تیپ شخصیتی هنری در تست هالند

تیپ شخصیتی هنری در تست هالند

تیپ شخصیتی هنری مخالف شخصیت قراردادی است، این افراد تخیلی هستند و به شهود خود بسیار متکی هستند. تیپ شخصیتی هنری معمولا مهارت کلامی خوبی دارد، اما اغلب آن‌ها توانایی حل مسائل ریاضی را ندارند و به عبارتی دارای توانایی‌های ریاضی و قیاسی نیستند.

برخی خصوصیات منفی این افراد این است که افرادی بی‌نظم هستند. افراد تیپ هنری خود را به شکل آزاد و سازمان‌نیافته بیان می‌نمایند ارزش‌های این افراد اصالت، خلاقیت و آزادی است.

خصوصیات تیپ شخصیتی هنری:

تیپ شخصیتی هنری، در شناسایی و بیان خصوصیات خود مهارت دارد. با دیگران به راحتی ارتباط برقرار می‌کنند. عواطف و احساسات خود را کمتر کنترل می‌کنند و در اکثر مواقع به سادگی آن‌ها را بروز می‌دهند. این عده به مبارزه با مشکلات محیطی از طریق ارائه آثار هنری اقدام می‌نمایند. به نظر هالند با توجه به شش نوع شخصیت مختلف، شش نوع محیط شغلی نیز وجود دارد. به گفتۀ معروف «کبوتر با کبوتر باز با باز، کند هم‌جنس با هم‌جنس پرواز» هر کدام از انواع شخصیت به محیطی نیاز دارد که موافق و سازگار با خصوصیات آن باشد و نهایت امکان رشد را برای آن نوع شخصیت فراهم آورد.

به عبارتی، هر فرد در جستجوی محیطی است که بتواند در آن مهارت‌های خود را به درستی نشان دهد و رشد کند. در این صورت است که افراد به موفقیت و رضایت شغلی می‌رسند. به گفته هالند چنین سازشی باعث انتخاب شغل مناسب‌تر، پیشرفت شغلی مقبول‌تر، ثبات عاطفی و روانی بیشتر، فعالیت و خلاقیت بیشتر و رشد خصوصیات فردی می‌شود. از سوی دیگر، عدم سازگاری بین محیط و نوع شخصیت موجب نارضایتی، تغییر شغل، عدم موفقیت و بی‌ثباتی عاطفی و روانی خواهد گردید.

شغل مناسب افراد با تیپ شخصیتی هنری:

افراد خلاق، مبتکر، مستقل، نامنظم، نوآور، رسانه‌ای، اهل نگارش و نوشتن

مشاغل هنری اغلب شامل کار با شکل‌ها، طرح‌ها و الگوها است. آن‌ها اغلب به بیان خود نیاز دارند و می‌توانند کارها را بدون پیروی از مجموعه‌ای از قوانین روشن انجام دهند.

شغل مناسب تیپ شخصیتی هنری

افرادی احساسی، نامرتب، آرمان‌گرا، خیال‌پرداز، مستقل، شمی، درون‌نگر، مبتکر، ابرازگر، حساس، مبهم، غیرسنتی و دارای منش و روحیه بازی هستند. در شناسایی و بیان خصوصیات خود مهارت دارند. کمتر به کنترل خود پرداخته و احساسات خود را به راحتی بیان می‌کنند.

برخی از مشاغل مناسب تیپ شخصیتی هنری بر اساس تست هالند:

  • معماری
  • طراح تبلیغات
  • فیلمنامه‌نویس
  • خوشنویس
  • شاعر
  • بازیگر

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

  • سلام من برای شخصیتم تبپه هنری در اومد من به نوشتن نقاشی کردن علاقه دارم ولی خیلی دوست دارم خواننده شم و دختر هم هستم میشه بگید کدوم شغل برای من مناسبه؟

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست