تست کمال‌گرایی هیل

کامل طلبی، کمال‌گرایی، یا کمال‌پرستی در روانشناسی به باوری اطلاق می‌شود که در آن فرد کارها را به روشی وسواسی و عالی انجام می‌دهد. کمال‌گرایی حرکت به سمت معیارهای متعالی است. کمال‌گرایان افرادی هستند که اگر نتوانند تکلیف یا فعالیتی را به‌طور کامل انجام دهند از موقعیت اجتناب می‌کنند و در انجام عمل تعلل می‌ورزند. زیرا موقعیت طبق معیارهای متعالی آن‌ها نیست. در کمتر از ۱۰ دقیقه به کمک تست کمال‌گرایی هیل متوجه خواهید شد شدت و میزان کما‌ل‌گرایی در شما چقدر است؟

تست کمالگرایی هیل

تست کمال گرایی هیل

کامل طلبی، کمال گرایی، یا کمال پرستی در روانشناسی به باوری اطلاق می شود که در آن فرد کارها را به روشی وسواسی و عالی انجام می دهد. از دیدگاه روانشناسان کمالگرایی با اختلال وسواس و اجبار، در ارتباط است. به گونه ای که فرد را مجبور می کند تا کارهایش را وسواس گونه انجام دهد تا همه ی کارها عالی انجام شود.

هر آنچه باید درباره تست کمال‌گرایی هیل بدانید.

همان‌طور که در جریان هستید در سال‌های اخیر مطالعات مرتبط با کمال‌گرایی به طور چشمگیری رشد کرده است. به بیان ساده کمال‌گرایی به‌معنای تمایل پایدار فرد به وضع معیارهای کامل و دست نیافتنی و تلاش برای تحقق آن‌هاست که با خودارزشیابی‌های انتقادی از عملکرد شخص همراه است.

مفهوم کمال‌گرایی همواره یک مقوله روان‌شناختی مورد علاقه بسیاری از روانشناسان است. فروید معتقد است که کمال‌گرایی نوعی کنش‌ورزی افراطی است و در توصیف افراد کمال‌گرا می‌گوید: «محرک اصلی در زندگی آنان خوشبختی نیست، بلکه برتری یافتن است.»

کمال‌گرایی حرکت به سمت معیارهای متعالی است. کمال‌گرایان افرادی هستند که اگر نتوانند تکلیف یا فعالیتی را به‌طور کامل انجام دهند از موقعیت اجتناب می‌کنند و در انجام عمل تعلل می‌ورزند. زیرا موقعیت طبق معیارهای متعالی آن‌ها نیست.

ویژگی‌های کمال‌گرایان

 • ترس از بروز اشتباه
 • تردید در چگونگی عملکرد شخصی
 • گرایش به منظم بودن و سازمان‌دهی
 • انتظارات بالا از خود
 • نیازمند به تأیید اجتماعی
 • خودسرزنشی
 • اجتناب از شکست
 • نیازمند شدید به پیشرفت

تست کمال‌گرایی هیل به ما چه کمکی می‌کند؟

وجود کمال‌گرایی در افراد می‌تواند بر تمام جنبه‌های زندگی آن‌ها تأثیر منفی داشته باشد. بسیاری از آسیب‌های روانی شایع در محیط کار از کمال‌گرایی نشئت گرفته‌اند که برای رفع مشکلات و پیامدهای منفی این قبیل آسیب‌های روانی لازم است عواملی که به این آسیب‌ها دامن می‌زنند یا سبب کاهش این آسیب‌ها می‌شوند، شناسایی شوند.

از سوی دیگر چنانچه سطح انتظارات و توقعات والدین و معلمان با توانایی‌ها و امکانات دانش‌آموزان متناسب نباشد، این موضوع به‌تنهایی می‌تواند میزان کمال‌گرایی را در آنان تشدید کرده و باعث افزایش اضطراب امتحان شود. بنابراین شناخت و اندازه‌گیری ویژگی شخصیتی کمال‌گرایی توسط تست کمال‌گرایی هیل و سپس هدایت آن در جهت مناسب و صحیح می‌تواند قدم بزرگی در راستای توسعه و ترقی افراد باشد.

آزمون کمال گرایی هیل (Hill)

تست کمالگرایی هیل

آزمون با گزارش کامل و تحلیلی

دریافت نتیجه‌ی و تحلیلهای آزمون بلافاصله بعد از اتمام آزمون

نمونه نتیجه‌ی آزمون

۵,۰۰۰ تومان

به‌طور کلی نظریه‌ها و پژوهش‌های کمال‌گرایی دارای نتایج متفاوت و گاه متناقض هستند. به همین دلیل پژوهشگران برای روشن‌سازی هرچه بیشتر این حوزه به ساخت و اجرای ابزارهای متنوع توصیه کرده‌اند. هیل و همکاران (۲۰۰۴) در پاسخ به این ضرورت به ساخت ابزاری پرداختند که بتواند همه‌ی مؤلفه‌هایی که رویکردهای پیشین کمال‌گرایی مطرح کرده‌اند را دربربگیرد.

ضمن اینکه تست کمال‌گرایی هیل با تعاریف یک بعدی اولیه کمال‌گرایی و همچنین تعریف کمال‌گرایی به‌عنوان سازه‌ای دوبعدی و تعاریف چندبعدی کمال‌گرایی هماهنگ است و مطابقت دارد.

در تست کمال‌گرایی هیل افراد از نظر شدت درجات مختلف کمال‌گرایی به گروه‌های زیر تقسیم می‌شوند:

 • عدم کمال‌گرایی
 • کمال‌گرایی مطلوب
 • کمال‌گرا
 • کمال‌گرایی شدید
 • وسواس در کمال‌گرایی

تصاویر محیط آزمون

آزمون‌های مرتبط

تست تعهد سازمانی آلن و مایر (OCQ)

امروزه دیگر همه به‌خوبی می‌دانیم که یکی از بارزترین شاخص‌های برتری یک سازمان نسبت به سازمان‌های دیگر وجود نیروی انسانی متعهد است. چراکه نیروی انسانی مهم‌ترین منبع هر سازمانی است…

مشاهده >
تست سبک مدیریتی سالزمن

تست سبک رهبری سالزمن (Salzman)

سبک رهبری درواقع تعیین‌کننده‌ی جو سازمان، فرهنگ سازمانی و راهبردهای حاکم بر سازمان است. رهبران به کمک سبک رهبری خود در اعضای سازمان …

مشاهده >

مقالات مرتبط

Interview skills
استخدامی و شغلی

چگونه مصاحبه کنیم؟ راهنما کامل ویژگی‌ها و مهارت‌های یک مصاحبه‌گر خوب

۰

داشتن مهارت‌های مصاحبه و پیدا کردن فرد مناسب برای سازمان، یکی از مهم‌ترین المان‌های توسعه فردی در برابر صاحبان کسب ‌وکار و یا مسئولین اجرایی و مدیریتی است. در مصاحبه‌گری حرفه‌ای…

فهرست