رزومه متمایز چیست؟ و چگونه یک رزومه متمایز ارائه دهیم؟

رزومه متمایز

برای آن که بتوانیم یک رزومه ی متمایز ارائه کنیم باید اول از همه با مفهوم و انواع رزومه آشنایی داشته باشیم که میتوانید در مقاله‌ی زیر با نکات مهم نوشتن رزومه به طور کامل آشنا شوید. در این مقاله به راهکارهایی برای داشتن یک رزومه ی متمایز و حرفه ای میپردازیم. احتمالا شما هم دغدغه داشتن یک رزومه متمایز و عالی را دارید. مخصوصا شمایی که تازه میخواهید وارد بازارکار شوید و داشتن یک رزومه حرفه ای خیلی به شما کمک خواهد کرد. اما چگونه باید راهکار چیست؟ چه چیزی در رزومه شما آن را متمایز میکند؟

این روزها این که چگونه بتوانیم رزومه ی مناسب و حرفه ای داشته باشیم مساله ی بسیار مهمی است و روند رزومه نویسی به سرعت تغییر پیدا می کند. پس یادگیری اصول جدید و مهم رزومه نویسی موردیست که باید هر چند وقت یک بار خود را در آن به روز رسانی کنیم.

اصول مهم در نگارش رزومه:

رزومۀ خود را در دست بگیرید، انگشت شست تان احتمالا در اواسط صفحه قرار می­ گیرد. اغلب، کارفرما اولین باری که رزومه را بررسی می ­کند، ۱۵ الی ۳۰ ثانیه وقت می­ گذارد و فقط نیمۀ  بالایی رزومه را نگاه می اندازد. پس مهمترین اطلاعاتتان را، در نیمۀ بالایی صفحه و بالای انگشت شست قرار دهید و اطلاعات پایین انگشت شست، بهتر است تائید پیغامی باشد که در نیمۀ بالا، رسانده ­اید.

در این زمان، کارفرما در خصوص توانایی های شما تصمیم می­ گیرد و در صورتی که تشخیص دهد، تواناییِ قابل ارائه ­ای دارید، زمان بیشتری را به بررسی رزومه ی شما اختصاص می­ دهد، در غیر اینصورت پروندۀ شما کنار گذاشته می­ شود. کارفرما فرصتِ یافتن اطلاعات مرتبط در رزومه را ندارد و می­ بایست اطلاعات را در سینی نقره­ ای با تشریفات به او تقدیم کنید.

پس چنانچه به دنبال موقعیت شغلی جدیدی بوده یا صرفا می خواهید رزومه خود را به روز نگه دارید، بهتر است به برخی موارد کلیدی  که باعث بهبود و ارتقای رزومه تان می شود توجه کنید.

رزومه متمایز

با خلاصه ای از خودتان شروع کنید:

در قالب های قدیمی رزومه، معمولا در ابتدا نوع شغلی که به دنبال آن بودند را مشخص میکردند. اما امروزه، مدیران و کارشناسان جذب و استخدام منتظر رزومه ای هستند که با معرفی متقاضی در پاراگرافی کوتاه و جذاب شروع شود که در این پاراگراف شما و بهترین عملکردتان به طور خلاصه معرفی شده باشید. این معرفی بهتر است به صورت جمله های کوتاهی باشد که پاسخی به این سوال است که “چرا باید شما را جذب کنیم؟”

برای یک رزومه متمایز دانش تخصصی‌تان را به نمایش بگذارید:

برای داشتن یک رزومه متمایز لازم نیست همه تفریح ها و یا علاقه مندی های شخصی خود را در رزومه تان بیاورید. میتوانید موارد مرتبط با موقعیت شغلی یا با ارزش تر ها را بنویسید. مهارت ها و تجربه های تخصصی مانند تسلط بر زبان خارجی یا دانش پیشرفته آن باعث تمایز رزومه تان نیز می شود، مخصوصا اگر زمینه کارفرما در بخش بین الملل یا محیط کار متنوع باشد.

حرفه ای عمل کنید:

باید برای نوشتن یک رزومه متمایز حرفه ای عمل کنید. در مورد پیشینه شغلی یا کارفرمایان سابق اطلاعات منفی ننویسید. همچنین بحث های خیلی شخصی و یا موارد غیر مرتبط را ذکر نکنید. صرفا حقایق مسیر شغلی خودتان را بازگو کنید.

مهارت های رفتاری خود را نیز نشان دهید:

هنگامی که در حال نوشتن رزومه تان هستید به این نکته نیز توجه داشته باشید که مهارت های رفتاری یا نرم شما نیز بسیار برای مسئولان گزینش قابل توجه است. بنابراین، مشخصه ها و ویژگیهایی رفتاری خود را نیز، مانند ارتباط موثر، نظم، نگرش مثبت، صبر زیاد، انرطی بالا و توانایی های رفتاری از این دست را در رزومه تان برجسته کنید.

