چرا هر چه تلاش می کنم به موفقیت و اهدافم دست پیدا نمی کنم؟

تلاش رسیدن به هدف

احتمالا روزانه بیشتر از تعداد انگشتان دستتان این سوال را از خودتون می پرسید که، چرا هرچه تلاش می کنم به موفقیت نمی رسم و یا قطعا سوال میکنید که چرا در مسیر هدف خود قرار نمی گیرید؟

حتما شما هم بارها با طوفانی از انگیزه به سمت هدف خود حرکت کرده اید و بعد از مدت کوتاهی حس کرده اید که از مسیر خارج شده اید و هر چقدر میدوید بی فایده است. اما واقعا چرا احساس می کنیم به هدف هایمان نمی رسیم؟ آیا هدف گذاری در زندگی ما اهمیت دارد؟

“باید” نه “انتخاب” بله!

در مسیر رسیدن به هدف تمام “بایدها” را به مسیر انتخاب تغییر دهید. تا به امروز چقدر “باید” برای خود تعیین کرده اید که بعد از مدتی به شما حس ناخوشایندی داده است. برای شروع هدف گذاری، اولین راهکار که باید انجام دهید، این است که از وظایف خود “انتخاب” بسازید.

این بدان منظور است که شما برای شروع از خود چند سوال بپرسید که، اگر اینکار را انجام ندهم چه می شود؟ در پاسخ به این سوال شما دلیلی برای خود پیدا خواهید کرد. برای مثال من چرا باید در انتخاب شغل مناسب خود دقت کنم؟

شاید دلیل شما این باشد که نمی خواهید مانند بعضی از افراد صبح ها بی انگیزه به سرکار بروید. یا شاید ممکن است شما با داشتن یک شغل مناسب به آرامش می رسید. بعد از یافتن پاسخ این سوال، خود را در شغل مناسبتان تصور کنید و ببینید چه حسی به شما دست می دهد؟ حس خوبی دریافت می کنید یا خیر؟

شما باید بتوانید این احساس خوب خود را به اهدافتان پیوند بزنید تا در کل مسیر رسیدن به آن هدف، حال خوبی که از به ثمر رسیدن آن می گیرید را به یاد بیاورید.

در اینصورت برای دستیابی به بهترین نتیجه می توانید آن را مدام با خود تمرین کنید تا از یادتان نرود، این را نیز به خاطر داشته باشید تا در هنگام تصورسازی، عواطف و احساسات خود را تمام و کمال دریابید. این کار به مرور زمان با تاثیر  بر ناخودآگاه شما به تغییر در رفتارتان منجر می شود.

زحمت، لذت در مسیر هدف!

همیشه دو مولفه زحمت و لذت، دو محرک ابتدایی انسانی هستند که افراد را برای “انجام دادن” و یا “انجام ندادن” کاری به حرکت در میاورند. اما همیشه مولفه زحمت چیزی است که بیشتر به چشم انسان ها می آید. برخی از آنها حاضرند لذت رسیدن را به خاطر زحمتی که باید بکشند از دست بدهند.

در مسیر اهداف، همه چیز به دو عملکرد بستگی دارد: ” انجام دادن” و “انجام ندادن”.

با ۴ مولفه بالا بهتر است برای خود یک ماتریس طراحی کنید:

زحمت، لذت

انجام شدن

انجام نشدن

اگر به مولفه زمان در این ماتریس توجه کنیم پاسخ اینکه چرا به هدف تان نمی رسید را خواهید یافت.

زحمت، لذت

حالا بعدا انجام شدن

بعدا حالا انجام نشدن

برای درک بهتر موضوع به مثال زیر توجه کنید:

اگر هدف شما ترک سیگار باشد. احتمالا اولین چیزی که در ذهنتان نقش می بندد این است که کار بسیار سختی است و دقیقا همین باعث می شود که شما دست از ترک سیگار بکشید. چون با توجه به ماتریسی که در بالا طراحی کرده اید، زحمت ” انجام دادن” هم اکنون برای ما ظاهر شده است. پس به زحمت آن که فکر می کنید، می بینید که تغییر نکردن حال، برای شما لذت بخش تر و ساده تر است. از این رو شما از هدفتان خارج خواهید شد.

یه سری به دفتر اهداف خود بزنید چقدر بخاطر لذت تغییر نکردن از مسیر رسیدن به اهدافتون دور شده اید؟ اما آیا به این موضوع فکر کرده اید که اگر زحمات و سختی ها را به جان بخریم چقدر در آینده لذت بیشتری از این تغییر خواهیم داشت؟

زحمت، لذت در مسیر اهداف

قدم های اول همیشه سخت هستند!

همیشه اولین قدم بسیار سخت است. شما یک کودک را در نظر بگیرید شاید هزاران بار زمین بخورد تا بتواند اولین قدم هایش را بردارد. برای ایجاد تغییرهای بزرگ و پا گذاشتن در مسیر اهداف همیشه اولین قدم ها سخت است، چرا که شاید بارها زمین بخورید و باید لذت رسیدن را در ذهن خود متصور شوید و از نو بلند شوید.

اما راهکار چیست؟ شما برای اینکه بتوانید قدم های اول خود را بردارید باید هدف خود به کوچکترین زیر مقیاس آن خرد کنید. چرا که شما در هر مرحله پس از رسیدن به این اهداف کوچک، دوباره انرژی می گیرید. برای مثال اگر قرار است یک کتاب ۱۰۰۰ صفحه ای را مطالعه کنید، ابتدا برای خود خواندن یک فصل کتاب را هدف قرار دهید.

به خود جایزه دهید و خود را تنبیه کنید!

برای اینکه انرژی بگیرید و یا از مسیر هدف خود دور نشوید برای خود جایزه و تنبیه در نظر بگیرید. اینکار باعث می شود به هدف خود استوار بمانید.

برای مثال بگوید اگر تا این مرحله کارم را به پایان برسانم به پارک میروم و قدم میزنم. این کار باعث می شود شما هیچ وقت درجا نزنید و خسته نشوید.

سخن پایانی مقاله

اگر میخواهید هدف خود را به درستی انتخاب کنید باید ابتدا استعدادهای خود را دریابید. زیرا اگر اهدافتان مطابق با استعدادهای شما باشد، درصد رسیدن به آنها بیشتر خواهد بود. برای یافتن استعدادهای خود می توانید از تست های استعدادیابی مانند: تست هالند کمک بگیرید.

دسته بندی : توسعه فردی و یادگیری, روانشناسی

مطالب مرتبط

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد کنید.

تازه‌های امروز

آزمون‌های مرتبط با این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست