ارائه آسانسوری چیست و چه کاربردی در یافتن ارتباطات شغلی جدید دارد؟

ارائه آسانسوری

احتمالا عبارت ارائه آسانسوری چندان به گوشتان آشنا نیست و از شنیدن آن تعجب کرده‌اید. ارائه آسانسوری دیگر چیست؟ چه کاربردی دارد؟ چرا باید از آن استفاده کنیم؟ چه مزیت‌ها و معایبی دارد؟ اجازه دهید خیلی مقدمه‌چینی نکنیم و به‌سرعت برویم سراغ اصل مطلب. از گذشته تا به امروز روش‌های متعددی برای یافتن شغل وجود داشته است. وجه اشتراک به‌کارگیری تمام این روش‌ها این است که همواره سعی می‌کنید تا به بهترین نحو به معرفی خودتان بپردازید. چراکه قصد دارید حداکثر تأثیرگذاری را در طرف مقابل داشته باشید. ارائه آسانسوری یکی از روش‌های نوین معرفی خود به جهت پیدا کردن شغل ایده آلتان است. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید تا به‌خوبی دریابید که ارائه آسانسوری چگونه می‌تواند به شما در یافتن ارتباطات شغلی جدید کمک کند.

ارائه آسانسوری به چه معناست؟

ازآنجایی‌که احتمالا پیش‌ازاین با مفهوم ارائه آسانسوری برخورد نداشته‌اید لازم است که در ابتدا به تعریف مختصری از آن اشاره‌کنیم. درواقع ارائه آسانسوری چیزی شبیه به رزومه است. نوعی معرفی‌نامه که باید در آن به‌طور مختصر و مفید بیان کنید چه کسی هستید؟ چه توانمندی و مهارت‌هایی دارید؟ اهدافتان چیست؟ و دقیقا به دنبال چه شغلی هستید؟ به بیانی دیگر نوعی تکنیک ارتباطی است که باید در آن تلاش کنید نظر فرد یا گروهی از افراد را در یک مدت‌زمان کوتاه (حداکثر تا دو دقیقه) به خود جلب کنید. زمانی می‌توانید از موفقیت‌آمیز بودن ارائه‌ی خود مطمئن باشید که مدیر یا سرمایه‌گذار مقابل شما برای دیدار مجددتان یا عقد قرارداد تمایل داشته باشند.

چه موقع باید از ارائه آسانسوری استفاده کنیم؟

ارائه آسانسوریاگر در جستجوی شغلی هستید ارائه آسانسوری می‌تواند راهی برای معرفی خود به مدیران منابع انسانی باشد. این روش به دلیل مختصر و کاربردی بودنش قابلیت استفاده در حساب‌های کاربری توییتر و لینکدین را نیز دارد. حتی ممکن است در جلسات و جمع‌های مختلفی حضور پیدا کنید و مجبور باشید در مدت‌زمان اندکی با یک معرفی حرفه‌ای از خود با کارآفرینان و مدیران بزرگی ارتباط برقرار کنید.

همچنین هنگامی‌که برای مصاحبه‌ی شغلی به سازمان‌های مختلف می‌روید در همان ابتدای جلسه از شما می‌خواهند تا شرح مختصری از خود ارائه دهید. این دقیقا همان ارائه آسانسوری است. اگر بتوانید در همان چند ثانیه‌ی اول به نحوی تأثیرگذار و با اعتمادبه‌نفس بالا خودتان را معرفی کنید شک نکنید که شانس موفقیت خود را به طرز قابل‌توجهی افزایش داده‌اید.

چگونه ارائه آسانسوری تأثیرگذار ارائه دهیم؟

همان‌طور که گفتیم مزیت این روش نسبت به سایر روش‌ها به مفید و مختصر بودنش است. اینکه در عین کوتاه بودن اثرگذار هم باشد نیازمند رعایت اصول و ملاحظاتی است که در ادامه بیان خواهیم کرد:

 • مختصر و مؤثر باشد یعنی حداکثر تا ۲ دقیقه به بهترین شکل ممکن خودتان را معرفی کنید.
 • از توانمندی‌ها و مهارت‌هایتان بگویید و نشان دهید فرد شایسته‌ای هستید.
 • از نفوذ کلام و بهره‌مندی از اصول و فنون مذاکره برای متقاعد کردن شنونده غافل نشوید.
 • ارائه آسانسوری را با جلسه‌ی دفاع دادگاه اشتباه نگیرید و سعی کنید منعطف رفتار کنید.
 • حتما برای انجام این کار چندین بار تمرین داشته باشید تا بتوانید به‌دوراز تپق و مسلط شرح وضعیت کاملی از خود ارائه دهید.
 • به‌طورکلی از اهداف و برنامه‌ریزی‌هایتان صحبت کنید.
 • مخاطبتان را بشناسید و با در نظر گرفتن این مورد واژه‌ها و اصطلاحات مناسب را انتخاب کنید. همیشه تخصصی صحبت کردن جواب نمی‌دهد.
 • باعجله و شتاب‌زدگی صحبت نکنید.
 • مراقب زبان بدنتان باشید. پرانرژی و با لحن و حالت چهره‌ای دوستانه و گرم اثرگذاری کلامتان را افزایش دهید.
 • از مخاطبان خود بازخورد بگیرید. سعی کنید چندین بار ارائه‌ی خود را در میان دوستان و اعضای خانواده مطرح کنید و از آن‌ها در خصوص مسائلی همچون انتخاب کلمات، لحن، برقراری ارتباط، زبان بدن، ارتباط چشمی و… فیدبک بگیرید.
 • مخاطب را با روش‌هایی خلاقانه مانند طرح سؤال وادار به پیگیری کنید. «من مشتاق هستم تا در فرصت بهتری با شما گفتگو کنم. ممکن است به‌زودی همدیگر را ملاقات کنیم؟»

