی وسواسی و عالی انجام می‌دهد. کمال‌گرایی حرکت به سمت معیارهای متعالی است. کمال‌گرایان افرادی هستند که اگر نتوانند تکلیف یا فعالیتی را به‌طور کامل انجام دهند از موقعیت اجتناب می‌کنند و در انجام عمل تعلل می‌ورزند. زیرا موقعیت طبق معیارهای متعالی آن‌ها نیست. در کمتر از ۱۰ دقیقه به کمک تست کمال‌گرایی هیل متوجه خواهید شد شدت و میزان کما‌ل‌گرایی در شما چقدر است؟

تست کمالگرایی هیل

تست کمال گرایی هیل

کامل طلبی، کمال گرایی، یا کمال پرستی در روانشناسی به باوری اطلاق می شود که در آن فرد کارها را به روشی وسواسی و عالی انجام می دهد. از دیدگاه روانشناسان کمالگرایی با اختلال وسواس و اجبار، در ارتباط است. به گونه ای که فرد را مجبور می کند تا کارهایش را وسواس گونه انجام دهد تا همه ی کارها عالی انجام شود.

هر آنچه باید درباره تست کمال‌گرایی هیل بدانید.

همان‌طور که در جریان هستید در سال‌های اخیر مطالعات مرتبط با کمال‌گرایی به طور چشمگیری رشد کرده است. به بیان ساده کمال‌گرایی به‌معنای تمایل پایدار فرد به وضع معیارهای کامل و دست نیافتنی و تلاش برای تحقق آن‌هاست که با خودارزشیابی‌های انتقادی از عملکرد شخص همراه است.

مفهوم کمال‌گرایی همواره یک مقوله روان‌شناختی مورد علاقه بسیاری از روانشناسان است. فروید معتقد است که کمال‌گرایی نوعی کنش‌ورزی افراطی است و در توصیف افراد کمال‌گرا می‌گوید: «محرک اصلی در زندگی آنان خوشبختی نیست، بلکه برتری یافتن است.»

کمال‌گرایی حرکت به سمت معیارهای متعالی است. کمال‌گرایان افرادی هستند که اگر نتوانند تکلیف یا فعالیتی را به‌طور کامل انجام دهند از موقعیت اجتناب می‌کنند و در انجام عمل تعلل می‌ورزند. زیرا موقعیت طبق معیارهای متعالی آن‌ها نیست.

ویژگی‌های کمال‌گرایان

 • ترس از بروز اشتباه
 • تردید در چگونگی عملکرد شخصی
 • گرایش به منظم بودن و سازمان‌دهی
 • انتظارات بالا از خود
 • نیازمند به تأیید اجتماعی
 • خودسرزنشی
 • اجتناب از شکست
 • نیازمند شدید به پیشرفت

تست کمال‌گرایی هیل به ما چه کمکی می‌کند؟

وجود کمال‌گرایی در افراد می‌تواند بر تمام جنبه‌های زندگی آن‌ها تأثیر منفی داشته باشد. بسیاری از آسیب‌های روانی شایع در محیط کار از کمال‌گرایی نشئت گرفته‌اند که برای رفع مشکلات و پیامدهای منفی این قبیل آسیب‌های روانی لازم است عواملی که به این آسیب‌ها دامن می‌زنند یا سبب کاهش این آسیب‌ها می‌شوند، شناسایی شوند.

از سوی دیگر چنانچه سطح انتظارات و توقعات والدین و معلمان با توانایی‌ها و امکانات دانش‌آموزان متناسب نباشد، این موضوع به‌تنهایی می‌تواند میزان کمال‌گرایی را در آنان تشدید کرده و باعث افزایش اضطراب امتحان شود. بنابراین شناخت و اندازه‌گیری ویژگی شخصیتی کمال‌گرایی توسط تست کمال‌گرایی هیل و سپس هدایت آن در جهت مناسب و صحیح می‌تواند قدم بزرگی در راستای توسعه و ترقی افراد باشد.

آزمون کمال گرایی هیل (Hill)

تست کمالگرایی هیل

آزمون با گزارش کامل و تحلیلی

دریافت نتیجه‌ی و تحلیلهای آزمون بلافاصله بعد از اتمام آزمون

نمونه نتیجه‌ی آزمون

۳۰,۰۰۰ تومان

به‌طور کلی نظریه‌ها و پژوهش‌های کمال‌گرایی دارای نتایج متفاوت و گاه متناقض هستند. به همین دلیل پژوهشگران برای روشن‌سازی هرچه بیشتر این حوزه به ساخت و اجرای ابزارهای متنوع توصیه کرده‌اند. هیل و همکاران (۲۰۰۴) در پاسخ به این ضرورت به ساخت ابزاری پرداختند که بتواند همه‌ی مؤلفه‌هایی که رویکردهای پیشین کمال‌گرایی مطرح کرده‌اند را دربربگیرد.