دانش فنی خود را برجسته کنید:

اینکه مهارت های نرم افزاری یا سخت خود را چگونه نشان دهید بسیار مهم است. طبق راهنمای Office Team Salary، داشتن تخصص فنی برای موفقیت در شغل حرفه ای ضروری است. امروزه آشنایی با برنامه هایی مانند آفیس مایکرو سافت (مجموعه ای از ورد، اکسل، پاورپوینت و …) و شبکه های مجازی اهمیت خاصی دارند.

پس رزومه شما باید به طور مشخص تسلط شما را در این حوزه نشان دهد. پس باید مشخص کنید که دانش کار کردن با نرم افزارهای گفته شده را دارید. تعهد خود را برای توسعه یادگیری دانش فنی از طریق آموزش و دوره های حرفه ای با اخذ گواهینامه نشان دهید. این را نیز بدانید که توانایی جست و جوی اینترنتی یا سرچ کردن دارایی با ارزشی برای هر کارفرماست.

 از عناوین مناسب استفاده کنید:

 استفاده از جمله های روشن، جذاب و گیرا در ابتدای رزومه میتواند به طور موثر هویت شما را مشخص کرده و شما را با موقعیت شغلی تناسب دهد. سعی کنید از این جملات استفاده کنید.

اوبید می گوید: صرفا از بیان صفت اجتناب کرده و به جای آن از سبک داستانی سرایی استفاده کنید که شما را معرفی و دلیل شایستگی تان برای فرصت شغلی را مشخص کند. همه ی افراد با داستان های خوب ارتباط برقرار می کنند.

 ارزش افزوده های خود را نشان دهید:

زمانی که در حال لیست کردن وظایف و مسئولیت های قبلیتان هستید سعی کنید رویکرد نتیجه محوری داشته باشید به این معنی که جزییات معناداری از نقش تان که پروژه یا شرکتی از آن بهره مند شده، را ذکر کنید. برای نشان دادن این نتایج، تا حد امکان از داده های کمی و عددی استفاده کنید. یادگیری نحوه نگارش رزومه با استفاده از رویکرد نتیجه-محور یکی از بهترین سرمایه گذاری هایی است که می توانید انجام دهید.

از به کار بردن لوگو و گرافیک های خاص اجتناب کنید:

با توجه به اینکه امروزه بسیاری از رزومه ها به صورت نسخه های الکترونیک هستند، هر چه فایل شما ساده و منظم تر باشد، برای خواننده نیز کم تر خسته کننده خواهد بود. بنابراین سعی کنید که از شکل های گرافیکی و لوگو در صورتی که  لازم نیست، استفاده نکنید. نگارش محتوا بسیار مهم است، سعی کنید که از کلمات جدید و غیر تکراری نسبت به دیگر رزومه ها استفاده کنید.

در یک رزومه متمایز باید کلیدواژه ها را بنویسید:

بسیاری از شرکت ها در هنگام بررسی رزومه افراد کلیدواژه هایی را میخواهند که با موقعیت شغلی مورد نظرشان اشتراک داشته باشد. بنابراین  بهتر است حتما از کلید واژه هایی که میدانید یا حدس میزنید توجه مصاحبه کننده را جلب میکند در رزومه خود استفاده کنید.

این کار باعث می شود در مرور اولیه، رزومه شما جذاب به نظر برسد. برای مثال اگر کارفرما به دنبال کارجویی باشد که تجربه “هماهنگی برنامه زمانی مدیران” را دارد، به جای عبارتی مثل “پیگیری برنامه ها” به دقیق ترین شکل ممکن از همان کلمات استفاده کنید. با این کار نشان می دهید که به جزییات توجه داشته و رزومه تان را بر اساس موقعیت شغلی نوشته اید. ولی فراموش نکنید که حتما تجربه مرتبط شرح شغل را داشته باشید، درغیراین صورت مرتبط ترین تجربه ها را بنویسید. با توجه به این که نیاز به وظایف اداری در حال افزایش است، کارفرمایان به دنبال جذب افرادی هستند که اثر سریع بر آنها داشته باشند.

از قالب به روز و حرفه ای استفاده کنید:

در قالب رزومه چشم نوازی ایجاد کنید ولی مواظب باشید توجه به ویژگی های بصری آن بیشتر از کیفیت محتوا نباشد و رزومه تان از نظر بصری شلوغ  و رنگارنگ نشود.