ارائه آسانسوری یا رزومه؟ کدام‌یک بهتر است؟

ارائه آسانسوریببینید قطع به‌یقین نمی‌توان گفت که بین ارائه آسانسوری و رزومه نویسی برتری وجود دارد. درواقع می‌توان گفت هر دو لازم و ملزوم یکدیگر هستند. همان‌طور که شما در زمان نوشتن یک رزومه متمایز مجبور هستید به‌گونه‌ای آن را نوشته و چیدمان کنید که در یک نگاه حداکثر میزان تأثیرگذاری را بر خواننده بگذارد. ارائه آسانسوری نیز به همین منوال است. شما به‌عنوان فردی که صاحب کسب‌وکاری هستید یا در پی یافتن شغل هستید باید قادر باشید ظرف ۳۰ تا ۶۰ ثانیه با جملاتی کوتاه و تأثیرگذار مخاطب را برای ادامه‌ی ارتباط خود متقاعد کنید.

بی‌تردید نوشتن رزومه همچنان بعد از گذشت سال‌ها که رکن اول استخدام در هر سازمانی محسوب می‌شود اصول و قواعد خاص خودش را دارد. گاهی اوقات یک رزومه‌ی تأثیرگذار اثرش از داشتن سال‌ها سابقه‌ی کاری افزون‌تر است و شانس استخدام شما را چندین برابر بالا می‌برد.

شما چه کسی هستید؟ اهمیت بیان کردن ویژگی‌های شخصیتی در ارائه آسانسوری

توجه داشته باشید که در این روش معرفی به اولین سؤالی که باید پاسخ دهید. این است که شما چه کسی هستید؟ چه صفات و ویژگی‌هایی دارید؟ چه خصوصیات و مهارت‌هایی شما را از دیگران متمایز می‌کنند؟ حتی اگر بخواهید افراد را به خرید محصولات و خدماتتان ترغیب کنید در وهله‌ی اول باید تعریف دقیق و درستی از خود ارائه دهید. برای پاسخ به سؤالات بالا شما به ابزارهایی قدرتمند و اثبات‌شده برای شناخت ویژگی‌های شخصیتی و الگوهای غالب رفتاری خود نیازمندید.

اینکه بگویید من فرد صادق و قابل‌اعتمادی هستم به‌تنهایی کفایت نمی‌کند. باید قادر باشید جملاتی موجز و درعین‌حال تأثیرگذار درباره‌ی خودتان بازگو کنید. تست‌های شخصیت شناسی و رفتارشناسی بهترین راهنمای شما در این مسیر هستند. نتایج این آزمون‌ها به‌راحتی می‌توانند وجه تمایز و برتری شما را از مابقی افراد نشان دهند. این کار نه‌تنها باعث می‌شود که مکالمه را از مسیر درستی شروع کنید. بلکه در قدم بعدی شما یا خدماتتان را از بقیه جدا می‌کند.

مثال‌هایی از ارائه آسانسوری

 • من کارشناسی ارشد روان‌شناسی عمومی هستم. در دوره‌های تخصصی روان‌شناسی متعددی شرکت کردم. علاقه‌مند به حوزه‌ی محتوا نویسی هستم و حدود یک سال به‌صورت حرفه‌ای در این شغل مشغولم. فردی درون‌گرا و پای بند به قوانین و مقررات. روحیه‌ی سازگاری و انعطاف‌پذیری خوبی دارم. از توانایی و مهارت لازم برای نوشتن محتواهای تخصصی روان‌شناسی و منابع انسانی برخوردار هستم. تمایل دارم با مجموعه‌ی شما برای خلق محتواهای خلاقانه و کاربردی همکاری کنم.
 • من برای برندها و کسب‌وکارهای مختلف کار طراحی و ساخت سایت را انجام می‌دهم. تمایل دارم ازاین‌پس با به‌کارگیری به‌روزترین روش‌های طراحی سایت کیفیت و تنوع نمونه کارهایم را ارتقا دهم.
 • من نزدیک به یک دهه تجربه همکاری با کلینیک‌ها و شرکت‌های متعددی را دارم. فردی برون‌گرا و اهل تعامل و معاشرت هستم. تمایل دارم در محیطی مشغول به فعالیت شوم تا با تعداد بیشتری از افراد در ارتباط باشم. تخصص من مذاکره و بازاریابی فروش است و توانسته‌ام موفقیت‌ها و دستاوردهای مهمی در سابقه‌ی کاری خویش داشته باشم.
 • من فارغ‌التحصیل رشته‌ی طراحی لباس در مقطع ارشد از یکی از معتبرترین دانشگاه‌های ایران هستم. همواره در کلاس‌های دانشگاهی و دوره‌های تخصصی به‌عنوان هنرجو برتر شناخته‌شده‌ام. خلاقیت بالایی در این زمینه دارم. مسلط به مهارت طراحی الگو و لباس با استفاده از نرم‌افزارهای مختلف هستم و تمایل دارم مدتی به‌عنوان کارآموز در مجموعه‌ی شما مشغول به کار شوم.
دسته بندی : استخدامی و شغلی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.