دوره آموزشی کاربرد هوش هیجانی در ارتباط مؤثر (ویژه‌ی سازمان)

دوره آموزشی هوش هیجانی

مخاطب: مدیران ارشد و میانی و کارمندان سازمان

مدت زمان: ۱۶ ساعت

نوع برگزاری جلسات: حضوری / وبینار آنلاین


معرفی تست هوش هیجانی بار-ان

آزمون هوش هیجانی Bar-ON

تست هوش هیجانی بار-آن تستی برای سنجش هوش هیجانی، هوش عاطفی و هوش ارتباطی در اشخاص است. اینکه آگاهانه عصبانی شویم و توانایی مدیریت هیجانات و احساسات خود را داشته باشیم اصلا کار آسانی نیست. اما برخی از افراد را می‌بینید که می‌توانند احساسات خود را کنترل کنند، این افراد دارای هوش هیجانی بالایی هستند. باید بگوییم که هوش هیجانی فقط به کنترل خشم برنمی‌گردد. بلکه بسیاری از ویژگی‌های رفتاری ما نظیر شادمانی، خوش‌بینی، حل مسئله، انعطاف‌پذیری و… تحت‌تأثیر EQ یا هوش هیجانی ما قرار دارند.

این واقعیت غیرقابل انکار است که هیجان‌ها بخش اعظمی از زندگی ما را در برمی‌گیرند. بی‌اعتنایی نسبت به هیجان‌ها، عدم مدیریت آن‌ها و خودداری از بیان آن‌ها می‌تواند هزینه‌های گزافی را برای انسان در پی داشته باشد. امروزه پژوهش‌ها نشان می‌دهند که فقدان هوش هیجانی می‌تواند آثار مخربی را در زمینه‌های فردی و اجتماعی ایجاد کند و برعکس تقویت و پرورش آن زمینه‌ساز موفقیت‌های بزرگ خواهد بود.

اهمیت هوش هیجانی در موفقیت شغلی، مدیریت و پیشرفت سازمانی

مفهوم هوش هیجانی نشان می‌دهد که چرا دو نفر با IQ یکسان ممکن است به درجات متفاوتی از موفقیت در زندگی دست پیدا کنند. خبر خوب این است که برخلاف هوش شناختی یا IQ  که همواره ثابت است یا حداقل ثبات نسبی دارد، هوش هیجانی مهارتی انعطاف‌پذیر است که به آسانی آموخته می‌شود.

بر اساس نتایج مطالعات، گوی رقابت آینده را مدیرانی خواهند برد که بتوانند به‌طور اثربخش و نتیجه‌بخش با منابع انسانی خود ارتباط بگیرند. در این راستا هوش هیجانی یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌های تأثیرگذار در روابط بین مدیران و اعضای سازمان خواهد بود. به‌طوری که اخیرا دانشمندان دریافته‌اند که هوش هیجانی به‌مراتب اهمیت بیشتری نسبت به بهره هوشی برای مدیران و رهبران دارد. بی‌تردید مهارت‌های هوش هیجانی باعث پیشرفت رهبری، بهبود کارتیمی و ارتباطات، افزایش کیفیت ارائه خدمات به مشتریان، افزایش منافع حاصل از کار و رضایت کارکنان می‌گردد. بنابراین اهمیت و ضرورت هوش هیجانی در جهت پیشرفت سازمان‌ها روزبه‌روز در حال افزایش است.

اگر از جنبه‌ی فردی به هوش هیجانی نگاهی بیندازید، می‌توان چنین نتیجه گرفت که هوش هیجانی باعث بهبود روابط خانوادگی و کاری شما خواهد شد. شما با شناخت و مدیریت احساسات و هیجانات خود می‌توانید از بسیاری سوءتفاهمات جلوگیری کنید. درواقع داشتن هوش هیجانی بالا در زندگی فردی باعث می‌شود، آتش بسیاری از اختلافات خاموش بماند.