ضمن اینکه تست کمال‌گرایی هیل با تعاریف یک بعدی اولیه کمال‌گرایی و همچنین تعریف کمال‌گرایی به‌عنوان سازه‌ای دوبعدی و تعاریف چندبعدی کمال‌گرایی هماهنگ است و مطابقت دارد.

در تست کمال‌گرایی هیل افراد از نظر شدت درجات مختلف کمال‌گرایی به گروه‌های زیر تقسیم می‌شوند:

 • عدم کمال‌گرایی
 • کمال‌گرایی مطلوب
 • کمال‌گرا
 • کمال‌گرایی شدید
 • وسواس در کمال‌گرایی
 • تمرکز بر اشتباهات
 • معیارهای بالا برای دیگران یا انتظارهای بالا از دیگران
 • نیاز به تأیید
 • نظم و سازمان‌دهی
 • ادراک فشار از سوی والدین
 • هدفمندی
 • نشخوار فکری
 • تلاش برای عالی بودن

تصاویر محیط آزمون

آزمون‌های مرتبط

تست ارزش‌های شخصی PVQ

تست ارزش‌های شخصی PVQ

ارزش‌ها را می‌توان باوری راسخ نسبت به شیوه خاصی از رفتار یا هدفی از زندگی که به لحاظ فردی یا اجتماعی در برابر انواع دیگری از رفتار یا اهداف متفاوت ارجحیت دارند، دانست. ارزش‌های فردی…

مشاهده >
سنجش اختلال شخصیت SCL90

تست اختلالات روانی SCL-90

تست اختلال‌های روانی SCL-90-R یکی از پرکاربردترین آزمون‌هایی است که به منظور غربالگری وضعیت سلامت روان افراد و ابزاری برای اندازه‌گیری وسعت و شدت علائم و ناراحتی‌های روانی در…

مشاهده >

تست تعهد سازمانی آلن و مایر (OCQ)

تعهد سازمانی نوعی وابستگی عاطفی به سازمان است. درواقع فردی که به‌شدت متعهد است هویت خود را از سازمان می‌گیرد و با سازمان مشارکت فعال دارد و از عضویت در آن لذت می‌برد. تعهد سازمانی به‌معنای پذیرش…

مشاهده >

مقالات مرتبط

مصاحبه شایستگی محور
کانون ارزیابی

مصاحبه شایستگی محور چیست؟ انواع، تکنیک‌ها و سؤالات مصاحبه شایستگی محور

مصاحبه شایستگی‌ محور یکی از مؤثرترین روش‌های ارزیابی داوطلبان برای نقش‌های شغلی مختلف است که به‌طور خاص بر توانایی‌ها، مهارت‌ها و ویژگی‌های رفتاری ضروری برای موفقیت در شغل موردنظر تمرکز دارد. این روش مصاحبه با استفاده از سؤالات ساختاریافته و تکنیک‌هایی مشخص داوطلبان را به…

تکنیک‌های کلامی جذب مشتری
فروش

۱۳ تکنیک کلامی جذب مشتری در کوتاه‌ترین زمان ممکن

تکنیک‌های کلامی جذب مشتری، ابزارهایی هستند که کسب‌وکارها و فروشندگان می‌توانند از آن‌ها برای جلب توجه و تأثیرگذاری بر مشتریان استفاده کنند. این تکنیک‌ها شامل مجموعه‌ای از روش‌ها، استراتژی‌ها و الگوهای ارتباطی هستند که به ایجاد ارتباط مثبت با مشتریان کمک می‌کنند و آن‌ها را به خرید محصول یا خدمات موردنظر تشویق می‌نمایند…

سرزنش کردن
توسعه فردی و یادگیری

در مقابل سرزنش دیگران چیکار کنیم؟

چرخه سرزنش وضعیتی است که در آن افراد یا گروه‌ها به‌طور مداوم دیگران را برای مشکلات و ناکامی‌ها مقصر می‌دانند، بدون اینکه به‌دنبال راه‌حل‌های سازنده یا پذیرش مسئولیت شخصی باشند. این چرخه معمولاً با وقوع یک مشکل یا اشتباه آغاز می‌شود و با واکنش سریع و احساسی به سرزنش دیگران ادامه می‌یابد. در‌نتیجه، فرد یا…