چگونگی بهبود ارتباط نوشتاری در محیط کار با استفاده از تست دیسک

بهبود ارتباط نوشتاری از طریق تست دیسک

چگونگی بهبود ارتباط نوشتاری در محیط کار با استفاده از تست دیسک

آیا تا به حال به این موضوع اندیشیده اید که اکثر ارتباطات شما در محیط کار از طریق نوشتن است؟ مثل نوشتن درخواست مرخصی بر روی کاغذ و یا هماهنگ کردن برخی کارها از طریق ایمیل به همکارانتان. گزارش کامل تست دیسک یک ابزار شگفت انگیز برای بهبود ارتباط نوشتاری است که در محیط کار توسط ایمیل صورت می گیرد.

هر تیپ شخصیتی در این آزمون هم در ارسال و هم در دریافت پیام ها گرایش ها و الویت های خاص خود را دارند که این امر می تواند منجر به بروز سوء تفاهم یا مشکل شود. اما اگر شما از این گرایش ها و الویت ها مطلع باشید می توانید ارتباط نوشتاری خود را تقویت کنید و از بروز این مشکلات جلوگیری کنید.

پیشنهاد می کنم قبل از خواندن ادامه مقاله ابتدا تیپ شخصیتی خود را طبق آزمون شخصیت شناسی دیسک بدانید. بنابراین ابتدا تست دیسک را انجام دهید و سپس از تمامی اطلاعات زیر استفاده کنید. علاوه بر این شما به کمک نتیجه این آزمون می توانید دانش فوق العاده ای در تمامی جوانب زندگی شخصی و حرفه ای خود به دست آورید.

تیپ های مختلف تست دیسک چطور ارتباط نوشتاری خود را در محیط کار نشان می دهند؟

تیپ شخصیتی تسلط گرا (D) و چگونه ارتباط نوشتاری برقرار می کند؟

تیپ شخصیتی تسلط گرا یا همان D در تست دیسک وظیفه گرا و فعال است.

فردی که دارای مدل رفتاری D است در هنگام ارسال پیام دوست دارد، پیام خود را سرراست و بی هیچ مقدمه چینی ارسال کند. به همین دلیل گاها این نوع ارسال پیام باعث برداشت بد توسط مخاطب می شود زیرا انگاری از روی خشم و یا میل به ریاست فرستاده شده است. برای رفع این مشکل سخت تلاش کنید جمله مقدماتی خود را به شکل “سلام. امیدوارم روز خوبی داشته باشید. یک سوال کوتاه دارم…” بنویسید.

اما مدل رفتاری تسلط گرا هنگام دریافت پیام، نسبت به ایمیل های دقیق، منظم و پیام هایی که مثلا از سوال های کوتاه تشکیل شده اند به خوبی پاسخ می دهد و معمولا از پیام هایی که طولانی است بیزار است. بنابراین برای برقراری ارتباط با تیپ D باید سریع اصل موضوع را بیان کنید و حرف هایتان را بی حاشیه برای او ارسال کنید.

تیپ شخصیتی تاثیرگذار (I) چگونه ارتباط نوشتاری برقرار می کند؟

افرادی که دارای تیپ شخصیتی I هستند، مردم گرا و فعال هستند.

افراد با این مدل رفتاری هنگام ارسال پیام، ممکن است ایمیل طولانی ارسال نمایند. این افراد در ایمیل های غیررسمی که در محیط کاری خود برای همکارانشان می فرستند از شکلک ها و جملات خنده دار استفاده می کنند. پیام این افراد را باید تا آخر بخوانید تا متوجه اصل موضوع شوید. توصیه ما به این افراد در محیط کاریشان این است که در نامه های اداری و رسمی،سریع تر اصل موضوعشان را بیان کنند.

اما هنگام دریافت پیام نوشتاری، پیامی که یک فرد با تیپ شخصیتی I به آن نیاز دارد باید مرتب و یا با جواب ها و دستورالعمل های شفاف باشد. اگر ایمیل دریافتی غیر از این باشد از سطح حوصله و صبر او خارج است به همین دلیل ایمیل را به درستی نمی خواند.

تیپ شخصیتی ثبات (S) چگونه ارتباط نوشتاری برقرار می کند؟

این نوع تیپ شخصیتی مردم گرا و منفعل است.

افرادی که دارای مدل رفتاری ثبات گرا هستند دوست دارند پیامی که برای مخاطبشان ارسال می کنند به او حس خوبی بدهد. به همین دلیل هنگام ارسال پیام به صورت خودمانی می نویسند و از شکلک ها در پیام خود استفاده می کنند تا به مخاطبشان حس خوبی را در ابتدا القا کنند. گرچه، بسته به مخاطب ساختار پیام را به یک حالت دقیق و مستقیم تر ممکن است تغییر دهند.

تیپ شخصیتی S هنگام دریافت پیام، پیام های ایمیل را به طور کامل می خواند. پیام های به نظر با لحن مستقیم و غیر منتظره دریافتی از سوی تیپ D باعث آزار آن ها می شود.

تیپ شخصیتی وظیفه شناس (C) چگونه ارتباط نوشتاری برقرار می کند؟

تیپ شخصیتی وظیفه شناس وظیفه گرا و منفعل است.

چنین فردی در ارسال پیام هایش به دقت کامل و جزئیات پیام های خود و حس ایجاد اطمینان در طرف مقابل، اهمیت می دهد. یعنی فرد با تیپ شخصیتی C در تست دیسک ایمیل های خود را دو بار می خواند تا از نبود غلط املائی، نگارشی و دیگر موارد مطمئن شود و پیام های خیلی دقیق و با طول مناسب ارسال می کند.

هنگام دریافت پیام نوشتاری، افراد دارای تیپ C به دنبال پاسخ های کامل و با جزئیات هستند تا از دقیق بودن پیام مطمئن شوند و ممکن است جواب پیام ها را با پیام های طولانی، ایده ها یا سوالات خود بدهند تا این قضیه ثابت شود و بنابراین احتمال بروز اختلاف بین آن ها و افراد تیپ D که پیام های کوتاه و سرراست ارسال می کنند، زیاد است.

با توجه به اطلاعاتی که در بالا ذکر شد، هر فرد می تواند یاد بگیرد که چطور در محیط کاری خود به شکل موثرتری از طریق ایمیل با تیپ شخصیت های مختلف ارتباط برقرار کند یعنی نه تنها آگاهی بیشتری نسبت به شیوه پاسخ دهی و تمایلات آن ها به دست آورد بلکه هم چنین از آن در برقراری ارتباط با افراد و همکاران مختلف استفاده کند.

اگر تمامی افراد محیط کار شما در تست دیسک شرکت کرده باشند، نتیجه آن برای ایجاد یک تیم عالی بسیار مفید است. هر فرد آگاهی جدیدی نسبت به خود و هم چنین افرادی که با آن ها روزانه کار می کند به دست می آورد و همه می توانند از تغییراتی که در رفتار خود ایجاد می کنند باعث برقراری ارتباط به شکل بهتری شوند.

دسته بندی : ارتباطات و مذاکره, استخدامی و شغلی, رهبری, کار تیمی, منابع انسانی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

تازه‌های امروز

آزمون‌های قطبینو

فهرست