اهمیت هوش هیجانی در برقراری ارتباط مؤثر

برقراری ارتباطات مؤثر اساسی‌ترین عاملی است که برای موفقیت در هر محیط کاری یا اجتماعی لازم است. این ارتباطات نه‌تنها به انتقال اطلاعات کمک می‌کنند، بلکه باعث ایجاد ارتباطات عمیق‌تر، همکاری بیشتر و حل مسائل بهتر می‌شوند. اما همه ارتباطات مؤثر مبتنی بر تبادل اطلاعات نیست. هوش هیجانی نقش مهمی در اینجا دارد. هوش هیجانی نیرویی است که به افراد کمک می‌کند تا احساسات خود و دیگران را به درستی درک کنند، آن‌ها را مدیریت کنند و به نتایج مثبتی دست یابند. این مفهوم شامل عناصری مانند تشخیص احساسات، مدیریت استرس، افزایش انگیزه و بهبود روابط اجتماعی است. در برقراری ارتباطات مؤثر، هوش هیجانی اهمیت زیادی دارد. افراد با داشتن هوش هیجانی قوی می‌توانند بهترین روش‌های برقراری ارتباط با دیگران را انتخاب نمایند، احساسات خود و دیگران را بهتر درک کرده و در مواقع دشوار آن‌ها را بهتر مدیریت کنند. به‌علاوه، هماهنگی و همکاری بیشتری در تیم‌ها به وجود می‌آید و این امر باعث افزایش کارایی و عملکرد سازمانی می‌شود. درنتیجه، هوش هیجانی ابزاری قدرتمند برای بهبود ارتباطات مؤثر و بهبود کارایی سازمانی خواهد بود.

شرکت در دوره‌های تقویت و بهبود هوش هیجانی به افراد کمک می‌کند تا احساسات خود و دیگران را بهتر درک کنند و مهارت‌های مدیریت احساسات را در موقعیت‌های گوناگون یاد بگیرند. با شرکت در این دوره‌ها، افراد می‌توانند بهبودی چشمگیری در مهارت‌های مدیریت استرس، افزایش انگیزه، بهبود روابط اجتماعی و افزایش توانایی‌های رهبری خود تجربه کنند. علاوه‌بر این، دوره‌های هوش هیجانی به افراد کمک می‌کنند تا با موقعیت‌های دشوار و فشار ذهنی به شکل بهتری برخورد کنند و راه‌حل‌های مؤثرتری را برای حل مسائل پیدا کنند. این دوره‌ به افراد کمک می‌کند تا خودآگاهی و اعتمادبه‌نفس خود را افزایش دهند و درنتیجه، به شخصیتی قابل اعتمادتر و مؤثرتر تبدیل شوند که این امر بهبودی چشمگیری را در عملکرد شخصی و حرفه‌ای آن‌ها به همراه خواهد داشت.

سرفصل دروس دوره:

دوره آموزشی هوش هیجانی

 • آشنایی با هوش هیجانی و اهمیت آن
 • آشنایی با ۱۵ زیرمعیار هوش هیجانی آزمون بار-آن
 • ارتباط هوش هیجانی با درآمد و موفقیت و تصمیم‌گیری
 • نقش تأثیرگذار هورمون‌ها در رفتارها
 • آشنایی با ساختار مغز و نوروساینس و کاربرد آن در سازمان (مدل بشقاب مغزی)
 • آشنایی با معیارهای هوش هیجانی
 • نقش هیجان‌ها در زندگی روزمره
 • خودآگاهی هیجانی
 • ویژگی‌های افراد با هوش اجتماعی بالا
 • تأثیر هوش هیجانی در چابکی افراد و تیم
 • تأثیر هوش هیجانی در حل تعارض
 • تعریف ارتباط مؤثر و شنود مؤثر
 • آشنایی با سؤالات سقراطی
 • بررسی نظریه حمایت اجتماعی در شبکه‌سازی شغلی و شخصی

ثبت درخواست

برای تماس با همکاران فروش و دریافت مشاوره

با شماره تلفن : ۸۸۵۴۹۱۴۴-۰۲۱ تماس بگیرید

و یا با تکمیل فرم درخواست، منتظر تماس ما باشید.

  نام و نام خانوادگی

  شماره تماس

  معرفی سازمان و شرح درخواست

   نام و نام خانوادگی

   شماره تماس

   معرفی سازمان و شرح درخواست

   مطالب مرتبط

   مخاطب: مدیران ارشد و میانی و کارمندان سازمان

   مدت زمان: ۱۶ ساعت

   نوع برگزاری جلسات: حضوری / وبینار آنلاین


   برای تماس با همکاران فروش و دریافت مشاوره

   با شماره تلفن : ۸۸۵۴۹۱۴۴-۰۲۱ تماس بگیرید

   و یا با تکمیل فرم درخواست، منتظر تماس ما باشید.