از فرمت مناسب استفاده کنید:

شما برای این که بتوانید موفقیت ها و شایستگی های خود را برجسته کنید تا افراد رزومه شما را بررسی کنند، باید از فرمت مناسب رزومه استفاده کنید. بر اساس این فرمت، با نگارش یک پاراگراف مختصر و مفید نقش ها و مسئولیت ها و سوابق برجسته خود را بنویسید و با علائم بولد آنها را تیتر کنید. دقت کنید که اشتباه املایی و جملات مبهم در نگارش آن نداشته باشید. قسمت های مختلف ویژگی ها و شایستگی های خود را بخش بندی کنید.

از بی خطا بودن رزومه تان مطمئن شوید:

مطمئن شوید که رزومه بدون خطا بوده و راحت خوانده شود؛ « به قول معروف برای فرد بی نظم، اتاقی نخواهد بود»

به گفته ی کارشناسان منابع انسانی، خطاهای املایی و اشتباه محتوایی مساوی با تنبلی است. از زبان نوشتاری مناسب و کلماتی استفاده کنید که بر روی کارفرما اثر گذار باشد. کارفرمایان رزومه های دارای خطای املایی و تایپی را شناسایی میکنند. و این مورد از بزرگترین خطاهایی است که منجر به از دست رفتن شانس کسب موقعیت می شود.

هرگز دروغ ننویسید:

دروغ نوشتن راجع به مهارت هایتان یک جا حتما کار دستتان میدهد، حتی اگر در بدو ورود کسی از شما توقع آن مهارت را نداشته باشد ممکن است یک روز اتفاقی بیوفتد که مهارت دروغین شما به کار بیاید و آن وقت است که همه ی چشم امید شرکت به شماست که با مهارت دروغینتان حلال مشکل باشید. اگر مهارت ها و یا تجربه هایی مشخصی در رزومه ذکر کرده اید، مطمئن باشید که کارفرما از شما انتظار نشان دادن این توانایی ها را دارد. اما اگر نتوانید آنچه که در رزومه ادعا کرده اید را انجام دهید، واضح است که شما حتی اگر اخراج هم نشوید یک دروغگو معرفی میشوید!

از اعداد و نشانه ها استفاده کنید:

بهتر است از کلمه های کوتاه وارقام به جای حروف استفاده کنید. استفاده از اعداد باعث جلب توجه بیشتر رزومه می شود. اگر در صنعت یا حرفه ای مشغول هستید که کلمه اختصار آن متداول است، سعی کنید از آن کلمات استفاده کنید.

چند نکته ی مهم:

 • تا حد ممکن رزومۀ خود را در یک صفحه آماده کنید.
 • فونت رزومه را ساده و رسمی انتخاب کنید.
 • در صورت ارسال الکترونیکی، حتماً فایل رزومه را به صورت پی دی اف ارسال کنید.
 • اطلاعات مهم مانند (نام، آدرس، عنوان شغلی، دسته بندی­ های اصلی) را پر رنگ کنید.
 • اطلاعاتی را وارد کنید که بتوانید بدون تأمل در مورد انها پاسخ دهید، چرا که امکان پرسیدن در باره ی هرکدامشان وجود دارد.
 • تخصص های مربوط به کامپیوتر، تکنولوژی و تجارب تیمی و گروهی تان را پر رنگ کنید.
 • در رزومه تان نباید هیچ اشتباه نوشتاری، دستوری یا تایپی وجود داشته باشد.
 • فونت انتخاب شده باید تمیز و خوانا و در سایز مناسب باشد و حرفه­ ای به نظر برسد.
 • نام، آدرس، تلفن و ایمیل در بالای صفحه به راحتی قابل دسترس باشد.
 • فرمت و ساختار رزومه چشم نواز باشد.
 • تیترهای مهم را با استفاده از ابزار نوشتاری مشخص کنید.
 • قانون انگشت شست فراموش نشود. مهمترین اطلاعات را در نیمۀ بالایی صفحه ارائه  کنید.
 • تاریخ سوابق شغلی و تحصیلی حتماً قید شود.
 • علایق و مهارت های اجتماعی را فقط در صورتی که به شغل مورد نظر مربوط باشد لیست کنید.
سخن آخر

درست است که، تهیۀ یک رزومۀ مناسب و تاثیر گذار، برای دست یابی به موقعیت شغلی مورد نظر مهم و الزامی است. اما هدف نهایی از یک رزومه این است که شما فرصت مصاحبه ی حضوری را به دست آورید. در پایان سعی کنید ضمن رعایت نکات بالا برای ایجاد یک رزومه ی خوب، شبکه ارتباطی قوی ای در صنعت و حرفه مربوط به خود پیدا کنید.

دسته بندی : استخدامی و شغلی, منابع انسانی

مطالب مرتبط

عضویت در خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد کنید.

تازه‌های امروز

آزمون‌های مرتبط با این پست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست